Connect with us

Технологија

Зошто Индија го ограничува увозот на лаптопи и компјутери?

Avatar

Published

на

Индија го ограничува увозот на лаптопи и компјутери за да го поттикне локалното производство

Владата на премиерот Нарендра Моди се обидува да го зајакне домашното производство во индискиот технолошки сектор и постави ограничувања на увозот на компјутери и лаптопи.

Увозниците сега ќе треба да аплицираат за дозволи за внесување лаптопи, таблети, персонални компјутери и други електронски уреди во земјава, се вели во известувањето од Министерството за трговија и индустрија. Претходно увозот на вакви артикли беше неограничен.

Министерството не даде причина за промената на правилата, но Моди агресивно ја промовираше својата кампања „Произведено во Индија“, која го промовира локалното производство. Со тоа тој меѓу другото се обидува да создаде простор за повеќе работни места.

Индискиот увоз на електронски уреди изнесува 19,7 милијарди долари во периодот април-јуни, што е за 6,25 отсто повеќе од истиот период во 2022 година, според Ројтерс.

Си-Ен-Ен ги контактираше Епл и Самсунг, производителите чии лаптопи најдобро се продаваат во оваа земја, но до објавувањето не добија коментар за потегот на владата.

Според Организацијата за економска соработка и развој, работоспособното население во Индија се очекува да достигне една милијарда во следната деценија. Нејзината голема понуда на млади работници ја прави земјата привлечна за глобалните компании кои бараат алтернативни производствени центри во Кина.

Претходно оваа година, индискиот министер за трговија Пијуш Гојал рече дека Apple веќе произведува меѓу 5% и 7% од своите производи во Индија.

„Ако не се лажам, имаат за цел да го зголемат производството и до 25 отсто“, рече тој на почетокот на годинава.

Во јуни, американскиот производител на чипови Micron најави нова фабрика во западната држава Гуџарат, нарекувајќи ја прва постројка за склопување и тестирање на полупроводници во земјата.

Со потфатот Micron ќе инвестира до 825 милиони долари и ќе создаде до 5.000 нови директни работни места во Micron и 15.000 работни места во следните неколку години.

Foxconn, најголемиот светски производител со договори за електроника и клучен добавувач на Apple, исто така се обидува да ги прошири своите производствени операции во Индија.

Минатиот месец, тој одеднаш објави дека го напушта амбициозното заедничко вложување во вредност од 19,4 милијарди долари со Vedanta, индискиот конгломерат за метали и енергија, за да помогне во изградбата на една од првите фабрики за чипови во земјата.

Сепак, компанијата соопшти дека останува посветена на инвестирање во индиското производство на чипови и дека аплицира за владина програма која ги субвенционира трошоците за поставување полупроводници или производствени капацитети за електронски екрани во земјата.

прикажи повеќе

Технологија

Анкета: Ова е најлошо оценет “iPhone Pro” модел досега

Avatar

Published

на

Новиот iPhone 15 Pro не ги добива најдобрите оценки од корисниците.

Веб-страницата за прегледување PerfectRec анализираше 690.000 прегледи на корисници и откри дека раните прегледи на потрошувачите биле полоши од минатогодишната линија на iPhone 14. Студијата покажа дека 73 отсто од корисниците му дале на iPhone 15 Pro оцена со пет ѕвездички.

На прв поглед оваа бројка изгледа добро. Но, кога ќе се спореди со некои минати Pro модели и како тие поминаа кај корисниците, оваа бројка претставува пад. Така, iPhone 14 Pro собра 76 отсто, а iPhone 13 Pro 83 отсто од оценките со пет ѕвездички. Значи, тоа е прилично пад за само неколку години.

Врз основа на податоците, 15 Pro има најмалку прегледи со пет ѕвезди од кој било Pro модел што Apple некогаш го има произведено. Сепак, од позитивната страна, основниот модел и Plus забележаа зголемување на оценките со пет ѕвезди во споредба со претходната генерација.

Но, постојат некои причини зошто iPhone 15 Pro можеби не е толку популарен како претходните модели Pro. Како што веќе пишувавме, новиот телефон имаше проблеми со прегревање, иако ажурирањето на iOS го реши тој проблем.

