Connect with us

Свет

Детален водич за патување со траект до грчките острови

Avatar

Published

на

Со оглед на фактот дека Грција има над 220 населени острови, меѓуостровските фериботи се од суштинско значење, како за локалното население, така и за големиот број туристи кои ги посетуваат.

Секогаш имајте на ум дека многу фериботни линии се поставени за потребите на локалното население. Без разлика дали од административни, медицински или други причини, за нив траектот (голем или мал) е често единствениот начин да стигнат до главниот град на нивниот регион, до болницата или да го посетат семејството.

Фериботите што ги поврзуваат помалите острови главно зависат од владините услуги, што значи дека постојат само затоа што фериботот добива финансиска компензација (субвенција од владата) бидејќи рутите меѓу помалите грчки острови генерално не се профитабилни. Непотребно е да се каже дека има многу помалку бродски линии до помалите острови отколку до главните острови.

Објаснување за тоа како функционираат линиите на траектот

Грчките острови се поделени во групи (архипелази). Јонските острови (помеѓу Грција и Италија), Киклади, Споради, Додеканезите (низа острови долж турскиот брег од Родос до Самос), островите во Северно Егејско Море (од Хиос до Самотракија), Саронските острови. Покрај тоа, има и такви кои не припаѓаат на одредена група, како што се Крит и Евија.

Многу фериботски линии оперираат главно од 3-те главни пристаништа во близина на Атина: Пиреја, Лаврио и Рафина. Тие обично опслужуваат една одредена група острови. Фериботите до североисточните егејски острови и Додеканезите често застануваат на еден од островите Киклади, па затоа е можно да се префрлите на друга рута. Во основа, не постои општо правило.

Јонските острови и Споради немаат фериботска врска со пристаништата во Атина. Исто така, нема фериботни линии од островите во Егејското Море до островите во Јонското Море и Саронскиот залив. Исто така, нема фериботи помеѓу Споради (Скијатос, Скопелос, Алонисос, Скирос) и други островски групи.

Забележете дека веројатно нема да најдете само една рута на траект што ги поврзува сите острови Киклади бидејќи оваа група острови е поделена на 4 дела.

Распоред на траект

Сите големи фериботски компании генерално ги објавуваат своите возни редови на долг рок. Објавувањето на возниот ред (пловидба) за пролет, лето и есен генерално започнува околу Нова година. Овие распореди обично траат до 31 октомври. Генерално има различни распореди за неделата пред и по грчкиот Велигден. Од 1 ноември започнува зимската сезона за траекти, која вообичаено трае до 31 март.

Причината за овие датуми е грчкиот закон за крајбрежен превоз. Компаниите кои сакаат да воведат нов ферибот на линија или сакаат да додадат нова линија во нивниот возен ред се обврзани (теоретски) да го сторат тоа една година однапред и можат да започнат нов траект или нова линија само по 31 март. Во летниот период од фериботите се бара и повеќе екипаж отколку во зимскиот период.

Помалите и локални бродски компании обично ги објавуваат своите возни редови подоцна, понекогаш само неколку недели или дури неколку дена однапред.

Веб-страници за пребарување на ферибот линии и билети

Има многу корисни веб-страници каде што можете да пребарувате и да ги комбинирате сите полетувања и возни редови и да видите кои траекти има помеѓу дестинациите.

Топ 3 веб-локации за пребарување на ферибот линии во Грција се:

Ferryhopper.com

Gtp.gr

Ferries.gr

На GTP можете да најдете список на поаѓања и пристигнувања на одреден ден до одреден остров или од одредено пристаниште. Или можете да ги пребарувате сите фериботи помеѓу две дестинации во текот на месецот.

Ферихопер ја покажува цената на најевтиниот билет за секој траект помеѓу две дестинации секој ден. Исто така, ви овозможува да видите индиректни линии ако не е достапна директна линија.

Имајте предвид дека на овие веб-страници ќе најдете фериботски линии само кога компаниите ќе ги објават своите возни редови и/или ќе ги отворат за резервации.

Кои се цените на билетите за траект во Грција?

Цените на билетите се фиксни цени за една година и не се менуваат, освен ако во текот на годината не стапи на сила нов државен данок. Дури и тогаш, бродските компании генерално не го применуваат, туку наместо тоа го одземаат од својот профит на секоја цена. Постојат различни категории на билети во зависност од типот на бродот (брз <-> стандарден траект).

Цената на патувањето со траект во Грција зависи од повеќе фактори, како што се рутата, типот на траектот, компанијата што ја користите и дали имате возило или не. Во принцип, колку е подолго патувањето, толку поскап ќе биде билетот. Исто така, билетите за брз ферибот може да чинат двојно повеќе од стандардните билети за траект.

