Connect with us

Технологија

Залепени инсекти на автомобилот?!

Avatar

Published

на

Кога ќе оставите автомобил со инсекти закачени на сонце со денови или недели додека возите, нивните остатоци се повеќе и повеќе се лепат за бојата (или предните светла или стаклото на шофершајбната), па дури може да се појават хемиски реакции кои ја оштетуваат бојата .

За да го избегнете ова, треба да го измиете автомобилот што е можно поскоро. Колку подоцна го измиете, толку потешко ќе ги отстраните заглавените инсекти и затоа ќе има поголеми шанси да се оштети лакот при миењето. Тоа не мора да бидат големи и веднаш видливи оштетувања, туку (само) микро-гребнатини , но токму овие микро-гребнатини предизвикуваат бојата на автомобилот да го изгуби сјајот, односно да стане мат. Дали е можно да се мие автомобил во Грција?

Секако, на некои помали места нема да има перална ниту во непосредна близина, но можете однапред да планирате и да застанете кај перална. Колку и да чини, ќе биде добра идеја да ги тргнете инсектите од вашиот автомобил што е можно поскоро.

Јасно е дека миењето на автомобилот е последното нешто што им паѓа на ум на просечниот маж или жена кога конечно ќе пристигнат на море по долго патување. Сепак, не заборавајте дека сите оние инсекти кои сте ги „собрале“ на патот сега се поцврсто се лепат за лакот под влијание на високите температури и сончевата светлина.

Затоа, можеби ќе вреди откако ќе стигнете до местото каде што престојувате, ако немате можност таму, да отидете малку подалеку и да ја измиете колата, дури и ако треба да одите во друг град или место. Уништени се и фаровите!

Инсектите се лепат и на фаровите, така што тоа може да доведе до микро-гребаници на фаровите. Ова го забрзува матирањето на пластиката на фаровите, а не треба да објаснуваме што значи тоа… Што не треба да се прави ако остатоците од инсектите веќе се исушени и цврсто заглавени?

Не обидувајте се да ги изгребете со груба четка, груба (зелена) страна на сунѓер за миење садови или слично. Ако го направите тоа само ќе предизвикате поголема штета.

Класичното перење со сунѓер исто така може да го изгребе лакот, бидејќи премногу грубото триење може да ги откине тврдите остатоци од инсектите, кои потоа буквално со брусење на лакот под притисок на сунѓерот.

Избегнувајте разни агресивни средства за перење кои се користат во бањата или кујната, имајќи предвид дека можат да го оштетат лакот, како и некои пластични или гумени делови на автомобилот.

На пример, Cif, Vim или Arf имаат одлични својства во однос на отстранување на цврстата нечистотија и маснотии, што значи дека веројатно лесно би ги отстраниле инсектите, но речиси сигурно би оставиле видливи оштетувања на бојата. Исто така не се препорачува класичен детергент за миење садови . Купете наменски (специјални) средства за отстранување на остатоците од инсекти

Различни специјални средства за отстранување на остатоци од инсекти можете да најдете во продавници за авто-козметика, на бензински пумпи, во мега-маркети… Многу се лесни за употреба. Тие можат да бидат многу ефикасни во зависност од тоа колку долго остатоците од инсектот биле на лакот под влијание на топлина и сонце.

Најчесто проблемот го решаваат без негативни последици, особено ако се работи за некои поквалитетни производи.

Задолжително прочитајте ги упатствата за употреба , бидејќи овие средства може да бидат агресивни. Некои средства се продаваат подготвени за употреба, а некои треба да се разредат бидејќи се продаваат во концентрирана форма.

Не се користат сите средства на ист начин. На пример, само треба да го испрскате на претходно испрскан и влажен автомобил, оставете го да делува одредено време и потоа исплакнете го со вода. Некои други треба да се избришат со сунѓер или мека крпа додека се плакне.

Автомобилот мора да биде што е можно поладен кога ги користите овие производи, бидејќи нивната агресивност се зголемува со повисоки температури, па постои можност да остават дамки доколку ги оставите да работат предолго.

