Connect with us

Здравје

Како крвната група влијае на нашето здравје?

Avatar

Published

на

Статистиката вели дека луѓето повеќе би сакале да го знаат својот хороскопски знак отколку нивната крвна група. Познавањето на вашата крвна група може да ви помогне да разберете кои се вашите слабости и како тоа влијае на потенцијалните болести што може да ги развиете во текот на вашиот живот.

Многу луѓе не ја знаат својата крвна група, не сфаќајќи дека одредена крвна група е главната причина зошто се повеќе склони кон одредени здравствени состојби. Крвната група е начин на категоризација на крвта според тоа што има во неа. Во него може да се најдат различни антигени (вид на протеин на црвените крвни зрнца), па во зависност од тоа кој антиген е присутен, крвта ќе се категоризира како крвна група „А“, „Б“, „АБ“ или „О“.

„Кога антигените доаѓаат во контакт со супстанции кои се непознати за нашето тело, како што се одредени бактерии, се активира одговор на имунолошкиот систем. Истиот тип на одговор може да се појави и за време на трансфузија на крв, ако крвната група на донаторот не се совпаѓа со онаа на примателот. Во овој случај, крвните клетки би можеле да се акумулираат и да предизвикаат потенцијално фатални компликации“, објаснува д-р Даглас Гугенхајм.

Срцева болест

Можеби е очигледно дека крвната група е поврзана со срцето, бидејќи овој орган пумпа крв до остатокот од телото. Но, крвната група всушност може да доведе до поголем ризик од состојби како што се срцев удар и срцеви заболувања. Ова се должи на генот наречен АБО ген – кој е присутен кај луѓе со крвна група „А“, „Б“ или „АБ“. Единствената крвна група која го нема овој ген е нула („О“). Ако го имате генот АБО и живеете во област со високо ниво на загадување, можеби сте изложени на поголем ризик од срцев удар од оние кои го немаат тој ген. Токму овој ген го зголемува ризикот од коронарна артериска болест, која се развива кога артериите кои снабдуваат крв до и од срцето се стврднуваат и кинат, а доколку се блокираат може да дојде до срцев удар.

Рак на желудник

Носителите на крвните групи „А“, „АБ“ и „Б“ се изложени на поголем ризик да добијат рак на желудникот од нултата група, поточно луѓето со крвна група „А“ имаат поголема веројатност да ја заболат оваа болест. Истражувачите мислат дека ова може да биде затоа што инфекцијата со Helicobacter pylori е почеста кај луѓето со крвна група „А“. Станува збор за бактерија која обично се наоѓа во желудникот, но нејзиниот поголем број може да предизвика воспаление и чир.

Меморија

АБО генот е поврзан со функцијата на мозокот и губење на меморијата. Луѓето со крвна група „А“, „Б“ и „А“ Б имаат до 82 проценти поголеми шанси да развијат проблеми со учењето и меморијата, што може да доведе до деменција, во споредба со луѓето со нулта крвна група кои нема да ги имаат овие проблеми. Една можна причина за ова губење на меморијата е фактот што крвната група може да предизвика висок крвен притисок, висок холестерол и дијабетес, а сето тоа може да предизвика когнитивно оштетување и деменција.

Една мала студија покажа дека луѓето со проблеми со меморијата имаат крвна група „АБ“. Така, тие се поподложни на проблеми поврзани со меморијата од која било друга крвна група.

Рак на панкреасот

Ризикот од развој на оваа болест е поголем ако некој има крвна група „А“, „АБ“ или „Б“. Молекулите во црвените крвни зрнца од групите „А“ и „Б“ им помагаат на одредени бактерии, првенствено Helicobacter pylori, да растат во цревата. Ова може да ја зголеми веројатноста за развој на рак на панкреасот.

стрес

Стресот го зголемува нивото на кортизол, хормонот на стресот, во телото. Луѓето со крвна група „А“ веќе имаат покачен кортизол. Затоа, можеби ќе им биде потешко да се справат со стресни ситуации.

Маларија

И покрај тоа што комарците повеќе „сакаат“ нула крвна група, опасните комарци од маларија не можат да ја пренесат оваа болест на луѓето со оваа крвна група. Имено, паразитот кој ја шири маларијата, а кој се добива по каснување на заразен комарец, потешко се закачува за крвни зрнца од групата „О“.

Чирови

Пептичните улкуси – болни отворени рани кои се појавуваат на слузницата на желудникот или горниот дел од цревата – се чини дека почесто се јавуваат кај луѓе со крвна група „О“.

