Connect with us

Здравје

Како да го решите проблемот со синусите?

Avatar

Published

на

Без разлика дали се соочувате со акутна синусна инфекција или хроничен синузитис, подолу ќе најдете корисни совети и информации за лековите за синусите кои би можеле да бидат од голема помош.

Научете како да ги ублажите симптомите и откријте долгорочни стратегии за одржување на здрави синуси. Дефинитивно предлагаме да се консултирате и со вашиот лекар.

Проблемите со синусите можат да бидат многу непријатни и да влијаат на нашата секојдневна функционалност, па затоа е важно да ги разбереме причините за овие проблеми, како и начините за нивно ублажување и лекување. Подолу, истражуваме некои од најчестите прашања за проблемите со синусите. Причините за проблеми со синусите можат да бидат различни.

Најчеста причина се вирусни или бактериски инфекции кои предизвикуваат воспаление на синусните шуплини. Алергии, полипи, проблеми со забите или отстапување на носната преграда исто така може да бидат причина за овие проблеми.

Болка во синусите без исцедок

Болката во синусите без исцедок може да биде знак за хроничен синузитис, алергии или полипи. Третманот на оваа состојба обично се спроведува преку комбинација на различни методи, во зависност од причината за проблемот.

Во случај на хроничен синузитис, третманот може да вклучува употреба на деконгестиви или стероиди за да се намали воспалението и отокот на слузницата на синусите. Во некои случаи, може да се примени антибиотска терапија доколку има бактериска инфекција. Алергиите и полипите исто така можат да бидат причина за болка во синусите без секрет, па затоа третманот е насочен кон ублажување на симптомите и намалување на воспалението.

Во овие случаи, третманот може да вклучува употреба на антихистаминици, интраназални стероиди или имунотерапија.

Покрај тоа, постојат алтернативни методи за ослободување од болка во синусите без секрет. Некои од нив се вдишување на пареа, користење на морска вода во назален спреј или капки за нос, користење топли облоги и избегнување изложеност на алергени.

Важно е да се нагласи дека секоја состојба е индивидуална и дека третманот се разликува од личност до личност, затоа секогаш е препорачливо да се консултирате со лекар за да се утврди причината за болката во синусите и да се примени адекватна терапија.

Како да ги исчистите синусите

Постојат многу начини да ги исчистите вашите синуси. Еден начин е да користите морска вода во спреј за нос или капки за нос.

Ова помага да се отстрани слузта и да се стегаат крвните садови во синусите, што го намалува воспалението и ја подобрува проодноста. Можете исто така да користите инхалатори за пареа или вдишување на пареа над топла вода, а исто така и чај за вдишување. Некои совети за природно чистење на синусите ( природни лекови ) се испирање на носот со топла вода и сол, земање топла бања и пиење многу течности.

Кои антибиотици се користат за исфрлање на секретот од синусите?

Антибиотиците се користат за лекување на инфекции на синусите кои предизвикуваат таложење на секрет во синусите. Тие обично се препишуваат кога симптомите траат повеќе од 7-10 дена или кога симптомите се тешки и предизвикани од бактериска инфекција. Антибиотиците кои вообичаено се користат за лекување на проблеми со синусите вклучуваат:

Амоксицилин

Амоксицилин е пеницилински антибиотик кој често се користи за лекување на инфекции на синусите. Овој антибиотик делува така што ги убива бактериите кои предизвикуваат инфекција.

Азитромицин

Азитромицин е макролиден антибиотик кој се користи за лекување на инфекции на синусите. Овој антибиотик делува така што го спречува растот и ширењето на бактериите во телото.

Цефалексин

Цефалексин е цефалоспорински антибиотик кој се користи за лекување на инфекции на синусите. Овој антибиотик делува така што ги убива бактериите кои предизвикуваат инфекција.

Ципрофлоксацин

Ципрофлоксацин е флуорокинолонски антибиотик кој се користи за лекување на инфекции на синусите предизвикани од бактерии кои се отпорни на други антибиотици.

Левофлоксацин

Левофлоксацин е флуорокинолонски антибиотик кој се користи за лекување на инфекции на синусите. Овој антибиотик делува така што го спречува растот и ширењето на бактериите во телото.

Каков тип на вдишување е најдобар за синусите?

Вдишувањето е еден од најефикасните методи за ублажување на проблемите со синусите. Најдобар тип на вдишување за синусите е топла пареа, која помага да се отстрани слузот и да се намали воспалението.

Кој чај да се користи за вдишување на синусите?

Чаевите се популарен и природен начин за ублажување на симптомите на проблеми со синусите. Постојат многу чаеви кои имаат антисептички и антиинфламаторни својства, кои помагаат да се намали воспалението во синусите и да се олесни дишењето. Овие чаеви се најдобриот лек за проблеми со синусите :

Камилица

Камилицата има антисептички и антиинфламаторни својства кои помагаат да се намали воспалението во синусите. Исто така, има благотворно дејство врз мукозната мембрана, што може да помогне да се намали иритацијата.

