Connect with us

Радовиш

Марјан Крстев е победник на Турнирот во табла во Радовиш, кој ја доби наградата уметничка слика

Avatar

Published

на

Заврши Тирнирот во табла кој беше организиран минатата недела во Радовиш, од страна на ДЛУР Рада од Радовиш. Победник на овогодишниот трунир е Марјан Крстев кој ја доби наградата уметничка слика од ДЛУР Рада.

Натпреварувачите се натпреваруваа во изминатите неколку дена меѓусебе со цел да се избере најдобриот. Иако беше рекреативен турнир кој се организира втора година по ред, сепак тие сериозно се боре за наградата.

Благодарност до ликовното здружение Рада од Радовиш и претседателот Душан Коцев за организацијата на овој турнир изрази победникот Марјан Крстев, кој во духот на хуманоста како уметник ја одстапува сликата на второ пласираниот Јано Динев. Уметничката слика е дело на Душен Коцев изработена во акрилна техника на платно.

прикажи повеќе

Радовиш

42 – годишно лице од радовишко извршил обљуба врз неговата поранешна сопруга

Avatar

Published

на

„На 10.06.2024 во 17.00 часот во Радовиш, полициски службеници од Полициската станица Радовиш го лишиле од слобода С.Н.(42) од радовишко село, постапувајќи по претходна пријава дека извршил обљуба врз неговата поранешна сопруга. За настанот бил запознаен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Радовиш и по негово документирање против лицето ќе биде поднесена соодветна пријава“, информира СВР Струмица.

Прочитај повеќе

Радовиш

СОУ Коста Сусинов од Радовиш, домаќин на најмасовното образовно рандеву МАСУМ

Avatar

Published

на

СОУ Коста Сусинов од Радовиш денеска беше домаќин на најмасовното образовно рандеву МАСУМ, кое има натпреварувачки карактер и за прв пат се одржува во Радовиш.

Околу 1500 ученици од 45 училишта од Република Македонија денеска ги претставија своите програми и своите вештини и квалитети. Настанот го отвори директорот Миле Арсов, а свое обраќање имаше и градоначалникот на Општина Радовиш Ацо Ристов.

Радовиш денеска вриеше од ученици и наставници, како во средното училиште така и по улиците, како и во Музејот на лубовта и уметноста и библиотеката Браќа Миладиновци.

Прочитај повеќе

Радовиш

Физичка пресметка на улица во Радовиш, нарушен јавниот ред и мир

Avatar

Published

на

Физичка пресметка на улица во Радовиш во која учествувале и двајца малолетници.

На 09.05.2024 во 19.10 часот во Полициската станица Радовиш било пријавено дека на ул.„8 Септември“ во Радовиш бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу М.М.(20), М.Т.(19) и двајца малолетници, сите од село Ињево, радовишко, од една страна и А.К.(35) од Радовиш, од друга страна. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Прочитај повеќе