Формирање на згрутчување на крвта

Венскиот тромбоемболизам се јавува кога крвта се згрутчува во длабока вена, како што се оние во нозете. Овие згрутчувања понекогаш патуваат до белите дробови. Истражувањата покажуваат дека луѓето со крвна група „А“, „Б“ или „АБ“ имаат поголем ризик да развијат згрутчување на крвта.

Должина на животот

Поголема е веројатноста да живеете подолго ако имате крвна група „О“. Експертите сметаат дека токму помалку од развојот на болести на срцето и крвните садови (кардиоваскуларни болести) е една од причините за тоа.

Плодност

Иако крвната група не може да предвиди дали и кога некоја ќе забремени, сепак крвната група игра важна улога. Во едно истражување, жените со мал број на здрави јајца имале поголема веројатност да имаат крвна група „О“ од кој било друг тип. Потребни се повеќе истражувања за да се открие зошто.

Дијабетес

Дијабетесот тип 2 се чини дека почесто се јавува кај луѓе со крвни групи „А“ и „Б“. Експертите не биле сигурни зошто, па ја истражувале областа. Една таква студија беше спроведена во Франција, а студијата ги анализираше здравствените податоци на 80.000 жени и заклучи дека крвните групи „А“ и „Б“ имаат поголема веројатност да развијат дијабетес тип 2 во споредба со крвната група нула, додека Rh позитивен тип „Б“ ” “има најголем ризик за развој на дијабетес.

До денес, нема доволно студии и истражувања спроведени за да се извлечат заклучоци засновани на докази за поддршка на овие наоди. Исто така, треба да се има предвид дека оваа студија е направена само на жени, а не и на мажи, што може да даде различни резултати бидејќи е истражувано само на еден пол.

Мозочен удар

Ризикот од мозочен удар се зголемува ако имате крвна група „АБ“. Лекарите мислат дека тоа е затоа што крвта има поголема веројатност да згрутчи од другите крвни групи.

прикажи повеќе
Advertisement

Здравје

Што треба да содржи идеалниот појадок? Овие се идеални компоненти

Avatar

Published

на

Начинот на кој го започнуваме денот може драстично да влијае на тоа како ќе се одвива остатокот од денот

Често се вели дека појадокот е најважниот оброк во денот. Но, што го прави најздравиот појадок? Која храна или хранливи материи треба да ги барате за да го поттикнете вашето тело?

Дали појадокот навистина е толку важен?

Појадокот го храни телото со важни хранливи материи и дава енергија за почеток на денот. Истражувањата ја докажуваат и важноста на утринскиот оброк. Една анализа од 2021 година на податоци од над 30.000 луѓе покажа дека поединците кои го прескокнуваат појадокот имаат поголема веројатност да консумираат помалку клучни хранливи материи, вклучувајќи влакна, витамини Ц, Д и А, витамини од групата Б, калциум, железо и фосфор, пренесува Real Simple.

Друга студија покажа дека прескокнувањето на појадокот е поврзано со нарушувања во деноноќниот ритам, како и со повисоки нивоа на шеќер во крвта после јадење во остатокот од денот кај оние со дијабетес.

Компоненти на здрав појадок

Во однос на тоа од што всушност се состои добро заоблениот појадок, треба да барате неколку клучни хранливи материи.

– Најздравиот појадок се состои од сложени јаглехидрати, протеини и масти здрави за срцето за да ве одржуваат сити, да ви дадат енергија да го започнете денот и да ја одржите вашата тежина – вели за Real Simple регистрираната диететичарка Асмита Батајо.

Сложени јаглехидрати

Иако често се занемаруваат, јаглехидратите се клучни за здрав појадок (и за целокупната урамнотежена исхрана). Сепак, важно е да се изберат сложени јаглехидрати бидејќи се богати со влакна, витамини и минерали. Редовното ставање приоритет на опциите за сложени јаглени хидрати, како што се цели зрна, овошје, зеленчук и мешунки за појадок, ќе обезбеди широк спектар на хранливи материи кои го подобруваат здравјето, плус нивните влакна ни помагаат да се чувствуваме посити подолго, благодарение на нивната способност да го регулира шеќерот во крвта.

Протеини

Протеините не само што се неопходни за здрави нивоа на енергија и ситост, што е токму она што го бараме во појадокот, туку помагаат и во градењето и одржувањето на речиси секое ткиво во телото. Идеално, целјте на посните протеини, кои се пониски со заситени масти и холестерол во вашата исхрана за да го поддржат оптималното здравје на срцето. Тие може да вклучуваат парчиња месо или живина, јајца, риба, јаткасти плодови, семиња, млечни производи со малку маснотии и мешунки.