Цените на кратките фериботи може да бидат 5 евра, додека цените на брзите фериботи (кои се поскапи) можат да бидат над 100 евра по патник, во зависност од рутата на траектот. Доколку патувате во Грција со деца, децата до пет години патуваат бесплатно кај повеќето компании, додека билетите за деца на возраст од 5 до 10 години обично се половина цена.

На брзи фериботи има главно 3 класи, од економично до бизнис. На брзите фериботи (освен неколку) не можете да седите или да останете надвор.

На стандардните побавни фериботи има:

• најевтината економска класа (исто така наречена палуба)

• нумерирано седиште во авиокомпанија (малку поскапо од економската класа)

• Бизнис класа

• кабина (најскапата опција).

• Со билетот Deck/Economy, имате пристап до надворешните палуби, како и до сите заеднички места на бродот.

• Нумерираните авио седишта се распоредени во неколку различни соби, но може да ги користат и патниците со Економски билети – доколку се достапни.

• Бизнис класата е генерално посебна просторија (салон) сместена на почетокот на траектот со панорамски поглед, бар и келнер, маси со удобни фотелји или седишта и е достапна само за патниците со билет од бизнис класа.

• Патниците кои имаат резервирано кабина можат да користат и бизнис класа.

кабина

Кабините на бродовите и траектите се поделени на „OUT“ (надворешни) и „IN“ (внатрешни) и според бројот на кревети.

Кабините „OUT“ се наоѓаат на страната на траектот и имаат мал прозорец. Кабините „IN“ се наоѓаат на средината на бродот, така што немаат прозорец. На пример, терминот „2 лежај во како 2 лежај“ значи внатрешна кабина за 2 лица со 2 кревети. „3 Berth OUT as 2 Beth“ значи дека кабината е на страната на траектот, има 3 кревети, но можете да резервирате за 2 лица. Во тој случај третото лице нема да ја користи таа кабина.

Кога и како да резервирате билети за траект

Едно од најчесто поставуваните прашања е: „Дали треба да резервирам билет за траект однапред ?

Општо земено, не е неопходно да се купуваат билети со месеци или недели однапред, освен кога резервирате приватни кабини за долги патувања и ако патувате со сопствено возило. Имајте предвид дека е можно да се резервира билети најмногу 2-3 месеци однапред и дека цените на билетите не се намалуваат доколку резервирате во последен момент.

99% од Грците кои користат траект никогаш не резервираат однапред. Сепак, постојат неколку периоди од годината кога би требало да го направите тоа:
• четврток и петок пред Велигден
• петок пред празникот Света Троица – Духови (50 дена по Велигден)
• Последниот викенд од јули (од четврток) и првата недела од август
• четврток и петок пред 15 август
• минатата недела во август

Зошто? Затоа што ова се денови поврзани со важни верски празници кога грчките граѓани имаат слободни денови или продолжени викенди и многумина одат на острови или свети места.

Затоа, ако планирате да патувате околу Велигден или за време на главната сезона на патувања – јули и август – погрижете се да ги резервирате билетите за траект однапред .

Еден од главните датуми за патување што треба да се избегне за патување со траект е 1-ви мај. Во многу земји овој ден е познат како „Ден на трудот“, а во Грција обично е „Ден на штрајкот“. Во последните 15 години на тој датум работниците во Грција имаа голем штрајк. Ако резервирате траект на 1-ви мај, постојат големи шанси да ви биде откажан траектот. Фериботите до островот Тасос генерално работат нормално за време на штрајкот.

Има неколку други штрајкови за испорака во текот на годината во Грција, но ова е оној на кој можете да сметате. За среќа, сите штрајкови се однапред закажани за однапред да се знае нивниот датум.

Билетите за фериботи за возила имаат тенденција брзо да се распродадат за патување во викенд. Исто така, имајте на ум дека многу брзи фериботи немаат можност за превоз на автомобили.

Каде и како да резервирате или купите билети за траект

Вообичаен совет е да резервирате билети за траект преку веб-страницата на компанијата со која ќе патувате. Во случај на какви било несреќи (штрајк, механички проблем, екстремно лошо време…), ќе биде полесно да се комуницира директно со компанијата отколку преку трето лице.

Иако во последниве години многу компании нудат е-билети и онлајн пријавување, кај некои компании сепак ќе треба да купите или подигнете билет „хартиени“ од пристанишен киоск. Ако билетот купен преку Интернет нема бар-код, ќе треба да земете хартиен билет од пристаништето и се што ви треба е потврдата за референца за резервација што ќе ја добиете.

