Connect with us

Технологија

Toyota се подготвува да направи револуција во автомобилската индустрија!

Avatar

Published

на

Досега се сметаше дека Toyota заостанува зад своите конкуренти на пазарот на електрични возила, но компанијата има амбициозен план

Компанијата Toyota објави дека направила голем технолошки пробив, благодарение на кој ќе може да прави батерии за електрични автомобили кои ќе бидат половина од големината и поевтини од досега, пишува Guardian.

Вториот по големина светски производител на автомобили веќе го претстави планот за воведување автомобили со напредни цврсти батерии до 2025 година.

Јапонската компанија во вторникот соопшти дека го поедноставила производството на материјалите што се користат за производство на такви батерии, што е значаен чекор напред што може драстично да го скрати времето на полнење на батериите и да го зголеми опсегот на возење.

„Со сите наши батерии, нашата цел е драстично да ја промениме нивната тежина, големина и цена“, рече Кеиџи Каита, претседател на Центарот за истражување и развој на јаглеродна неутралност на Тојота. „Нашата цел е да ги преполовиме тежината, големината и цената на батериите“

Кеиџи Каита рече дека компанијата дизајнирала и развила начини да ги направи батериите поиздржливи и верува дека сега може да направи батерија со цврста состојба со домет од 1.200 километри што може да се полни за 10 минути или помалку.

Компанијата очекува да може да произведува цврсти батерии за употреба во електрични возила веќе во 2027 година.

Батериите во цврста состојба би ја менувале играта кога станува збор за електрични возила, бидејќи го намалуваат времето на полнење, го зголемуваат опсегот на возење и имаат помал ризик од пожар поврзан со литиум-јонските батерии, кои користат течен електролит.

Сепак, цврстите батерии отсекогаш биле многу потешки и поскапи за производство, што ја ограничило нивната комерцијална примена.

Тојота сега соопшти дека верува дека може да го поедностави процесот на производство, што би го олеснило производството на батерии во цврста состојба отколку литиум-јонските батерии.

Досега се сметаше дека Toyota заостанува зад конкурентите на пазарот на електрични возила. Во јуни минатата година, компанијата повлече 2.700 од своите први електрични возила поради стравувањата дека тркалата може да паднат.

Минатиот месец, Агенцијата за стандарди за рекламирање ги забрани рекламите на Тојота и Хјундаи поради преувеличување на брзината со која може да се полнат електричните автомобили и ги доведуваат потрошувачите во заблуда за достапноста на станиците за брзо полнење низ ОК и Ирска.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

Листа на нај-економични Дизел Автомобили

Avatar

Published

на

Многу од овие модели имаат исти мотори, на пример, малите Opel, Peugeot или Citroen, односно сите наведени возила на концернот Volkswagen.

Шпанскиот портал coches.net собра податоци за моделите на дизел што трошат најмалку гориво, според мерењата на WLTP, кои се поблиску до реалните услови за возење. Додадете околу половина литар гориво на потрошувачката на овие модели и ќе бидете поблиску до реалната потрошувачка, односно потрошувачката во комбиниран режим на возење, пишува Ревијахак .

Така, според WLTP, следните модели трошат најмалку:

Opel Corsa 1.5D (4,2 l/100 km),

Peugeot 208 BlueHDI 100 (4,2 l/100 km),

Citroen C3 blueHDI 100 (4,2 l/100 km),

Renault Clio Blue dCi 100 (4,1 l/100 km),

Škoda Octavia 2.0 TDI 115 (4,1 l/100 km),

Volkswagen Golf 2,0 TDI 115 (4,2 l/100 km),

Seat Leon 2,0 TDI 115 Style XS (4,2 l/100 km),

Audi A3 Sedan TDI 115 Advanced (4,3 l/100 km),

Kia Ceed 1.6 CRDI MHEV 136 (4,4 l/100 km),

Peugeot 308 5P BlueHDI 130 (4,5 l/100 km).