побарувачката

Нането има антибактериски и антивирусни својства кои помагаат во ублажување на симптомите на проблеми со синусите. Исто така, има освежувачки ефект кој помага да се отворат дишните патишта.

Еукалиптус

Еукалиптусот има антиинфламаторни и антисептички својства кои помагаат да се намали воспалението во синусите. Исто така, има способност да ја разредува слузта, што го олеснува дишењето.

Ѓумбир

Ѓумбирот има антиинфламаторни својства кои помагаат да се намали воспалението во синусите. Исто така, има антибактериски својства кои помагаат во борбата против инфекциите.

Лимон

Лимонот има високо ниво на витамин Ц, кој помага во зајакнување на имунолошкиот систем. Исто така, има антисептички својства кои помагаат да се намали воспалението во синусите.

Коприва

Копривата има антиинфламаторни својства кои помагаат да се намали воспалението во синусите. Исто така, има способност да ги ублажува симптомите на алергија, кои се честа причина за проблеми со синусите.

Кајен пипер

Кајенскиот пипер има антиинфламаторни својства кои помагаат да се намали воспалението во синусите. Исто така, има способност да ја разредува слузта, што го олеснува дишењето.

Кога операцијата е единствениот лек за синусите?

Во некои случаи, операцијата може да биде единствениот лек за инфекции на синусите. Операцијата обично се изведува кога има проблеми со синусни полипи или отстапен назален септум кои предизвикуваат блокада на синусите.

Ако проблемите со синусите не се предизвикани од овие состојби, тие обично може да се третираат со лекови, вдишување или други нехируршки методи.

Како да направите синусите да протекуваат природно?

Црн кромид

Лукот има антибактериски својства и може да помогне во ублажување на симптомите на проблеми со синусите, но не постои научен доказ за неговата ефикасност како лек за синусите.

Гуска маст

Маснотиите од гуска може да се користат за лекување на синузитис, но неговата ефикасност не е научно докажана. Мастата обично се нанесува на кожата над синусите, што може да помогне да се намали воспалението и да се ублажат симптомите.

сода бикарбона

Сода бикарбона може да се користи за лекување на синузитис, но нејзината ефикасност не е научно докажана. Сода бикарбона обично се раствора во вода и се вдишува, што може да помогне да се намали воспалението и да се ублажат симптомите.

Која храна помага при лекување на синузитис?

Некои намирници кои можат да помогнат во лекувањето на воспаление на синусите се ѓумбир , лук, пиперка, лимон и целер. Овие намирници имаат антивоспалителни својства кои помагаат да се намали воспалението во синусите.

Исто така, важно е да внесувате многу течности, како што се вода, чај и супа, за да бидете хидрирани и да помогнете во слабеењето на слузта.

Проблемите со синусите можат да бидат многу непријатни, но постојат многу начини за нивно ублажување и лекување. Важно е да се разберат причините за овие проблеми со цел да се применат соодветни методи за нивно решавање. Доколку симптомите продолжат, секогаш е препорачливо да се посети лекар за понатамошна дијагноза и терапија.

прикажи повеќе
Advertisement

Здравје

Што треба да содржи идеалниот појадок? Овие се идеални компоненти

Avatar

Published

на

Начинот на кој го започнуваме денот може драстично да влијае на тоа како ќе се одвива остатокот од денот

Често се вели дека појадокот е најважниот оброк во денот. Но, што го прави најздравиот појадок? Која храна или хранливи материи треба да ги барате за да го поттикнете вашето тело?

Дали појадокот навистина е толку важен?

Појадокот го храни телото со важни хранливи материи и дава енергија за почеток на денот. Истражувањата ја докажуваат и важноста на утринскиот оброк. Една анализа од 2021 година на податоци од над 30.000 луѓе покажа дека поединците кои го прескокнуваат појадокот имаат поголема веројатност да консумираат помалку клучни хранливи материи, вклучувајќи влакна, витамини Ц, Д и А, витамини од групата Б, калциум, железо и фосфор, пренесува Real Simple.

Друга студија покажа дека прескокнувањето на појадокот е поврзано со нарушувања во деноноќниот ритам, како и со повисоки нивоа на шеќер во крвта после јадење во остатокот од денот кај оние со дијабетес.

Компоненти на здрав појадок

Во однос на тоа од што всушност се состои добро заоблениот појадок, треба да барате неколку клучни хранливи материи.

– Најздравиот појадок се состои од сложени јаглехидрати, протеини и масти здрави за срцето за да ве одржуваат сити, да ви дадат енергија да го започнете денот и да ја одржите вашата тежина – вели за Real Simple регистрираната диететичарка Асмита Батајо.

Сложени јаглехидрати

Иако често се занемаруваат, јаглехидратите се клучни за здрав појадок (и за целокупната урамнотежена исхрана). Сепак, важно е да се изберат сложени јаглехидрати бидејќи се богати со влакна, витамини и минерали. Редовното ставање приоритет на опциите за сложени јаглени хидрати, како што се цели зрна, овошје, зеленчук и мешунки за појадок, ќе обезбеди широк спектар на хранливи материи кои го подобруваат здравјето, плус нивните влакна ни помагаат да се чувствуваме посити подолго, благодарение на нивната способност да го регулира шеќерот во крвта.

