Connect with us

Радовиш

Здравствен Дом – Радовиш ја отстрани старата и инсталира нова цистерна за нафта, во тек се и други активности

Avatar

Published

на

ЈЗУ „Здравствен Дом“- Радовиш, ја отстрани старата и инсталира нова цистерна за нафта, откако после 48 години, минатата година се појавува проблемот околу затоплувањето на целиот објек. Директораката Симона Цветаноски вели дека иако е комплицирана постапка, одлучиле да ја заменат старата цистерна со нова, бидејќи старата била дотраена.

Исто така поставена е и автоматска рампа за безбеден влез и излез од дворот на возилата за итна медицинска помош. Според Цветаноски итната медицинска помош располага со пет доктори, а кога се слободни работат и оние лекари кои се на специјализација.

Здравствениот Дом во Радовиш работи и на обезбедување на соодветни просторни услови за лекари специјалисти, како  што се простории за педијатрија и неврологија.

Радовиш

42 – годишно лице од радовишко извршил обљуба врз неговата поранешна сопруга

Avatar

Published

на

„На 10.06.2024 во 17.00 часот во Радовиш, полициски службеници од Полициската станица Радовиш го лишиле од слобода С.Н.(42) од радовишко село, постапувајќи по претходна пријава дека извршил обљуба врз неговата поранешна сопруга. За настанот бил запознаен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Радовиш и по негово документирање против лицето ќе биде поднесена соодветна пријава“, информира СВР Струмица.

Прочитај повеќе

Радовиш

СОУ Коста Сусинов од Радовиш, домаќин на најмасовното образовно рандеву МАСУМ

Avatar

Published

на

СОУ Коста Сусинов од Радовиш денеска беше домаќин на најмасовното образовно рандеву МАСУМ, кое има натпреварувачки карактер и за прв пат се одржува во Радовиш.

Околу 1500 ученици од 45 училишта од Република Македонија денеска ги претставија своите програми и своите вештини и квалитети. Настанот го отвори директорот Миле Арсов, а свое обраќање имаше и градоначалникот на Општина Радовиш Ацо Ристов.

Радовиш денеска вриеше од ученици и наставници, како во средното училиште така и по улиците, како и во Музејот на лубовта и уметноста и библиотеката Браќа Миладиновци.

Прочитај повеќе

Радовиш

Физичка пресметка на улица во Радовиш, нарушен јавниот ред и мир

Avatar

Published

на

Физичка пресметка на улица во Радовиш во која учествувале и двајца малолетници.

На 09.05.2024 во 19.10 часот во Полициската станица Радовиш било пријавено дека на ул.„8 Септември“ во Радовиш бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу М.М.(20), М.Т.(19) и двајца малолетници, сите од село Ињево, радовишко, од една страна и А.К.(35) од Радовиш, од друга страна. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Прочитај повеќе