Connect with us

Здравје

Доаѓа „ВОЛШЕБНАТА ПИЛУЛА“ за СЛАБЕЕЊЕ и ќе биде евтина!

Avatar

Published

на

Лековите за слабеење последниве месеци доживеаја вистински „бум“ на светскиот пазар, а побарувачката за нив постојано расте

Кинеските фармацевтски компании развиваат свои верзии на „магични“ лекови за слабеење за да се натпреваруваат со западните фармацевтски компании кои продаваат такви лекови на најголемите светски пазари, пишува Financial Times.

Нивниот најголем „предизвикувач“ е данската фармацевтска компанија Ново Нордиск, која го разви и пласираше лекот Оземпик , кој се продава во Кина, земја со најголем процент на дебели и дијабетичари. Доколку успее, лековите на кинеските компании ќе станат евтина алтернатива на западните лекови.

Клинички испитувања

Ozempic на Ново Нордиск доминира на пазарот, но аналитичарите велат дека неколку лекови базирани на истиот механизам моментално се подложени на клинички испитувања во Кина.

„Ќе има експлозија во снабдувањето со овие лекови најдоцна до 2026 година“, рече Чен Чен, аналитичар од Пекинг во фармацевтската компанија UBS.

Откако беше откриено дека лекот на Ново Нордиск, Вегови, верзијата за слабеење на Оземпик, ја намалува телесната тежина на пациентите до 15 проценти, тој беше дефицитарен на светскиот пазар.

Борбата против дебелината

Здравствените власти во Кина велат дека борбата против дијабетесот и дебелината е нивен главен приоритет, бидејќи стареењето на кинеското население станува товар за болниците и установите за социјална заштита. Во Кина, околу 89 милиони луѓе имаат проблеми со дијабетес, или повеќе од 8 отсто од вкупното население. „Лансет“ предвидува дека 108 милиони луѓе во Кина ќе имаат дијабетес до крајот на деценијата.

Иако многу меѓународни компании се обидуваат да ја диверзифицираат продажбата на лекови надвор од Кина, западните фармацевтски компании, вклучувајќи ги Moderna и AstraZeneca, инвестираат во локални компании таму за да го искористат огромниот потенцијал на лековите за слабеење.

Одобрување од Пекинг

Минатиот месец, Пекинг го одобри првиот лек за слабеење направен од кинеските компании Hudaong Medicine и Shanghai Benemae Pharmaceutical. Аналитичарите предвидуваат дека Novo Nordisk наскоро ќе добие кинеско одобрение за Vegovi да се користи како лек за слабеење, кој се дава со инјектирање еднаш неделно, во споредба со Hudaong, кој мора да се зема секојдневно, или Benemae, кој се зема три пати на недела.

Хелен Чен, раководител на ЛЕК Консалтинг со седиште во Шангај, тврди дека 70 лекови се тестираат во Кина, но домашните фармацевтски компании, вели таа, нема да имаат голема корист од нив додека не добијат регулаторно одобрение. Дури и да успеат да заземат поголем дел од пазарот, аналитичарите предвидуваат дека заработката на Ново Нордиск ќе расте и дека данската компанија ќе остане лидер на пазарот.

Продадени права на лекот

Ново Нордиск се натпреварува на Запад со американската фармацевтска групација Ели Лили, лекот за дијабетес Мунџаро, кој се очекува наскоро да добие одобрение за употреба како лек за слабеење. Во третата фаза од тестирањето на американскиот лек, испитаниците изгубиле во просек 22,5 отсто од својата телесна тежина.

Ново Нордиск и Ели Лили ќе се натпреваруваат и во Кина кога американската компанија ќе го лансира Mounjaro на тамошниот пазар. Ели Лили ги продаде своите права на лекот за слабеење маздутид, кој моментално е во фаза на трета фаза, на биотехнолошката група Innovent со седиште во Сужоу. Аналитичарите на Goldman Sachs проценуваат дека Innovent ќе освои 19 проценти од пазарот во Кина до 2033 година, со оглед на клиничките резултати на лекот и маркетингот на компанијата.

