Connect with us

Здравје

Кајсиите треба да се јадат што повеќе: Ги истакнуваме 7-те најкорисни предности за организмот

Avatar

Published

на

Освен што се вкусни, богати се и со бројни хранливи материи

Кајсиите толку мали и толку моќни поддржуваат многу функции во организмот, а може да ги јаде секој, освен 3 групи луѓе, кои лекарите ги советуваат да се држат настрана од овој летен деликатес.

Кајсиите се мали, но имаат толку големи здравствени придобивки за човечкото тело бидејќи се многу богати со витамини и минерали. Тие се тесно поврзани со праската и сливата, а месото од ова овошје е меко и слатко-сочно кога е зрело, додека нивната кожа е кадифена, со меки влакна. Само 100 грама од ова портокалово овошје обезбедуваат 6 отсто калиум и 12 отсто од дневната препорачана доза на витамини А и Ц.

Кајсиите се богати со бројни хранливи материи

Благодарение на големото количество витамини, флавоноиди и калиум, кајсиите имаат значителни здравствени придобивки. Флавоноидите ги штитат и зајакнуваат крвните садови додека ги намалуваат знаците на воспаление. Калиумот, важен минерал за функционирањето на нервите и мускулите, е исто така клучен бидејќи им помага на хранливите материи да се движат низ телото. Покрај тоа, тие го одржуваат нормалниот крвен притисок и го одржуваат срцето здраво. Кајсиите се извор на витамин Ц, витамин Е, витамин К и витамин Б комплекс. Тие се исто така богати со минерали како што се калиум, железо и калциум. Овие хранливи материи ги прават одличен додаток во исхраната.

Поради 7-те придобивки, тие треба да се јадат што повеќе во текот на сезоната

Кајсиите помагаат во регулирање на крвниот притисок, нивото на холестерол и хемоглобин и се борат против воспаленијата, го помагаат процесот на метаболизмот, како и слабеењето и го подобруваат здравјето на кожата и косата. Ова овошје може да го консумира секој, но според советите на стручњаците треба да го избегнуваат трудниците, лицата со алергија на јаткасти плодови и дијабетичарите. Исто така, советот е да јадете 3 до 4 овошја дневно, не повеќе од тоа.

Извор на витамин А
Кајсиите содржат високо ниво на витамин А, кој е важен за одржување на здравјето на видот, кожата и мукозните мембрани. Јадењето кајсии може да ни помогне да одржиме здрави очи и кожа, но и да го зајакнеме нашиот имунитет.

Антиоксидантни својства на кајсиите
Кајсиите се богати и со антиоксиданси кои помагаат во заштитата на телото од слободните радикали. Антиоксидансите помагаат да се намали оксидативниот стрес, кој може да придонесе за развој на разни болести. Додека го јадеме ова вкусно овошје, му помагаме на телото да се бори против штетните слободни радикали.

Подобрување на варењето
Кајсиите содржат влакна, кои се неопходни за здраво варење. Познато е дека влакната се клучни во процесот на регулирање на цревната перисталтика, бидејќи го олеснуваат процесот на варење и спречуваат проблеми како што е запек.

За здравје на кожата
Благодарение на високата содржина на витамин Ц, кајсиите го стимулираат производството на колаген, кој е клучен за одржување на еластичноста и младоста на кожата. Покрај тоа, антиоксидантните својства на овошјето помагаат во борбата против слободните радикали кои можат да ја оштетат кожата. Ова е една од причините зошто треба да јадете што повеќе од ова летно овошје за да ја негувате кожата одвнатре.

За здравјето на коските
Одржувањето здрави коски е клучно за целокупното здравје на телото, а кајсиите можат да ни помогнат во тоа. Тие се богати со минерали како што е калциумот, кој е неопходен за градење и одржување цврсти коски. Покрај тоа, тие содржат и други минерали како што се калиум и железо, кои исто така играат важна улога за здравјето на коските. Редовното консумирање може да помогне во зајакнувањето на коските и да го намали ризикот од остеопороза.

Природен диуретик
Доколку имате проблеми со задржување на течности во организмот, кајсиите можат да делуваат како природен диуретик. Ова овошје има диуретични својства кои го поттикнуваат излачувањето на вишокот течности од телото и на тој начин помагаат во одржување на рамнотежата на течностите во телото, спречувајќи оток. Ова е особено корисно за луѓе кои се борат со едем или висок крвен притисок.

прикажи повеќе
Advertisement

Здравје

Што треба да содржи идеалниот појадок? Овие се идеални компоненти

Avatar

Published

на

Начинот на кој го започнуваме денот може драстично да влијае на тоа како ќе се одвива остатокот од денот

Често се вели дека појадокот е најважниот оброк во денот. Но, што го прави најздравиот појадок? Која храна или хранливи материи треба да ги барате за да го поттикнете вашето тело?

Дали појадокот навистина е толку важен?

Појадокот го храни телото со важни хранливи материи и дава енергија за почеток на денот. Истражувањата ја докажуваат и важноста на утринскиот оброк. Една анализа од 2021 година на податоци од над 30.000 луѓе покажа дека поединците кои го прескокнуваат појадокот имаат поголема веројатност да консумираат помалку клучни хранливи материи, вклучувајќи влакна, витамини Ц, Д и А, витамини од групата Б, калциум, железо и фосфор, пренесува Real Simple.

Друга студија покажа дека прескокнувањето на појадокот е поврзано со нарушувања во деноноќниот ритам, како и со повисоки нивоа на шеќер во крвта после јадење во остатокот од денот кај оние со дијабетес.

Компоненти на здрав појадок

Во однос на тоа од што всушност се состои добро заоблениот појадок, треба да барате неколку клучни хранливи материи.

