Connect with us

Радовиш

МЗ Изведен: Да се реши прблемот со водоснабдување во Ораовица, ЈП Плаваја: Потрошувачката на вода е зголемена за 3-пати во селото

Avatar

Published

на

По објавената јавна реакција од претседател на месната заедница Изведен во Ораовица, заедно со советниците,  дека има проблеми со водоснабдувањето во селото и дека е реагирано во ЈП Плаваја, како медиум побаравме одговор од ЈП Плаваја од каде ни одговорија дека проблеми со водоснабдувањето има само за одредени куќи во повисоките зони и дека за една недела е потрошено 3 пати повеќе вода од претходно во село Ораовица.

„Јавно ги замолувам и ги повикувам ЈП Плаваја како надлежни за водоснабдување да преземат мерки односно да дојдат на терен на лице место и да го решат проблемот на сите граѓани на селото во спротивно ние граѓаните ќе мора да превземеме други мерки. Секој граѓанин МОРА да има вода за пиење особено во период на екстремно високи температури“, стои во реакцијата од МЗ Изведен од Ораовица.

Според информациите добиени од раководството на ЈП Плаваја дознаваме дека екипи на претпријатието ги провериле сите пумпни станици и црпни места, како и прочитани мерачи на испумпана вода.

„Прочитани се сите мерачи на испумпана вода и таа е 3 пати поголема од состојбата минатиот четврток кој ден е како репер за појава на дестабилизација на водоснабдувањето, за што предупредивме со апел до корисниците.

На сите места произведената вода по глава на жител ги надминува неколку пати меѓународно прифатените количини на вода во цивилизираниот свет.

Заради зголемена потрошувачка и трошење на водата за разладување и полевање секаде трпат високите зони, тие се први на удар на секоја безпотребно отворена чешма која треба да истече најмалку 10-20 литри за да се добие ладна вода 200ml.

Единствено во Ораовица имаме индикации за можен дефект кој денес не е појавен површински, затоа во текот на утрешниот ден ќе вршиме реонизација во населеното место како би ја утврдиле пошироката зона во која е можниот дефект“ стои во одговорот од ЈП Плаваја од каде апелираат на свесност во врска со трошењето на водата за пиење.

„На крај останува само да се надеваме дека конечно ќе проработи свеста и ќе почнете одговорно да се однесувате кон вашите соседи, роднини и пријатели кои не можат да се измијат, да одат во тоалет, ниту да се напијат вода, а вие веќе два три пати разладувате низ вашите дворови, го наводнувате парковите и ги полните базените“ се вели во апелот.

Општа препорака: „Да се грижиме за секоја капка вода, бидејќи таа живот значи“

Радовиш

42 – годишно лице од радовишко извршил обљуба врз неговата поранешна сопруга

Avatar

Published

на

„На 10.06.2024 во 17.00 часот во Радовиш, полициски службеници од Полициската станица Радовиш го лишиле од слобода С.Н.(42) од радовишко село, постапувајќи по претходна пријава дека извршил обљуба врз неговата поранешна сопруга. За настанот бил запознаен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Радовиш и по негово документирање против лицето ќе биде поднесена соодветна пријава“, информира СВР Струмица.

Прочитај повеќе

Радовиш

СОУ Коста Сусинов од Радовиш, домаќин на најмасовното образовно рандеву МАСУМ

Avatar

Published

на

СОУ Коста Сусинов од Радовиш денеска беше домаќин на најмасовното образовно рандеву МАСУМ, кое има натпреварувачки карактер и за прв пат се одржува во Радовиш.

Околу 1500 ученици од 45 училишта од Република Македонија денеска ги претставија своите програми и своите вештини и квалитети. Настанот го отвори директорот Миле Арсов, а свое обраќање имаше и градоначалникот на Општина Радовиш Ацо Ристов.

Радовиш денеска вриеше од ученици и наставници, како во средното училиште така и по улиците, како и во Музејот на лубовта и уметноста и библиотеката Браќа Миладиновци.

Прочитај повеќе

Радовиш

Физичка пресметка на улица во Радовиш, нарушен јавниот ред и мир

Avatar

Published

на

Физичка пресметка на улица во Радовиш во која учествувале и двајца малолетници.

На 09.05.2024 во 19.10 часот во Полициската станица Радовиш било пријавено дека на ул.„8 Септември“ во Радовиш бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу М.М.(20), М.Т.(19) и двајца малолетници, сите од село Ињево, радовишко, од една страна и А.К.(35) од Радовиш, од друга страна. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Прочитај повеќе