Connect with us

Технологија

Нови правила: Од кога корисниците ќе можат сами да ги менуваат батериите?

Avatar

Published

на

Регулативата ќе влезе во сила 20 дена по нејзиното објавување во Службениот весник на ЕУ.

Советот на Европската унија одобри регулатива со која се заоструваат правилата за одржливост на батериите и искористените батерии. За прв пат, регулативата го регулира целиот животен циклус на батериите: од производство до повторна употреба и рециклирање, како и нивната безбедност, одржливост и конкурентност.

Ќе се однесува на сите батерии – од отпадни преносни батерии, батерии за електрични возила, индустриски батерии до батерии за електрични велосипеди, мопеди и ромобили.

Батериите се клучен елемент за процесот на декарбонизација и транзицијата на ЕУ кон начини на транспорт со нулта емисија. Дополнително, батериите со крајот на работниот век содржат бројни вредни ресурси и треба да можеме повторно да ги користиме овие критични суровини наместо да се потпираме на трети земји за да ги снабдуваат. Новите правила ќе ја промовираат конкурентноста на европската индустрија и ќе обезбедат одржливост на новите батерии, придонесувајќи за зелената транзиција, изјави шпанската министерка за транзиција во животната средина, Тереза ​​Рибера.

Како што истакнуваат од Советот на Европа, целта на новата регулатива е да се промовира циркуларната економија, што меѓу другото подразбира и проширена одговорност на производителите.

Регулативата утврдува цели за производителите во однос на собирањето отпадни преносни батерии (63 отсто до крајот на 2027 година и 73 отсто до крајот на 2030 година) и воведува посебна цел за собирање отпадни батерии за лесни возила (51 отсто до крајот на 2028 година и 61 отсто до крајот на 2031 година).

Исто така, целта за враќање на литиумот од отпадните батерии е поставена на 50 проценти до 2027 година и 80 проценти до крајот на 2031 година, што може да се промени со делегирани акти во зависност од развојот на пазарот и технологијата и достапноста на литиум.

Предвидени се и задолжителни минимални нивоа на рециклирана содржина во индустриските батерии, SLI батериите и батериите за електрични возила. Тие првично беа поставени на 16 проценти за кобалт, 85 проценти за олово, 6 проценти за литиум и 6 проценти за никел. Батериите ќе треба да бидат придружени со документација за рециклирана содржина.
Во исто време, целта за ефикасност на рециклирање на никел-кадмиумските батерии е поставена на 80 отсто до крајот на 2025 година и 50 отсто до крајот на 2025 година за други отпадни батерии.

Тие особено посочуваат дека оваа регулатива предвидува крајниот корисник до 2027 година да може да ги отстрани и замени батериите вградени во уредите. Доцнењето од четири години, според Советот, им дава доволно време на производителите да го приспособат дизајнот на нивните производи на тоа барање.

Регулативата, исто така, воведува нови начини на означување и информирање, меѓу другото, за компонентите на батериите и рециклирана содржина, како и електронските „пасоши за батерии“ и QR-кодовите. Со цел да им се даде на земјите-членки и на економските оператори на пазарот доволно време да се подготват, барањата за етикетирање ќе се применуваат од 2026 година, а QR-кодот од 2027 година.

Да потсетиме дека Европската комисија го претстави тој предлог на крајот на 2020 година, а Европскиот парламент го усвои конечниот текст на регулативата на 14 јуни 2023 година. Сега останува само Советот и Европскиот парламент да ја потпишат регулативата и да ја објават во Службен весник, по што ќе стапи во сила 20 дена по објавувањето.

прикажи повеќе

Технологија

Анкета: Ова е најлошо оценет “iPhone Pro” модел досега

Avatar

Published

на

Новиот iPhone 15 Pro не ги добива најдобрите оценки од корисниците.

Веб-страницата за прегледување PerfectRec анализираше 690.000 прегледи на корисници и откри дека раните прегледи на потрошувачите биле полоши од минатогодишната линија на iPhone 14. Студијата покажа дека 73 отсто од корисниците му дале на iPhone 15 Pro оцена со пет ѕвездички.

На прв поглед оваа бројка изгледа добро. Но, кога ќе се спореди со некои минати Pro модели и како тие поминаа кај корисниците, оваа бројка претставува пад. Така, iPhone 14 Pro собра 76 отсто, а iPhone 13 Pro 83 отсто од оценките со пет ѕвездички. Значи, тоа е прилично пад за само неколку години.

Врз основа на податоците, 15 Pro има најмалку прегледи со пет ѕвезди од кој било Pro модел што Apple некогаш го има произведено. Сепак, од позитивната страна, основниот модел и Plus забележаа зголемување на оценките со пет ѕвезди во споредба со претходната генерација.