Пред употреба на производот, проблематичните делови треба да се мијат со обична вода што е можно повеќе, за да се натопат и на крајот да се омекнат остатоците од инсектите, што може да ја олесни работата на производот за нивно отстранување.

Ако не можете веднаш да го исчистите автомобилот, бидете трпеливи и трпете поагресивни методи.

Повторете ја целата постапка уште неколку пати. Сепак бидете внимателни и следете ги упатствата – немојте на пр. да се направи појака концентрација од пропишаната, да се струга (со сила) и слично.

Ако сето тоа го правите во перална за самопослужување, прво можете да пробате топла вода и активна пена за да го отстраните она што може да се отстрани, а потоа да нанесете средство за заштита од инсекти.

Иако користењето вода под висок притисок во автоперална за самопослужување изгледа како лесно решение за отстранување на остатоците од инсекти ако ја ставите млазницата доволно блиску, имајте на ум дека овој метод може да ја оштети и бојата. Подобро е да се спречи отколку да се лекува

Измијте го автомобилот кога ќе стигнете до местото каде што одите на одмор и кога ќе се вратите од одмор. Ова не е гаранција. Бидејќи патот може да биде навистина долг, а сонцето и топлината го вршат своето влијание врз остатоците од заглавените инсекти дури и додека возите.

Во секој случај, отстранувањето на она што останува по класичното перење ќе биде полесно отколку ако го направите 10 или 15 дена подоцна.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

Што е USB-C интерфејс и кои се неговите предности?

Avatar

Published

на

USB-C интерфејсот сега е официјално индустриски стандард, но што е толку посебно и добро во оваа технологија, која Apple само што ја усвои?

Apple направи значителна промена во својот пристап кон полнењето на iPhone-и, усогласувајќи се со пошироката технолошка индустрија со усвојување на широко користениот стандард за поврзување USB-C.

Овој потег првенствено беше поттикнат од претстојната регулатива на Европската унија која наложува заеднички стандард за наплата за земјите-членки на ЕУ.

Дизајниран за иднината

USB-C, кратенка за Universal Serial Bus, ги заменува претходните верзии на USB-кабелот што се користеа во различни уреди како што се печатачи, дискови за складирање и е-читачи. За разлика од неговите претходници, USB-C портот има издолжена овална форма, симетрична и реверзибилна, со што се елиминира потребата да се грижите за погрешно приклучување поради потребата за правилно усогласување на портите.

Една од клучните предности на USB-C портот се неговите подобрени способности. Може да пренесува повеќе енергија, што резултира со побрзо полнење на електронските уреди и овозможува побрз пренос на податоци, што го олеснува брзото копирање на големи датотеки помеѓу компјутер и надворешен уред за складирање. Покрај тоа, може да пренесува видео сигнали до мониторите и да обезбеди уреди со поврзани додатоци. USB-C конекторот е дизајниран за иднината, а неговиот тенок дизајн го прави посоодветен за модерни, компактни уреди.

Молња конектор преку ноќ падна во заборав

Apple, познат по сега веќе непостоечкиот Lightning конектор за iPhone-и, се спротивстави на усвојувањето на стандардот USB-C, наведувајќи ја загриженоста за можните ограничувања на иновациите и потенцијалните недостатоци за потрошувачите. И покрај тоа што другите интегрираат USB-C конектори во нивните уреди, Apple остана цврсто. Сепак, откако ЕУ го одобри стандардот за полнење минатата година, технолошкиот гигант попушти, со што USB-C стана нова норма за своите производи.

За време на презентацијата на најновиот iPhone, извршниот директор на Apple не го спомна Lightning кабелот, нагласувајќи го широкото прифаќање на USB-C конекцијата. Според Kaian Drans, потпретседател за маркетинг за iPhone, USB-C е интегриран во производите на Apple со години и сега е компатибилен со MacBook, iPad, iPhone и AirPods.