Поевтина алтернатива

Кинеските фармацевтски компании кои сакаат да зграпчат дел од пазарот на лекови за губење тежина, исто така, ќе се натпреваруваат со патентот за семаглутид на Ново Нордиск, кој истекува во 2026 година. Минатата година, кинеската Управа за интелектуална сопственост пресуди во корист на медицината Хуадонг, која тврди дека патентот на Ново е лош Нордис , но данската компанија ја обжали таа одлука до повисокиот суд.

Поевтините кинески лекови би можеле да се покажат привлечни за опколениот западен пазар на здравствена заштита, велат аналитичарите. На оваа теза е наклонета и аналитичарката од Баркли, Емили Филд, која смета дека ќе се купат поевтини и помалку ефективни лекови.

„Некои пациенти навистина треба да изгубат 50 отсто од нивната телесна тежина. Но, за некои, дури и 15 отсто од губењето на телесната тежина е на здраво ниво“, рече таа.

Приказ на податоци

Фармацевтскиот аналитичар на UBS, Мајкл Леучет, рече дека не треба да биде проблем за компаниите да создаваат лекови кои ги тераат луѓето кои ги земаат да изгубат од 5 до 10 проценти од нивната телесна тежина. Но, тој додаде дека кинеските компании кои сакаат да ги продаваат своите лекови во Америка ќе мора да ги покажат сите податоци од испитувањата спроведени надвор од Кина.

Лековите за слабеење доживеаја вистински „бум“ на светскиот пазар во последните месеци, а побарувачката за нив постојано расте.Фармацевтските компании кои продаваат и инвестираат во такви лекови остваруваат огромен профит, а се очекува пазарот на лекови за слабеење да вреди повеќе од 100 милијарди долари.

прикажи повеќе
Advertisement

Здравје

Што треба да содржи идеалниот појадок? Овие се идеални компоненти

Avatar

Published

на

Начинот на кој го започнуваме денот може драстично да влијае на тоа како ќе се одвива остатокот од денот

Често се вели дека појадокот е најважниот оброк во денот. Но, што го прави најздравиот појадок? Која храна или хранливи материи треба да ги барате за да го поттикнете вашето тело?

Дали појадокот навистина е толку важен?

Појадокот го храни телото со важни хранливи материи и дава енергија за почеток на денот. Истражувањата ја докажуваат и важноста на утринскиот оброк. Една анализа од 2021 година на податоци од над 30.000 луѓе покажа дека поединците кои го прескокнуваат појадокот имаат поголема веројатност да консумираат помалку клучни хранливи материи, вклучувајќи влакна, витамини Ц, Д и А, витамини од групата Б, калциум, железо и фосфор, пренесува Real Simple.

Друга студија покажа дека прескокнувањето на појадокот е поврзано со нарушувања во деноноќниот ритам, како и со повисоки нивоа на шеќер во крвта после јадење во остатокот од денот кај оние со дијабетес.

Компоненти на здрав појадок

Во однос на тоа од што всушност се состои добро заоблениот појадок, треба да барате неколку клучни хранливи материи.

– Најздравиот појадок се состои од сложени јаглехидрати, протеини и масти здрави за срцето за да ве одржуваат сити, да ви дадат енергија да го започнете денот и да ја одржите вашата тежина – вели за Real Simple регистрираната диететичарка Асмита Батајо.

Сложени јаглехидрати

Иако често се занемаруваат, јаглехидратите се клучни за здрав појадок (и за целокупната урамнотежена исхрана). Сепак, важно е да се изберат сложени јаглехидрати бидејќи се богати со влакна, витамини и минерали. Редовното ставање приоритет на опциите за сложени јаглени хидрати, како што се цели зрна, овошје, зеленчук и мешунки за појадок, ќе обезбеди широк спектар на хранливи материи кои го подобруваат здравјето, плус нивните влакна ни помагаат да се чувствуваме посити подолго, благодарение на нивната способност да го регулира шеќерот во крвта.

Протеини

Протеините не само што се неопходни за здрави нивоа на енергија и ситост, што е токму она што го бараме во појадокот, туку помагаат и во градењето и одржувањето на речиси секое ткиво во телото. Идеално, целјте на посните протеини, кои се пониски со заситени масти и холестерол во вашата исхрана за да го поддржат оптималното здравје на срцето. Тие може да вклучуваат парчиња месо или живина, јајца, риба, јаткасти плодови, семиња, млечни производи со малку маснотии и мешунки.

