Connect with us

Здравје

Чувствувате ХРОНИЧЕН ЗАМОР: Четири совети кои можат да ви помогнат

Avatar

Published

на

Ако чувствувате хроничен замор, неколку совети можат да ви помогнат да се ослободите од него

Синдромот на хроничен замор е сериозна, долготрајна болест која може да влијае на многу системи на органи на човечкото тело. Хроничниот замор ги спречува болните да ги извршуваат своите вообичаени активности, а некои луѓе можат да бидат „заробени“ во кревет. Овој синдром може да доведе до затегнати односи со пријателите и семејството, особено кога останува недијагностициран и/или нетретиран.

Вината, анксиозноста и лутината се вообичаени емоционални одговори за оние кои се борат со хроничен замор. Според извештајот на Институтот за медицина, околу 836.000 до 2,5 милиони Американци страдаат од оваа изнемоштена болест која се манифестира како недостаток на енергија и мотивација, а жените имаат два до четири пати поголеми шанси да ја добијат дијагнозата отколку мажите.

Синдромот на хроничен замор се нарекува и мијалгичен енцефаломиелитис. Тоа е хронично заболување кое се карактеризира со екстремен замор кој трае повеќе од шест месеци. Овој замор не може да се објасни со проблеми со основната здравствена состојба.

Всушност, еден од главните проблеми со оваа болест е тоа што е невозможно да се дијагностицира со лабораториски тестови. Сепак, некои професионалци веруваат дека тоа е тесно поврзано со „замор“ во работата на надбубрежната жлезда или воспалителни процеси во телото.

Симптомите на болеста може да се влошат по активности кои бараат поголема психофизичка енергија. Интересно е што симптомите, кои се движат од многу благи до доста тешки, може да се појават и исто така да исчезнат без никакво предупредување.

Дијагностичкиот процес обично започнува со исклучување на можните основни болести и хронични состојби… додека единствениот избор е синдромот на хроничен замор. Ако не се лекува, ја намалува издржливоста, меморијата и концентрацијата на телото.

Хроничниот замор може да започне ненадејно, со симптоми слични на грип. Но, за разлика од грипот, тој може да трае цел живот.

Покрај длабокиот замор, синдромот често е проследен и со други сериозни симптоми, како што се: болки во зглобовите кои се движат од едно место на друго, болки во мускулите, слаба концентрација, губење на меморијата, зголемени лимфни јазли, главоболки, треска, ноќно потење, дигестивни нарушувања како што е синдром на нервозно дебело црево…

Луѓето кои страдаат од синдром на хроничен замор исто така доживуваат значителни промени во расположението, напади на паника, анксиозност и депресија.

Според студијата објавена во Family Practice, 36 отсто од луѓето со овој синдром биле депресивни, а 22 отсто „сериозно размислувале за самоубиство“. Едноставно кажано, емоционалните и менталните несакани ефекти на CFS не можат да се занемарат, а третманот мора да ги вклучи умот, телото и духот.

Причини како непознат терен

Сè уште многу малку знаеме за хроничен замор, а за жал, причината сè уште не е позната. Постојат прелиминарни наоди дека хормоналната нерамнотежа, слабиот одговор на имунолошкиот систем, вирусните инфекции, хроничниот низок крвен притисок и недостатокот на исхрана се фактори кои придонесуваат за развојот на оваа болест.

Покрај тоа, истражувањата покажуваат дека синдромот на хроничен замор може да биде поврзан со оксидативен стрес, целијачна болест и чувствителност на храна или алергии на храна. Третманот на хроничен замор е голем предизвик.

Конвенционалните протоколи за третман ги третираат симптомите наместо основните причини. На луѓето со синдром на хроничен замор често им се препишуваат антидепресиви и апчиња за спиење.

Поинаков пристап вклучува алтернативни и комплементарни здравствени практики, добро балансирана исхрана богата со калиум и магнезиум и елиминација на алергени на храна.

Според една студија објавена во Журналот за алтернативна и комплементарна медицина, најмногу ветуваат акупунктурата, медитацијата, магнезиумот, л-карнитинот и САМ (S-аденозил метионин).

