Connect with us

Радовиш

Пожар во помошна просторија, од кој бил зафатен и деловен објект во дворно место во Радовиш

Avatar

Published

на

На 29.01.2024 во 04.17 часот во Полициската станица Радовиш било пријавено дека околу 03.30 часот настанал пожар во помошна просторија, од кој бил зафатен и деловен објект во дворно место на Б.В. на ул. „1 Мај“ во Радовиш. Повредени лица нема, а од екипа на Територијалната противпожарна единица Радовиш пожарот бил изгаснат.

 Увид бил извршен.

Радовиш

Приведено лице од радовишко, осуден на казна затвор од осум години и два месеци

Avatar

Published

на

Во 06.00 во село Дамјан, радовишко, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш го лишиле од слобода А.П.(37) од село Дамјан.

Тој бил баран по централна потерница врз основа на наредба од Казнено – поправната установа Затвор Куманово поради бегство од установата. А.П. бил осуден на казна затвор од осум години и два месеци за сторени кривични дела по член 236 и член 215 од Кривичниот законик, а имал за доиздржување 10 месеци од казната.

Лицето ќе биде спроведено во Казнено – поправната установа Затвор Куманово за доиздржување на казната.

Прочитај повеќе

Радовиш

Маратон за Сандра, хумана активност на Црвен крст -Радовиш

Avatar

Published

на

Општинската организација на Црвен крст од Радовиш организира хуманитарен настан Маратон за Сандра, за собирање на средства со кој ќе им се помогне за лекување на младата мајка, по потекло од Радовиш.

Маратонот ќе се одржи на 16 март, сабота, со почеток во 9:30 часот, почнувајќи од пред спортската сала „25 Мај“ по булеварот Александар Македоснки.

Билет за учество 200 денари кои средства ќе одат во хуманитарни цели за лекување на Сандра.

Прочитај повеќе

Радовиш

Одржана седница на Советот за превенција на детско престапништво во Радовиш

Avatar

Published

на

Општинскиот Совет за превенција на детското престапништво од Општина Радовиш ја одржа својата 5 седница. На седницата покрај членовите на Советот присутни беа и Стручните соработници од Основните училишта и од средното училиште во општина Радовиш.

Прочитај повеќе