Connect with us

Здравје

Ако ве касне крлеж, времето е од суштинско значење: Еве што да направите?!

Avatar

Published

на

Додека уживате во природата ова лето, запомнете дека не сте единствените кои го прават тоа

Како што пренесува National Geographic, оваа година може да биде најлошата сезона на крлежи досега. Топлите пролети и подолгите лета значат подолга сезона на едвај видливи, но опасни инсекти.

Здравствените власти од повеќе држави во Америка предупредуваат на опасноста што демне, а Центрите за контрола и превенција на болести известија дека се зголемува бројот на случаи на бабезиоза, која се пренесува преку крлежи.

Најдобар начин да ја избегнете болеста што ја носат очигледно е да не ве касне крлежот. 

Меѓутоа, бидејќи не може да се контролира, еве неколку совети како да ги држите подалеку, што да направите ако најдете крлеж на вас и како да препознаете каснување од крлеж.

Како да се заштитите?

Две работи се клучни – носете соодветна облека и користете репеленти кога сте во област каде што постои ризик.

– Ако шетате низ тревни или пошумени области, носете долги панталони и кошули со долги ракави, а потоа проверете ја облеката и кожата дали има крлежи кога ќе се вратите, вели Тимоти Бруер, инфективен лекар и епидемиолог на Универзитетот во Калифорнија.

Тој, исто така, препорачува да носите светла облека за полесно да ги гледате крлежите и да ги напикате панталоните во чорапите за да не ви се движат нагоре.

– Постои страв дека крлежите можат да паднат од врвовите на дрвјата, но тие генерално не функционираат така, објаснува еден од експертите од Универзитетот во Северна Каролина. Тој додава дека крлежите обично се закачуваат за помалите животни, а потоа се качуваат на поголемите.

Со користење на репелент кој штити од крлежи и прочитајте го времетраењето на декларацијата. Доколку нивното времетраење е пократко, применувајте го почесто кога сте надвор.

Кога проверувате дали има несакани гости, не заборавајте да погледнете околу глуждовите и нозете, но ако сте излегле подолго време, замолете член на семејството или некој близок да ве провери темелно, вклучувајќи го грбот и под косата.

Што да направите ако најдете крлеж на себе?

Треба да го отстраните што е можно поскоро, но мора да бидете сигурни дека ќе ги отстраните сите делови, вклучувајќи ја и главата. Ќе користите пинцета, цврсто ќе ја фатите и ќе ја извлекувате постепено нагоре, без да се грчете. „Никогаш не го кршете крлежот и не го фаќајте за средниот дел, бидејќи ризикувате да ја стегнете неговата содржина во вашето тело“, вели др. Вартоломеј.

Таа додаде дека никогаш не треба да користите вазелин или кибрит, или кој било предмет споменат во некои народни приказни.

Многу е важно потоа да ги исчистите рацете со алкохол или да ги измиете со сапун и вода.

Како да знаете дека сте каснати од крлеж?

За жал, не постои начин лесно да се разликува каснување од крлеж од каснување од друг инсект, како што е пајак или комарец, вели Реискинд.

– Единствениот начин на кој навистина знаеш дали те каснал крлеж е ако го најдеш вметнат во тебе, вели тој.

Но, крлежите не само што гризат и бегаат. Тие се сместуваат да цицаат крв, а возрасните остануваат ден или два пред целосно да се натопат. Нимфите се многу помали по големина како семе од афион, така што потешко се гледаат и може да паднат пред да ги видите.

Убодот е обично црвено подигната испакнатина, како непријатен каснување од комарец. Ако има осип, многу е можно да сте развиле инфекција. Многумина го поврзуваат со Лајмска болест, но може да биде предизвикана од други патогени кои се пренесуваат преку крлежи.

Што треба да направите ако сте каснати од крлеж или се сомневате во болест што ја пренесува крлежот?

Симптомите на болестите што се пренесуваат преку крлежи вклучуваат треска, главоболки, болки во зглобовите и осип, вели Тимоти Фланиган, лекар за заразни болести на Универзитетот Браун. Ако развиете треска, малаксаност или осип откако сте во област каде што крлежите се активни, се препорачува да го посетите вашиот лекар или клиника за итна нега.

прикажи повеќе
Advertisement

Здравје

Што треба да содржи идеалниот појадок? Овие се идеални компоненти

Avatar

Published

на

Начинот на кој го започнуваме денот може драстично да влијае на тоа како ќе се одвива остатокот од денот

Често се вели дека појадокот е најважниот оброк во денот. Но, што го прави најздравиот појадок? Која храна или хранливи материи треба да ги барате за да го поттикнете вашето тело?

Дали појадокот навистина е толку важен?

Појадокот го храни телото со важни хранливи материи и дава енергија за почеток на денот. Истражувањата ја докажуваат и важноста на утринскиот оброк. Една анализа од 2021 година на податоци од над 30.000 луѓе покажа дека поединците кои го прескокнуваат појадокот имаат поголема веројатност да консумираат помалку клучни хранливи материи, вклучувајќи влакна, витамини Ц, Д и А, витамини од групата Б, калциум, железо и фосфор, пренесува Real Simple.

Друга студија покажа дека прескокнувањето на појадокот е поврзано со нарушувања во деноноќниот ритам, како и со повисоки нивоа на шеќер во крвта после јадење во остатокот од денот кај оние со дијабетес.

Компоненти на здрав појадок

Во однос на тоа од што всушност се состои добро заоблениот појадок, треба да барате неколку клучни хранливи материи.

