Connect with us

Здравје

Како да го спречите предвременото стареење на кожата?

Avatar

Published

на

Како што стареете, така и вашата кожа старее. Од 30-та година кожата станува посува и се појавуваат првите фини линии. Може да се формираат брчки околу очите и устата, а протеините колаген и еластин, кои се одговорни за структурата, цврстината и еластичноста на кожата, почнуваат да слабеат.

Дел од ова е природен дел од стареењето на кожата, но има навики, како и надворешни фактори и начин на живот кои можат да доведат до предвремено стареење.

Како да го спречите предвременото стареење на кожата?

Никогаш не е рано да започнете да се грижите за вашата кожа за да го забавите процесот на стареење. Вклучувањето на производи како ретинол, креми против брчки, креми за сончање, хидратантни креми и локални пилинзи ја поддржуваат структурата, цврстината и еластичноста на вашата кожа. Што е најважно, пиење многу вода, редовно вежбање и вклучување на храна богата со антиоксиданси и здрави масти во вашата секојдневна исхрана за поддршка на вашата кожа од внатре кон надвор. Ако не сте сигурни кои производи се најдобри за вашата кожа, разговарајте со дерматолог или друг здравствен работник.

Ретиноидите ги забавуваат првите знаци на стареење

Ретиноидите се соединенија кои или се добиени од витаминот А или имаат структура или функција слична на витаминот А. Тие секогаш се на списокот на состојки против стареење и со добра причина. Ретиноидите се познати по нивната способност да ја подобрат текстурата на кожата и да ги минимизираат брчките.

Ретиноидите како ретинолот можат да помогнат во зајакнувањето на заштитната функција на епидермисот (надворешниот слој на кожата) и неговите клетки, да ја ограничат загубата на вода и да го заштитат колагенот – протеинот кој и дава структурна поддршка на кожата. Ова може да ги намали фините линии, брчките и уште потемните сончеви дамки. Треба да користите ретинол најмалку неколку недели за да почнете да гледате позитивни промени.

креми за очи

Веќе во доцните 20-ти, деликатната област под очите почнува да се менува и старее. Добрата крема околу очите што се нанесува секојдневно може да помогне да се намалат темните кругови, да се намали отокот и да се подмлади таа нежна кожа.

Заштитата од сонце е задолжителна

Подобро доцна отколку никогаш. Започнете со заштита со заштитен фактор ако веќе не сте го направиле тоа. Спротивно на она што можеби мислите, кремата за сончање не се користи само во лето, туку и во текот на целата година кога сакате да го спречите предвременото стареење на кожата.

Носете крема за сончање со широк спектар (што штити и од UVB и од UVA зраци) со најмалку SPF 30. Ова ќе ве заштити од дневното зрачење, кое предизвикува кумулативно оштетување и го забрзува стареењето на кожата.

Нанесете крем за сончање 15 до 30 минути пред да излезете надвор и не заборавајте да го нанесете повторно барем на секои два часа. Ви треба уште почесто кога пливате или се потите. Затоа обидете се да го носите со себе кога излегувате.

Влагата го спречува предвременото стареење на кожата

Одржувајте ја вашата кожа хидрирана и одвнатре и однадвор со пиење многу вода и редовно нанесување навлажнувачки крем. Внесот на вода е неверојатно важен за здрава кожа – водата ја одржува еластичноста и дебелината што ја прави кожата сјајна. Ако не пиете доволно течности, вашата кожа може да развие суви дамки.

Но, иако е многу важна, хидратацијата во голема мера е занемарена. Секој пат кога се туширате, вашата кожа е лишена од некои од нејзините природни масла и хидратантни креми. Идеално, треба да навлажнете со крем или лосион што содржи керамиди – липиди или масти, кои се слични по структура на бариерата за влага на кожата.

Гликолна, салицилна или друга локална ексфолијација

Мртвите клетки на кожата се акумулираат на површината, промовирајќи предвремено стареење на кожата и зголемувајќи ги фините линии и брчки. Со зголемувањето на возраста, природниот процес на обновување на клетките се забавува.

Користењето локален пилинг може да помогне да се отстранат мртвите клетки од кожата. Нежно нанесете го производот со мали кружни движења и исплакнете со млака (не топла) вода. Не користете локален пилинг ако имате отворени исеченици или изгореници од сонце. Дополнително, комбинирањето на пилинг средства со ретиноидни креми или производи кои содржат ретинол или бензоил пероксид може да ја влоши сувата кожа или да доведе до појава на акни.

