Connect with us

Технологија

Wi-Fi сигналот ви е слаб? Еве како да го засилите со стар рутер!

Avatar

Published

на

Имате стар рутер кој собира прашина во фиока? Вклучете го – ќе ви покажеме во шест лесни чекори како да ги приспособите неговите поставки за да го подобрите сигналот за Wi-Fi.

 Со поврзување на стариот рутер и прилагодување, можете да ја промените неговата намена во проширувач за Wi-Fi. Тоа е остварлива алтернатива за заштеда на пари за купување сосема нов рутер.

„Многу рутери доаѓаат со вграден режим „безжичен повторувач“ или „безжичен премостување“ што ви овозможува да го конфигурирате рутерот. Овде ќе разгледаме како да ги прилагодите вашите поставки за да го направите ова. траат пет до десет години. Не само рутерот ќе го прошири вашиот Wi-Fi сигнал, туку и Ethernet LAN-портите на уредот може да се користат и за физичко поврзување на други уреди на вашата мрежа“, велат експертите.

За да започнете, ресетирајте го стариот рутер на фабрички поставки. Точниот метод ќе се разликува, но обично тоа се прави со притискање на копчето за ресетирање на задниот дел од рутерот 30 секунди. Забележете ги IP-адресите на вашиот сегашен рутер и на стариот – тие може да се најдат на задната страна или на мала картичка од вашиот давател на широкопојасна услуга. Откако ќе го ресетирате стариот рутер, следете ги овие чекори :

1. Поврзете етернет кабел на една од LAN (ethernet) портите на стариот рутер и приклучете го другиот крај во компјутерот.

2. Отворете веб-прелистувач (како Chrome или Safari) на вашиот компјутер и внесете ја IP адресата на стариот рутер во полето за адреса. Ќе ви биде побарано да ги внесете корисничкото име и лозинката на вашиот рутер.

3. Откако ќе се најавите, одете во поставките за LAN и побарајте ги поставките за DHCP. Оневозможете го серверот DHCP на стариот рутер – тоа значи дека вашиот главен рутер ќе се справи со распределбата на IP адресата.

4. Ако останете во поставките за LAN, ќе ги видите поставките за IP адресата. Овде можете да поставите статичка IP адреса во истиот опсег како и вашиот тековен рутер што се користи. На пример, ако IP адресата на главниот рутер е 192.168.1.1, можете да доделите 192.168.1.2 на вашиот стар рутер.

5. Одете до безжичните поставки на стариот рутер. Треба да најдете опција за SSID или име на безжична мрежа. Ажурирајте го ова, заедно со лозинката SSID, за да одговара на вашиот моментален рутер. Ова ќе им овозможи на вашите уреди автоматски да се поврзат и беспрекорно да се префрлаат помеѓу двата рутери.

6. Зачувајте ги промените што сте ги направиле, а потоа исклучете го етернет кабелот од компјутерот. Поврзете го едниот крај со LAN-портата на стариот рутер, а другиот крај со LAN-портата на главниот рутер.

Откако ќе ги завршите техничките чекори, време е да го поставите вашиот рутер на место каде што имате слаб сигнал. Користете етернет кабел за да го поврзете стариот рутер со главниот, бидејќи обезбедува оптимални перформанси и обезбедува сигурна и ефикасна врска помеѓу двата уреди. Ако етернет кабелот е непрактичен, користењето адаптер за напојување може да биде остварлива алтернатива.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

Што е USB-C интерфејс и кои се неговите предности?

Avatar

Published

на

USB-C интерфејсот сега е официјално индустриски стандард, но што е толку посебно и добро во оваа технологија, која Apple само што ја усвои?

Apple направи значителна промена во својот пристап кон полнењето на iPhone-и, усогласувајќи се со пошироката технолошка индустрија со усвојување на широко користениот стандард за поврзување USB-C.

Овој потег првенствено беше поттикнат од претстојната регулатива на Европската унија која наложува заеднички стандард за наплата за земјите-членки на ЕУ.

Дизајниран за иднината

USB-C, кратенка за Universal Serial Bus, ги заменува претходните верзии на USB-кабелот што се користеа во различни уреди како што се печатачи, дискови за складирање и е-читачи. За разлика од неговите претходници, USB-C портот има издолжена овална форма, симетрична и реверзибилна, со што се елиминира потребата да се грижите за погрешно приклучување поради потребата за правилно усогласување на портите.

Една од клучните предности на USB-C портот се неговите подобрени способности. Може да пренесува повеќе енергија, што резултира со побрзо полнење на електронските уреди и овозможува побрз пренос на податоци, што го олеснува брзото копирање на големи датотеки помеѓу компјутер и надворешен уред за складирање. Покрај тоа, може да пренесува видео сигнали до мониторите и да обезбеди уреди со поврзани додатоци. USB-C конекторот е дизајниран за иднината, а неговиот тенок дизајн го прави посоодветен за модерни, компактни уреди.