Во Атина (Пиреја) киосците за билети за траект се лево додека влегувате во областа на пристаништето. Ве молиме пристигнете приближно 45 минути пред поаѓањето за да ги подигнете вашите билети.

Во Санторини, можете да земете билети за траект во туристичките агенции во Фира, а понекогаш и на пристаништето. Во Ираклион, Крит, билетите за траект ќе ги подигнете на пристаништето, директно пред фериботите што заминуваат. Не грижете се, местото за подигање на билетот ќе биде јасно назначено во е-поштата по купувањето.

Запомнете дека нема билети за повеќе дестинации. Кога посетувате неколку острови, потребен ви е посебен билет за секој дел од вашето патување.

Качување на траектот

Качувањето започнува приближно 1 час пред поаѓањето во пристаништата од каде што траектот ја започнува својата рута. Доколку имате купен билет, можете да пристигнете на пристаништето 30 минути пред поаѓање, но доколку имате автомобил, пристигнете најмалку еден час порано.

Во пристаништата каде што траектот застанува само на патот за да земе нови патници, качувањето може да трае од 10 до 20 минути.

Постапката не е комплицирана: само застанете во ред на одредено место во пристаништето (кај вашиот брод) и кога некој од службениците на бродот ќе даде зелено светло, качете се и покажете ја вашата карта за бордање. Со билети Deck/Economy, местата не се нумерирани, туку по принципот прв дојден, прв услужен.

Немојте да бидете изненадени од извиците на службениците кои ги упатуваат сопствениците на автомобили како и каде да го паркираат своето возило на траектот. Во пристаништата кога се качуваат сите викаат, секогаш е бучно и тоа е вообичаената атмосфера во пристаништата.

Нема потреба да ги влечете вашите тешки куфери на траектот кога се качувате. На секој траект има одредено место за багаж, на истото ниво каде што се качувате на бродот (нема да ги влечете куферите по скалите). Секоја дестинација на траектната линија обично има одреден дел за куферите на патниците кои одат до таа дестинација. Членовите на екипажот секогаш ќе ви покажуваат каде е делот за багаж за вашата дестинација.

На некои фериботи овој простор за багаж е во затворен простор, на други не е. На патниците не им е дозволено да влезат во овој дел од палубата за време на патувањето, но генерален совет е да чувате скапоцености во рачниот багаж и да ги носите со себе на патничката палуба.

Кога се спуштате, само придружете се на „контролираниот хаос“ што започнува секогаш кога траектот се приклучува.

Како да откриете каде е закотвен вашиот траект

Во главните пристаништа, понекогаш може да потрае малку подолго за да го пронајдете вашиот траект. Името на шпедитерската компанија е испечатено на бродовите со големи букви одзади и од страна, како и на вашиот билет. Не е невообичаено тројца пристанишни службеници да ви покажат три различни насоки за вашиот траект. Затоа оставете доволно време во случај да не можете веднаш да го најдете патот до пристаништето. Во помалите пристаништа, каде што има само една или две конекции, тоа е многу полесно, а гужвите се значително помали.

Одложувања на траектот

Фериботите секогаш го напуштаат домашното пристаниште на време. На пример, ако тие тргнуваат од атинското пристаниште Пиреја во 7 часот наутро, тогаш тие ќе тргнат во тоа време. Во текот на денот, следните острови во рутата ќе пристигнат подоцна и подоцна во споредба со времето означено за пристигнување или поаѓање на траектот.

Не постои начин да се предвиди точно во кое време фериботите ќе пристигнат на островот, бидејќи тоа варира во зависност од ветрот, струите, бројот на патници кои ќе се качат или симнат на секоја постојка (остров).

Проблеми (штрајк – исклучително лошо време – морска болест)

Како и во секој транспортен сектор, секогаш може да се појави проблем со бродовите. Без разлика дали се работи за штрајк, механички проблем со траектот, екстремно лошо време или чувство на морска болест што може да го имаат некои патници.

Генерално, фериботите кои го започнуваат своето патување во едно од главните пристаништа на Атина (Пиреја, Рафина и Лаврио) се најпогодени од штрајкот. Помалите меѓуостровски фериботи многу ретко штрајкуваат. Во изминатите неколку години, големите бродски компании направија практика ферибот на одредена линија да преноќи на еден од островите по таа линија. На овој начин, овој траект може да ја започне својата нормална рута. Но, ако отиде во копнено пристаниште, сигурно нема повторно да замине од таму додека не заврши штрајкот.