Ефектот од Брисел

Пресвртот на Apple е пример за поширокото влијание на регулативите на Европската унија, кои често се нарекуваат „ефект на Брисел“. Компаниите сметаат дека е попрактично да се усогласат со овие прописи отколку да произведуваат различни производи за различни региони. ЕУ потроши повеќе од една деценија убедувајќи ја технолошката индустрија да усвои стандардизиран формат на полнач, како дел од пошироките напори за зголемување на одржливоста и намалување на е-отпадот.

Заедничката регулатива за полначи во ЕУ треба да стапи на сила есента 2024 година. Опфаќа широк опсег на уреди, вклучувајќи телефони, таблети, е-читачи, слушалки, камери, рачни конзоли, тастатури, глувци, преносни звучници и алатки за навигација. Дополнително, ја стандардизира технологијата за брзо полнење и им дава на потрошувачите избор да купат нови уреди со или без полначи.

Прочитај повеќе

Технологија

Кој ќе ги сервисира? 97% од механичарите не знаат како да вршат основни поправки на електрично возило

Avatar

Published

на

Иако многу возачи сè уште имаат проблем да се префрлат на електрични возила поради различни причини, од високи цени до недостаток на точки за полнење и загриженост за опсегот на батериите, важна придобивка се поприфатливите трошоци за сервисирање.

Една неодамнешна анализа покажа дека целосно електричните модели се „значително поевтини за сервисирање од кој било друг тип на автомобил“.

„Мал сервис“ на електромобил во просек чини 117 евра, а најскапи се дизел автомобилите со просечни 185 евра. Следуваат хибриди (181 евро) и бензински автомобили (172 евра).

Меѓутоа, сега се појави нов проблем за сопствениците на електрични возила. Според истражувањето на Британскиот институт за автомобилска индустрија (IMI), само три проценти од механичарите се квалификувани да вршат основни поправки на електрични автомобили, пренесува Јутарњи.хр .

Механичарот Крег Ван Батенбург рече дека има проблеми со обуката потребна за поправка на електрични возила.

„Деведесет проценти од нашата автомобилска индустрија не направи ништо, апсолутно ништо, за да се подготви. Тие само ги отфрлаат хибридите и електричните возила и велат: „Не работиме на тие автомобили, вратете се во Форд или Тојота. Факторот страв е огромен. Повеќето не сакаат да се ангажираат. на струја“, вели Ван Батенбург, чии изјави ги пренесуваат британските медиуми.

Прочитај повеќе

Технологија

Колку молњите се опасни за електричните – хибридните автомобили?

Avatar

Published

на

Подеднакво интересно е и прашањето за полнење на електрично возило за време на невреме со грмотевици.

Стравот од удари на гром е неоснован во случајот со електричните возила. Како и кај возилата со бензин и дизел, каросеријата на возилото делува како таканаречен кафез Фарадеј и електричната енергија се пренесува околу патниците.

Германскиот автомобилски клуб ADAC пишува дека нема особена опасност поради електричниот погон. Затоа возењето електричен автомобил е безбедно дури и за време на грмотевици.

Сепак, ADAC предупредува дека (како и кај „обичните“ автомобили) по удар на гром, не допирајте метални делови во внатрешноста кои се во директен контакт со каросеријата. Повеќето нови патнички автомобили и онака се обложени со пластика одвнатре, така што ризикот е мал.

Треба да се внимава каде металната рамка на вратата е видлива одвнатре.

Прашањето за полнење на електрично возило за време на бура со грмотевици веројатно ќе биде подеднакво интересно. Но, ADAC јасно кажува: сè додека куќата или станиците за полнење ја имаат пропишаната заштита од пренапони, не треба да има опасност. Ова важи и за ѕидните инсталации за полнење дома и за јавните полначи.

Според ADAC, стравот од струен удар при возење електричен автомобил низ бари е неоснован. Сепак, од авто-клубот наведуваат дека „не треба да се вози низ вода ако не знаеш колку е длабока“.

Предметите можат да лебдат под вода што не можете да ги видите и може да го оштетат автомобилот. Исто така, може да ја сврзе батеријата на стартерот од 12 V и тогаш автомобилот ќе застане. Проблемот е што 12V стартер батеријата обично не е заштитена од вода, бидејќи мора да биде достапна.

Прочитај повеќе