Молња конектор преку ноќ падна во заборав

Apple, познат по сега веќе непостоечкиот Lightning конектор за iPhone-и, се спротивстави на усвојувањето на стандардот USB-C, наведувајќи ја загриженоста за можните ограничувања на иновациите и потенцијалните недостатоци за потрошувачите. И покрај тоа што другите интегрираат USB-C конектори во нивните уреди, Apple остана цврсто. Сепак, откако ЕУ го одобри стандардот за полнење минатата година, технолошкиот гигант попушти, со што USB-C стана нова норма за своите производи.

За време на презентацијата на најновиот iPhone, извршниот директор на Apple не го спомна Lightning кабелот, нагласувајќи го широкото прифаќање на USB-C конекцијата. Според Kaian Drans, потпретседател за маркетинг за iPhone, USB-C е интегриран во производите на Apple со години и сега е компатибилен со MacBook, iPad, iPhone и AirPods.

Ефектот од Брисел

Пресвртот на Apple е пример за поширокото влијание на регулативите на Европската унија, кои често се нарекуваат „ефект на Брисел“. Компаниите сметаат дека е попрактично да се усогласат со овие прописи отколку да произведуваат различни производи за различни региони. ЕУ потроши повеќе од една деценија убедувајќи ја технолошката индустрија да усвои стандардизиран формат на полнач, како дел од пошироките напори за зголемување на одржливоста и намалување на е-отпадот.

Заедничката регулатива за полначи во ЕУ треба да стапи на сила есента 2024 година. Опфаќа широк опсег на уреди, вклучувајќи телефони, таблети, е-читачи, слушалки, камери, рачни конзоли, тастатури, глувци, преносни звучници и алатки за навигација. Дополнително, ја стандардизира технологијата за брзо полнење и им дава на потрошувачите избор да купат нови уреди со или без полначи.

Прочитај повеќе

Технологија

Кој ќе ги сервисира? 97% од механичарите не знаат како да вршат основни поправки на електрично возило

Avatar

Published

на

Иако многу возачи сè уште имаат проблем да се префрлат на електрични возила поради различни причини, од високи цени до недостаток на точки за полнење и загриженост за опсегот на батериите, важна придобивка се поприфатливите трошоци за сервисирање.

Една неодамнешна анализа покажа дека целосно електричните модели се „значително поевтини за сервисирање од кој било друг тип на автомобил“.

„Мал сервис“ на електромобил во просек чини 117 евра, а најскапи се дизел автомобилите со просечни 185 евра. Следуваат хибриди (181 евро) и бензински автомобили (172 евра).

Меѓутоа, сега се појави нов проблем за сопствениците на електрични возила. Според истражувањето на Британскиот институт за автомобилска индустрија (IMI), само три проценти од механичарите се квалификувани да вршат основни поправки на електрични автомобили, пренесува Јутарњи.хр .

Механичарот Крег Ван Батенбург рече дека има проблеми со обуката потребна за поправка на електрични возила.

„Деведесет проценти од нашата автомобилска индустрија не направи ништо, апсолутно ништо, за да се подготви. Тие само ги отфрлаат хибридите и електричните возила и велат: „Не работиме на тие автомобили, вратете се во Форд или Тојота. Факторот страв е огромен. Повеќето не сакаат да се ангажираат. на струја“, вели Ван Батенбург, чии изјави ги пренесуваат британските медиуми.

Прочитај повеќе

Технологија

Колку молњите се опасни за електричните – хибридните автомобили?

Avatar

Published

на

Подеднакво интересно е и прашањето за полнење на електрично возило за време на невреме со грмотевици.

Стравот од удари на гром е неоснован во случајот со електричните возила. Како и кај возилата со бензин и дизел, каросеријата на возилото делува како таканаречен кафез Фарадеј и електричната енергија се пренесува околу патниците.

Германскиот автомобилски клуб ADAC пишува дека нема особена опасност поради електричниот погон. Затоа возењето електричен автомобил е безбедно дури и за време на грмотевици.

Сепак, ADAC предупредува дека (како и кај „обичните“ автомобили) по удар на гром, не допирајте метални делови во внатрешноста кои се во директен контакт со каросеријата. Повеќето нови патнички автомобили и онака се обложени со пластика одвнатре, така што ризикот е мал.

Треба да се внимава каде металната рамка на вратата е видлива одвнатре.

Прашањето за полнење на електрично возило за време на бура со грмотевици веројатно ќе биде подеднакво интересно. Но, ADAC јасно кажува: сè додека куќата или станиците за полнење ја имаат пропишаната заштита од пренапони, не треба да има опасност. Ова важи и за ѕидните инсталации за полнење дома и за јавните полначи.

Според ADAC, стравот од струен удар при возење електричен автомобил низ бари е неоснован. Сепак, од авто-клубот наведуваат дека „не треба да се вози низ вода ако не знаеш колку е длабока“.

Предметите можат да лебдат под вода што не можете да ги видите и може да го оштетат автомобилот. Исто така, може да ја сврзе батеријата на стартерот од 12 V и тогаш автомобилот ќе застане. Проблемот е што 12V стартер батеријата обично не е заштитена од вода, бидејќи мора да биде достапна.

Прочитај повеќе