Здрави масти

Здравите масти го зголемуваат и задоволството после јадење, што ги прави совршени за појадок. Здравите масти го промовираат здравјето на клетките, мозокот, срцето и метаболизмот, истовремено обезбедувајќи концентриран извор на енергија. Не сите видови масти се толку корисни како другите кога станува збор за нивните здравствени придобивки. Од трите главни типа на масти (заситени, транс и незаситени), бирајте извори на незаситени масти што е можно почесто, тие имаат позитивен ефект врз здравјето на срцето, додека другите два вида масти можат да бидат штетни за него кога се консумираат во големи количини. количини. Извори на незаситени масти за срцето се маслинки, маслиново масло, авокадо, јаткасти плодови, семки и некои растителни масла како што се шафран и сончоглед.

Прочитај повеќе

Здравје

Овие четири знаци на срцев удар се јавуваат 24 часа пред нападот

Avatar

Published

на

Срцевите удари се една од најсмртоносните медицински итни случаи што може да ги претрпите.

За разлика од срцевите напади, кога протокот на крв во органите е прекинат, срцевите застоји се предизвикани од абнормален срцев ритам кога електричниот систем на телото не работи правилно.

Лицето ќе умре за неколку минути, освен ако веднаш не се лекува со CPR. Сепак, постојат некои знаци што можете да ги забележите пред да се појави штанд.

д-р. Киндарон Рениер, од здравствениот систем Cedars-Sinai во Лос Анџелес, рече:

„Предупредувачките симптоми ветуваат за предвидување на ненадеен срцев удар.

Околу половина од пациентите имаат симптоми во „часови, денови или недели пред срцев удар“, рече таа.

Нејзината студија, објавена во „Лансет“, истражуваше колку се чести симптомите кај пациентите со срцев удар и контролната група на пациенти без срцев удар, кои исто така повикаа 911.

Истражувачите проучувале повеќе од 1.500 возрасни лица во САД за да видат дали нешто може да укаже на напад.

Скратен здив

Најчестиот ран знак на срцев удар беше отежнато дишење, медицински познат како диспнеа.

Околу 41 отсто од пациентите го имале овој знак, во споредба со 22 отсто во контролната група.

Тоа беше единствениот знак значително поврзан со срцеви застоји и кај мажите и кај жените, велат истражувачите.

Болка во градите

Болката во градите беше вториот најчест знак. Погоди околу една третина од пациентите, во споредба со четвртина од контролната група.

Сепак, тоа беше значително поврзано само со срцеви удари кај мажите, но не и кај жените.

Потење

Дијафореза, или обилно потење, исто така влијаеше на повеќе пациенти со срцев удар отколку другите итни случаи.

Околу 12 проценти имале симптоми, во споредба со 8 проценти во контролната група. Исто така, беше значително поврзан само кај мажите, а не и кај жените.

Напади

Конечно, активноста слична на напади беше почеста кај срцевите пациенти отколку кај контролите. Единаесет проценти имале симптоми, во споредба со 7 проценти.

Гадење или повраќање, слабост, вртоглавица и абдоминални симптоми беа почести во контролната група.

Прочитај повеќе

Здравје

Идеален напиток пред спиење: може да ви помогне да ја ослободите напнатоста, стресот и нервозата (РЕЦЕПТ)

Avatar

Published

на

Чајот од маточина е исклучително здрав напиток со пријатен вкус

Освен што ја ублажува нервозата, маточината има и антимикробни својства и го намалува ризикот од инфекција. Полн е со антиоксиданси кои се неопходни за детоксикација и заштита на телото од оштетување предизвикано од слободните радикали. Сепак, за целите на детоксикација, се препорачува да се користат свежи листови од маточина бидејќи готвењето го намалува нивото на антиоксиданси. Искуството покажува дека маточината може да помогне и при горушица.

Важно е да се напомене дека не треба да претерувате со маточина, бидејќи може да предизвика контра ефект и да ја зголеми анксиозноста кога се зема во големи количини.

Како да направите чај од маточина:

Една лажица маточина прелијте со 200мл зовриена вода и оставете да отстои 10 минути. Процедете го чајот и уживајте во напитокот. Матиќњак има благ и пријатен вкус, а за дополнително задоволство можете да го засладите со малку мед.

Прочитај повеќе