Connect with us

Технологија

BMW претстави нов систем!

Avatar

Published

на

BMW разви систем за предупредување за фронтален судир кој треба да се појави на сериски мотоцикл „во блиска иднина“. Наша претпоставка е дека тоа ќе биде претстојниот R1300GS, пишува Moto Berza.

Системот е дизајниран да ги спречи возачите да налетаат на задниот дел од возилото пред нив – ако, на пример, возачот е расеан и не забележи дека сообраќајот напред се забавува.

Се потпира на радарски сензор свртен напред, исто како оној што BMW веќе го користи за активна контрола на патувањето кај R1250RT (кој ја прилагодува брзината на велосипедот за да одржува безбедно растојание во сообраќајот).

Предупредувањето за преден судир има за цел да понуди дополнителна безбедност дури и кога не е вклучена активната контрола на патувањето, со прво предупредување на возачот и забавување доколку е потребно.

Сè додека сте во режим на возење со ABS целосно активен (на пр. Road, Rain или Dinamic, но не и Enduro Pro) и возите помеѓу 30 и 160 km/h, системот за предупредување ќе биде активен. Радарот го чита патот напред и го следи растојанието до возилото напред.

Ако бројките сугерираат дека се приближувате до возилото доволно брзо за да предизвикате проблем, системот започнува да дејствува со прикажување на мала црвена икона за автомобил како предупредување на контролната табла. Но, бидејќи системот е дизајниран да го предупреди возачот чија концентрација се лизна, тој исто така испорачува физички „хаптички пулс“.

Ова ја користи ABS пумпата за лесно пулсирање на сопирачките двапати. Целта не е да се забави мотоциклот, туку да се создаде сензација која ќе го привлече вниманието на возачот на ситуацијата на патот.

Ако тоа не успее, системот продолжува со поочигледно предупредување – голема црвена икона за автомобил го исполнува екранот – по што системот нежно ги сопира сопирачките.

BMW нагласува дека велосипедот никогаш нема да застане во итен случај, а забавувањето е ограничено на прилично благи 4,4 m/s2 (помалку од 0,5G). Намерата е само да се забави машината доволно за да му овозможи на возачот да реагира – на него е да избере помеѓу посилно сопирање или избегнување акција. Тоа не е систем за избегнување судир: мотоциклот сам нема да ја спречи несреќата. Сè уште е работа на тој што стои зад воланот.

За да се осигура дека возачите не се вознемирени од лажни предупредувања, системот го менува прагот на предупредување користејќи го она што BMW го нарекува „проценувач на вниманието на возачот“. Накратко, ова ги следи вашите влезови (т.е. знае дали се занимавате со менија или активно ги користите гасот и менувачот) и го користи ова како водич за тоа дали обрнувате внимание или не.

Ако мисли дека можеби сте расеан, ќе издаде предупредувања порано отколку ако верува дека сте фокусирани на возењето. BMW вели дека поставувањето е толку добро што тест-возачите се вратиле и рекле дека системот е погрешен бидејќи никогаш не прикажувал лажно предупредување.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

Што е USB-C интерфејс и кои се неговите предности?

Avatar

Published

на

USB-C интерфејсот сега е официјално индустриски стандард, но што е толку посебно и добро во оваа технологија, која Apple само што ја усвои?

Apple направи значителна промена во својот пристап кон полнењето на iPhone-и, усогласувајќи се со пошироката технолошка индустрија со усвојување на широко користениот стандард за поврзување USB-C.

Овој потег првенствено беше поттикнат од претстојната регулатива на Европската унија која наложува заеднички стандард за наплата за земјите-членки на ЕУ.

Дизајниран за иднината

USB-C, кратенка за Universal Serial Bus, ги заменува претходните верзии на USB-кабелот што се користеа во различни уреди како што се печатачи, дискови за складирање и е-читачи. За разлика од неговите претходници, USB-C портот има издолжена овална форма, симетрична и реверзибилна, со што се елиминира потребата да се грижите за погрешно приклучување поради потребата за правилно усогласување на портите.

Една од клучните предности на USB-C портот се неговите подобрени способности. Може да пренесува повеќе енергија, што резултира со побрзо полнење на електронските уреди и овозможува побрз пренос на податоци, што го олеснува брзото копирање на големи датотеки помеѓу компјутер и надворешен уред за складирање. Покрај тоа, може да пренесува видео сигнали до мониторите и да обезбеди уреди со поврзани додатоци. USB-C конекторот е дизајниран за иднината, а неговиот тенок дизајн го прави посоодветен за модерни, компактни уреди.

Молња конектор преку ноќ падна во заборав

Apple, познат по сега веќе непостоечкиот Lightning конектор за iPhone-и, се спротивстави на усвојувањето на стандардот USB-C, наведувајќи ја загриженоста за можните ограничувања на иновациите и потенцијалните недостатоци за потрошувачите. И покрај тоа што другите интегрираат USB-C конектори во нивните уреди, Apple остана цврсто. Сепак, откако ЕУ го одобри стандардот за полнење минатата година, технолошкиот гигант попушти, со што USB-C стана нова норма за своите производи.

