Connect with us

Радовиш

Богата тридневна музичка програма и за годинашната манифестација „САМУН ЕМ ТАТЛИЈА 2023“

Avatar

Published

на

Радовиш и годинава ќе биде домаќин на традиционалната и најмасовна манифестација „САМУН ЕМ ТАТЛИЈА“ која ќе се одржи во деновите од 13 до 15 Октомври, каде што посетителите ќе имаат можност да уживаат во прекрасна програма исполнета со разни жанрови и содржини.

За таа цел е предвидена богата музичка програма која ќе започне од петок 13 октомври.

Во 15:00 час. Манифестација „Радовишки собор“ – Фолколорен фестивал и Концерт

-21:00 час. Александар Јовевски – Од колено на колено

-22:00 час. Александар Ицов со Елена Велевска и Спасен Сиљановски

-23:00 час. Либеро Бенд

 Во сабота 14 октомври програмата ќе започне во 13:00 час. со Распеани Радовишани

-15:00 час. Струмичка Тајфа

-17:00 час. Крешендо

-19:00 час. Игор Димовски – Пауза за ракија

-21:00 час. Ангел и Орце

Главната музичка ѕвезда на манифестацијата – Милица Павловиќ, ќе настапи во 23:00 час.

На 15 октомври во Недела во 12:30 час. пред радовишани ќе се претстават Тоше и Васко.

-13:30 час. Оркестар Табиет

-15: 00 час. Маестро бенд

-17:00 час. Зоран Илиев

-19:00 час. Иван Кукич – YU FOR YOU

-21:00 час. Бело копче – Tribute to Bjelo Dugme

Манифестацијата Самун ем талија традиционално се одржува во организација на Општина Радовиш.

Радовиш

42 – годишно лице од радовишко извршил обљуба врз неговата поранешна сопруга

Avatar

Published

на

„На 10.06.2024 во 17.00 часот во Радовиш, полициски службеници од Полициската станица Радовиш го лишиле од слобода С.Н.(42) од радовишко село, постапувајќи по претходна пријава дека извршил обљуба врз неговата поранешна сопруга. За настанот бил запознаен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Радовиш и по негово документирање против лицето ќе биде поднесена соодветна пријава“, информира СВР Струмица.

Прочитај повеќе

Радовиш

СОУ Коста Сусинов од Радовиш, домаќин на најмасовното образовно рандеву МАСУМ

Avatar

Published

на

СОУ Коста Сусинов од Радовиш денеска беше домаќин на најмасовното образовно рандеву МАСУМ, кое има натпреварувачки карактер и за прв пат се одржува во Радовиш.

Околу 1500 ученици од 45 училишта од Република Македонија денеска ги претставија своите програми и своите вештини и квалитети. Настанот го отвори директорот Миле Арсов, а свое обраќање имаше и градоначалникот на Општина Радовиш Ацо Ристов.

Радовиш денеска вриеше од ученици и наставници, како во средното училиште така и по улиците, како и во Музејот на лубовта и уметноста и библиотеката Браќа Миладиновци.

Прочитај повеќе

Радовиш

Физичка пресметка на улица во Радовиш, нарушен јавниот ред и мир

Avatar

Published

на

Физичка пресметка на улица во Радовиш во која учествувале и двајца малолетници.

На 09.05.2024 во 19.10 часот во Полициската станица Радовиш било пријавено дека на ул.„8 Септември“ во Радовиш бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу М.М.(20), М.Т.(19) и двајца малолетници, сите од село Ињево, радовишко, од една страна и А.К.(35) од Радовиш, од друга страна. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Прочитај повеќе