Connect with us

Здравје

СПРЕЧЕТЕ ПОДУЕНОСТ и задржување на вишокот вода во организмот

Avatar

Published

на

Лековитите ајурведски билки и масла се само дел од приказната за тоа како да се исфрли водата од телото. Ајурведата е наука за животот, таа се залага за хармоничен и хармоничен начин на живот во сите области. За целосен резултат, сите овие мали скапоцени камења – здрава исхрана, билки, вежбање, медитација, здрави мисли, самомасажа, грижа за себе внатре и надвор – треба да се комбинираат во една целина.

Ајурведата ја нагласува важноста на целиот начин на живот. За нашето здравје и животно задоволство, важно е со кого живееме, како живееме, како разговараме, како и колку се движиме… Ова важи и за оваа тема – важно е да вежбаме, да се тушираме со ладно. , особено во лето, пливањето…

 Пијте многу вода, но никогаш од фрижидер!

Летото е време кога најмногу забележуваме задржување на водата во организмот, но и кога најлесно го решаваме овој проблем. Пред да ги спомнам ајурведските диуретици и многу други едноставни и многу ефикасни совети и методи за исфрлање на водата од организмот, ќе ви кажам еден, можеби најважен, во лето пијте многу обична вода – но не од фрижидер! Според Ајурведата, ледените пијалоци се многу штетни за здравјето на човечкото тело, поради неколку причини. Еден од нив е што нивната студенило го успорува метаболизмот, ги врзува мастите, го успорува протокот на течности во телото, вклучително и задржување на вода и слаб проток на лимфата.

Ајурведата исклучува било што

Како да се разладите во лето, ќе прашаат многумина. Ајурведата советува да се разладите со пијалоци на собна температура, но со свесен избор на оние кои енергично ладат. Тоа се, пред сè, разладени чаеви од нане, хибискус, ливчиња од црвена роза, свеж маточина… Можеме да ги подготвиме однапред, така што ќе свариме неколку литри чај и ќе го пиеме неколку дена. Чаевите не делуваат веднаш, не се ладат толку брзо, но ајурведата во основата е начин на живот кој набрзина исклучува сè. Кога неколку дена пиеме чај од нане, хибискус или ливчиња од црвена роза, нашиот организам ќе остане енергично ладен дури и во лето и нема да бара нездрави брзи решенија.

Две антички тајни

Ќе ви откријам и една древна тајна. Никогаш не истурајте топла вода врз листовите нане. Најдобриот и најздравиот чај ќе го направите ако нането го прелиете умерено топла вода и оставете го да отстои неколку часа, а потоа процедете. Ако го прелиете со топла вода и ако не го процедите за 3-5 минути, танинот ќе почне да се испушта во водата – состојка која ги оштетува ѕидовите на желудникот и го горчи чајот.

И уште една древна тајна: чајот од маточина е највкусен и најздрав ако е направен од свежо набрани листови од растението. Прелијте ги со топла вода и не заборавајте да ги покриете половина час или подолго. На тој начин полека се ослободуваат миризливите етерични масла кои го содржат целото здравје на маточината, а ако се отвори чајот, маслата ќе испарат.

Чај од коприва, одличен диуретик

Не заборавајте на чајот од коприва, кој е одличен диуретик и затоа одличен за проток на вода низ телото и нејзино исфрлање од телото. Покрај тоа, чајот од коприва е полн со фитонутриенти. За да го добиете нутритивниот максимум од копривата, исушете ги со топла вода и оставете ги да отстојат 24 часа пред да го испиете чајот. Тоа е, имено, доволно време копривата да го ослободи целиот свој нутритивен сјај и богатство во чајот. Никогаш не правете чај од свежи листови од коприва бидејќи содржат мравја киселина, која е опасна за желудникот и бубрезите. Во текот на денот, добро ќе ви дојде пиењето обична вода во која претходно се додадени исечкани парчиња лимон или краставица.

Моќта на трифала, кралицата на ајурведските подготовки

Меѓутоа, ако не беше сè до чаевите во лето, би сакал да посветам посебно внимание на трифалата – кралицата на ајурведските препарати. Трифала е најпопуларниот ајурведски пијалок во светот. Тоа е мешавина од три индиски овошја: амалаки, бибитаки и харитаки. Triphala има моќ да влијае на секоја клетка во човечкото тело.

Во древните Веди одамна пишуваше дека ќе се излечиме од сите болести ако пиеме трифала една година, а за нејзината моќ посведочија многу мои клиенти. Овде ја спомнувам трифалата бидејќи е и исклучително силен диуретик, со што го поттикнува исфрлањето на водата од организмот. Покрај тоа, го регулира метаболизмот, го балансира дигестивниот оган и целокупното варење и силно го чисти телото од токсини. Се препорачува да се пие наутро на празен стомак и навечер по последниот оброк.

