Connect with us

Радовиш

Секојдневна физичка активност, денот го започнува со млеко и мед, тоа е тајната на дедо Ѓорги од Радовиш кој наполни 100 години

Avatar

Published

на

Роденденската прослава на дедо Ѓорги Ангелов од Радовиш кој го прослави својот 100 роденден предизвика бројни реакции и коментари во јавноста, како го живее животот и на што се должи неговата виталност и долговечност.

Умерена физичка активност секојдневно и денот го започнува со млеко и мед, тоа е неговата тајна.  

Тој во неделата го прослави својот 100-ти роденден, а по тој повод неговите најблиски му приредија забава во ресторан со музика и торта, на која присуствуваа околу 80 гости.

Ете таква прослава имаше нашиот радовишанец дедо Ѓорги, а ние бевме сведоци на сето тоа, со цел да го пренесеме во јавноста но и да испратиме порака, како треба да го живееме животот.

Роден е во Колешино Струмичко на 02 април 1924 година но тоа не му беше пречка да заигра и да го води орото и на 100 години.

Дедо Ѓорги има 4 ќерки 8 внуци и 14 правнуци и сите се живи и здрави и се радуваа на неговиот роденден посакувајќи и тие да ги наследат неговите гени.  

Забавата ја имаше честа да ја отвори неговата внука Љупка Тренчева, со однапред предвидена програма, со доделување на признание од страна на претседателот на Сојузот на борците на општините Радовиш и Конче за неговото учество во НОБ, како и со обраќање на претседателката на пензионерите на општините Радовиш и Конче.

Инаку Дедо Ѓорѓи живее во иста куќа со неговата внука Љупка, која му помага секојдневно, но како што вели таа, тој е здрав и витален дедо, кој се движи сам и е независен финансиски, затоа што е пензионер.

„Тој постојано пешачи и се труди секој ден да има умерена физичка активност. Најчести продукти на неговото мени се: млеко и мед за појадок, за ручек задолжително парче месо (најчесто со ориз, или манџа со месо), а навечер задолжително консумира цедено или мелено овошје, или како што тој го нарекува – „топ шоп“.

На прославата, дедо Ѓорги видно возбуден, продолжи да го води орото но и да раскажува за неговиот живот на кој сеуште добро се сеќава, на втората светска војна, на бугарскиот окупатор, на сремскиот фронт на работата како полицаец и на неговиот живот воопшто.

Радовиш

СОУ Коста Сусинов од Радовиш, домаќин на најмасовното образовно рандеву МАСУМ

Avatar

Published

на

СОУ Коста Сусинов од Радовиш денеска беше домаќин на најмасовното образовно рандеву МАСУМ, кое има натпреварувачки карактер и за прв пат се одржува во Радовиш.

Околу 1500 ученици од 45 училишта од Република Македонија денеска ги претставија своите програми и своите вештини и квалитети. Настанот го отвори директорот Миле Арсов, а свое обраќање имаше и градоначалникот на Општина Радовиш Ацо Ристов.

Радовиш денеска вриеше од ученици и наставници, како во средното училиште така и по улиците, како и во Музејот на лубовта и уметноста и библиотеката Браќа Миладиновци.

Прочитај повеќе

Радовиш

Физичка пресметка на улица во Радовиш, нарушен јавниот ред и мир

Avatar

Published

на

Физичка пресметка на улица во Радовиш во која учествувале и двајца малолетници.

На 09.05.2024 во 19.10 часот во Полициската станица Радовиш било пријавено дека на ул.„8 Септември“ во Радовиш бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу М.М.(20), М.Т.(19) и двајца малолетници, сите од село Ињево, радовишко, од една страна и А.К.(35) од Радовиш, од друга страна. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Прочитај повеќе

Радовиш

Европскиот караван на СДСМ и Коалицијата за европска иднина во Радовиш

Avatar

Published

на

СДСМ одржа Митинг во Радовиш каде пред граѓаните ја презентираа својата програма и ја побараа поддршката, но и потсетија зошто да не се гласа за противничката политички партија.

„Ако десничарска партија како ВМРО ДПМНЕ добие преголема моќ, тоа ќе стави крај на нашите ЕУ перспективи, крај на независните медиуми, крај на борбата за независно судство.

Не дозволувајте ВМРО да продава евтини демагогии за иднината. Сетете се како неговиот ментор од Будимпешта ја ограби и ја зароби државата. Сетете се на повеќе од пола милијарда евра народни пари потрошени за криминалниот проект Скопје 2014. Сетете се на заробените медиуми, замолчените вработени во јавниот сектор кои ги запишуваа по списоци, пикаа по автобуси и носеа на контра протести во Скопје, на натепаните студенти. Сетете се на милионите потрошени за жални врби, лажен барок, евтин стиропор само за да се богатат поединци и фамилијата која беше на власт,“ порача пред радовишани петседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски на митингот во Радовиш.

Ковачевски од Радовиш порача: Во среда гласајте ЗА европска иднина, за држава во која ќе сакаат да останат вашите деца!

Свое обраќање имаа и кандидатот за пратениик од Радовиш Симона Цветаноски, носителот во ИЕ4 Венко Филипче и коносителот во ИЕ4 Јована Тренчевска.

„ Сега повеќе од било кога ни е потребно единство.Исправени сме пред одлучувачки момент за иднината на државата, но и иднината на СДСМ. Предизвикот пред нас е голем. По резултатот во првиот круг, нè чека тешка задача да ги подобриме работите. Тешка, но не и невозможна задача е пред нас која може да ја оствариме ако се обединиме на 8 мај, истакна носителот на листата на кандидати за пратеници на СДСМ и Коалицијата за европска иднина, д-р Венко Филипче кој се обрати на централниот митинг во Изборната единица 4 што се одржа во Радовиш.

Кандидатот за пратениик од Радовиш Симона Цветаноски, ја побара поддршката од Радовишани притоа спомнувајќи дека и како одговорно лице на Здравствен дом Радовиш работела во интерес на граѓаните и дека така ќе продолжи и во иднина.

Прочитај повеќе