Многу од овие модели имаат исти мотори, на пример, малите Opel, Peugeot или Citroen, односно сите наведени возила на концернот Volkswagen.

Прочитај повеќе

Технологија

Опуштен Euro 7 стандард : Малите автомобили ќе преживеат

Avatar

Published

на

Се чини дека Европскиот совет попуштил под притисокот на автомобилското лоби и нормата Еуро 7 е толку релаксирана што, наводно, нема суштински разлики во однос на Еуро 6.

Со стандардот Еуро 7 за нови возила, планот на Европската комисија беше дополнително да ја ограничи емисијата на штетни гасови. Имплементацијата требаше да се реализира во 2025 година, а до 2035 година Еуро 7 треба да ги намали вкупните емисии на NOx од автомобилите и комбињата за 35% во споредба со стандардот Еуро 6 и за 56% во споредба со стандардот Еуро 6 за автобуси и камиони.

Истовремено, честичките од издувните цевки на автомобилите и комбињата би се намалиле за 13%, а од автобусите и камионите за 39%, додека честичките од сопирачките на автомобилите би се намалиле за 27%.

Сега, се чини, Европскиот совет попушти под притисокот на автомобилското лоби и нормата Еуро 7 е толку релаксирана што, наводно, нема суштински разлики во однос на Еуро 6, пишува Ревијахак .

Нема да има промена во издувните гасови, но од друга страна, се чини дека купувачите на поекономични автомобили не треба да се грижат. Имено, со претходно најавениот Euro 7 стандард, автомобилите како Dacia Sandero, VW Polo и Renault Clio би биле поскапи и до 5.000 евра (поради новите технологии).

Растот на цените сега е спречен, но по цена на повисоки емисии на штетни гасови и фини честички.

Autocar исто така известува дека поради новите релаксирани регулативи, ќе опстане 2,9-литарскиот V6 мотор на Alfa Romeo, кој ги придвижува Quadrifoglio верзиите на Giulia и Stelvio, со 510 КС. Очекувајте низа слични најави од други автопроизводители деновиве…

Прочитај повеќе

Технологија

Листа на најпопуларните марки на автомобили во Европа

Avatar

Published

на

Tesla можеби го има најпродаваниот модел во првата половина од годината, но е далеку зад Volkswagen кога станува збор за вкупната продажба на автомобили.

Во првата половина на 2023 година, во Европа се регистрирани 6,56 милиони нови автомобили, што е за 17 отсто повеќе во споредба со истиот период во 2022 година (5,59 милиони единици). На врвот на листата се најде Tesla Model Y, кој забележа пораст на бројот на продадени единици за над 200%, претекнувајќи ги моделите Dacia Sandero и Volkswagen T-Roc, како и Peugeot 208 – лидерот од 2022 година.

Volkswagen ја зацврсти својата позиција меѓу производителите и има значителна предност во однос на второпласираната Toyota, додека на третото, изненадувачки, е Audi. Погледнете ја листата на топ 25 најпродавани марки на автомобили во Европа во првата половина на 2023 година:

1. Фолксваген (694.176 автомобили)

2. Тојота (417.220)

3. Ауди (374.435)

4. Пежо (356.135)

5. Мерцедес (353.822)

6. BMW (352.931)

7. Рено (349.770)

8. Škoda (339.382)

9. Форд (293.020)

10. Дачија (291.940)

11. Kia (287.775)

12. Hyundai (268.083)

13. Opel/Vauxhall (240.917)

14. Фиат (196.901)

15. Цитроен (195.670)

16. Тесла (185,238)

17. Нисан (147.822)

18. Volvo (143.843)

19. Седиште (133.126)

20. МГ (104.293)

21. Купра (93.177)

22. Mazda (92.733)

23. Мини (91.660)

24. Сузуки (90,469)

25. Џип (63.928)

Прочитај повеќе