Connect with us

Здравје

Овошје со најголема содржина на протеини: Идеални за ужина

Avatar

Published

на

Кога размислувате за храна богата со протеини, веројатно мислите на месо, морска храна, мешунки, тофу, јогурт, сирење, јаткасти плодови и јајца.

И не правете грешка, сите овие намирници се меѓу најдобрите избори за протеини, кои се клучен макронутриент кој ја гради мускулната маса.

Но, дали знаевте дека постои овошје кое содржи и протеини во мали количини? Според експертите, жените треба да се стремат кон 46 грама протеини дневно, додека мажите треба да консумираат 56 грама дневно. Една порција овошје (една чаша) генерално ќе обезбеди помалку од 6 грама протеини, така што ќе треба да јадете големи количини од ова овошје за да ги задоволите вашите дневни потреби. Вистинските придобивки од исхраната богата со овошје се другите витамини и хранливи материи што ги обезбедуваат одредени групи на храна, како што се влакната. И ако ја комбинирате вашата дневна доза на овошје со друга закуска богата со протеини, можете да направите задоволувачка закуска преполна со протеини.

Кое овошје има најголема содржина на протеини?

Гуава

Овој вкусен тропски деликатес е познат по својата единствена интензивна арома и карактеристичниот слатко-кисел вкус. Она што можеби не го знаете е дека гуавата содржи околу 4 грама протеини по порција, што го прави највисоко протеинско овошје. Ова егзотично овошје содржи и многу витамин Ц и влакна, особено ако јадете кора и семки (што можете и треба!).

Авокадо

Веројатно веќе знаете дека авокадото е одличен извор на здрави масти, но дали знаевте дека содржи и 3 грама протеини по порција? Авокадото е исто така богато со влакна, фолна киселина, магнезиум, рибофлавин, ниацин и витамини Ц, Е и К. Комбинацијата од маснотии и влакна исто така ќе ве одржува сити подолго време.

Кајсија

Една шолја свежи кајсии ќе ви даде 2 грама протеини. Ова вкусно овошје е и добар извор на калиум и витамини А, Ц и Е за здравјето на очите и кожата.

Боровинки

Изненадувачки, една чаша сирови боровинки содржи околу 2 грама протеини и 8 грама влакна. Во истиот дел, ќе најдете речиси 50% од препорачаната дневна доза на витамин Ц, плус високо ниво на антиоксиданси кои се борат против слободните радикали и полифенолите здрави за мозокот.

Киви

Една чаша киви има околу 2 грама протеини. Кивито содржи и многу витамин Ц, калиум и фосфор, како и железо.

прикажи повеќе

Здравје

Како да ја ублажите кашлицата? РЕЦЕПТ

Avatar

Published

на

Кромидот е многу хранлива и здрава храна, а она што го прави толку лековито е содржината на витамините А, Б1, Б2, Ц и фитонциди, кои прават моќна комбинација кога е во прашање одбраната на вашето тело.

Витаминот А помага во одржувањето на правилното функционирање на имунолошкиот систем и заедно со витаминот Б2, обезбедува правилно функционирање на мукозната мембрана и респираторниот тракт. Витаминот Ц го зајакнува имунолошкиот одговор на телото, го скратува времетраењето на настинките и го промовира растот и ефикасноста на имуните клетки, а исто така промовира зголемување на количината на интерферон, кој има антивирусно дејство. Фитоцидите се карактеризираат со силни антибактериски својства, го спречуваат развојот и ширењето на вирусите во телото и успешно се борат дури и со туберкулозата.

Сирупот од кромид е многу лесен за подготовка, евтин е, здрав и може да се даде и на возрасни и на деца. Се препорачува при кашлица, намалување на слузта (количество на акумулирана слуз во органите за дишење), намалување на телесната температура и други воспалителни процеси, особено на горниот и долниот респираторен тракт. Кромидот ја забрзува циркулацијата, што го поттикнува потењето и исфрлањето на токсините и вирусите од телото.

