Connect with us

Технологија

“Amazon” Воведува нов сателитски интернет

Avatar

Published

на

Amazon со скокови и граници го достигнува SpaceX и има намера да обезбеди конкурентна сателитска интернет услуга.

Двата сателити, именувани KuiperSat-1 и KuiperSat-2, се планирани за подигнување на ракетата Atlas V на Обединетата лансирачка алијанса (ULA) во петок од Кејп Канаверал, Флорида. Тие сателити ќе бидат поставени во орбита на 500 километри над површината на Земјата за да се проценат суштинските компоненти на мега констелацијата Кајпер, која е дизајнирана да има вкупно 3.200 сателити.

Проект вреден 10 милијарди долари

„Навистина е важно да се тестираат сателитите пред да можат да го лансираат остатокот од соѕвездието“, вели Тим Фарар, консултант за сателитски комуникации со седиште во Велика Британија. Тој додава дека ова е долгоочекуваниот голем чекор напред.

Целта на проектот „Кајпер“ е да овозможи поврзување на оддалечените области преку сателитски интернет пристап, па исто како и Starlink. Amazon влегува во конкурентно поле, бидејќи други компании како SpaceX и OneWeb веќе лансираа значителен број сателити за да обезбедат слични услуги.

Инвестицијата на „Амазон“ во проектот „Кајпер“ е 10 милијарди долари и тие обезбедија капацитет за лансирање на разни ракети кои не се „СпејсХ“ ширум светот за да ја поддржат нивната иницијатива.

Амазон работи околу одложувањата на проектот на секој начин

Компанијата се соочи со одложувања во развојот на некои од ракетите наменети за проектот „Кајпер“, што доведе до тужба од акционерите кои тврдеа дека личното ривалство меѓу Џеф Безос од Амазон и Елон Маск од SpaceX влијаело на процесот на селекција на ракетите. Амазон, сепак, ги отфрли тие тврдења.

За да избегне одложувања, Амазон користи ракета Atlas V за првичното лансирање на двата прототипи на сателити. Тие сателити се релативно големи, со проценета маса од над 500 килограми секој, што ги прави преголеми за повеќето постоечки мали ракети, но премали за огромниот капацитет на ракетата Atlas V.

Нема многу понуди што се во средниот опсег на ракети, вели Џонатан Мекдауел од Центарот за астрофизика Харвард-Смитсонијан.

Првата услуга на Кајпер веќе на крајот на 2024 година?

Амазон сака да започне со производство на своите целосни сателити Kuiper подоцна оваа година, а првите лансирања се закажани за првата половина на следната година. Раната услуга Kuiper треба да биде воведена во втората половина на 2024 година, нудејќи интернет брзина до еден гигабит во секунда.

Прототипите на сателитите ќе носат инструменти за проценка на поврзаноста на корисникот со Кајпер. Покрај тоа, еден сателит ќе експериментира со затемнување на ноќното небо за да се ублажат потенцијалните опасности за астрономите, иако Амазон не откри специфики.

Крис Џонсон, советник за вселенско право во Фондацијата Secure World, ја признава тековната загриженост за влијанието на сателитските мегасоѕвездија врз астрономијата и управувањето со судирите во орбитата. „Глобалните соѕвездија се сега тука, а возот ја напушти станицата. Но, тоа не значи дека играта е завршена. Овие работи сè уште можат да се регулираат“, смета Џонсон.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

Анкета: Ова е најлошо оценет “iPhone Pro” модел досега

Avatar

Published

на

Новиот iPhone 15 Pro не ги добива најдобрите оценки од корисниците.

Веб-страницата за прегледување PerfectRec анализираше 690.000 прегледи на корисници и откри дека раните прегледи на потрошувачите биле полоши од минатогодишната линија на iPhone 14. Студијата покажа дека 73 отсто од корисниците му дале на iPhone 15 Pro оцена со пет ѕвездички.

На прв поглед оваа бројка изгледа добро. Но, кога ќе се спореди со некои минати Pro модели и како тие поминаа кај корисниците, оваа бројка претставува пад. Така, iPhone 14 Pro собра 76 отсто, а iPhone 13 Pro 83 отсто од оценките со пет ѕвездички. Значи, тоа е прилично пад за само неколку години.

Врз основа на податоците, 15 Pro има најмалку прегледи со пет ѕвезди од кој било Pro модел што Apple некогаш го има произведено. Сепак, од позитивната страна, основниот модел и Plus забележаа зголемување на оценките со пет ѕвезди во споредба со претходната генерација.