Пристанишните власти можат да наредат фериботите да останат во пристаништето кога времето е (многу) лошо. Најчесто се случува кога ветерот ќе достигне сила на бура (над 10 бофорти). Некои од малите брзи фериботи ќе останат во пристаништето дури и кога ветрот е 8 бофорти. Капетанот, исто така, може да одлучи дека влезот во пристаништето (лежиштето) е премногу опасен ако времето е исклучително лошо и продолжи да плови до друг остров. Ова е исто така една од причините што брзите фериботи сообраќаат само помеѓу април и крајот на октомври.

За патници склони кон морска болест: Обидете се да ги избегнувате малите брзи фериботи и наместо тоа да патувате со големите стандардни фериботи кои се побавни. Колку е поголем траектот, толку е полесно возењето. Фактот дека можете да одите или да седите на отворена палуба може многу да помогне ако чувствувате гадење. Погледнете го хоризонтот, а не морето. Запомнете дека само некои од големите брзи фериботи имаат (мала) отворена палуба. Можете исто така да побарате од фармацевтот таблета против гадење во некоја од нашите аптеки. Ако заборавите на рецепција на бродот, ќе добиете бесплатна таблета против гадење.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Објавена листа на најдобри градови за живеење во 2023

Avatar

Published

на

Списокот е направен врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Судејќи според ситуацијата на листата, а во споредба со претходните години, најмногу закрепнале градовите во азиско-пацифичкиот регион. Индексот, исто така, сугерира дека животот во градовите е малку подобар од кој било момент во последните 15 години.

Порастот главно доаѓа од подобрувањата во здравствената заштита и образованието низ Азија, Блискиот Исток и Африка, дури и кога резултатите од стабилноста се задржаа поради граѓанските немири во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот ширум светот и континуираните конфликти во градовите како Киев. . Крајот на пандемските ограничувања низ светот, исто така, ја подобри културата бидејќи настаните и атракциите се вратија.

Првиот град на листата на најдобри места за живеење во 2023 година е Виена. На австриската престолнина не му е непознато првото место на индексот на услови за живот, само накратко го изгуби признанието во 2021 година кога затворањето на пандемијата ги погоди музеите и рестораните. Со совршени резултати во стабилноста, здравството, образованието и инфраструктурата, Виена го зазеде првото место. Втор на листата е Копенхаген, од Данска.

Мелбурн и Сиднеј го вратија своето рангирање (трето и четврто соодветно) во топ 10 по падот на индексот за време на пандемијата на коронавирус, што го „затегна“ здравствениот систем на Австралија и резултираше со долги заклучувања. Мелбурн особено го постигна највисокиот резултат во земјата за културата и животната средина.

Прочитај повеќе

Свет

Што да направите ако се движите по терен каде што може да има змии!

Avatar

Published

на

Еве како треба да се однесувате доколку имате блиска средба со змија.

Змијата не треба да се плаши или убие, бидејќи е заштитен вид.

Еден начин да се ослободите од змијата што ќе ја забележите во непосредна близина е да удрите во земјата со ногата, бидејќи змиите не сакаат вибрации и ќе побегнат.

Исто така, добро е додека шетате во природа каде што се очекуваат змии, да правите врева со поместување гранки, камења и слично или со удирање на земја со стап, кој ќе ги избрка змиите пред да ги видите.

И најважно е што овие влекачи ги напаѓаат луѓето само кога се чувствуваат загрозени, па затоа не ги допирајте.

Прочитај повеќе

Свет

Првата дама на САД позитивна на коронавирус

Avatar

Published

на

Нивната портпаролка се огласи и ги откри деталите

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на коронавирус, соопшти Белата куќа, пренесува Си-Ен-Ен.

„Првата дама беше позитивна на Ковид-19 оваа вечер. Таа моментално има само благи симптоми. Ќе остане дома во плажата Рехобот, Делавер“, рече портпаролката на првата дама Елизабет Александар во соопштението.

Џо Бајден (80) е негативен, додаде таа.

Не е познато дали Џо Бајден бил во контакт со неа

Американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека во овој момент нема промени во протоколите на Белата куќа или распоредот на претседателот.

CNN пишува дека побарале повеќе детали за тестовите за корона и на претседателот и на првата дама. Тие, исто така, прашаа дали Џо Бајден бил со неговата сопруга кога таа почнала да покажува симптоми на Ковид.

Џил Бајден исто така имаше корона во август минатата година, а Џо Бајден во јули истата година.

Прочитај повеќе