Connect with us

Свет

Научници откриле како да предвидат кога ќе се случи посилен земјотрес!

Avatar

Published

на

За прв пат, научниците воспоставија врска помеѓу космичкото зрачење и земјотресите. Проектот CREDO, кој беше лансиран во 2016 година од Институтот за нуклеарна физика на Полската академија на науките (IFJ PAN) во Краков, работи на анализа на тоа како земјотресите може да се предвидат со мерење на космичкото зрачење, пишува Newsweek .

Уништувањето предизвикано од силните земјотреси би можело значително да се намали доколку научниците научат како да предвидат каде и кога ќе се случат.

Една нова студија од проектот откри силна врска помеѓу космичките зраци и земјотресите, иако не на начинот на кој некој очекуваше.

„Не можеме да замислиме конвенционално сценарио во кое космичките зраци предизвикуваат земјотреси, а ова ви го кажувам врз основа на целата моја кариера – 25 години – искуство во областа на космичките зраци со ултрависока енергија“, рече д-р Пјотр Хомола, координатор на КРЕДО. и првиот автор на написот во книгата што го опишува откритието во Журналот за атмосферска и соларно-земна физика изјави за Невсвеек.

„Најинтригантниот резултат од нашата студија е тоа што гледаме врска помеѓу две навидум неповрзани области на науката: космичките зраци и сеизмичноста“, рече Хомола. предизвикува редовен и комплексен ефект на зрачење што му претходи на сеизмичкиот шок.

Иако хипотезата за поврзаноста помеѓу земјотресите и космичките зраци на почетокот може да изгледа чудна, Хомола објаснува дека темелите на идејата се всушност доста рационални.

Вртливите струи во јадрото на планетата – кои го создаваат нејзиното магнетно поле – ги одбиваат наелектризираните честички од космичките зраци. Значи, ако голем земјотрес се поврзе со овие нарушувања на протокот, магнетното поле ќе биде погодено и ќе предизвика промени во нашата планета.

Кога научниците од CREDO ги анализираа податоците за космичките зраци од проектот База на податоци за неутронски монитор (собрани во последните 50 години) и опсерваторијата Пјер Огер (собрана од 2005 година), беше откриена јасна корелација помеѓу земјотресите со јачина од 4 или поголема и интензитетот на секундарната космичка зраци.

Но, оваа корелација е очигледна само кога податоците за космичките зраци се поместуваат за 15 дена во однос на сеизмичките податоци. Ова сугерира дека може да им даде на научниците информации за земјотресите многу однапред.

Но, се уште не е јасно дали ќе може да се утврди локацијата на овие земјотреси.

Тоа е затоа што корелациите не се очигледни во анализите специфични за локацијата, според студијата. Всушност, корелациите се појавуваат само кога сеизмичките податоци се разгледуваат на глобално ниво.

Ова сугерира дека од промените во интензитетот на космичките зраци можеме да го видиме „феноменот на кој е изложена нашата планета како целина“.

Но, наодите ја отвораат вратата за разгледување на други помалку конвенционални објаснувања.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Објавена листа на најдобри градови за живеење во 2023

Avatar

Published

на

Списокот е направен врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Судејќи според ситуацијата на листата, а во споредба со претходните години, најмногу закрепнале градовите во азиско-пацифичкиот регион. Индексот, исто така, сугерира дека животот во градовите е малку подобар од кој било момент во последните 15 години.

Порастот главно доаѓа од подобрувањата во здравствената заштита и образованието низ Азија, Блискиот Исток и Африка, дури и кога резултатите од стабилноста се задржаа поради граѓанските немири во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот ширум светот и континуираните конфликти во градовите како Киев. . Крајот на пандемските ограничувања низ светот, исто така, ја подобри културата бидејќи настаните и атракциите се вратија.

Првиот град на листата на најдобри места за живеење во 2023 година е Виена. На австриската престолнина не му е непознато првото место на индексот на услови за живот, само накратко го изгуби признанието во 2021 година кога затворањето на пандемијата ги погоди музеите и рестораните. Со совршени резултати во стабилноста, здравството, образованието и инфраструктурата, Виена го зазеде првото место. Втор на листата е Копенхаген, од Данска.

Мелбурн и Сиднеј го вратија своето рангирање (трето и четврто соодветно) во топ 10 по падот на индексот за време на пандемијата на коронавирус, што го „затегна“ здравствениот систем на Австралија и резултираше со долги заклучувања. Мелбурн особено го постигна највисокиот резултат во земјата за културата и животната средина.

Прочитај повеќе

Свет

Што да направите ако се движите по терен каде што може да има змии!

Avatar

Published

на

Еве како треба да се однесувате доколку имате блиска средба со змија.

Змијата не треба да се плаши или убие, бидејќи е заштитен вид.

Еден начин да се ослободите од змијата што ќе ја забележите во непосредна близина е да удрите во земјата со ногата, бидејќи змиите не сакаат вибрации и ќе побегнат.

Исто така, добро е додека шетате во природа каде што се очекуваат змии, да правите врева со поместување гранки, камења и слично или со удирање на земја со стап, кој ќе ги избрка змиите пред да ги видите.

И најважно е што овие влекачи ги напаѓаат луѓето само кога се чувствуваат загрозени, па затоа не ги допирајте.

Прочитај повеќе

Свет

Првата дама на САД позитивна на коронавирус

Avatar

Published

на

Нивната портпаролка се огласи и ги откри деталите

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на коронавирус, соопшти Белата куќа, пренесува Си-Ен-Ен.

„Првата дама беше позитивна на Ковид-19 оваа вечер. Таа моментално има само благи симптоми. Ќе остане дома во плажата Рехобот, Делавер“, рече портпаролката на првата дама Елизабет Александар во соопштението.

Џо Бајден (80) е негативен, додаде таа.

Не е познато дали Џо Бајден бил во контакт со неа

Американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека во овој момент нема промени во протоколите на Белата куќа или распоредот на претседателот.

CNN пишува дека побарале повеќе детали за тестовите за корона и на претседателот и на првата дама. Тие, исто така, прашаа дали Џо Бајден бил со неговата сопруга кога таа почнала да покажува симптоми на Ковид.

Џил Бајден исто така имаше корона во август минатата година, а Џо Бајден во јули истата година.

Прочитај повеќе