Протеини

Протеините не само што се неопходни за здрави нивоа на енергија и ситост, што е токму она што го бараме во појадокот, туку помагаат и во градењето и одржувањето на речиси секое ткиво во телото. Идеално, целјте на посните протеини, кои се пониски со заситени масти и холестерол во вашата исхрана за да го поддржат оптималното здравје на срцето. Тие може да вклучуваат парчиња месо или живина, јајца, риба, јаткасти плодови, семиња, млечни производи со малку маснотии и мешунки.

Здрави масти

Здравите масти го зголемуваат и задоволството после јадење, што ги прави совршени за појадок. Здравите масти го промовираат здравјето на клетките, мозокот, срцето и метаболизмот, истовремено обезбедувајќи концентриран извор на енергија. Не сите видови масти се толку корисни како другите кога станува збор за нивните здравствени придобивки. Од трите главни типа на масти (заситени, транс и незаситени), бирајте извори на незаситени масти што е можно почесто, тие имаат позитивен ефект врз здравјето на срцето, додека другите два вида масти можат да бидат штетни за него кога се консумираат во големи количини. количини. Извори на незаситени масти за срцето се маслинки, маслиново масло, авокадо, јаткасти плодови, семки и некои растителни масла како што се шафран и сончоглед.

Прочитај повеќе

Здравје

Овие четири знаци на срцев удар се јавуваат 24 часа пред нападот

Avatar

Published

на

Срцевите удари се една од најсмртоносните медицински итни случаи што може да ги претрпите.

За разлика од срцевите напади, кога протокот на крв во органите е прекинат, срцевите застоји се предизвикани од абнормален срцев ритам кога електричниот систем на телото не работи правилно.

Лицето ќе умре за неколку минути, освен ако веднаш не се лекува со CPR. Сепак, постојат некои знаци што можете да ги забележите пред да се појави штанд.

д-р. Киндарон Рениер, од здравствениот систем Cedars-Sinai во Лос Анџелес, рече:

„Предупредувачките симптоми ветуваат за предвидување на ненадеен срцев удар.

Околу половина од пациентите имаат симптоми во „часови, денови или недели пред срцев удар“, рече таа.

Нејзината студија, објавена во „Лансет“, истражуваше колку се чести симптомите кај пациентите со срцев удар и контролната група на пациенти без срцев удар, кои исто така повикаа 911.

Истражувачите проучувале повеќе од 1.500 возрасни лица во САД за да видат дали нешто може да укаже на напад.

Скратен здив

Најчестиот ран знак на срцев удар беше отежнато дишење, медицински познат како диспнеа.

Околу 41 отсто од пациентите го имале овој знак, во споредба со 22 отсто во контролната група.

Тоа беше единствениот знак значително поврзан со срцеви застоји и кај мажите и кај жените, велат истражувачите.

Болка во градите

Болката во градите беше вториот најчест знак. Погоди околу една третина од пациентите, во споредба со четвртина од контролната група.

Сепак, тоа беше значително поврзано само со срцеви удари кај мажите, но не и кај жените.

Потење

Дијафореза, или обилно потење, исто така влијаеше на повеќе пациенти со срцев удар отколку другите итни случаи.

Околу 12 проценти имале симптоми, во споредба со 8 проценти во контролната група. Исто така, беше значително поврзан само кај мажите, а не и кај жените.

Напади

Конечно, активноста слична на напади беше почеста кај срцевите пациенти отколку кај контролите. Единаесет проценти имале симптоми, во споредба со 7 проценти.

Гадење или повраќање, слабост, вртоглавица и абдоминални симптоми беа почести во контролната група.

Прочитај повеќе

Здравје

Идеален напиток пред спиење: може да ви помогне да ја ослободите напнатоста, стресот и нервозата (РЕЦЕПТ)

Avatar

Published

на

Чајот од маточина е исклучително здрав напиток со пријатен вкус

Освен што ја ублажува нервозата, маточината има и антимикробни својства и го намалува ризикот од инфекција. Полн е со антиоксиданси кои се неопходни за детоксикација и заштита на телото од оштетување предизвикано од слободните радикали. Сепак, за целите на детоксикација, се препорачува да се користат свежи листови од маточина бидејќи готвењето го намалува нивото на антиоксиданси. Искуството покажува дека маточината може да помогне и при горушица.

Важно е да се напомене дека не треба да претерувате со маточина, бидејќи може да предизвика контра ефект и да ја зголеми анксиозноста кога се зема во големи количини.

Како да направите чај од маточина:

Една лажица маточина прелијте со 200мл зовриена вода и оставете да отстои 10 минути. Процедете го чајот и уживајте во напитокот. Матиќњак има благ и пријатен вкус, а за дополнително задоволство можете да го засладите со малку мед.

Прочитај повеќе