Connect with us

Технологија

Ова се 10 од апликациите што најбрзо ја трошат вашата батерија!

Avatar

Published

на

Апликациите за социјално вмрежување, апликациите за стриминг и одредени мобилни игри се познати по тоа што ги трошат батериите на паметните телефони.

Технолошките експерти во Decluttr, веб-локација за користена технологија, ги идентификуваа апликациите кои претставуваат најголема закана за траењето на батеријата на телефонот.

Овие апликации работат постојано во заднина, дури и кога не се користат активно. Мета-сопствениците на платформите Facebook и Instagram , заедно со Twitter , Snapchat и TikTok , беа издвоени како главни виновници за постојан пристап до локација, микрофон, камера и контакти.

Неодамна, новата апликација за социјално вмрежување на Мета, Threads, која доби над 109 милиони корисници за кратко време од нејзиното лансирање, доби поплаки од корисниците за брзото празнење на батеријата. Некои фрустрирани корисници, кои Threads го гледаа како главен конкурент на Twitter, дури и ја избришаа апликацијата откако го забележаа проблемот.

Точната причина за ова празнење на батеријата останува нејасна. Британскиот експерт за сајбер безбедност Џејк Мур сугерираше дека процесот познат како „негативно тестирање“ може да биде главната причина. Мур објасни дека апликациите на Мета долго време се обвинети дека ги трошат батериите на iPhone, потенцијално поради нивните напори да ги разберат интеракциите на корисниците и да ја подобрат апликацијата.

Негативното тестирање вклучува евалуација на одговорот на апликацијата на невалидни влезови. Во случајот на Facebook, овој метод може да оцени одредени функции или да ја мери брзината на вчитување на пораките кога батеријата се троши побрзо. Иако оваа практика не може да ги прекрши правилата, може да биде фрустрирачка за корисниците кои несвесно се вклучени во тој процес на анализа.

Заедно со апликациите за социјално вмрежување, Decluttr исто така предупредува дека стриминг апликациите како Spotify и Netflix , како и апликацијата за шопинг Amazon , се меѓу главните виновници за трошење на батериите на телефонот. Дополнително, апликацијата Uber , слична на апликациите за социјално вмрежување, може да ви ја троши батеријата за да пристапи до вашата локација, микрофон, медиуми и финансиски податоци. Мобилните игри како Candy Crush , кои бараат значителна процесорска моќ и често се играат долги временски периоди, исто така значително ги трошат батериите.

Што можат да направат корисниците?

Decluttr предлага неколку начини за намалување на потрошувачката на батеријата. Се препорачува оневозможување на пристапот до функции како што се камерата и микрофонот.

Поставувањето да дозволи пристап до локацијата само кога апликацијата е во употреба, исто така може да го продолжи траењето на батеријата. Друг совет е да ја оневозможите поставката за освежување на апликации во заднина, која им овозможува на апликациите да проверуваат за ажурирања и нови содржини кога тие не се активно користени.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

Што е USB-C интерфејс и кои се неговите предности?

Avatar

Published

на

USB-C интерфејсот сега е официјално индустриски стандард, но што е толку посебно и добро во оваа технологија, која Apple само што ја усвои?

Apple направи значителна промена во својот пристап кон полнењето на iPhone-и, усогласувајќи се со пошироката технолошка индустрија со усвојување на широко користениот стандард за поврзување USB-C.

Овој потег првенствено беше поттикнат од претстојната регулатива на Европската унија која наложува заеднички стандард за наплата за земјите-членки на ЕУ.

Дизајниран за иднината

USB-C, кратенка за Universal Serial Bus, ги заменува претходните верзии на USB-кабелот што се користеа во различни уреди како што се печатачи, дискови за складирање и е-читачи. За разлика од неговите претходници, USB-C портот има издолжена овална форма, симетрична и реверзибилна, со што се елиминира потребата да се грижите за погрешно приклучување поради потребата за правилно усогласување на портите.

Една од клучните предности на USB-C портот се неговите подобрени способности. Може да пренесува повеќе енергија, што резултира со побрзо полнење на електронските уреди и овозможува побрз пренос на податоци, што го олеснува брзото копирање на големи датотеки помеѓу компјутер и надворешен уред за складирање. Покрај тоа, може да пренесува видео сигнали до мониторите и да обезбеди уреди со поврзани додатоци. USB-C конекторот е дизајниран за иднината, а неговиот тенок дизајн го прави посоодветен за модерни, компактни уреди.

Молња конектор преку ноќ падна во заборав

Apple, познат по сега веќе непостоечкиот Lightning конектор за iPhone-и, се спротивстави на усвојувањето на стандардот USB-C, наведувајќи ја загриженоста за можните ограничувања на иновациите и потенцијалните недостатоци за потрошувачите. И покрај тоа што другите интегрираат USB-C конектори во нивните уреди, Apple остана цврсто. Сепак, откако ЕУ го одобри стандардот за полнење минатата година, технолошкиот гигант попушти, со што USB-C стана нова норма за своите производи.

