Connect with us

Свет

Ова е најевтиното одморалиште во регионот: Десетдневни аранжмани во екот на сезоната од 140 евра

Avatar

Published

на

Доколку сакате да патувате поевтино, а во исто време да видите некаде ново, бугарското крајбрежје е идеален избор. Одморалиштето Сoнчев Брег е едно од најубавите во Бугарија и го посетуваат над милион туристи во текот на летната сезона. Сигурно ќе ви се допадне долгата песочна плажа, заливот и многуте атракции кои можете да ги посетите.

Покрај тоа, Бугарија се смета за еден од поевтините избори во регионот кога е во прашање одморот. Имено, во домашните агенции може да се најде 10-дневен одмор во јули од 140 евра по лице, додека во септември и јуни цените се уште пониски.

Цените варираат, секако, во зависност од тоа колку е ексклузивно сместувањето, дали сте одбрале хотел или апартман, колку е оддалечено од атрактивни дестинации и дали оброците се вклучени во аранжманот.

Во рестораните можете да ручате и по пристапни цени: ручекот за две или три лица во просечен ресторан чини околу 3.300 денари, додека оброк за едно лице во евтин ресторан чини околу 600, капучино и газиран пијалок чинат по 115 денари. , и точено половина литар домашно пиво само 180 денари.

Еден час возење со такси чини околу 600 денари.

Доколку одлучите да одите во Бугарија ова лето, ви препорачуваме да го посетите Несебар како и интересното село Свети Влас. Во Несебар посетете го Стариот град, црквата Света Софија од 5 и 6 век, комплексот на византиски бањи, Археолошкиот и етнографскиот музеј.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Објавена листа на најдобри градови за живеење во 2023

Avatar

Published

на

Списокот е направен врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Судејќи според ситуацијата на листата, а во споредба со претходните години, најмногу закрепнале градовите во азиско-пацифичкиот регион. Индексот, исто така, сугерира дека животот во градовите е малку подобар од кој било момент во последните 15 години.

Порастот главно доаѓа од подобрувањата во здравствената заштита и образованието низ Азија, Блискиот Исток и Африка, дури и кога резултатите од стабилноста се задржаа поради граѓанските немири во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот ширум светот и континуираните конфликти во градовите како Киев. . Крајот на пандемските ограничувања низ светот, исто така, ја подобри културата бидејќи настаните и атракциите се вратија.

Првиот град на листата на најдобри места за живеење во 2023 година е Виена. На австриската престолнина не му е непознато првото место на индексот на услови за живот, само накратко го изгуби признанието во 2021 година кога затворањето на пандемијата ги погоди музеите и рестораните. Со совршени резултати во стабилноста, здравството, образованието и инфраструктурата, Виена го зазеде првото место. Втор на листата е Копенхаген, од Данска.

Мелбурн и Сиднеј го вратија своето рангирање (трето и четврто соодветно) во топ 10 по падот на индексот за време на пандемијата на коронавирус, што го „затегна“ здравствениот систем на Австралија и резултираше со долги заклучувања. Мелбурн особено го постигна највисокиот резултат во земјата за културата и животната средина.

Прочитај повеќе

Свет

Што да направите ако се движите по терен каде што може да има змии!

Avatar

Published

на

Еве како треба да се однесувате доколку имате блиска средба со змија.

Змијата не треба да се плаши или убие, бидејќи е заштитен вид.

Еден начин да се ослободите од змијата што ќе ја забележите во непосредна близина е да удрите во земјата со ногата, бидејќи змиите не сакаат вибрации и ќе побегнат.

Исто така, добро е додека шетате во природа каде што се очекуваат змии, да правите врева со поместување гранки, камења и слично или со удирање на земја со стап, кој ќе ги избрка змиите пред да ги видите.

И најважно е што овие влекачи ги напаѓаат луѓето само кога се чувствуваат загрозени, па затоа не ги допирајте.

Прочитај повеќе

Свет

Првата дама на САД позитивна на коронавирус

Avatar

Published

на

Нивната портпаролка се огласи и ги откри деталите

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на коронавирус, соопшти Белата куќа, пренесува Си-Ен-Ен.

„Првата дама беше позитивна на Ковид-19 оваа вечер. Таа моментално има само благи симптоми. Ќе остане дома во плажата Рехобот, Делавер“, рече портпаролката на првата дама Елизабет Александар во соопштението.

Џо Бајден (80) е негативен, додаде таа.

Не е познато дали Џо Бајден бил во контакт со неа

Американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека во овој момент нема промени во протоколите на Белата куќа или распоредот на претседателот.

CNN пишува дека побарале повеќе детали за тестовите за корона и на претседателот и на првата дама. Тие, исто така, прашаа дали Џо Бајден бил со неговата сопруга кога таа почнала да покажува симптоми на Ковид.

Џил Бајден исто така имаше корона во август минатата година, а Џо Бајден во јули истата година.

Прочитај повеќе