Connect with us

Свет

Колку заработуваат платениците на “Вагнер”

Avatar

Published

на

Руската приватна воена организација Вагнер неодамна почна да ги користи американските платформи за социјални медиуми како Фејсбук и Твитер за да регрутира нови членови ширум светот , според студијата цитирана од Business Insider.

Платеничката група, која спроведува борбени операции во земји ширум светот, бара потенцијални регрути преку рекламирање отворени позиции во објави на социјалните мрежи преведени на неколку јазици, вклучувајќи француски, виетнамски и шпански, објави Politico, цитирајќи истражување на Logical, технолошка компанија. .кој е фокусиран на борба против дезинформациите засновани на научни податоци.

Огласите за работа поврзани со Вагнер собраа стотици илјади прегледи на Фејсбук и Твитер во последните месеци, објави Политико.

Кајл Волтер, раководител на истражување во Logical, изјави за публикацијата дека иако не може да биде сигурен дека објавите на социјалните мрежи се директно од Вагнер, онлајн рекламите личат на претходните објави направени од проверените сметки на организацијата Телеграм и руските социјални медиуми .

Портпаролот на Мета изјави за Business Insider дека компанијата ги отстранува објавите што се чини дека се поврзани со „Вагнер“.

Многу од огласите за „слободни работни места“ вклучуваат ветувања за „платено слободно време, добро платени работни места и можност за работа низ целиот свет“, како и „бонуси за добри перформанси“, според Politico.

Огласите вклучуваат и плата од 240.000 рубљи месечно , или еквивалент на 3.192 долари , пишува и Politico.

Студијата ги анализирала веројатните објави на Вагнер кои се појавиле во јули 2022 година и броеле најмалку 60 слични реклами.

Објавата наменета за Франција ветува дека регрутите ќе добијат животно осигурување и ќе работат со „тим фокусиран на ефикасност и победа“, додека работното место на индонезиски вклучува повик за акција од самиот Пригожин, поканувајќи доброволци на возраст од 22-55 да се приклучат на воената организација .

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Објавена листа на најдобри градови за живеење во 2023

Avatar

Published

на

Списокот е направен врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Судејќи според ситуацијата на листата, а во споредба со претходните години, најмногу закрепнале градовите во азиско-пацифичкиот регион. Индексот, исто така, сугерира дека животот во градовите е малку подобар од кој било момент во последните 15 години.

Порастот главно доаѓа од подобрувањата во здравствената заштита и образованието низ Азија, Блискиот Исток и Африка, дури и кога резултатите од стабилноста се задржаа поради граѓанските немири во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот ширум светот и континуираните конфликти во градовите како Киев. . Крајот на пандемските ограничувања низ светот, исто така, ја подобри културата бидејќи настаните и атракциите се вратија.

Првиот град на листата на најдобри места за живеење во 2023 година е Виена. На австриската престолнина не му е непознато првото место на индексот на услови за живот, само накратко го изгуби признанието во 2021 година кога затворањето на пандемијата ги погоди музеите и рестораните. Со совршени резултати во стабилноста, здравството, образованието и инфраструктурата, Виена го зазеде првото место. Втор на листата е Копенхаген, од Данска.

Мелбурн и Сиднеј го вратија своето рангирање (трето и четврто соодветно) во топ 10 по падот на индексот за време на пандемијата на коронавирус, што го „затегна“ здравствениот систем на Австралија и резултираше со долги заклучувања. Мелбурн особено го постигна највисокиот резултат во земјата за културата и животната средина.

Прочитај повеќе

Свет

Што да направите ако се движите по терен каде што може да има змии!

Avatar

Published

на

Еве како треба да се однесувате доколку имате блиска средба со змија.

Змијата не треба да се плаши или убие, бидејќи е заштитен вид.

Еден начин да се ослободите од змијата што ќе ја забележите во непосредна близина е да удрите во земјата со ногата, бидејќи змиите не сакаат вибрации и ќе побегнат.

Исто така, добро е додека шетате во природа каде што се очекуваат змии, да правите врева со поместување гранки, камења и слично или со удирање на земја со стап, кој ќе ги избрка змиите пред да ги видите.

И најважно е што овие влекачи ги напаѓаат луѓето само кога се чувствуваат загрозени, па затоа не ги допирајте.

Прочитај повеќе

Свет

Првата дама на САД позитивна на коронавирус

Avatar

Published

на

Нивната портпаролка се огласи и ги откри деталите

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на коронавирус, соопшти Белата куќа, пренесува Си-Ен-Ен.

„Првата дама беше позитивна на Ковид-19 оваа вечер. Таа моментално има само благи симптоми. Ќе остане дома во плажата Рехобот, Делавер“, рече портпаролката на првата дама Елизабет Александар во соопштението.

Џо Бајден (80) е негативен, додаде таа.

Не е познато дали Џо Бајден бил во контакт со неа

Американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека во овој момент нема промени во протоколите на Белата куќа или распоредот на претседателот.

CNN пишува дека побарале повеќе детали за тестовите за корона и на претседателот и на првата дама. Тие, исто така, прашаа дали Џо Бајден бил со неговата сопруга кога таа почнала да покажува симптоми на Ковид.

Џил Бајден исто така имаше корона во август минатата година, а Џо Бајден во јули истата година.

Прочитај повеќе