Здрави масти

Здравите масти го зголемуваат и задоволството после јадење, што ги прави совршени за појадок. Здравите масти го промовираат здравјето на клетките, мозокот, срцето и метаболизмот, истовремено обезбедувајќи концентриран извор на енергија. Не сите видови масти се толку корисни како другите кога станува збор за нивните здравствени придобивки. Од трите главни типа на масти (заситени, транс и незаситени), бирајте извори на незаситени масти што е можно почесто, тие имаат позитивен ефект врз здравјето на срцето, додека другите два вида масти можат да бидат штетни за него кога се консумираат во големи количини. количини. Извори на незаситени масти за срцето се маслинки, маслиново масло, авокадо, јаткасти плодови, семки и некои растителни масла како што се шафран и сончоглед.

Прочитај повеќе

Здравје

Овие четири знаци на срцев удар се јавуваат 24 часа пред нападот

Avatar

Published

на

Срцевите удари се една од најсмртоносните медицински итни случаи што може да ги претрпите.

За разлика од срцевите напади, кога протокот на крв во органите е прекинат, срцевите застоји се предизвикани од абнормален срцев ритам кога електричниот систем на телото не работи правилно.

Лицето ќе умре за неколку минути, освен ако веднаш не се лекува со CPR. Сепак, постојат некои знаци што можете да ги забележите пред да се појави штанд.

д-р. Киндарон Рениер, од здравствениот систем Cedars-Sinai во Лос Анџелес, рече:

„Предупредувачките симптоми ветуваат за предвидување на ненадеен срцев удар.

Околу половина од пациентите имаат симптоми во „часови, денови или недели пред срцев удар“, рече таа.

Нејзината студија, објавена во „Лансет“, истражуваше колку се чести симптомите кај пациентите со срцев удар и контролната група на пациенти без срцев удар, кои исто така повикаа 911.

Истражувачите проучувале повеќе од 1.500 возрасни лица во САД за да видат дали нешто може да укаже на напад.

Скратен здив

Најчестиот ран знак на срцев удар беше отежнато дишење, медицински познат како диспнеа.

Околу 41 отсто од пациентите го имале овој знак, во споредба со 22 отсто во контролната група.

Тоа беше единствениот знак значително поврзан со срцеви застоји и кај мажите и кај жените, велат истражувачите.

Болка во градите

Болката во градите беше вториот најчест знак. Погоди околу една третина од пациентите, во споредба со четвртина од контролната група.

Сепак, тоа беше значително поврзано само со срцеви удари кај мажите, но не и кај жените.

Потење

Дијафореза, или обилно потење, исто така влијаеше на повеќе пациенти со срцев удар отколку другите итни случаи.

Околу 12 проценти имале симптоми, во споредба со 8 проценти во контролната група. Исто така, беше значително поврзан само кај мажите, а не и кај жените.

Напади

Конечно, активноста слична на напади беше почеста кај срцевите пациенти отколку кај контролите. Единаесет проценти имале симптоми, во споредба со 7 проценти.

Гадење или повраќање, слабост, вртоглавица и абдоминални симптоми беа почести во контролната група.

Прочитај повеќе

Здравје

Идеален напиток пред спиење: може да ви помогне да ја ослободите напнатоста, стресот и нервозата (РЕЦЕПТ)

Avatar

Published

на

Чајот од маточина е исклучително здрав напиток со пријатен вкус

Освен што ја ублажува нервозата, маточината има и антимикробни својства и го намалува ризикот од инфекција. Полн е со антиоксиданси кои се неопходни за детоксикација и заштита на телото од оштетување предизвикано од слободните радикали. Сепак, за целите на детоксикација, се препорачува да се користат свежи листови од маточина бидејќи готвењето го намалува нивото на антиоксиданси. Искуството покажува дека маточината може да помогне и при горушица.

Важно е да се напомене дека не треба да претерувате со маточина, бидејќи може да предизвика контра ефект и да ја зголеми анксиозноста кога се зема во големи количини.

Како да направите чај од маточина:

Една лажица маточина прелијте со 200мл зовриена вода и оставете да отстои 10 минути. Процедете го чајот и уживајте во напитокот. Матиќњак има благ и пријатен вкус, а за дополнително задоволство можете да го засладите со малку мед.

Прочитај повеќе