Гокшура и готу кола – подобар проток

Од богатата ајурведска ризница на лековити билки, би ја издвоил гокшура, тоник за бубрезите и мочниот меур. При исфрлање на водата од телото, важно е да се исцедат бубрезите и да се балансира работата на бубрезите и мочниот меур. Гокшура го прави токму тоа.

Тука е и незаменливата готу кола. Заедно со бројните придобивки за телото, силно го промовира исфрлањето на водата од телото. Добро е да се зема орално како пијалок, т.е. прашок или капсули со вода, а во исто време да се нанесува неговото масло на телото. Готу кола маслото е одлично за намалување на целулитот. Ако сакате сами да направите одлична емулзија за отстранување на целулитот, користете готу кола маслото како основа и додадете му внимателно одбрани чисти есенцијални масла.

За ублажување на целулитот, препорачувам да додадете етерични масла од атлас и хималајски кедар и бор на основното масло од готу кола бидејќи тие се одлични диуретици и лимфотоници. Дејството за подобар проток на артериската и венската циркулација ќе биде засилено со етерични масла од рузмарин хемотип цинеол и ниаули хемотип цинеол и чемпрес. Во емулзијата за намалување на целулитот дефинитивно треба да се додадат антиинфламаторни есенцијални масла, како што се еукалиптус од лимон и маточина.

Препораки за исхрана

Во исхраната треба почесто да посегнуваме по храна богата со калиум, која ја има во бананите, сувото овошје, лубеницата, дињата, компирот, киноата, авокадото… Ќе биде корисно доколку исхраната ја збогатиме со целер, магдонос. , анасон, модар патлиџан, салати, јагоди, јогурт, кајсии. Лубениците и краставиците, богати со вода, ја поттикнуваат циркулацијата на водата во организмот и го олеснуваат нејзиното исфрлање.

Нашето тело е главно составено од вода и водата е добредојдена во него, но не смееме да дозволиме да стагнира. Водата треба да циркулира низ телото и да има слободен проток, исто како и енергијата. За семиња препорачувам анасон, коријандер, ким, анасон и лен. Можеме да ги додадеме и во водата, да отстојат преку ноќ, а следниот ден да ја сркаме водата.

прикажи повеќе
Advertisement

Здравје

Што треба да содржи идеалниот појадок? Овие се идеални компоненти

Avatar

Published

на

Начинот на кој го започнуваме денот може драстично да влијае на тоа како ќе се одвива остатокот од денот

Често се вели дека појадокот е најважниот оброк во денот. Но, што го прави најздравиот појадок? Која храна или хранливи материи треба да ги барате за да го поттикнете вашето тело?

Дали појадокот навистина е толку важен?

Појадокот го храни телото со важни хранливи материи и дава енергија за почеток на денот. Истражувањата ја докажуваат и важноста на утринскиот оброк. Една анализа од 2021 година на податоци од над 30.000 луѓе покажа дека поединците кои го прескокнуваат појадокот имаат поголема веројатност да консумираат помалку клучни хранливи материи, вклучувајќи влакна, витамини Ц, Д и А, витамини од групата Б, калциум, железо и фосфор, пренесува Real Simple.

Друга студија покажа дека прескокнувањето на појадокот е поврзано со нарушувања во деноноќниот ритам, како и со повисоки нивоа на шеќер во крвта после јадење во остатокот од денот кај оние со дијабетес.

Компоненти на здрав појадок

Во однос на тоа од што всушност се состои добро заоблениот појадок, треба да барате неколку клучни хранливи материи.

– Најздравиот појадок се состои од сложени јаглехидрати, протеини и масти здрави за срцето за да ве одржуваат сити, да ви дадат енергија да го започнете денот и да ја одржите вашата тежина – вели за Real Simple регистрираната диететичарка Асмита Батајо.

Сложени јаглехидрати

Иако често се занемаруваат, јаглехидратите се клучни за здрав појадок (и за целокупната урамнотежена исхрана). Сепак, важно е да се изберат сложени јаглехидрати бидејќи се богати со влакна, витамини и минерали. Редовното ставање приоритет на опциите за сложени јаглени хидрати, како што се цели зрна, овошје, зеленчук и мешунки за појадок, ќе обезбеди широк спектар на хранливи материи кои го подобруваат здравјето, плус нивните влакна ни помагаат да се чувствуваме посити подолго, благодарение на нивната способност да го регулира шеќерот во крвта.

