Connect with us

Технологија

Windows 12 – што се знае досега!

Avatar

Published

на

Следната верзија на Windows е во подготовка, а иако сеуште нема име, многумина веќе почнаа да ја нарекуваат „Windows 12“, како хронолошки наследник на Windows 11. Веќе има гласини за тоа што ќе биде следната верзија на Windows ќе вклучува, а еве што се знае досега.

Важно е да се има предвид дека сеуште не знаеме како Microsoft планира да ја пласира и испорача следната голема верзија на Windows. Не знаеме дали навистина ќе се вика Windows 12 или дали ќе се испорача како ажурирање на верзијата на Windows 11. Можеби тоа ќе биде Windows 11.1 или нешто поапстрактно како Windows Aurora.

Она што го знаеме е дека доаѓа во 2024 година, кога се очекува да биде испорачана следната серија големи ажурирања и промени на Windows, и иако мислиме дека има најлогично Мајкрософт да го пласира ова како Windows 12, тоа е нешто што ќе го добиеме. не знам сигурно додека не се приближи до датумот на издавање.

Според некои извори, лансирањето на следната голема верзија на Windows се очекува во втората половина на 2024 година, три години по испораката на првата верзија на Windows 11. Тоа е затоа што Мајкрософт се враќа на тригодишен циклус на развој за главните верзии на платформата Виндоус, со планови за ажурирање на верзиите на Виндоус во пазарот со нови функции на секои неколку месеци.

Сеуште не знаеме кои ќе бидат специфичните системски барања за Windows 12. Кога беше лансиран Windows 11, Microsoft значително ги зголеми системските барања, што значеше дека повеќето постоечки компјутери со Windows 10 не беа подобни за надградба на Windows 11.

Системските барања за Windows 11 вклучуваат компјутер со процесор од 8-та генерација на Intel или серија AMD Ryzen 2000 и понова верзија. Потребен е и TPM 2.0 и минимум 4GB RAM. Еден извештај тврди дека Мајкрософт може да ја зголеми потребата за RAM меморија од 4 GB на 8 GB за Windows 12 системите, но тоа засега е само гласина.

Се сомневаме дека може да видиме некои функции (најчесто фокусирани на вештачка интелигенција) ограничени на понови компјутери со NPU или GPU што можат да „страдаат“ со AI обработка на уредот, бидејќи се шпекулира дека следната верзија на Windows има голема цел да се фокусира на AI способности, а не сите компјутери ќе можат да се справат со таа функција без посветен хардвер.

Како што често се случува со новата верзија на Windows, Microsoft се очекува да воведе ажуриран десктоп интерфејс заедно со Windows 12. Минатата година, краток клип за време на главниот говор на Мајкрософт Ignite 2022 откри нов досега виден нов кориснички интерфејс, а изворите велат дека ова е ран прототип на корисничкиот интерфејс што ќе се испорачува со Windows 12.

Интерфејсот е сосема поинаков од оној што го имаме на Windows 11, со системските копчиња како што се системската лента, лентата за пребарување и иконата за временската прогноза се преместени на горниот дел од екранот, оставајќи ги само вашите закачени и активни апликации да лебдат на пристаништето како кутија на долниот екран.

Не е јасно дали овој нов интерфејс ќе биде само за уредите AiO со екран осетлив на допир или ќе се применува на сите компјутери со Windows 12 систем. Веројатно ќе биде кориснички интерфејс за одредени типови уреди, со опција за враќање на потрадиционален изглед на работната површина на Windows ако сакате.

Во секој случај, сигурни сме дека нови информации ќе протечат како што се приближува официјалниот датум на објавување на оваа верзија на системот или барем кога ќе дознаеме како точно ќе се вика. Многу детали се уште се тајни.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

Што е USB-C интерфејс и кои се неговите предности?

Avatar

Published

на

USB-C интерфејсот сега е официјално индустриски стандард, но што е толку посебно и добро во оваа технологија, која Apple само што ја усвои?

Apple направи значителна промена во својот пристап кон полнењето на iPhone-и, усогласувајќи се со пошироката технолошка индустрија со усвојување на широко користениот стандард за поврзување USB-C.

Овој потег првенствено беше поттикнат од претстојната регулатива на Европската унија која наложува заеднички стандард за наплата за земјите-членки на ЕУ.

Дизајниран за иднината

USB-C, кратенка за Universal Serial Bus, ги заменува претходните верзии на USB-кабелот што се користеа во различни уреди како што се печатачи, дискови за складирање и е-читачи. За разлика од неговите претходници, USB-C портот има издолжена овална форма, симетрична и реверзибилна, со што се елиминира потребата да се грижите за погрешно приклучување поради потребата за правилно усогласување на портите.

Една од клучните предности на USB-C портот се неговите подобрени способности. Може да пренесува повеќе енергија, што резултира со побрзо полнење на електронските уреди и овозможува побрз пренос на податоци, што го олеснува брзото копирање на големи датотеки помеѓу компјутер и надворешен уред за складирање. Покрај тоа, може да пренесува видео сигнали до мониторите и да обезбеди уреди со поврзани додатоци. USB-C конекторот е дизајниран за иднината, а неговиот тенок дизајн го прави посоодветен за модерни, компактни уреди.

