Connect with us

Свет

Започна процесот на „дедоларизација“

Avatar

Published

на

Европа е цела во долгови, ќе се претвори во земја од средна класа, коментира за „РИА Новости“ Алексеј Можин.

Самите Соединети Американски Држави се виновни за тоа што голем број земји почнаа да се откажуваат од трговијата со американски долари, изјави за „РИА Новости“ рускиот претставник во Меѓународниот монетарен фонд Алексеј Можин.

Самите Американци создадоа ситуација која неминовно доведе до барање алтернатива за доларот“, вели Можин.

Денес се повеќе се користат и други валути, особено кинескиот јуан.

„Гледаме дека Иранците, Бразилците и Саудијците веќе се префрлаат на тргување во јуани не само со Кина, туку и со трети земји“, објасни Можин.

Затоа, како што рече, Американците веќе се загрижени за судбината на доларот, а оддалечувањето од таа валута се случува доста брзо.

„Процесот (на дедоларизација) веќе започна“, заклучи тој.

Мозин оцени дека главната важност на доларот е тоа што досега немало алтернатива за таа валута во светот, осврнувајќи се на тоа што американската валута се користела како главно платежно средство, што, додаде, е сосема погрешно бидејќи доларот беше отпечатен со камата САД, иако тоа не е единствениот фактор.

„Американската воена моќ е исто така важна, ја штити валутата. Големината на американската економија и финансискиот сектор се исто така фактори, но главната работа е што нема алтернатива“, вели Мозин.

Деглобализацијата ќе продолжи

Можин оценува и дека процесот на деглобализација, односно диверзификација на економиите во земјите во светот ќе продолжи бидејќи сите од примерот на Русија видоа дека никогаш не треба да се дозволи увозот на клучни производи да зависи од трета страна. . Како што рече, санкциите против Москва доведоа до ова.

„Фактот што Западот ја користи меѓународната трговија, финансиите и доларите и еврото како оружје доведува до тоа дека фрагментацијата на светската економија не само што е неизбежна, туку и неповратна. Ја научивме лекцијата, никогаш нема да дозволиме да бидеме такви зависен од увоз, дури и да се работи за стратешки сектор на економијата. Цел свет неочекувано ја виде ситуацијата“, вели Можин.

Можин предупредува и дека голем број западни земји се во големи долгови, особено кога станува збор за Европа:

„Велика Британија, Франција, Шпанија, Португалија, а да не зборуваме за Грција и Италија“, рече Можин.

Сепак, тој оценува дека овие земји тешко ќе се справат со тоа бидејќи „политичкиот систем на тие земји доведува до тоа тие да бидат целосно фокусирани на краткорочни индикатори“.

„Европа ќе се претвори во земја со средни стандарди“, рече Мозин.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Објавена листа на најдобри градови за живеење во 2023

Avatar

Published

на

Списокот е направен врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Судејќи според ситуацијата на листата, а во споредба со претходните години, најмногу закрепнале градовите во азиско-пацифичкиот регион. Индексот, исто така, сугерира дека животот во градовите е малку подобар од кој било момент во последните 15 години.

Порастот главно доаѓа од подобрувањата во здравствената заштита и образованието низ Азија, Блискиот Исток и Африка, дури и кога резултатите од стабилноста се задржаа поради граѓанските немири во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот ширум светот и континуираните конфликти во градовите како Киев. . Крајот на пандемските ограничувања низ светот, исто така, ја подобри културата бидејќи настаните и атракциите се вратија.

Првиот град на листата на најдобри места за живеење во 2023 година е Виена. На австриската престолнина не му е непознато првото место на индексот на услови за живот, само накратко го изгуби признанието во 2021 година кога затворањето на пандемијата ги погоди музеите и рестораните. Со совршени резултати во стабилноста, здравството, образованието и инфраструктурата, Виена го зазеде првото место. Втор на листата е Копенхаген, од Данска.

Мелбурн и Сиднеј го вратија своето рангирање (трето и четврто соодветно) во топ 10 по падот на индексот за време на пандемијата на коронавирус, што го „затегна“ здравствениот систем на Австралија и резултираше со долги заклучувања. Мелбурн особено го постигна највисокиот резултат во земјата за културата и животната средина.

Прочитај повеќе

Свет

Што да направите ако се движите по терен каде што може да има змии!

Avatar

Published

на

Еве како треба да се однесувате доколку имате блиска средба со змија.

Змијата не треба да се плаши или убие, бидејќи е заштитен вид.

Еден начин да се ослободите од змијата што ќе ја забележите во непосредна близина е да удрите во земјата со ногата, бидејќи змиите не сакаат вибрации и ќе побегнат.

Исто така, добро е додека шетате во природа каде што се очекуваат змии, да правите врева со поместување гранки, камења и слично или со удирање на земја со стап, кој ќе ги избрка змиите пред да ги видите.

И најважно е што овие влекачи ги напаѓаат луѓето само кога се чувствуваат загрозени, па затоа не ги допирајте.

Прочитај повеќе

Свет

Првата дама на САД позитивна на коронавирус

Avatar

Published

на

Нивната портпаролка се огласи и ги откри деталите

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на коронавирус, соопшти Белата куќа, пренесува Си-Ен-Ен.

„Првата дама беше позитивна на Ковид-19 оваа вечер. Таа моментално има само благи симптоми. Ќе остане дома во плажата Рехобот, Делавер“, рече портпаролката на првата дама Елизабет Александар во соопштението.

Џо Бајден (80) е негативен, додаде таа.

Не е познато дали Џо Бајден бил во контакт со неа

Американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека во овој момент нема промени во протоколите на Белата куќа или распоредот на претседателот.

CNN пишува дека побарале повеќе детали за тестовите за корона и на претседателот и на првата дама. Тие, исто така, прашаа дали Џо Бајден бил со неговата сопруга кога таа почнала да покажува симптоми на Ковид.

Џил Бајден исто така имаше корона во август минатата година, а Џо Бајден во јули истата година.

Прочитај повеќе