Но, постојат некои причини зошто iPhone 15 Pro можеби не е толку популарен како претходните модели Pro. Како што веќе пишувавме, новиот телефон имаше проблеми со прегревање, иако ажурирањето на iOS го реши тој проблем.

Како што пишува Mashable, некои корисници истакнале дека имале проблем со „burn-in“ на OLED екранот на iPhone. Сето тоа лесно можеше да влијае на првичниот рејтинг на овогодинешниот Pro модел. Се разбира, 73 проценти од корисниците сè уште го сакаат својот нов iPhone 15 Pro.

Во наредните месеци, како и со дополнителните надградби за iOS на Apple, сосема е можно овој рејтинг да се подобри.

Прочитај повеќе

Технологија

Шведска го гради првиот пат во светот кој ќе ги полни електричните возила во движење

Avatar

Published

на

Станува збор за делница од 21 км.

Шведска го гради првиот постојан електрифициран пат во светот кој ќе ги полни електричните возила додека се во движење. Државата веќе реализираше четири пилот проекти, односно изгради четири привремени електрифицирани патишта, вклучувајќи го и градот Лунд. Но, оваа патна делница од 21 километар ќе биде постојана.

Електрификуваниот пат го гради шведскиот транспортен орган Трафикверкет, кој во моментов работи на изнаоѓање изведувач за проектот. Трафикверкет сè уште не ја избрал технологијата за полнење за револуционерниот проект, но дизајнот и изградбата се очекува да бидат завршени во 2025 година, а патот наскоро да биде отворен за сообраќај.

Трафикверкет разгледува три опции, надземни инсталации, електрични шини вградени во асфалтната површина кои ја пренесуваат EV енергијата преку проводник под возилото или индуктивни намотки вградени на патот кои безжично ја пренесуваат електричната енергија до возилото, пишува Revijahak .

Електрификуваниот пат ќе биде поставен на автопатот Е20, меѓу Халсберг и Оребро. Автопатот се протега помеѓу Стокхолм на север, преку Гетеборг и Малме на југ – и е избран намерно бидејќи е сообраќаен коридор за комерцијален транспорт на стоки. Го има и потребното напојување.

Шведскиот универзитет за технологија Чалмерс објави студија во март, во која се сугерира дека комбинацијата на електрифицирани патишта на 25 отсто од најпрометните национални и европски патишта и домашно полнење на електрични возила би било оптимално за преминот кон електрични возила.

Научниците тврдат дека тогаш батериите во електричните возила би можеле да бидат значително помали.

Прочитај повеќе

Технологија

Претставена: Нова Škoda Superb

Avatar

Published

на

Пристигна четвртата генерација на моделот Škoda Superb, со дизајн кој комбинира елегантни линии со нови фарови и традиционален дизајн инспириран од чешкиот кристал.

Моделот ќе биде достапен како лифтбек со практична задна врата и како комби варијанта на караван. Осветлувањето е подинамично од претходните модели, а фаровите се достапни во две опции.

Исто така, од Škoda велат дека аеродинамиката на овој модел е подобрена, а Superb сега е подолг и повисок од неговите претходници, па има должина од 4912 mm, ширина од 1849 mm и висина од 1481 mm. Меѓуоскиното растојание е 2841 mm.

Škoda им нуди на купувачите на новиот Superb шест погонски единици, со моќност од 160 до 265 КС.

Палетата вклучува 1,5-литарски TSI бензински мотор кој развива 150 КС и е комбиниран со хибридна технологија, што е, исто така, првпат Škoda да примени стартер генератор со појас од 48 волти и литиум-јонска батерија од 48 волти. Врвен.

Има уште два бензински и два дизел мотори, а како и 1,5-литарскиот TSI, тие се споени со седумстепен DSG менувач.

Два 2,0-литарски TSI мотори развиваат 204 КС и 265 КС, додека два 2,0-литарски TDI мотори произведуваат 150 и 193 КС. Најмоќните бензински и дизел мотори доаѓаат со погон на четири тркала, а од Škoda истакнуваат дека сите тие го исполнуваат стандардот Euro 6d.

Покрај овие верзии, клиентите ќе можат да изберат уште една со plug-in хибриден погон, која е достапна исклучиво за комби караванот.

Станува збор за 1,5-литарски TSI мотор од 150 КС, кој е комбиниран со батерија со капацитет од 25,7 kWh, што е двојно поголема од претходната и која овозможува автономија до 100 km (40 повеќе отколку во случај на неговиот претходник). Вкупната моќност е 204 КС, а на предните тркала се пренесува преку шестстепен DSG менувач.

Прочитај повеќе