Спорт и предвремено стареење на кожата

Истражувањата покажуваат дека енергичната физичка активност, барем неколку пати неделно, може да помогне да се заштити вашата кожа од предвремено стареење.

Студијата од 2015 година објавена во „Aging Cell“ опфати доброволци кои водеа седентарен начин на живот. Тие беа принудени да возат велосипеди за вежбање двапати неделно со умерено темпо. После три месеци нивната кожа изгледала во просек три месеци помлада.

Ова истражување е прелиминарно, но има многу студии кои покажуваат дека вежбањето е исто така добро за вашето целокупно здравје.

Намалете го шеќерот (и вината)

Високото ниво на додаден шеќер и алкохол во вашата исхрана може да го зголеми воспалението на вашата кожа и потенцијално да ги влоши состојбите како розацеа (состојба на кожата што предизвикува црвенило и испакнатини).

Ограничете ја потрошувачката на шеќер и алкохол; Заменете ја оваа храна со храна богата со антиоксиданси и здрави масти за да се спречи предвременото стареење.

Избегнувајте груби средства за чистење

Со возраста, кожата ја губи способноста да ја задржува влагата. Наместо да користите груби сапуни за миење на лицето, префрлете се на хидратантно средство за чистење. Користете млака вода и нежно исушете го лицето со мека крпа за да избегнете прекумерна иритација и губење на природните масла.

прикажи повеќе
Advertisement

Здравје

Седум најдобри извори на КОМПЛЕТНИ ПРОТЕИНИ: Можете да ги вклучите во вашата секојдневна исхрана

Avatar

Published

на

Протеините се важен дел од секоја диета. Најдобрите извори на протеини се оние кои се целосни протеини, што значи дека ги содржат сите девет есенцијални амино киселини, молекулите кои го сочинуваат протеинот и градежните блокови на мускулите.

За да вклучите протеини во вашата исхрана, постојат два вида протеини што треба да се консумираат: протеин од растително потекло и протеин од животинско потекло, од кои сите се целосни протеини.

Еве некои од најдобрите извори на протеини во кои можете да уживате на дневна основа:

Пилешко

Пилешкото е одличен извор на животински протеини, содржи околу 38 грама протеини по чаша месо.

Грчки јогурт

Грчкиот јогурт е разновиден извор на протеини погоден и за солени и за слатки јадења. Служи и како кремаста основа за смути. Типична порција од 150 грама грчки јогурт содржи околу 16 грама протеини.

Грав

Гравот е одличен извор на растителни протеини. Богати со хранливи материи и протеини, гравот нуди флексибилност во кулинарската употреба.

Јаткасти плодови

Јаткастите плодови се лесен начин за брзо внесување на протеини.

Тофу

Тофу е одличен извор на протеини, со околу 10 грама протеини во секоја порција од половина шолја. Тофуто може да се пече на скара, пржено на воздух, парен, мекото тофу лесно може да се ужива сирово, а опциите за додавање тофу во рецептите на база на месо се бесконечни, пишува Real Simple.

Јајца

Има добра причина зошто јајцата се толку популарна храна за појадок, тие се целосен извор на протеини и содржат шест грама протеини по јајце, плус есенцијални амино киселини, а сето тоа им помага на вашето тело и мозок да започне наутро.

Риба и морска храна

Морската храна е прекрасен извор на целосни протеини. Добрата работа за рибата како извор на протеини е што има толку многу сорти.

Прочитај повеќе

Здравје

Седум работи кои можат да го оштетат видот без да знаеме!

Avatar

Published

на

Резултатите од истражувањето предвидуваат дека речиси половина од светската популација ќе има проблем со миопија до 2050 година.

Драстично е зголемено оштетувањето на видот, предупредуваат експертите и посочуваат дека во половина од случаите оштетувањето можело да се спречи.

Ние генерално ја земаме визијата здраво за готово – додека не се појави проблем. Проблемот со кратковидоста (миопија) постојано се зголемува, а една студија предвидува дека до 2050 година 4.758 милиони луѓе ќе бидат кратковиди – речиси половина (49,8 проценти) од светската популација.