Елиминирајте ги можните алергени од исхраната

Сè поголем број истражувања укажуваат на врската помеѓу алергиите и чувствителноста на храна и синдромот на хроничен замор. Алергиите на одредена храна, полен, метали и други хемикалии од околината може да предизвикаат хроничен замор. Колку се поврзани овие состојби покажува студија која покажа дека од 84 пациенти кои биле упатени на лекар поради „необјаснети дигестивни проблеми“, речиси сите (освен еден) се квалификувани за дијагноза на синдром на хроничен замор и на крајот се покажа дека 85 отсто имале синдром на хроничен замор, а 71 отсто имале фибромијалгија. Заеднички именител, според истражувачите, е лошото варење и чувствителноста на храната.

На пример, една од најчестите чувствителност на храна на денешницата е нетолеранцијата на глутен. Нетолеранцијата на лактоза, алергијата на казеин и нетолеранцијата на други вообичаени алергени, исто така, може да бидат во основата на хроничниот замор. Други вообичаени алергени вклучуваат јаткасти плодови, кикирики, млечни производи, соја, школки и квасец.

Освен алергените, проблем може да предизвика и кандида, па се советува да се направи тест за присуство на оваа габа. Истражувањето вели дека 83 отсто од учесниците кои се префрлиле на диета против кандида доживеале намалување на симптомите поврзани со синдромот на хроничен замор.

Храна која се препорачува за борба против кандида се кефир, јогурт, кисела зелка, зелен зеленчук, лен и чиа семе и незасладен сок од брусница. Неопходно е да се исфрлат шеќерот, овошјето, алкохолот и житариците од менито.

Казеинот, протеин во млечните производи, може да предизвика сериозни алергиски реакции. Алергијата на казеин е повеќе од чувствителноста на лактоза; тогаш имунолошкиот систем произведува антитела за заштита од протеинот и може да предизвика ослободување на хистамин во телото. Ова може да предизвика коприва, назална конгестија, отежнато дишење, отекување на усните, устата, јазикот, лицето или грлото, па дури и анафилакса.

Се разбира, најдобриот начин да се избегнат овие симптоми е да се избегне казеин. Овој протеин е концентриран во високо-протеински млечни производи, вклучувајќи јогурт, млеко, сирење и сладолед.

Зголемете го внесот на витамини Б

Истражувачите открија директна врска помеѓу намаленото ниво на витамини од групата Б и синдромот на хроничен замор. Храната богата со витамин Б6 вклучува дива туна и лосос, банани, говедско месо, слатки компири, мисирка, лешници, лук, спанаќ.

Витаминот Б6 помага во спречување и ублажување на заморот и поддржува здрав имунолошки систем. Како што е наведено, некои истражувачи веруваат дека одредени вируси играат улога во влошувањето на синдромот на замор, така што зголемувањето на нивото на Б6 може да биде корисно бидејќи ја поддржува борбата против инфекцијата.

Витаминот Б12 може да ја зголеми енергијата, да ја намали депресијата, да спречи невролошка дегенерација и да заштити од некои видови на рак.

Веганите и вегетаријанците се особено изложени на ризик од недостаток на Б12, бидејќи најмногу се наоѓа во храната од животинско потекло. Храната со витамин Б12 вклучува говедски црн дроб, сардини, туна, свежо сирење, јагнешко месо, млеко, јајца.

За ефикасен третман на синдромот на хроничен замор, витамините Б се неопходни. Покрај храната богата со витамин Б, може да бидат корисни и додатоците од Б комплексот.

Важноста на калиумот и магнезиумот

Истражувањата покажуваат дека и калиумот и магнезиумот можат да помогнат во подобрување на симптомите поврзани со синдромот на хроничен замор. Во една студија објавена во британското медицинско списание The Lancet, кај пациентите со синдром на хроничен замор беше откриено дека имаат ниски нивоа на магнезиум што предизвикува ниско ниво на црвени крвни зрнца.

Во оваа студија, пациентите третирани со додатоци на магнезиум сами пријавиле подобрени нивоа на енергија, поизбалансирана емоционална состојба и помалку болка. На крајот од шестнеделната студија, на сите пациенти на кои им беше даден магнезиум, нивото на магнезиум во црвените крвни зрнца се врати во нормала.

Ако имате синдром на хроничен замор, размислете да ги додадете овие намирници богати со магнезиум во вашата исхрана: спанаќ, блитва, семки од тиква, јогурт и кефир, бадеми, црн грав, авокадо, смокви, темно чоколадо и банани.

Калиумот е одговорен за правилната рамнотежа на електролитите во телото. Храна богата со калиум се авокадо, спанаќ, слатки компири, кефир и јогурт, бел грав, банани, тиквички, суви кајсии и печурки. Симптомите на недостаток на калиум вклучуваат симптоми како што се општ замор, раздразливост и грчеви во мускулите.

