Connect with us

Технологија

Ако сте ја примиле оваа порака на вашиот компјутер, бидете внимателни – можеби е измама!

Avatar

Published

на

Антивирусното решение на McAfee е едно од попознатите на пазарот, па не е изненадување што онлајн криминалците често го користат своето лого и име за да се обидат да ве измамат.

Додека работите на вашиот компјутер, добивате ли случајни скокачки прозорци кои ви кажуваат дека вашата претплата за McAfee е истечена?

Ако сте корисник на ова антивирусно решение, сосема е можно тоа да е навистина истечено, но ако не сте, може да бидете изложени на ризик.

Што е „измама на McAfee“?

Се повикува лажно известување за истекување на претплатата на McAfee скокачка измама дизајнирана да изгледа како официјално известување за истекување на претплатата за антивирус, една од најкористените антивирусни алатки. Појавувачкиот прозорец ги известува жртвите дека претплатата е истечена и дека нивниот уред повеќе не е заштитен, пишува Tportal.

Измамниците во споменатиот прозорец им нудат на корисниците две опции:

Прифатете го ризикот;

Обезбедете заштита.

Опцијата „Прифатете го ризикот“ значи да не преземете никакво дејство и да го затворите скокачкиот прозорец, што очигледно го изложува уредот на некои закани во позадина и прозорецот ќе се појавува додека не ја прифатите понудата, а „Обезбедете заштита“ е она што измамниците се стремат кон.

Оние кои ја избираат опцијата Обезбеди заштита се пренасочени на лажна страница за обновување на претплатата, поставена од измамници. Со пополнување на лични податоци на таква страница, вие ги сервирате вашите лични податоци на измамници.

Со тоа што ќе ве измамат навидум да плаќате претплата, измамниците ќе добијат и пристап до информациите за вашата кредитна картичка, кои подоцна ќе ги злоупотребуваат на различни начини, се разбира, додека не го забележите и блокирате.

Како да препознаете измама?

Измамите со помош на скокачки прозорци на McAfee лесно се забележуваат. Ако не ги користите производите на таа компанија, но сепак гледате таков скокачки прозорец на вашиот компјутер и добивате предупредување додека сурфате на Интернет како известување за веб-прелистувач или на друго место каде што не би очекувале да го видите, тоа е најмногу најверојатно лажен.

Ако користите некој од производите на оваа компанија, особено антивирусот McAfee, и го видите ова известување, веднаш отворете ја самата антивирусна апликација. Ако вашата претплата е сè уште активна и софтверот не предлага нејзино обновување, скокачкиот прозорец што го видовте е измама.

Сè уште добивам скокачки прозорец, што можам да направам?

Во случај да сте убедени дека се работи за измама, затворете го скокачкиот прозорец без да кликнете на него.

Ако го сретнете овој скокачки прозорец на веб-страница, затворете го и не враќајте се на него. Ако примите McAfee како известување за притискање на веб-прелистувачот, веројатно сте дозволиле некоја злонамерна веб-локација да ви испраќа такви барања. Блокирајте ги овие досадни известувања во вашиот прелистувач откако ќе се појават.

Ако тој досаден прозорец постојано се појавува без разлика што правите, стартувајте го Windows Defender или друга антивирус или слична алатка што ја користите за да го заштитите вашиот компјутер и да ги скенирате сите ваши дискови.

Ако добиете предупредување, следете ги упатствата дадени од производителот на софтверот што го користите.

Нападнав на измама, има ли нешто што можам да направам?

Во зависност од тоа колку „длабоко“ ве навлегле, има неколку работи што можете да се обидете да ги направите. За почеток, блокирајте ги сите скокачки прозорци од овој тип во вашиот веб-прелистувач, а во исто време не посетувајте сомнителни веб-локации каде што се појавуваат.

Доколку погрешно сте кликнале на „Добијте заштита“ во спорниот скокачки прозорец и оставивте лични податоци, вклучувајќи ги и податоците за платежната картичка, веднаш контактирајте ја банката и информирајте ја за тоа и ќе добиете соодветни упатства.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

Опуштен Euro 7 стандард : Малите автомобили ќе преживеат

Avatar

Published

на

Се чини дека Европскиот совет попуштил под притисокот на автомобилското лоби и нормата Еуро 7 е толку релаксирана што, наводно, нема суштински разлики во однос на Еуро 6.

Со стандардот Еуро 7 за нови возила, планот на Европската комисија беше дополнително да ја ограничи емисијата на штетни гасови. Имплементацијата требаше да се реализира во 2025 година, а до 2035 година Еуро 7 треба да ги намали вкупните емисии на NOx од автомобилите и комбињата за 35% во споредба со стандардот Еуро 6 и за 56% во споредба со стандардот Еуро 6 за автобуси и камиони.

Истовремено, честичките од издувните цевки на автомобилите и комбињата би се намалиле за 13%, а од автобусите и камионите за 39%, додека честичките од сопирачките на автомобилите би се намалиле за 27%.

Сега, се чини, Европскиот совет попушти под притисокот на автомобилското лоби и нормата Еуро 7 е толку релаксирана што, наводно, нема суштински разлики во однос на Еуро 6, пишува Ревијахак .

Нема да има промена во издувните гасови, но од друга страна, се чини дека купувачите на поекономични автомобили не треба да се грижат. Имено, со претходно најавениот Euro 7 стандард, автомобилите како Dacia Sandero, VW Polo и Renault Clio би биле поскапи и до 5.000 евра (поради новите технологии).

