Connect with us

Свет

Објавена листа на најдобри градови за живеење во 2023

Avatar

Published

на

Списокот е направен врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Судејќи според ситуацијата на листата, а во споредба со претходните години, најмногу закрепнале градовите во азиско-пацифичкиот регион. Индексот, исто така, сугерира дека животот во градовите е малку подобар од кој било момент во последните 15 години.

Порастот главно доаѓа од подобрувањата во здравствената заштита и образованието низ Азија, Блискиот Исток и Африка, дури и кога резултатите од стабилноста се задржаа поради граѓанските немири во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот ширум светот и континуираните конфликти во градовите како Киев. . Крајот на пандемските ограничувања низ светот, исто така, ја подобри културата бидејќи настаните и атракциите се вратија.

Првиот град на листата на најдобри места за живеење во 2023 година е Виена. На австриската престолнина не му е непознато првото место на индексот на услови за живот, само накратко го изгуби признанието во 2021 година кога затворањето на пандемијата ги погоди музеите и рестораните. Со совршени резултати во стабилноста, здравството, образованието и инфраструктурата, Виена го зазеде првото место. Втор на листата е Копенхаген, од Данска.

Мелбурн и Сиднеј го вратија своето рангирање (трето и четврто соодветно) во топ 10 по падот на индексот за време на пандемијата на коронавирус, што го „затегна“ здравствениот систем на Австралија и резултираше со долги заклучувања. Мелбурн особено го постигна највисокиот резултат во земјата за културата и животната средина.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Што да направите ако се движите по терен каде што може да има змии!

Avatar

Published

на

Еве како треба да се однесувате доколку имате блиска средба со змија.

Змијата не треба да се плаши или убие, бидејќи е заштитен вид.

Еден начин да се ослободите од змијата што ќе ја забележите во непосредна близина е да удрите во земјата со ногата, бидејќи змиите не сакаат вибрации и ќе побегнат.

Исто така, добро е додека шетате во природа каде што се очекуваат змии, да правите врева со поместување гранки, камења и слично или со удирање на земја со стап, кој ќе ги избрка змиите пред да ги видите.

И најважно е што овие влекачи ги напаѓаат луѓето само кога се чувствуваат загрозени, па затоа не ги допирајте.

Прочитај повеќе

Свет

Првата дама на САД позитивна на коронавирус

Avatar

Published

на

Нивната портпаролка се огласи и ги откри деталите

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на коронавирус, соопшти Белата куќа, пренесува Си-Ен-Ен.

„Првата дама беше позитивна на Ковид-19 оваа вечер. Таа моментално има само благи симптоми. Ќе остане дома во плажата Рехобот, Делавер“, рече портпаролката на првата дама Елизабет Александар во соопштението.

Џо Бајден (80) е негативен, додаде таа.

Не е познато дали Џо Бајден бил во контакт со неа

Американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека во овој момент нема промени во протоколите на Белата куќа или распоредот на претседателот.

CNN пишува дека побарале повеќе детали за тестовите за корона и на претседателот и на првата дама. Тие, исто така, прашаа дали Џо Бајден бил со неговата сопруга кога таа почнала да покажува симптоми на Ковид.

Џил Бајден исто така имаше корона во август минатата година, а Џо Бајден во јули истата година.

Прочитај повеќе

Свет

Филмот „Барби“ е забранет! поради промоција на хомосексуалност.

Avatar

Published

на

Либанската министерка за култура го забрани прикажувањето на филмот „Барби“ во кината во земјата, велејќи дека тој промовира хомосексуалност и сексуална трансформација и е против верските вредности, објави Ројтерс.

Министерот Мохамед Мортада е поддржан од моќната шиитска вооружена група Хезболах, чиј шеф Саид Хасан Насрала ја засили својата реторика против ЛГБТ заедницата, тврдејќи дека таа претставува непосредна опасност за Либан. Тој побара од либанското Министерство за внатрешни работи да ги преземе неопходните мерки за да го спречи прикажувањето на филмот.

Министерот за внатрешни работи Басам Мавлави не одговори веднаш на барањата за коментар, соопшти агенцијата. Либан беше првата арапска земја што одржа недела на геј гордоста во 2017 година и се смета за безбедно засолниште за ЛГБТ заедницата на инаку конзервативниот Блиски Исток. Меѓутоа, ова прашање неодамна се најде во фокусот, предизвикувајќи тензии, објави Ројтерс.

Минатата година Мавлави донесе одлука да ги забрани настаните „кои промовираат сексуална перверзија“ во Либан, за кои се верува дека се однесуваат на собири пријателски за ЛГБТ. Во говорот минатиот месец, Насрала ги повика либанските власти да преземат акција против материјалите што тој смета дека промовираат хомосексуалност, вклучително и нивна забрана.

Прочитај повеќе