За време на презентацијата на најновиот iPhone, извршниот директор на Apple не го спомна Lightning кабелот, нагласувајќи го широкото прифаќање на USB-C конекцијата. Според Kaian Drans, потпретседател за маркетинг за iPhone, USB-C е интегриран во производите на Apple со години и сега е компатибилен со MacBook, iPad, iPhone и AirPods.

Ефектот од Брисел

Пресвртот на Apple е пример за поширокото влијание на регулативите на Европската унија, кои често се нарекуваат „ефект на Брисел“. Компаниите сметаат дека е попрактично да се усогласат со овие прописи отколку да произведуваат различни производи за различни региони. ЕУ потроши повеќе од една деценија убедувајќи ја технолошката индустрија да усвои стандардизиран формат на полнач, како дел од пошироките напори за зголемување на одржливоста и намалување на е-отпадот.

Заедничката регулатива за полначи во ЕУ треба да стапи на сила есента 2024 година. Опфаќа широк опсег на уреди, вклучувајќи телефони, таблети, е-читачи, слушалки, камери, рачни конзоли, тастатури, глувци, преносни звучници и алатки за навигација. Дополнително, ја стандардизира технологијата за брзо полнење и им дава на потрошувачите избор да купат нови уреди со или без полначи.

Прочитај повеќе

Технологија

Кој ќе ги сервисира? 97% од механичарите не знаат како да вршат основни поправки на електрично возило

Avatar

Published

на

Иако многу возачи сè уште имаат проблем да се префрлат на електрични возила поради различни причини, од високи цени до недостаток на точки за полнење и загриженост за опсегот на батериите, важна придобивка се поприфатливите трошоци за сервисирање.

Една неодамнешна анализа покажа дека целосно електричните модели се „значително поевтини за сервисирање од кој било друг тип на автомобил“.

„Мал сервис“ на електромобил во просек чини 117 евра, а најскапи се дизел автомобилите со просечни 185 евра. Следуваат хибриди (181 евро) и бензински автомобили (172 евра).

Меѓутоа, сега се појави нов проблем за сопствениците на електрични возила. Според истражувањето на Британскиот институт за автомобилска индустрија (IMI), само три проценти од механичарите се квалификувани да вршат основни поправки на електрични автомобили, пренесува Јутарњи.хр .

Механичарот Крег Ван Батенбург рече дека има проблеми со обуката потребна за поправка на електрични возила.

„Деведесет проценти од нашата автомобилска индустрија не направи ништо, апсолутно ништо, за да се подготви. Тие само ги отфрлаат хибридите и електричните возила и велат: „Не работиме на тие автомобили, вратете се во Форд или Тојота. Факторот страв е огромен. Повеќето не сакаат да се ангажираат. на струја“, вели Ван Батенбург, чии изјави ги пренесуваат британските медиуми.

Прочитај повеќе

Технологија

Колку молњите се опасни за електричните – хибридните автомобили?

Avatar

Published

на

Подеднакво интересно е и прашањето за полнење на електрично возило за време на невреме со грмотевици.

Стравот од удари на гром е неоснован во случајот со електричните возила. Како и кај возилата со бензин и дизел, каросеријата на возилото делува како таканаречен кафез Фарадеј и електричната енергија се пренесува околу патниците.

Германскиот автомобилски клуб ADAC пишува дека нема особена опасност поради електричниот погон. Затоа возењето електричен автомобил е безбедно дури и за време на грмотевици.

Сепак, ADAC предупредува дека (како и кај „обичните“ автомобили) по удар на гром, не допирајте метални делови во внатрешноста кои се во директен контакт со каросеријата. Повеќето нови патнички автомобили и онака се обложени со пластика одвнатре, така што ризикот е мал.

Треба да се внимава каде металната рамка на вратата е видлива одвнатре.

Прашањето за полнење на електрично возило за време на бура со грмотевици веројатно ќе биде подеднакво интересно. Но, ADAC јасно кажува: сè додека куќата или станиците за полнење ја имаат пропишаната заштита од пренапони, не треба да има опасност. Ова важи и за ѕидните инсталации за полнење дома и за јавните полначи.

Според ADAC, стравот од струен удар при возење електричен автомобил низ бари е неоснован. Сепак, од авто-клубот наведуваат дека „не треба да се вози низ вода ако не знаеш колку е длабока“.

Предметите можат да лебдат под вода што не можете да ги видите и може да го оштетат автомобилот. Исто така, може да ја сврзе батеријата на стартерот од 12 V и тогаш автомобилот ќе застане. Проблемот е што 12V стартер батеријата обично не е заштитена од вода, бидејќи мора да биде достапна.

Прочитај повеќе