Рецепт за сируп од кромид:

1 поголем кромид
2-3 лажици шеќер или кромид исечкајте ги на помали коцки и додадете шеќер или мед.

Оставете покриено неколку часа. По 3-4 часа, процедете 4-5 ml сируп. Најдобро е секој ден да правите нов сируп, бидејќи хранливата вредност исчезнува по стоењето.

Во сирупот од кромид можете да додадете и едно чешне мелено лук, што дополнително ќе помогне во борбата против вирусите и бактериите.

Конзумирајте го сирупот три пати на ден по лажичка (5 ml).

Прочитај повеќе

Здравје

Како сами да си помогнете во случај на срцев удар!

Avatar

Published

на

ИНФАРКЦИЈАТА е една од најчестите причини за ненадејна смрт, а се почесто кај младите! Главната причина за тоа е што луѓето не обрнуваат внимание на предупредувачките сигнали кои телото им ги испраќа, мислејќи дека тоа не е ништо сериозно.

Повеќето луѓе се беспомошни кога имаат срцев удар. Личноста чие срце чука неправилно и престанува да работи има само 10 секунди пред да ја изгуби свеста.

Сепак, лесно можете да си помогнете со силно и континуирано кашлање. Длабоко вдишувајте секој пат пред да кашлате. Кашлицата мора да биде длабока и продолжена, како кога искашлувате флегма.

Мора да го повторувате дишењето и кашлањето на секои две секунди без да престанете додека не пристигне помошта или додека не почувствувате дека вашето срце повторно чука во редовен ритам.

Длабокото дишење внесува кислород во белите дробови, а движењата предизвикани од кашлањето вршат притисок врз срцето и ја одржуваат циркулацијата. Притисокот врз срцето помага да се врати нормалниот ритам. На овој начин инфарктните навреме можат да стигнат до болница и да го преживеат нападот, пренесува „Крстарица“.

Прочитај повеќе

Здравје

Три најдобри начини да ја спречите настинката пред да се случи

Avatar

Published

на

Не постои трик што може да ве оддалечи од настинката, но постојат чекори што можете да ги преземете за да го намалите ризикот.

„Настинките се вируси на горните дишни патишта кои се шират преку капките што се создаваат кога некој кашла или кива“, вели д-р Делана Вардлоу, лекар за семејна медицина во Temple Health во Филаделфија, пишува Huff Post.

– Луѓето можат да го добијат ако стапат во контакт со други болни или со допирање на загадени површини и ставање на рацете на лицето – рече Вардлоу.

Еве што можете да направите за да спречите појава на настинка:

Миј ги рацете

По пандемија, се подразбира дека миењето раце е важен начин да се заштитите од кој било вирус.

Вирусите се шират со контакт (од човек на човек или лице допирајќи … предмети кои можат да ја носат инфекцијата на нивните површини), како и капки кои се пренесуваат со кивање, кашлање или друг близок контакт. Ова го прави миењето на рацете важен чекор во спречување на инфекција. Правилното миење на рацете се состои од миење на рацете со сапун и вода 20 секунди.

Дезинфицирајте ги површините кои се чувствителни на допир

Областите како што се кваките на вратите, мобилните телефони и прекинувачите за светла може да се контаминираат со капки од вирусот на настинка доколку ги допре некој што е болен. Може да биде корисно и деконтаминацијата на површините со голем допир во заедничките области.

Спијте доволно и практикувајте други паметни навики

– Сакаме да ги поттикнеме луѓето да практикуваат здрави навики… да се погрижиме да имаме соодветен сон, да се погрижиме да имаме соодветна исхрана, да се погрижиме да ги третираме нашите хронични медицински состојби – објасни Вардлоу.

Кога сте генерално поздрави, ризикот од настинка е намален. Дополнително, основната грижа за себе, како што се спиењето, вежбањето и исхраната може да ви помогне да го одржите вашиот имунолошки систем на најдобар можен начин.

Прочитај повеќе