Опуштете се

Хроничниот замор е секако исцрпувачки – и физички и психички. Страдањето од постојана исцрпеност, намалената функција на мозокот, хроничната болка во мускулите и зглобовите, стресот, па дури и чувството на вина, го нарушуваат телото и психата.

Долгорочното управување со стресот и релаксацијата мора да бидат витален дел од секој протокол што се користи за надминување на синдромот на хроничен замор. Иако не е лесно, императив е оние кои страдаат од синдром на хроничен замор да дадат се од себе за ефикасно да се справат со стресот и да се одморат доволно.

Тој „одмор“ значи повеќе од вообичаената рутина за спиење. Одвојте еден ден во неделата кога немате никакви обврски или обврски. Целиот ден навистина посветете го исклучиво на одмор.

Луѓето со синдром на хроничен замор мора да вежбаат со контролиран интензитет. Вежбите со висок интензитет можат да ве исцрпат неколку дена, затоа не се пријавувајте за интензивни и напорни тренинзи.

Се покажа дека терапијата со умерена вежба помага при замор, ментална јасност и депресија кај пациенти со синдром на хроничен замор.

Препораката на стручњаците е да се изведуваат аеробни активности два пати месечно, во комбинација со вежби дома во траење од приближно пет до 15 минути, пет дена во неделата.

Направете ја спалната соба рај за релаксација и бегство од стресот. Вашата спална соба треба да биде свежа и проветрена навечер, пред спиење, за полесно да заспиете, што е од голема важност, имајќи предвид дека луѓето кои патат од синдром на хроничен замор имаат проблеми со спиењето, а понекогаш и со непријатни живи соништа.

Етеричните масла се добра помош кога не можете да заспиете. Пробајте неколку капки во дифузор или на вашите слепоочници. Етеричните масла кои помагаат за релаксација се лаванда, еукалиптус, валеријана, камилица, јасмин.

прикажи повеќе
Advertisement

Здравје

Седум најдобри извори на КОМПЛЕТНИ ПРОТЕИНИ: Можете да ги вклучите во вашата секојдневна исхрана

Avatar

Published

на

Протеините се важен дел од секоја диета. Најдобрите извори на протеини се оние кои се целосни протеини, што значи дека ги содржат сите девет есенцијални амино киселини, молекулите кои го сочинуваат протеинот и градежните блокови на мускулите.

За да вклучите протеини во вашата исхрана, постојат два вида протеини што треба да се консумираат: протеин од растително потекло и протеин од животинско потекло, од кои сите се целосни протеини.

Еве некои од најдобрите извори на протеини во кои можете да уживате на дневна основа:

Пилешко

Пилешкото е одличен извор на животински протеини, содржи околу 38 грама протеини по чаша месо.

Грчки јогурт

Грчкиот јогурт е разновиден извор на протеини погоден и за солени и за слатки јадења. Служи и како кремаста основа за смути. Типична порција од 150 грама грчки јогурт содржи околу 16 грама протеини.

Грав

Гравот е одличен извор на растителни протеини. Богати со хранливи материи и протеини, гравот нуди флексибилност во кулинарската употреба.

Јаткасти плодови

Јаткастите плодови се лесен начин за брзо внесување на протеини.

Тофу

Тофу е одличен извор на протеини, со околу 10 грама протеини во секоја порција од половина шолја. Тофуто може да се пече на скара, пржено на воздух, парен, мекото тофу лесно може да се ужива сирово, а опциите за додавање тофу во рецептите на база на месо се бесконечни, пишува Real Simple.

Јајца

Има добра причина зошто јајцата се толку популарна храна за појадок, тие се целосен извор на протеини и содржат шест грама протеини по јајце, плус есенцијални амино киселини, а сето тоа им помага на вашето тело и мозок да започне наутро.

Риба и морска храна

Морската храна е прекрасен извор на целосни протеини. Добрата работа за рибата како извор на протеини е што има толку многу сорти.

Прочитај повеќе

Здравје

Седум работи кои можат да го оштетат видот без да знаеме!

Avatar

Published

на

Резултатите од истражувањето предвидуваат дека речиси половина од светската популација ќе има проблем со миопија до 2050 година.

Драстично е зголемено оштетувањето на видот, предупредуваат експертите и посочуваат дека во половина од случаите оштетувањето можело да се спречи.