– Најздравиот појадок се состои од сложени јаглехидрати, протеини и масти здрави за срцето за да ве одржуваат сити, да ви дадат енергија да го започнете денот и да ја одржите вашата тежина – вели за Real Simple регистрираната диететичарка Асмита Батајо.

Сложени јаглехидрати

Иако често се занемаруваат, јаглехидратите се клучни за здрав појадок (и за целокупната урамнотежена исхрана). Сепак, важно е да се изберат сложени јаглехидрати бидејќи се богати со влакна, витамини и минерали. Редовното ставање приоритет на опциите за сложени јаглени хидрати, како што се цели зрна, овошје, зеленчук и мешунки за појадок, ќе обезбеди широк спектар на хранливи материи кои го подобруваат здравјето, плус нивните влакна ни помагаат да се чувствуваме посити подолго, благодарение на нивната способност да го регулира шеќерот во крвта.

Протеини

Протеините не само што се неопходни за здрави нивоа на енергија и ситост, што е токму она што го бараме во појадокот, туку помагаат и во градењето и одржувањето на речиси секое ткиво во телото. Идеално, целјте на посните протеини, кои се пониски со заситени масти и холестерол во вашата исхрана за да го поддржат оптималното здравје на срцето. Тие може да вклучуваат парчиња месо или живина, јајца, риба, јаткасти плодови, семиња, млечни производи со малку маснотии и мешунки.

Здрави масти

Здравите масти го зголемуваат и задоволството после јадење, што ги прави совршени за појадок. Здравите масти го промовираат здравјето на клетките, мозокот, срцето и метаболизмот, истовремено обезбедувајќи концентриран извор на енергија. Не сите видови масти се толку корисни како другите кога станува збор за нивните здравствени придобивки. Од трите главни типа на масти (заситени, транс и незаситени), бирајте извори на незаситени масти што е можно почесто, тие имаат позитивен ефект врз здравјето на срцето, додека другите два вида масти можат да бидат штетни за него кога се консумираат во големи количини. количини. Извори на незаситени масти за срцето се маслинки, маслиново масло, авокадо, јаткасти плодови, семки и некои растителни масла како што се шафран и сончоглед.

Прочитај повеќе

Здравје

Овие четири знаци на срцев удар се јавуваат 24 часа пред нападот

Avatar

Published

на

Срцевите удари се една од најсмртоносните медицински итни случаи што може да ги претрпите.

За разлика од срцевите напади, кога протокот на крв во органите е прекинат, срцевите застоји се предизвикани од абнормален срцев ритам кога електричниот систем на телото не работи правилно.

Лицето ќе умре за неколку минути, освен ако веднаш не се лекува со CPR. Сепак, постојат некои знаци што можете да ги забележите пред да се појави штанд.

д-р. Киндарон Рениер, од здравствениот систем Cedars-Sinai во Лос Анџелес, рече:

„Предупредувачките симптоми ветуваат за предвидување на ненадеен срцев удар.

Околу половина од пациентите имаат симптоми во „часови, денови или недели пред срцев удар“, рече таа.

Нејзината студија, објавена во „Лансет“, истражуваше колку се чести симптомите кај пациентите со срцев удар и контролната група на пациенти без срцев удар, кои исто така повикаа 911.

Истражувачите проучувале повеќе од 1.500 возрасни лица во САД за да видат дали нешто може да укаже на напад.

Скратен здив

Најчестиот ран знак на срцев удар беше отежнато дишење, медицински познат како диспнеа.

Околу 41 отсто од пациентите го имале овој знак, во споредба со 22 отсто во контролната група.

Тоа беше единствениот знак значително поврзан со срцеви застоји и кај мажите и кај жените, велат истражувачите.

Болка во градите

Болката во градите беше вториот најчест знак. Погоди околу една третина од пациентите, во споредба со четвртина од контролната група.

Сепак, тоа беше значително поврзано само со срцеви удари кај мажите, но не и кај жените.

Потење

Дијафореза, или обилно потење, исто така влијаеше на повеќе пациенти со срцев удар отколку другите итни случаи.

Околу 12 проценти имале симптоми, во споредба со 8 проценти во контролната група. Исто така, беше значително поврзан само кај мажите, а не и кај жените.

Напади

Конечно, активноста слична на напади беше почеста кај срцевите пациенти отколку кај контролите. Единаесет проценти имале симптоми, во споредба со 7 проценти.

Гадење или повраќање, слабост, вртоглавица и абдоминални симптоми беа почести во контролната група.

Прочитај повеќе

Здравје

Идеален напиток пред спиење: може да ви помогне да ја ослободите напнатоста, стресот и нервозата (РЕЦЕПТ)

Avatar

Published

на

Чајот од маточина е исклучително здрав напиток со пријатен вкус

Освен што ја ублажува нервозата, маточината има и антимикробни својства и го намалува ризикот од инфекција. Полн е со антиоксиданси кои се неопходни за детоксикација и заштита на телото од оштетување предизвикано од слободните радикали. Сепак, за целите на детоксикација, се препорачува да се користат свежи листови од маточина бидејќи готвењето го намалува нивото на антиоксиданси. Искуството покажува дека маточината може да помогне и при горушица.

Важно е да се напомене дека не треба да претерувате со маточина, бидејќи може да предизвика контра ефект и да ја зголеми анксиозноста кога се зема во големи количини.

Како да направите чај од маточина:

Една лажица маточина прелијте со 200мл зовриена вода и оставете да отстои 10 минути. Процедете го чајот и уживајте во напитокот. Матиќњак има благ и пријатен вкус, а за дополнително задоволство можете да го засладите со малку мед.

Прочитај повеќе