Протеини

Протеините не само што се неопходни за здрави нивоа на енергија и ситост, што е токму она што го бараме во појадокот, туку помагаат и во градењето и одржувањето на речиси секое ткиво во телото. Идеално, целјте на посните протеини, кои се пониски со заситени масти и холестерол во вашата исхрана за да го поддржат оптималното здравје на срцето. Тие може да вклучуваат парчиња месо или живина, јајца, риба, јаткасти плодови, семиња, млечни производи со малку маснотии и мешунки.

Здрави масти

Здравите масти го зголемуваат и задоволството после јадење, што ги прави совршени за појадок. Здравите масти го промовираат здравјето на клетките, мозокот, срцето и метаболизмот, истовремено обезбедувајќи концентриран извор на енергија. Не сите видови масти се толку корисни како другите кога станува збор за нивните здравствени придобивки. Од трите главни типа на масти (заситени, транс и незаситени), бирајте извори на незаситени масти што е можно почесто, тие имаат позитивен ефект врз здравјето на срцето, додека другите два вида масти можат да бидат штетни за него кога се консумираат во големи количини. количини. Извори на незаситени масти за срцето се маслинки, маслиново масло, авокадо, јаткасти плодови, семки и некои растителни масла како што се шафран и сончоглед.

Прочитај повеќе

Здравје

Овие четири знаци на срцев удар се јавуваат 24 часа пред нападот

Avatar

Published

на

Срцевите удари се една од најсмртоносните медицински итни случаи што може да ги претрпите.

За разлика од срцевите напади, кога протокот на крв во органите е прекинат, срцевите застоји се предизвикани од абнормален срцев ритам кога електричниот систем на телото не работи правилно.

Лицето ќе умре за неколку минути, освен ако веднаш не се лекува со CPR. Сепак, постојат некои знаци што можете да ги забележите пред да се појави штанд.

д-р. Киндарон Рениер, од здравствениот систем Cedars-Sinai во Лос Анџелес, рече:

„Предупредувачките симптоми ветуваат за предвидување на ненадеен срцев удар.

Околу половина од пациентите имаат симптоми во „часови, денови или недели пред срцев удар“, рече таа.

Нејзината студија, објавена во „Лансет“, истражуваше колку се чести симптомите кај пациентите со срцев удар и контролната група на пациенти без срцев удар, кои исто така повикаа 911.

Истражувачите проучувале повеќе од 1.500 возрасни лица во САД за да видат дали нешто може да укаже на напад.

Скратен здив

Најчестиот ран знак на срцев удар беше отежнато дишење, медицински познат како диспнеа.

Околу 41 отсто од пациентите го имале овој знак, во споредба со 22 отсто во контролната група.

Тоа беше единствениот знак значително поврзан со срцеви застоји и кај мажите и кај жените, велат истражувачите.

Болка во градите

Болката во градите беше вториот најчест знак. Погоди околу една третина од пациентите, во споредба со четвртина од контролната група.

Сепак, тоа беше значително поврзано само со срцеви удари кај мажите, но не и кај жените.

Потење

Дијафореза, или обилно потење, исто така влијаеше на повеќе пациенти со срцев удар отколку другите итни случаи.

Околу 12 проценти имале симптоми, во споредба со 8 проценти во контролната група. Исто така, беше значително поврзан само кај мажите, а не и кај жените.

Напади

Конечно, активноста слична на напади беше почеста кај срцевите пациенти отколку кај контролите. Единаесет проценти имале симптоми, во споредба со 7 проценти.

Гадење или повраќање, слабост, вртоглавица и абдоминални симптоми беа почести во контролната група.

Прочитај повеќе

Здравје

Идеален напиток пред спиење: може да ви помогне да ја ослободите напнатоста, стресот и нервозата (РЕЦЕПТ)

Avatar

Published

на

Чајот од маточина е исклучително здрав напиток со пријатен вкус

Освен што ја ублажува нервозата, маточината има и антимикробни својства и го намалува ризикот од инфекција. Полн е со антиоксиданси кои се неопходни за детоксикација и заштита на телото од оштетување предизвикано од слободните радикали. Сепак, за целите на детоксикација, се препорачува да се користат свежи листови од маточина бидејќи готвењето го намалува нивото на антиоксиданси. Искуството покажува дека маточината може да помогне и при горушица.

Важно е да се напомене дека не треба да претерувате со маточина, бидејќи може да предизвика контра ефект и да ја зголеми анксиозноста кога се зема во големи количини.

Како да направите чај од маточина:

Една лажица маточина прелијте со 200мл зовриена вода и оставете да отстои 10 минути. Процедете го чајот и уживајте во напитокот. Матиќњак има благ и пријатен вкус, а за дополнително задоволство можете да го засладите со малку мед.

Прочитај повеќе