Ние генерално ја земаме визијата здраво за готово – додека не се појави проблем. Проблемот со кратковидоста (миопија) постојано се зголемува, а една студија предвидува дека до 2050 година 4.758 милиони луѓе ќе бидат кратковиди – речиси половина (49,8 проценти) од светската популација.

Извештајот на Светската здравствена организација (СЗО) предвидува драматично зголемување на потребата за нега на очите во блиска иднина, истакнувајќи дека најмалку 2,2 милијарди луѓе ширум светот имаат оштетен вид – а околу половина од нив имаат губење на видот што може да се спречи.

„Некои луѓе можеби нема да посветат доволно внимание на своето здравје на очите и ќе пропуштат годишни прегледи кои играат клучна улога во откривањето на состојби како што се катаракта, глауком и макуларна дегенерација поврзана со возраста“, вели офталмологот д-р Јорн Слот Јоргенсен. „Кога ќе се откријат и третираат рано, овие проблеми можат ефикасно да се менаџираат и да помогнат во зачувување на видот.

Јоргенсен забележува дека пандемијата исто така одигра значајна улога во влошувањето на проблемите со очите, особено зголемувањето на миопијата. „Со преминувањето на работа на далечина, луѓето поминуваат многу повеќе часови пред екраните, и на работа и во слободно време. Грижата за здравјето на очите не е само прашање на удобност, тоа е основен аспект на нашата општа благосостојба“.

Д-р Јоргенсен и Евелин Менса, офталмолог и очен хирург, член на советот на Кралскиот колеџ за офталмолози, наведуваат седум начини на кои го оштетуваме нашиот вид без воопшто да го сфатиме тоа.

1. Недостасуваат редовни прегледи

Д-р Менсах вели дека се препорачува да се прави очен преглед на секои две години, или почесто ако е препорачано од оптичар. Јоргенсен додава: „Неуспехот да се направат редовни очни прегледи може да доведе до состојби како што се глауком, дијабетична ретинопатија и макуларна дегенерација на окото, кои во почетната фаза се развиваат без забележливи симптоми, остануваат неоткриени на време“. Раното откривање е клучно за ефективен третман и зачувување на видот“.

Рутинскиот очен преглед може да открие и рани знаци на основните системски здравствени состојби, како што се дијабетес, висок холестерол и висок крвен притисок.

2. Останување подолго и подолго пред екранот

Широката употреба на дигитални уреди како што се лаптопи, таблети и паметни телефони доведе до тоа да трошиме се повеќе време гледајќи во екранот, забележува д-р Јоргенсен. „Ова доведува до напрегање на очите, кое се карактеризира со симптоми како суви очи, главоболки и заматен вид“, објаснува офталмологот.

„Во оваа ера на дигитална технологија, добра идеја е да се следи правилото 20-20-20“, истакнува д-р Менса – тоа значи дека на секои 20 минути, гледајте во нешто оддалечено 20 стапки (шест метри) 20 секунди. „Исто така, не заборавајте да трепкате кога гледате во екранот за да спречите сушење на вашите очи.

3. Носење очила за сонце без УВ заштита

Јоргенсен наведува дека ако очилата за сонце немаат соодветна УВ заштита, тоа ги изложува нашите очи на штетно ултравиолетово зрачење, што придонесува за катаракта и макуларна дегенерација поврзана со возраста.

Д-р Менсах вели дека изложувањето на УВ зрачење може да влијае и на формирање на израстоци на површината на очите, таканаречена птеригија.

„Не сите очила за сонце ја филтрираат УВ светлината, затоа проверете дали се соодветно означени. Никогаш не гледајте директно во Сонцето бидејќи тоа може да предизвика изгореници на макулата и трајно губење на видот“.

4. Лоша исхрана и недостаток на хранливи материи

Здравата, урамнотежена исхрана може да помогне да се намали ризикот од болести опасни по видот, првенствено макуларна дегенерација, оштетување на централниот дел на мрежницата што најчесто се јавува кај постарите лица и предизвикува губење на видот во центарот на видното поле. Д-р Менсах објаснува дека макулата – делот од мрежницата што го обработува она што го гледаме пред нас – содржи природни пигменти како што се лутеин и зеаксантин кои се наоѓаат во темно зелениот, лиснат зеленчук како спанаќот и кељот.

„Витамините А, Ц и Е се исто така корисни, затоа јадете најмалку пет порции овошје и зеленчук дневно“, советува таа. „И ако имате семејна историја на макуларна дегенерација, прашајте го вашиот лекар за земање додатоци.

