Connect with us

Радовиш

Бесплатен преглед на очен притисок во очната амбуланта во Здравствен дом – Радовиш, по повод Светска недела на глауком

Avatar

Published

на

По повод неделата на глаукомот, ОО на Црвен Крст – Радовиш, во соработка со ЈЗУ Здравствен Дом -Радовиш, денеска организира бесплатен преглед на очен притисок, во очната амбуланта во Радовиш а утре во просториите на Здравниот Дом – Конче, со почеток од 09:00 до 13:30 часот.

Доктор Весна Пешева Јанковски апелира до граѓаните барем еднаш годишно да направат офталмолошки преглед, со цел навреме да се открие глаукомот. Итересот за прегледи беше голем, само за час и половина беа прегледани 60 граѓани.

Денеска се вршеа прегледи со безконтактен апарат, кој за жал беше позајмен од приватна болница, бидејќи очната амбуланта го нема и мерењето на очен притисок се прави по една посложена процедура со ставање капки за анестезија и со контактен апарт со окото.

Мерење на очен притисок со контакт
Безконтактен апарат

Оваа активност Црвен крст – Радовиш, ја организира во рамките на ЦКА – ПХВ програмата, а со цел да се подигне свеста да се прават превентивни прегледи на очен притисок после 40-тата година, како и да се покрене иницијатива за набавка на овој навидум мал но многу вреден апарат.

Инаку на денешните прегледи очен притисок беше измерен кај 125 луѓе. Кај 24 луѓе беше детектиран покачен очен притисок, со понатамошен совет да се направи комплетен офталмолошки преглед со цел поставување на точна дијагноза.

Радовиш

Физичка пресметка во Радовиш помеѓу две лица

Avatar

Published

на

На 20.05.2024  во  22.00 часот во Полициската станица Радовиш било пријавено дека на крстосница од ул.„Патизанска“ и ул.„Мито Хаџивасилев Јасмин“ во Радовиш бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу С.Х.(38) од село Подареш, радовишко и А.И. од село Ињево, радовишко. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

Прочитај повеќе

Радовиш

Во ОНБ,,Браќа Миладиновци” -Радовиш, денес започна традиционалниот 15 по ред ,,Саем на книги 2024“

Avatar

Published

на

Од денеска до 23 мај  Општинска народна библиотека ,,Браќа Миладиновци” -Радовиш го организира традиционалниот 15 по ред САЕМ НА КНИГИ 2024.

На саемот со свои наслови се претставени 15 издавачки куќи на 12 штанда со вкупна понуда од над илјада наслови.

На присутните љубители на пишаниот збор добредојде им посака директорот на библиотеката Станој Петров.

За значењето на читањето на истиот зборуваше проф. Јовица Илиќ, а за отворен саемот го прогласи Љупче Почивалец – секретар на Општина Радовиш.

Саемот ќе трае до Четврток, 23 мај во термин од 10.00 до 19.00 часот.

Прочитај повеќе

Радовиш

Пчеларското здружение „Радовишка пчела“ денеска го одбележа 20-ти Мај Светскиот ден на пчелата

Avatar

Published

на

Пчеларското здружение „Радовишка пчела“ денеска го одбележа 20-ти Мај Светскиот ден на пчелата. На поставен штанд во центарот на Радовиш на кој граѓаните можеа да дегустираат природен мед, членови на здружението им делеа и флаери со цел да ја поттикнат свеста кај граѓаните за зачувување на македонската медоносна пчела која е најбитна за опстанок на природата и човештвото.

Инаку ова здружение е формирано од пред неколку недели и во него веќе членуваат речиси сите пчелари од Општина Радовиш.

Секоја година на 20 мај, се одбележува светскиот ден на пчелите, денот кога во 1734 година во Брезница (денешна Словенија) е роден Антон Јанша, сликар и пионер на модерното пчеларство.

Пчелите и другите запрашувачи (поленатори) се повеќе се загрозени од активностите на човекот, од загадувањето на животната средина со што се доведува во прашање и опстанокот на пчелата.

Прочитај повеќе