Како што пишува Mashable, некои корисници истакнале дека имале проблем со „burn-in“ на OLED екранот на iPhone. Сето тоа лесно можеше да влијае на првичниот рејтинг на овогодинешниот Pro модел. Се разбира, 73 проценти од корисниците сè уште го сакаат својот нов iPhone 15 Pro.

Во наредните месеци, како и со дополнителните надградби за iOS на Apple, сосема е можно овој рејтинг да се подобри.

Прочитај повеќе

Технологија

Шведска го гради првиот пат во светот кој ќе ги полни електричните возила во движење

Avatar

Published

на

Станува збор за делница од 21 км.

Шведска го гради првиот постојан електрифициран пат во светот кој ќе ги полни електричните возила додека се во движење. Државата веќе реализираше четири пилот проекти, односно изгради четири привремени електрифицирани патишта, вклучувајќи го и градот Лунд. Но, оваа патна делница од 21 километар ќе биде постојана.

Електрификуваниот пат го гради шведскиот транспортен орган Трафикверкет, кој во моментов работи на изнаоѓање изведувач за проектот. Трафикверкет сè уште не ја избрал технологијата за полнење за револуционерниот проект, но дизајнот и изградбата се очекува да бидат завршени во 2025 година, а патот наскоро да биде отворен за сообраќај.

Трафикверкет разгледува три опции, надземни инсталации, електрични шини вградени во асфалтната површина кои ја пренесуваат EV енергијата преку проводник под возилото или индуктивни намотки вградени на патот кои безжично ја пренесуваат електричната енергија до возилото, пишува Revijahak .

Електрификуваниот пат ќе биде поставен на автопатот Е20, меѓу Халсберг и Оребро. Автопатот се протега помеѓу Стокхолм на север, преку Гетеборг и Малме на југ – и е избран намерно бидејќи е сообраќаен коридор за комерцијален транспорт на стоки. Го има и потребното напојување.

Шведскиот универзитет за технологија Чалмерс објави студија во март, во која се сугерира дека комбинацијата на електрифицирани патишта на 25 отсто од најпрометните национални и европски патишта и домашно полнење на електрични возила би било оптимално за преминот кон електрични возила.

Научниците тврдат дека тогаш батериите во електричните возила би можеле да бидат значително помали.

Прочитај повеќе

Технологија

Претставена: Нова Škoda Superb

Avatar

Published

на

Пристигна четвртата генерација на моделот Škoda Superb, со дизајн кој комбинира елегантни линии со нови фарови и традиционален дизајн инспириран од чешкиот кристал.

Моделот ќе биде достапен како лифтбек со практична задна врата и како комби варијанта на караван. Осветлувањето е подинамично од претходните модели, а фаровите се достапни во две опции.

Исто така, од Škoda велат дека аеродинамиката на овој модел е подобрена, а Superb сега е подолг и повисок од неговите претходници, па има должина од 4912 mm, ширина од 1849 mm и висина од 1481 mm. Меѓуоскиното растојание е 2841 mm.

Škoda им нуди на купувачите на новиот Superb шест погонски единици, со моќност од 160 до 265 КС.

Палетата вклучува 1,5-литарски TSI бензински мотор кој развива 150 КС и е комбиниран со хибридна технологија, што е, исто така, првпат Škoda да примени стартер генератор со појас од 48 волти и литиум-јонска батерија од 48 волти. Врвен.

Има уште два бензински и два дизел мотори, а како и 1,5-литарскиот TSI, тие се споени со седумстепен DSG менувач.

Два 2,0-литарски TSI мотори развиваат 204 КС и 265 КС, додека два 2,0-литарски TDI мотори произведуваат 150 и 193 КС. Најмоќните бензински и дизел мотори доаѓаат со погон на четири тркала, а од Škoda истакнуваат дека сите тие го исполнуваат стандардот Euro 6d.

Покрај овие верзии, клиентите ќе можат да изберат уште една со plug-in хибриден погон, која е достапна исклучиво за комби караванот.

Станува збор за 1,5-литарски TSI мотор од 150 КС, кој е комбиниран со батерија со капацитет од 25,7 kWh, што е двојно поголема од претходната и која овозможува автономија до 100 km (40 повеќе отколку во случај на неговиот претходник). Вкупната моќност е 204 КС, а на предните тркала се пренесува преку шестстепен DSG менувач.

Прочитај повеќе