Растот на цените сега е спречен, но по цена на повисоки емисии на штетни гасови и фини честички.

Autocar исто така известува дека поради новите релаксирани регулативи, ќе опстане 2,9-литарскиот V6 мотор на Alfa Romeo, кој ги придвижува Quadrifoglio верзиите на Giulia и Stelvio, со 510 КС. Очекувајте низа слични најави од други автопроизводители деновиве…

Прочитај повеќе

Технологија

Листа на најпопуларните марки на автомобили во Европа

Avatar

Published

на

Tesla можеби го има најпродаваниот модел во првата половина од годината, но е далеку зад Volkswagen кога станува збор за вкупната продажба на автомобили.

Во првата половина на 2023 година, во Европа се регистрирани 6,56 милиони нови автомобили, што е за 17 отсто повеќе во споредба со истиот период во 2022 година (5,59 милиони единици). На врвот на листата се најде Tesla Model Y, кој забележа пораст на бројот на продадени единици за над 200%, претекнувајќи ги моделите Dacia Sandero и Volkswagen T-Roc, како и Peugeot 208 – лидерот од 2022 година.

Volkswagen ја зацврсти својата позиција меѓу производителите и има значителна предност во однос на второпласираната Toyota, додека на третото, изненадувачки, е Audi. Погледнете ја листата на топ 25 најпродавани марки на автомобили во Европа во првата половина на 2023 година:

1. Фолксваген (694.176 автомобили)

2. Тојота (417.220)

3. Ауди (374.435)

4. Пежо (356.135)

5. Мерцедес (353.822)

6. BMW (352.931)

7. Рено (349.770)

8. Škoda (339.382)

9. Форд (293.020)

10. Дачија (291.940)

11. Kia (287.775)

12. Hyundai (268.083)

13. Opel/Vauxhall (240.917)

14. Фиат (196.901)

15. Цитроен (195.670)

16. Тесла (185,238)

17. Нисан (147.822)

18. Volvo (143.843)

19. Седиште (133.126)

20. МГ (104.293)

21. Купра (93.177)

22. Mazda (92.733)

23. Мини (91.660)

24. Сузуки (90,469)

25. Џип (63.928)

Прочитај повеќе

Технологија

Што е USB-C интерфејс и кои се неговите предности?

Avatar

Published

на

USB-C интерфејсот сега е официјално индустриски стандард, но што е толку посебно и добро во оваа технологија, која Apple само што ја усвои?

Apple направи значителна промена во својот пристап кон полнењето на iPhone-и, усогласувајќи се со пошироката технолошка индустрија со усвојување на широко користениот стандард за поврзување USB-C.

Овој потег првенствено беше поттикнат од претстојната регулатива на Европската унија која наложува заеднички стандард за наплата за земјите-членки на ЕУ.

Дизајниран за иднината

USB-C, кратенка за Universal Serial Bus, ги заменува претходните верзии на USB-кабелот што се користеа во различни уреди како што се печатачи, дискови за складирање и е-читачи. За разлика од неговите претходници, USB-C портот има издолжена овална форма, симетрична и реверзибилна, со што се елиминира потребата да се грижите за погрешно приклучување поради потребата за правилно усогласување на портите.

Една од клучните предности на USB-C портот се неговите подобрени способности. Може да пренесува повеќе енергија, што резултира со побрзо полнење на електронските уреди и овозможува побрз пренос на податоци, што го олеснува брзото копирање на големи датотеки помеѓу компјутер и надворешен уред за складирање. Покрај тоа, може да пренесува видео сигнали до мониторите и да обезбеди уреди со поврзани додатоци. USB-C конекторот е дизајниран за иднината, а неговиот тенок дизајн го прави посоодветен за модерни, компактни уреди.

Молња конектор преку ноќ падна во заборав

Apple, познат по сега веќе непостоечкиот Lightning конектор за iPhone-и, се спротивстави на усвојувањето на стандардот USB-C, наведувајќи ја загриженоста за можните ограничувања на иновациите и потенцијалните недостатоци за потрошувачите. И покрај тоа што другите интегрираат USB-C конектори во нивните уреди, Apple остана цврсто. Сепак, откако ЕУ го одобри стандардот за полнење минатата година, технолошкиот гигант попушти, со што USB-C стана нова норма за своите производи.

За време на презентацијата на најновиот iPhone, извршниот директор на Apple не го спомна Lightning кабелот, нагласувајќи го широкото прифаќање на USB-C конекцијата. Според Kaian Drans, потпретседател за маркетинг за iPhone, USB-C е интегриран во производите на Apple со години и сега е компатибилен со MacBook, iPad, iPhone и AirPods.

Ефектот од Брисел

Пресвртот на Apple е пример за поширокото влијание на регулативите на Европската унија, кои често се нарекуваат „ефект на Брисел“. Компаниите сметаат дека е попрактично да се усогласат со овие прописи отколку да произведуваат различни производи за различни региони. ЕУ потроши повеќе од една деценија убедувајќи ја технолошката индустрија да усвои стандардизиран формат на полнач, како дел од пошироките напори за зголемување на одржливоста и намалување на е-отпадот.

Заедничката регулатива за полначи во ЕУ треба да стапи на сила есента 2024 година. Опфаќа широк опсег на уреди, вклучувајќи телефони, таблети, е-читачи, слушалки, камери, рачни конзоли, тастатури, глувци, преносни звучници и алатки за навигација. Дополнително, ја стандардизира технологијата за брзо полнење и им дава на потрошувачите избор да купат нови уреди со или без полначи.

Прочитај повеќе