Connect with us

Свет

Студија: Живеењето во близина на паркови го забавува биолошкото стареење за 2,5 години

Avatar

Published

на

Градските паркови и зелените површини помагаат да се победи топлината, да се зајакне биолошката разновидност и да се внесе чувство на мир во урбаната џунгла.

Тие, исто така, помагаат да се забави биолошкото стареење, при што луѓето кои имаат пристап до зелените површини се покажа дека се просечно 2,5 години биолошки помлади од оние кои немаат, објави новата студија во списанието Science Advances.

„Живеењето во близина на повеќе зеленило може да ви помогне да изгледате помладо од вашата реална возраст“, ​​изјави за АФП Кјезу Ким, главен автор на студијата и постдокторски соработник на Медицинскиот факултет Фајнберг на Универзитетот Нортвестерн.

Пониски стапки на смртност

„Веруваме дека нашите наоди имаат значителни импликации за урбаното планирање во смисла на проширување на зелената инфраструктура за промовирање на јавното здравје и намалување на здравствените разлики“, додаде таа.

Изложеноста на зелените површини претходно беше поврзана со подобро кардиоваскуларно здравје и пониски стапки на смртност.

Се смета дека причините за подмладување се поголемата физичка активност и социјалните интеракции, но не е јасно дали парковите навистина го забавиле стареењето на клеточно ниво.

За да го истражи ова, тимот кој стои зад студијата ги разгледа хемиските модификации на ДНК познати како метилации.

Претходната работа покажа дека таканаречените „епигенетски часовници“ засновани на метилација на ДНК можат да бидат добар предиктор за здравствени состојби како што се кардиоваскуларни болести и рак и за когнитивната функција и попрецизен начин за мерење на возраста од календарските години.

Следеле 900 луѓе во САД 20 години

Ким и неговите колеги следеа повеќе од 900 белци и црнци од четири американски градови, Бирмингем, Чикаго, Минеаполис и Оукленд, во период од 20 години (1986 – 2006 година).

Користејќи сателитски снимки, тимот процени колку се блиски адресите на живеење на учесниците до околната вегетација и паркови и ги усогласи тие податоци со примероците на крв земени на 15 и 20 години од студијата за да се утврди нивната биолошка старост.

Тимот создаде статистички модели за да ги процени резултатите и да ги контролира другите варијабли како што се образованието, приходите и факторите на однесување како пушењето, кои можеби влијаеле на резултатите.

Тие откриле дека луѓето чии домови биле опкружени со 30 отсто зеленило во радиус од пет километри, во просек биле 2,5 години помлади биолошки во споредба со оние чии домови биле опкружени со 20 отсто зеленило. Црнците со поголем пристап до зелените површини биле само една година помлади биолошки, додека белците биле три години помлади.

„Други фактори, како што се стресот, квалитетот на околните зелени површини и другата социјална поддршка, може да влијаат на степенот на корист од зелените површини во однос на биолошкото стареење“, рече Ким, објаснувајќи дека разликите бараат дополнителни истражувања.

На пример, парковите во сиромашните населби кои се користат за нелегални активности може да бидат поретко посетени, што ги негира придобивките.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Објавена листа на најдобри градови за живеење во 2023

Avatar

Published

на

Списокот е направен врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Судејќи според ситуацијата на листата, а во споредба со претходните години, најмногу закрепнале градовите во азиско-пацифичкиот регион. Индексот, исто така, сугерира дека животот во градовите е малку подобар од кој било момент во последните 15 години.

Порастот главно доаѓа од подобрувањата во здравствената заштита и образованието низ Азија, Блискиот Исток и Африка, дури и кога резултатите од стабилноста се задржаа поради граѓанските немири во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот ширум светот и континуираните конфликти во градовите како Киев. . Крајот на пандемските ограничувања низ светот, исто така, ја подобри културата бидејќи настаните и атракциите се вратија.

Првиот град на листата на најдобри места за живеење во 2023 година е Виена. На австриската престолнина не му е непознато првото место на индексот на услови за живот, само накратко го изгуби признанието во 2021 година кога затворањето на пандемијата ги погоди музеите и рестораните. Со совршени резултати во стабилноста, здравството, образованието и инфраструктурата, Виена го зазеде првото место. Втор на листата е Копенхаген, од Данска.

Мелбурн и Сиднеј го вратија своето рангирање (трето и четврто соодветно) во топ 10 по падот на индексот за време на пандемијата на коронавирус, што го „затегна“ здравствениот систем на Австралија и резултираше со долги заклучувања. Мелбурн особено го постигна највисокиот резултат во земјата за културата и животната средина.

Прочитај повеќе

Свет

Што да направите ако се движите по терен каде што може да има змии!

Avatar

Published

на

Еве како треба да се однесувате доколку имате блиска средба со змија.

Змијата не треба да се плаши или убие, бидејќи е заштитен вид.

Еден начин да се ослободите од змијата што ќе ја забележите во непосредна близина е да удрите во земјата со ногата, бидејќи змиите не сакаат вибрации и ќе побегнат.

Исто така, добро е додека шетате во природа каде што се очекуваат змии, да правите врева со поместување гранки, камења и слично или со удирање на земја со стап, кој ќе ги избрка змиите пред да ги видите.

И најважно е што овие влекачи ги напаѓаат луѓето само кога се чувствуваат загрозени, па затоа не ги допирајте.

Прочитај повеќе

Свет

Првата дама на САД позитивна на коронавирус

Avatar

Published

на

Нивната портпаролка се огласи и ги откри деталите

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на коронавирус, соопшти Белата куќа, пренесува Си-Ен-Ен.

„Првата дама беше позитивна на Ковид-19 оваа вечер. Таа моментално има само благи симптоми. Ќе остане дома во плажата Рехобот, Делавер“, рече портпаролката на првата дама Елизабет Александар во соопштението.

Џо Бајден (80) е негативен, додаде таа.

Не е познато дали Џо Бајден бил во контакт со неа

Американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека во овој момент нема промени во протоколите на Белата куќа или распоредот на претседателот.

CNN пишува дека побарале повеќе детали за тестовите за корона и на претседателот и на првата дама. Тие, исто така, прашаа дали Џо Бајден бил со неговата сопруга кога таа почнала да покажува симптоми на Ковид.

Џил Бајден исто така имаше корона во август минатата година, а Џо Бајден во јули истата година.

Прочитај повеќе