5. Пушење

Ако сте пушач, откажувањето од цигарите не само што ќе има корист за вашето општо здравје, туку и за здравјето на очите, нагласува д-р Менсах. „Отказот од пушењето е модифициран фактор кој може да го намали ризикот од развој на одредени состојби како макуларна дегенерација и катаракта.

6. Не носење на пропишаните очила

Постои широко распространета заблуда дека носењето диоптриски очила го влошува видот, забележува д-р Менсах. „Ова апсолутно не е точно“, нагласува таа. „Примарната причина за носење диоптриски очила е едноставно затоа што ви се потребни. Ако избегнувате да ги носите, ризикувате главоболка“.

7. Несоодветно осветлување

„Работата или читањето во слабо осветлена просторија може да доведе до напрегање на очите, непријатност и послаб вид“, вели Јоргенсен. Тој истакнува дека доброто осветлување е од витално значење за создавање удобни услови за читање и работа.

Прочитај повеќе

Здравје

Што се случува во нашето тело кога ја прескокнуваме ВЕЧЕРАТА?

Avatar

Published

на

Различните диети и зафатените распореди доведоа до тоа повеќе луѓе да го прескокнуваат вечерниот оброк, но истражувањата покажуваат дека тоа има негативни ментални и физички последици. Што треба да знаеме за се почестата практика на прескокнување на вечерата?

Сите ја слушнале општоста дека појадокот е најважниот оброк во денот, но и вечерата е важна. Тоа е последниот голем оброк во денот, а за многу луѓе, вечерата е првото нешто што паѓа од нивната листа на задачи кога распоредот е исполнет со вечерни обврски, настани и активности. Прескокнувањето на вечерата може да се случи случајно кога ручекот прави да се чувствувате сити дури и по вечерата, а има и такви кои намерно ја прескокнуваат вечерата затоа што се држат до временски ограничен период на исхрана кој завршува попладне или практикуваат различни диети.

Важноста на вечерата

Вечерата не е само трет оброк во денот. Исто така, тоа е последната шанса во денот да му ги дадете на вашето тело калориите и исхраната што му се потребни за да напредува пред да заспиете, што за повеќето луѓе е најдолгиот период од 24 часа кога остануваат без храна.

Што се случува кога ќе ја прескокнете вечерата?

Секогаш кога јадете, или не јадете, тоа предизвикува низа реакции во вашето тело. Дури и малите промени во редовните оброци може да ја нарушат вашата способност да го регулирате вашиот апетит, бидејќи менувањето на вашата дневна рутина на исхрана го нарушува деноноќниот ритам, 24-часовниот циклус кој управува со многу телесни функции, според прегледот објавен во август 2021 година во списанието Current Opinion in Biotechnology. . На долг рок, редовното прескокнување оброци може да има негативно влијание врз вашето здравје.

Прескокнувањето на ручек или вечера особено го зголемува ризикот од кардиоваскуларни болести, според студијата објавена во март 2023 година во Журналот на Академијата за исхрана и диететика. Краткорочно, прескокнувањето на вечерата може да доведе до флуктуации на шеќерот во крвта што може да ве натера да се чувствувате под стрес или да имате намалена енергија, пишува Everyday Health.

Како општо правило, експертите предлагаат да јадете нешто во вообичаеното време за вечера, дури и ако сте сити од голем или доцен ручек, за да го доведете телото на распоред.

Прескокнувањето оброци може да влијае и на вашето ментално здравје. Според студијата објавена во 2020 година во списанието Innovation in Aging, постарите лица кои прескокнувале оброци имале повеќе симптоми на депресија, анксиозност и несоница од оние кои не го правеле тоа.

Дали прескокнувањето на вечерата може да ви помогне да изгубите тежина?

Намалувањето на оброците може да изгледа како кратенка за губење на неколку килограми. Меѓутоа, со текот на времето, прескокнувањето на вечерата не е добра стратегија за слабеење. Всушност, прескокнувањето на вечерата беше најголемиот предиктор за зголемување на телесната тежина во студијата објавена во јануари 2021 година во списанието Nutrients. Прескокнувањето на појадок, ручек или вечера може да ве направи поподложни на развој на нарушување во исхраната, според студијата објавена во април 2022 година во списанието Eating and Weight Disorders. Подобар пристап може да биде да јадете повеќе калории за појадок и ручек, а потоа да јадете помалку за време на вечерата, што ќе го направи најлесниот оброк во денот.

Прочитај повеќе