Извештајот на Светската здравствена организација (СЗО) предвидува драматично зголемување на потребата за нега на очите во блиска иднина, истакнувајќи дека најмалку 2,2 милијарди луѓе ширум светот имаат оштетен вид – а околу половина од нив имаат губење на видот што може да се спречи.

„Некои луѓе можеби нема да посветат доволно внимание на своето здравје на очите и ќе пропуштат годишни прегледи кои играат клучна улога во откривањето на состојби како што се катаракта, глауком и макуларна дегенерација поврзана со возраста“, вели офталмологот д-р Јорн Слот Јоргенсен. „Кога ќе се откријат и третираат рано, овие проблеми можат ефикасно да се менаџираат и да помогнат во зачувување на видот.

Јоргенсен забележува дека пандемијата исто така одигра значајна улога во влошувањето на проблемите со очите, особено зголемувањето на миопијата. „Со преминувањето на работа на далечина, луѓето поминуваат многу повеќе часови пред екраните, и на работа и во слободно време. Грижата за здравјето на очите не е само прашање на удобност, тоа е основен аспект на нашата општа благосостојба“.

Д-р Јоргенсен и Евелин Менса, офталмолог и очен хирург, член на советот на Кралскиот колеџ за офталмолози, наведуваат седум начини на кои го оштетуваме нашиот вид без воопшто да го сфатиме тоа.

1. Недостасуваат редовни прегледи

Д-р Менсах вели дека се препорачува да се прави очен преглед на секои две години, или почесто ако е препорачано од оптичар. Јоргенсен додава: „Неуспехот да се направат редовни очни прегледи може да доведе до состојби како што се глауком, дијабетична ретинопатија и макуларна дегенерација на окото, кои во почетната фаза се развиваат без забележливи симптоми, остануваат неоткриени на време“. Раното откривање е клучно за ефективен третман и зачувување на видот“.

Рутинскиот очен преглед може да открие и рани знаци на основните системски здравствени состојби, како што се дијабетес, висок холестерол и висок крвен притисок.

2. Останување подолго и подолго пред екранот

Широката употреба на дигитални уреди како што се лаптопи, таблети и паметни телефони доведе до тоа да трошиме се повеќе време гледајќи во екранот, забележува д-р Јоргенсен. „Ова доведува до напрегање на очите, кое се карактеризира со симптоми како суви очи, главоболки и заматен вид“, објаснува офталмологот.

„Во оваа ера на дигитална технологија, добра идеја е да се следи правилото 20-20-20“, истакнува д-р Менса – тоа значи дека на секои 20 минути, гледајте во нешто оддалечено 20 стапки (шест метри) 20 секунди. „Исто така, не заборавајте да трепкате кога гледате во екранот за да спречите сушење на вашите очи.

3. Носење очила за сонце без УВ заштита

Јоргенсен наведува дека ако очилата за сонце немаат соодветна УВ заштита, тоа ги изложува нашите очи на штетно ултравиолетово зрачење, што придонесува за катаракта и макуларна дегенерација поврзана со возраста.

Д-р Менсах вели дека изложувањето на УВ зрачење може да влијае и на формирање на израстоци на површината на очите, таканаречена птеригија.

„Не сите очила за сонце ја филтрираат УВ светлината, затоа проверете дали се соодветно означени. Никогаш не гледајте директно во Сонцето бидејќи тоа може да предизвика изгореници на макулата и трајно губење на видот“.

4. Лоша исхрана и недостаток на хранливи материи

Здравата, урамнотежена исхрана може да помогне да се намали ризикот од болести опасни по видот, првенствено макуларна дегенерација, оштетување на централниот дел на мрежницата што најчесто се јавува кај постарите лица и предизвикува губење на видот во центарот на видното поле. Д-р Менсах објаснува дека макулата – делот од мрежницата што го обработува она што го гледаме пред нас – содржи природни пигменти како што се лутеин и зеаксантин кои се наоѓаат во темно зелениот, лиснат зеленчук како спанаќот и кељот.

„Витамините А, Ц и Е се исто така корисни, затоа јадете најмалку пет порции овошје и зеленчук дневно“, советува таа. „И ако имате семејна историја на макуларна дегенерација, прашајте го вашиот лекар за земање додатоци.