За време на презентацијата на најновиот iPhone, извршниот директор на Apple не го спомна Lightning кабелот, нагласувајќи го широкото прифаќање на USB-C конекцијата. Според Kaian Drans, потпретседател за маркетинг за iPhone, USB-C е интегриран во производите на Apple со години и сега е компатибилен со MacBook, iPad, iPhone и AirPods.

Ефектот од Брисел

Пресвртот на Apple е пример за поширокото влијание на регулативите на Европската унија, кои често се нарекуваат „ефект на Брисел“. Компаниите сметаат дека е попрактично да се усогласат со овие прописи отколку да произведуваат различни производи за различни региони. ЕУ потроши повеќе од една деценија убедувајќи ја технолошката индустрија да усвои стандардизиран формат на полнач, како дел од пошироките напори за зголемување на одржливоста и намалување на е-отпадот.

Заедничката регулатива за полначи во ЕУ треба да стапи на сила есента 2024 година. Опфаќа широк опсег на уреди, вклучувајќи телефони, таблети, е-читачи, слушалки, камери, рачни конзоли, тастатури, глувци, преносни звучници и алатки за навигација. Дополнително, ја стандардизира технологијата за брзо полнење и им дава на потрошувачите избор да купат нови уреди со или без полначи.

Прочитај повеќе

Технологија

Кој ќе ги сервисира? 97% од механичарите не знаат како да вршат основни поправки на електрично возило

Avatar

Published

на

Иако многу возачи сè уште имаат проблем да се префрлат на електрични возила поради различни причини, од високи цени до недостаток на точки за полнење и загриженост за опсегот на батериите, важна придобивка се поприфатливите трошоци за сервисирање.

Една неодамнешна анализа покажа дека целосно електричните модели се „значително поевтини за сервисирање од кој било друг тип на автомобил“.

„Мал сервис“ на електромобил во просек чини 117 евра, а најскапи се дизел автомобилите со просечни 185 евра. Следуваат хибриди (181 евро) и бензински автомобили (172 евра).

Меѓутоа, сега се појави нов проблем за сопствениците на електрични возила. Според истражувањето на Британскиот институт за автомобилска индустрија (IMI), само три проценти од механичарите се квалификувани да вршат основни поправки на електрични автомобили, пренесува Јутарњи.хр .

Механичарот Крег Ван Батенбург рече дека има проблеми со обуката потребна за поправка на електрични возила.

„Деведесет проценти од нашата автомобилска индустрија не направи ништо, апсолутно ништо, за да се подготви. Тие само ги отфрлаат хибридите и електричните возила и велат: „Не работиме на тие автомобили, вратете се во Форд или Тојота. Факторот страв е огромен. Повеќето не сакаат да се ангажираат. на струја“, вели Ван Батенбург, чии изјави ги пренесуваат британските медиуми.

Прочитај повеќе

Технологија

Колку молњите се опасни за електричните – хибридните автомобили?

Avatar

Published

на

Подеднакво интересно е и прашањето за полнење на електрично возило за време на невреме со грмотевици.

Стравот од удари на гром е неоснован во случајот со електричните возила. Како и кај возилата со бензин и дизел, каросеријата на возилото делува како таканаречен кафез Фарадеј и електричната енергија се пренесува околу патниците.

Германскиот автомобилски клуб ADAC пишува дека нема особена опасност поради електричниот погон. Затоа возењето електричен автомобил е безбедно дури и за време на грмотевици.

Сепак, ADAC предупредува дека (како и кај „обичните“ автомобили) по удар на гром, не допирајте метални делови во внатрешноста кои се во директен контакт со каросеријата. Повеќето нови патнички автомобили и онака се обложени со пластика одвнатре, така што ризикот е мал.

Треба да се внимава каде металната рамка на вратата е видлива одвнатре.

Прашањето за полнење на електрично возило за време на бура со грмотевици веројатно ќе биде подеднакво интересно. Но, ADAC јасно кажува: сè додека куќата или станиците за полнење ја имаат пропишаната заштита од пренапони, не треба да има опасност. Ова важи и за ѕидните инсталации за полнење дома и за јавните полначи.

Според ADAC, стравот од струен удар при возење електричен автомобил низ бари е неоснован. Сепак, од авто-клубот наведуваат дека „не треба да се вози низ вода ако не знаеш колку е длабока“.

Предметите можат да лебдат под вода што не можете да ги видите и може да го оштетат автомобилот. Исто така, може да ја сврзе батеријата на стартерот од 12 V и тогаш автомобилот ќе застане. Проблемот е што 12V стартер батеријата обично не е заштитена од вода, бидејќи мора да биде достапна.

Прочитај повеќе