Молња конектор преку ноќ падна во заборав

Apple, познат по сега веќе непостоечкиот Lightning конектор за iPhone-и, се спротивстави на усвојувањето на стандардот USB-C, наведувајќи ја загриженоста за можните ограничувања на иновациите и потенцијалните недостатоци за потрошувачите. И покрај тоа што другите интегрираат USB-C конектори во нивните уреди, Apple остана цврсто. Сепак, откако ЕУ го одобри стандардот за полнење минатата година, технолошкиот гигант попушти, со што USB-C стана нова норма за своите производи.

За време на презентацијата на најновиот iPhone, извршниот директор на Apple не го спомна Lightning кабелот, нагласувајќи го широкото прифаќање на USB-C конекцијата. Според Kaian Drans, потпретседател за маркетинг за iPhone, USB-C е интегриран во производите на Apple со години и сега е компатибилен со MacBook, iPad, iPhone и AirPods.

Ефектот од Брисел

Пресвртот на Apple е пример за поширокото влијание на регулативите на Европската унија, кои често се нарекуваат „ефект на Брисел“. Компаниите сметаат дека е попрактично да се усогласат со овие прописи отколку да произведуваат различни производи за различни региони. ЕУ потроши повеќе од една деценија убедувајќи ја технолошката индустрија да усвои стандардизиран формат на полнач, како дел од пошироките напори за зголемување на одржливоста и намалување на е-отпадот.

Заедничката регулатива за полначи во ЕУ треба да стапи на сила есента 2024 година. Опфаќа широк опсег на уреди, вклучувајќи телефони, таблети, е-читачи, слушалки, камери, рачни конзоли, тастатури, глувци, преносни звучници и алатки за навигација. Дополнително, ја стандардизира технологијата за брзо полнење и им дава на потрошувачите избор да купат нови уреди со или без полначи.

Прочитај повеќе

Технологија

Кој ќе ги сервисира? 97% од механичарите не знаат како да вршат основни поправки на електрично возило

Avatar

Published

на

Иако многу возачи сè уште имаат проблем да се префрлат на електрични возила поради различни причини, од високи цени до недостаток на точки за полнење и загриженост за опсегот на батериите, важна придобивка се поприфатливите трошоци за сервисирање.

Една неодамнешна анализа покажа дека целосно електричните модели се „значително поевтини за сервисирање од кој било друг тип на автомобил“.

„Мал сервис“ на електромобил во просек чини 117 евра, а најскапи се дизел автомобилите со просечни 185 евра. Следуваат хибриди (181 евро) и бензински автомобили (172 евра).

Меѓутоа, сега се појави нов проблем за сопствениците на електрични возила. Според истражувањето на Британскиот институт за автомобилска индустрија (IMI), само три проценти од механичарите се квалификувани да вршат основни поправки на електрични автомобили, пренесува Јутарњи.хр .

Механичарот Крег Ван Батенбург рече дека има проблеми со обуката потребна за поправка на електрични возила.

„Деведесет проценти од нашата автомобилска индустрија не направи ништо, апсолутно ништо, за да се подготви. Тие само ги отфрлаат хибридите и електричните возила и велат: „Не работиме на тие автомобили, вратете се во Форд или Тојота. Факторот страв е огромен. Повеќето не сакаат да се ангажираат. на струја“, вели Ван Батенбург, чии изјави ги пренесуваат британските медиуми.

Прочитај повеќе

Технологија

Колку молњите се опасни за електричните – хибридните автомобили?

Avatar

Published

на

Подеднакво интересно е и прашањето за полнење на електрично возило за време на невреме со грмотевици.

Стравот од удари на гром е неоснован во случајот со електричните возила. Како и кај возилата со бензин и дизел, каросеријата на возилото делува како таканаречен кафез Фарадеј и електричната енергија се пренесува околу патниците.

Германскиот автомобилски клуб ADAC пишува дека нема особена опасност поради електричниот погон. Затоа возењето електричен автомобил е безбедно дури и за време на грмотевици.

Сепак, ADAC предупредува дека (како и кај „обичните“ автомобили) по удар на гром, не допирајте метални делови во внатрешноста кои се во директен контакт со каросеријата. Повеќето нови патнички автомобили и онака се обложени со пластика одвнатре, така што ризикот е мал.

Треба да се внимава каде металната рамка на вратата е видлива одвнатре.

Прашањето за полнење на електрично возило за време на бура со грмотевици веројатно ќе биде подеднакво интересно. Но, ADAC јасно кажува: сè додека куќата или станиците за полнење ја имаат пропишаната заштита од пренапони, не треба да има опасност. Ова важи и за ѕидните инсталации за полнење дома и за јавните полначи.

Според ADAC, стравот од струен удар при возење електричен автомобил низ бари е неоснован. Сепак, од авто-клубот наведуваат дека „не треба да се вози низ вода ако не знаеш колку е длабока“.

Предметите можат да лебдат под вода што не можете да ги видите и може да го оштетат автомобилот. Исто така, може да ја сврзе батеријата на стартерот од 12 V и тогаш автомобилот ќе застане. Проблемот е што 12V стартер батеријата обично не е заштитена од вода, бидејќи мора да биде достапна.

Прочитај повеќе