5. Пушење

Ако сте пушач, откажувањето од цигарите не само што ќе има корист за вашето општо здравје, туку и за здравјето на очите, нагласува д-р Менсах. „Отказот од пушењето е модифициран фактор кој може да го намали ризикот од развој на одредени состојби како макуларна дегенерација и катаракта.

6. Не носење на пропишаните очила

Постои широко распространета заблуда дека носењето диоптриски очила го влошува видот, забележува д-р Менсах. „Ова апсолутно не е точно“, нагласува таа. „Примарната причина за носење диоптриски очила е едноставно затоа што ви се потребни. Ако избегнувате да ги носите, ризикувате главоболка“.

7. Несоодветно осветлување

„Работата или читањето во слабо осветлена просторија може да доведе до напрегање на очите, непријатност и послаб вид“, вели Јоргенсен. Тој истакнува дека доброто осветлување е од витално значење за создавање удобни услови за читање и работа.

Прочитај повеќе

Здравје

Што се случува во нашето тело кога ја прескокнуваме ВЕЧЕРАТА?

Avatar

Published

на

Различните диети и зафатените распореди доведоа до тоа повеќе луѓе да го прескокнуваат вечерниот оброк, но истражувањата покажуваат дека тоа има негативни ментални и физички последици. Што треба да знаеме за се почестата практика на прескокнување на вечерата?

Сите ја слушнале општоста дека појадокот е најважниот оброк во денот, но и вечерата е важна. Тоа е последниот голем оброк во денот, а за многу луѓе, вечерата е првото нешто што паѓа од нивната листа на задачи кога распоредот е исполнет со вечерни обврски, настани и активности. Прескокнувањето на вечерата може да се случи случајно кога ручекот прави да се чувствувате сити дури и по вечерата, а има и такви кои намерно ја прескокнуваат вечерата затоа што се држат до временски ограничен период на исхрана кој завршува попладне или практикуваат различни диети.

Важноста на вечерата

Вечерата не е само трет оброк во денот. Исто така, тоа е последната шанса во денот да му ги дадете на вашето тело калориите и исхраната што му се потребни за да напредува пред да заспиете, што за повеќето луѓе е најдолгиот период од 24 часа кога остануваат без храна.

Што се случува кога ќе ја прескокнете вечерата?

Секогаш кога јадете, или не јадете, тоа предизвикува низа реакции во вашето тело. Дури и малите промени во редовните оброци може да ја нарушат вашата способност да го регулирате вашиот апетит, бидејќи менувањето на вашата дневна рутина на исхрана го нарушува деноноќниот ритам, 24-часовниот циклус кој управува со многу телесни функции, според прегледот објавен во август 2021 година во списанието Current Opinion in Biotechnology. . На долг рок, редовното прескокнување оброци може да има негативно влијание врз вашето здравје.

Прескокнувањето на ручек или вечера особено го зголемува ризикот од кардиоваскуларни болести, според студијата објавена во март 2023 година во Журналот на Академијата за исхрана и диететика. Краткорочно, прескокнувањето на вечерата може да доведе до флуктуации на шеќерот во крвта што може да ве натера да се чувствувате под стрес или да имате намалена енергија, пишува Everyday Health.

Како општо правило, експертите предлагаат да јадете нешто во вообичаеното време за вечера, дури и ако сте сити од голем или доцен ручек, за да го доведете телото на распоред.

Прескокнувањето оброци може да влијае и на вашето ментално здравје. Според студијата објавена во 2020 година во списанието Innovation in Aging, постарите лица кои прескокнувале оброци имале повеќе симптоми на депресија, анксиозност и несоница од оние кои не го правеле тоа.

Дали прескокнувањето на вечерата може да ви помогне да изгубите тежина?

Намалувањето на оброците може да изгледа како кратенка за губење на неколку килограми. Меѓутоа, со текот на времето, прескокнувањето на вечерата не е добра стратегија за слабеење. Всушност, прескокнувањето на вечерата беше најголемиот предиктор за зголемување на телесната тежина во студијата објавена во јануари 2021 година во списанието Nutrients. Прескокнувањето на појадок, ручек или вечера може да ве направи поподложни на развој на нарушување во исхраната, според студијата објавена во април 2022 година во списанието Eating and Weight Disorders. Подобар пристап може да биде да јадете повеќе калории за појадок и ручек, а потоа да јадете помалку за време на вечерата, што ќе го направи најлесниот оброк во денот.

Прочитај повеќе