Но, постојат некои причини зошто iPhone 15 Pro можеби не е толку популарен како претходните модели Pro. Како што веќе пишувавме, новиот телефон имаше проблеми со прегревање, иако ажурирањето на iOS го реши тој проблем.

Како што пишува Mashable, некои корисници истакнале дека имале проблем со „burn-in“ на OLED екранот на iPhone. Сето тоа лесно можеше да влијае на првичниот рејтинг на овогодинешниот Pro модел. Се разбира, 73 проценти од корисниците сè уште го сакаат својот нов iPhone 15 Pro.

Во наредните месеци, како и со дополнителните надградби за iOS на Apple, сосема е можно овој рејтинг да се подобри.

Прочитај повеќе

Технологија

Шведска го гради првиот пат во светот кој ќе ги полни електричните возила во движење

Avatar

Published

на

Станува збор за делница од 21 км.

Шведска го гради првиот постојан електрифициран пат во светот кој ќе ги полни електричните возила додека се во движење. Државата веќе реализираше четири пилот проекти, односно изгради четири привремени електрифицирани патишта, вклучувајќи го и градот Лунд. Но, оваа патна делница од 21 километар ќе биде постојана.

Електрификуваниот пат го гради шведскиот транспортен орган Трафикверкет, кој во моментов работи на изнаоѓање изведувач за проектот. Трафикверкет сè уште не ја избрал технологијата за полнење за револуционерниот проект, но дизајнот и изградбата се очекува да бидат завршени во 2025 година, а патот наскоро да биде отворен за сообраќај.

Трафикверкет разгледува три опции, надземни инсталации, електрични шини вградени во асфалтната површина кои ја пренесуваат EV енергијата преку проводник под возилото или индуктивни намотки вградени на патот кои безжично ја пренесуваат електричната енергија до возилото, пишува Revijahak .

Електрификуваниот пат ќе биде поставен на автопатот Е20, меѓу Халсберг и Оребро. Автопатот се протега помеѓу Стокхолм на север, преку Гетеборг и Малме на југ – и е избран намерно бидејќи е сообраќаен коридор за комерцијален транспорт на стоки. Го има и потребното напојување.

Шведскиот универзитет за технологија Чалмерс објави студија во март, во која се сугерира дека комбинацијата на електрифицирани патишта на 25 отсто од најпрометните национални и европски патишта и домашно полнење на електрични возила би било оптимално за преминот кон електрични возила.

Научниците тврдат дека тогаш батериите во електричните возила би можеле да бидат значително помали.

Прочитај повеќе

Технологија

Претставена: Нова Škoda Superb

Avatar

Published

на

Пристигна четвртата генерација на моделот Škoda Superb, со дизајн кој комбинира елегантни линии со нови фарови и традиционален дизајн инспириран од чешкиот кристал.

Моделот ќе биде достапен како лифтбек со практична задна врата и како комби варијанта на караван. Осветлувањето е подинамично од претходните модели, а фаровите се достапни во две опции.

Исто така, од Škoda велат дека аеродинамиката на овој модел е подобрена, а Superb сега е подолг и повисок од неговите претходници, па има должина од 4912 mm, ширина од 1849 mm и висина од 1481 mm. Меѓуоскиното растојание е 2841 mm.

Škoda им нуди на купувачите на новиот Superb шест погонски единици, со моќност од 160 до 265 КС.

Палетата вклучува 1,5-литарски TSI бензински мотор кој развива 150 КС и е комбиниран со хибридна технологија, што е, исто така, првпат Škoda да примени стартер генератор со појас од 48 волти и литиум-јонска батерија од 48 волти. Врвен.

Има уште два бензински и два дизел мотори, а како и 1,5-литарскиот TSI, тие се споени со седумстепен DSG менувач.

Два 2,0-литарски TSI мотори развиваат 204 КС и 265 КС, додека два 2,0-литарски TDI мотори произведуваат 150 и 193 КС. Најмоќните бензински и дизел мотори доаѓаат со погон на четири тркала, а од Škoda истакнуваат дека сите тие го исполнуваат стандардот Euro 6d.

Покрај овие верзии, клиентите ќе можат да изберат уште една со plug-in хибриден погон, која е достапна исклучиво за комби караванот.

Станува збор за 1,5-литарски TSI мотор од 150 КС, кој е комбиниран со батерија со капацитет од 25,7 kWh, што е двојно поголема од претходната и која овозможува автономија до 100 km (40 повеќе отколку во случај на неговиот претходник). Вкупната моќност е 204 КС, а на предните тркала се пренесува преку шестстепен DSG менувач.

Прочитај повеќе