– Најздравиот појадок се состои од сложени јаглехидрати, протеини и масти здрави за срцето за да ве одржуваат сити, да ви дадат енергија да го започнете денот и да ја одржите вашата тежина – вели за Real Simple регистрираната диететичарка Асмита Батајо.

Сложени јаглехидрати

Иако често се занемаруваат, јаглехидратите се клучни за здрав појадок (и за целокупната урамнотежена исхрана). Сепак, важно е да се изберат сложени јаглехидрати бидејќи се богати со влакна, витамини и минерали. Редовното ставање приоритет на опциите за сложени јаглени хидрати, како што се цели зрна, овошје, зеленчук и мешунки за појадок, ќе обезбеди широк спектар на хранливи материи кои го подобруваат здравјето, плус нивните влакна ни помагаат да се чувствуваме посити подолго, благодарение на нивната способност да го регулира шеќерот во крвта.

Протеини

Протеините не само што се неопходни за здрави нивоа на енергија и ситост, што е токму она што го бараме во појадокот, туку помагаат и во градењето и одржувањето на речиси секое ткиво во телото. Идеално, целјте на посните протеини, кои се пониски со заситени масти и холестерол во вашата исхрана за да го поддржат оптималното здравје на срцето. Тие може да вклучуваат парчиња месо или живина, јајца, риба, јаткасти плодови, семиња, млечни производи со малку маснотии и мешунки.

Здрави масти

Здравите масти го зголемуваат и задоволството после јадење, што ги прави совршени за појадок. Здравите масти го промовираат здравјето на клетките, мозокот, срцето и метаболизмот, истовремено обезбедувајќи концентриран извор на енергија. Не сите видови масти се толку корисни како другите кога станува збор за нивните здравствени придобивки. Од трите главни типа на масти (заситени, транс и незаситени), бирајте извори на незаситени масти што е можно почесто, тие имаат позитивен ефект врз здравјето на срцето, додека другите два вида масти можат да бидат штетни за него кога се консумираат во големи количини. количини. Извори на незаситени масти за срцето се маслинки, маслиново масло, авокадо, јаткасти плодови, семки и некои растителни масла како што се шафран и сончоглед.

Прочитај повеќе

Здравје

Овие четири знаци на срцев удар се јавуваат 24 часа пред нападот

Avatar

Published

на

Срцевите удари се една од најсмртоносните медицински итни случаи што може да ги претрпите.

За разлика од срцевите напади, кога протокот на крв во органите е прекинат, срцевите застоји се предизвикани од абнормален срцев ритам кога електричниот систем на телото не работи правилно.

Лицето ќе умре за неколку минути, освен ако веднаш не се лекува со CPR. Сепак, постојат некои знаци што можете да ги забележите пред да се појави штанд.

д-р. Киндарон Рениер, од здравствениот систем Cedars-Sinai во Лос Анџелес, рече:

„Предупредувачките симптоми ветуваат за предвидување на ненадеен срцев удар.

Околу половина од пациентите имаат симптоми во „часови, денови или недели пред срцев удар“, рече таа.

Нејзината студија, објавена во „Лансет“, истражуваше колку се чести симптомите кај пациентите со срцев удар и контролната група на пациенти без срцев удар, кои исто така повикаа 911.

Истражувачите проучувале повеќе од 1.500 возрасни лица во САД за да видат дали нешто може да укаже на напад.

Скратен здив

Најчестиот ран знак на срцев удар беше отежнато дишење, медицински познат како диспнеа.

Околу 41 отсто од пациентите го имале овој знак, во споредба со 22 отсто во контролната група.

Тоа беше единствениот знак значително поврзан со срцеви застоји и кај мажите и кај жените, велат истражувачите.

Болка во градите

Болката во градите беше вториот најчест знак. Погоди околу една третина од пациентите, во споредба со четвртина од контролната група.

Сепак, тоа беше значително поврзано само со срцеви удари кај мажите, но не и кај жените.

Потење

Дијафореза, или обилно потење, исто така влијаеше на повеќе пациенти со срцев удар отколку другите итни случаи.

Околу 12 проценти имале симптоми, во споредба со 8 проценти во контролната група. Исто така, беше значително поврзан само кај мажите, а не и кај жените.

Напади

Конечно, активноста слична на напади беше почеста кај срцевите пациенти отколку кај контролите. Единаесет проценти имале симптоми, во споредба со 7 проценти.

Гадење или повраќање, слабост, вртоглавица и абдоминални симптоми беа почести во контролната група.

Прочитај повеќе

Здравје

Идеален напиток пред спиење: може да ви помогне да ја ослободите напнатоста, стресот и нервозата (РЕЦЕПТ)

Avatar

Published

на

Чајот од маточина е исклучително здрав напиток со пријатен вкус

Освен што ја ублажува нервозата, маточината има и антимикробни својства и го намалува ризикот од инфекција. Полн е со антиоксиданси кои се неопходни за детоксикација и заштита на телото од оштетување предизвикано од слободните радикали. Сепак, за целите на детоксикација, се препорачува да се користат свежи листови од маточина бидејќи готвењето го намалува нивото на антиоксиданси. Искуството покажува дека маточината може да помогне и при горушица.

Важно е да се напомене дека не треба да претерувате со маточина, бидејќи може да предизвика контра ефект и да ја зголеми анксиозноста кога се зема во големи количини.

Како да направите чај од маточина:

Една лажица маточина прелијте со 200мл зовриена вода и оставете да отстои 10 минути. Процедете го чајот и уживајте во напитокот. Матиќњак има благ и пријатен вкус, а за дополнително задоволство можете да го засладите со малку мед.

Прочитај повеќе