Connect with us

Спорт

Анти-саудиска клаузула доаѓа во фудбалот?

Avatar

Published

на

Клубовите од Саудиска Арабија потрошија многу пари и одзедоа бројни играчи, а тоа не му се допаѓа на Наполи.

Фудбалската лига на Саудиска Арабија е посилна од кога било досега и по имиња посилни од повеќето европски лиги, а тоа не им се допаѓа на сите.

Аурелио де Лаурентис, сопственикот на Наполи, е подготвен да воведе новина во светот на фудбалот, односно антисаудиска клаузула.

Клаузули во договорите не се ништо ново, постојат во светот на спортот, во договорите на обичните работници и нормалните секојдневни луѓе, но ваквата клаузула е нешто ново.

Што е тоа? Наполи планира да постави излезна клаузула за своите играчи, додека во случај на интерес од клубови од Саудиска Арабија, таа клаузула би била многукратно посериозна.

Ќе видиме како ќе функционира во пракса и дали е изводливо да се воведе ваква клаузула, но дефинитивно многу би променила доколку се вклучи.

прикажи повеќе

Спорт

Ливерпул го реализираше еден од најголемите трансфери во историјата на фудбалот

Avatar

Published

на

Англискиот Ливерпул го договори трансферот на Еквадорецот од редовите на Брајтон, Мојсес Кајсед за 126 милиони евра, на денот кога стартува новата сезона во Премиер лигата.

За потписот на Еквадорецот беше „во игра“ и Челзи, но „црвените“ беа поубедливи и добија сигурен дефанзивен играч за врска.

Кога ќе се комплетира трансферот на Каиседа, тој ќе биде шести по големина во историјата на фудбалот, веднаш зад трансферот на Нејмар во ПСЖ (222 м.), трансферот на Мбапе во ПСЖ (180 м.), Кутињо во Барселона (135 м.), трансферот на Дембеле. до Барселона (135м) и трансферот на Феликс во Атлетико Мадрид (127м).

Каиседо беше еден од најдобрите играчи на Брајтон минатата сезона.

Претходната сезона не беше ниту во Англија бидејќи таа натпреварувачка година ја мина во белгиски Бершо, а од 2021 година е дел од европскиот фудбал.

Тој пристигна во Брајтон од еквадорскиот Индепедиенте.

Само една година подоцна тој чекаше да биде една од најголемите трансфер приказни во историјата на фудбалот и секако стана најголемиот трансфер во историјата на еквадорскиот фудбал.

Преселбата во Ливерпул ќе биде официјализирана во петок, откако тој ќе ги заврши медицинските прегледи.

Прочитај повеќе

Спорт

Јунајтед ја прифати понудата за Мегваер

Avatar

Published

на

Манчестер Јунајтед ја прифатил понудата на Вест Хем за стоперот Хари Мегваер, објави Фабрицио Романо.

„Чеканите“ понудија 30 милиони фунти (35 милиони евра) за некогаш најскапиот стопер во светот.

Единствена пречка за трансферот се условите кои Вест Хем му ги нуди на Мегваер, кој од летово има годишна плата од 12 милиони евра од Јунајтед.

Јунајтед му плати на Лестер рекордни 80 милиони фунти за Мегваер во 2018 година.

Договорот го обврзува со Јунајтед уште две сезони, според кои заработува речиси 200.000 фунти неделно.

Поради честите грешки во одбраната, минатата сезона стартуваше само на 16 од 61 натпревар, а на стоперската позиција беше само петта опција за Ерик тен Хаг.

Инаку, Јунајтед планира да продаде повеќе Скот Мектомини и Фред, а од сите три трансфери очекуваат приход од околу 90 милиони фунти.

Прочитај повеќе

Спорт

Меси претставен во Мајами

Avatar

Published

на

Аргентинскиот фудбалер Лионел Меси и официјално е промовиран како ново засилување на Интер Мајами.

На Флорида се одржа вистинска забава за Меси, но и за Серхио Бускетс, кој исто така беше претставен пред навивачите на тој тим од МЛС.

Меси ќе игра за најслабиот тим во првенството таму дури од август, кога ќе продолжи натпреварувањето.

„Благодарам на сите луѓе во Мајами за дочекот и приемот откако пристигнав. Многу сум возбуден што сум со вас. Би сакал да им се заблагодарам на челниците на клубот што направија се да оди без проблеми и што направија да се чувствуваме како дома. Сакам да почнам да тренирам, да се натпреварувам и навистина сакам да победувам и овој клуб да расте“, изјави Меси пред публиката на стадионот „ДРВ ПНК“.

Ниту челниците на новиот клуб на Меси не го криеја задоволството.

“Кога Дејвид (Бекам) и јас се сретнавме за прв пат, сонувавме за Интер и почнавме со слободата да сонуваме. Сонувавме не само за елитните играчи, туку и за најдобриот играч кој некогаш играл фудбал и неговото име е Лео Меси”. Сопственикот на Интер Хорхе Мас .

Своите впечатоци ги сподели и неговиот колега Дејвид Бекам.

„Пред десет години, кога ја започнавме оваа авантура за градење нов тим во Мајами, реков дека сонував да ги доведам најдобрите играчи во светот. Играчи кои ја споделија мојата амбиција кога дојдов во ЛА Галакси, да работам на развојот на фудбалот во САД и да изградиме наследство за идните генерации во спортот што толку многу го сакаме. Денес, тој сон се оствари. Не можев да бидам посреќен што играч од калибарот на Лео се приклучи на нашиот клуб“, рече Бекам .

Прочитај повеќе