Connect with us

Здравје

Научниците успеаја да создадат човечки ембрион: Зошто е важно?

Avatar

Published

на

Сензационалното соопштение на годишниот состанок на Меѓународното здружение за истражување на матични клетки покренува голем број прашања – пред се етички и правни.

За прв пат во историјата, тим од научници од Велика Британија и САД успеаја вештачки да создадат човечки ембриони – од генетски материјал на една матична клетка.БиБиСи на руски одговори на некои од нив .

Што точно беше направено првиот пат?

Како вештачкиот ембрион се разликува од нормалниот?

Како беа решени етичките прашања?

Зошто е ова воопшто потребно?

Кои се потенцијалните ризици од новата технологија?

Зошто експериментот се смета за историски?

Ембрионот на кој било цицач се формира во моментот на зачнувањето, односно спојувањето на две герминативни клетки на родителите.

Секој од нив содржи само половина од збир на хромозоми – така што кога ќе се спојат, тие ги надополнуваат генетските информации на другиот.

Во сензационален експеримент, секој човечки ембрион бил одгледуван со делење на една матична клетка од донаторот – ефикасно клонирање.

Експериментите за клонирање на луѓе се забранети со закон во повеќето земји – сепак, во овој случај беше дадена дозвола, под услов израснатите ембриони да бидат уништени во рок од две недели.

Сепак, потребно е да се земе со резерва бидејќи сензационалната објава се уште нема добиено формална потврда во форма на научен напис со детална приказна за подготовка и спроведување на успешен експеримент.

Многу експерти се воздржуваат од коментари, чекајќи го објавувањето.

Како вештачкиот човечки ембрион се разликува од нормалниот?

Лабораторискиот ембрион не е добиен со спојување на две герминативни клетки на родителите, туку од една матична клетка на донаторот (а со тоа и генетски идентична со организмот на родителот).

Матичните клетки се еден вид „празен лист“ во телото, кои по потреба се „специјализираат“ и се претвораат во клетки на какви било внатрешни органи и ткива.

Всушност, целиот ембрион се состои од матични клетки во раните фази на развој.

Во овој случај, научниците успеале да ја „убедат“ матичната клетка да стане ембрион на матичниот организам.

Ова се случи во многу рана фаза на развој, кога целиот ембрион се состои од едно оплодено јајце.

Зошто е ова воопшто потребно?Синтетичките ембриони, стари само неколку дена или недели, би можеле да им помогнат на истражувачите да ги проучат најраните фази на човековиот развој – и можеби да го решат проблемот со неплодноста со кој се соочуваат многу парови.

На пример, во раните фази на бременоста, често завршува ненадејно без очигледна причина.

Во исто време, можностите за проучување на човечкиот ембрион во мајчиниот организам – па дури и во многу раните фази на формирање, се крајно ограничени.

Проучувањето на вештачките ембриони во лабораторија ќе помогне да се реши овој проблем и, меѓу другото, подобро да се разберат причините за раните абортуси.

Како беа решени етичките и правните прашања?Вештачки одгледуваните ембриони не спаѓаат во законската дефиниција за „ембрион“, бидејќи тие се одгледуваат две недели.

Овој период е пропишан во законодавството на повеќето земји како максимум можен за експерименти.

До крајот на втората недела од моментот на зачнувањето, мозокот сè уште не почнал да се формира во ембрионот и чукањето на срцето не се слуша – затоа, експертите не се соочуваат со етичка дилема.

Но, 14 дена по оплодувањето, законот налага преживеаните ембриони да се пресадат во телото на сурогат мајката.

Или – во случај ембрионот да е создаден исклучиво за целите на експериментот – уништете го.

Кои се потенцијалните ризици од новата технологија?Денес, не постојат јасни правила кои го регулираат одгледувањето на човечки ембриони од матични клетки – но тие се едноставно неопходни.

Најновите биотехнологии стануваат поевтини, а нивната употреба дома често дури и не бара посебно образование и знаење.

„Многу е важно истражувањето во оваа област да се врши внимателно и транспарентно“, вели Џејмс Бриско, професор на Институтот Френсис Крик.

Опасноста е дека превидите и неоснованите тврдења ќе имаат застрашувачки ефект врз јавноста и политичарите, сериозно да ја оштетат целата индустрија, додаде тој.

прикажи повеќе

Здравје

Како да ја ублажите кашлицата? РЕЦЕПТ

Avatar

Published

на

Кромидот е многу хранлива и здрава храна, а она што го прави толку лековито е содржината на витамините А, Б1, Б2, Ц и фитонциди, кои прават моќна комбинација кога е во прашање одбраната на вашето тело.

Витаминот А помага во одржувањето на правилното функционирање на имунолошкиот систем и заедно со витаминот Б2, обезбедува правилно функционирање на мукозната мембрана и респираторниот тракт. Витаминот Ц го зајакнува имунолошкиот одговор на телото, го скратува времетраењето на настинките и го промовира растот и ефикасноста на имуните клетки, а исто така промовира зголемување на количината на интерферон, кој има антивирусно дејство. Фитоцидите се карактеризираат со силни антибактериски својства, го спречуваат развојот и ширењето на вирусите во телото и успешно се борат дури и со туберкулозата.

Сирупот од кромид е многу лесен за подготовка, евтин е, здрав и може да се даде и на возрасни и на деца. Се препорачува при кашлица, намалување на слузта (количество на акумулирана слуз во органите за дишење), намалување на телесната температура и други воспалителни процеси, особено на горниот и долниот респираторен тракт. Кромидот ја забрзува циркулацијата, што го поттикнува потењето и исфрлањето на токсините и вирусите од телото.

Рецепт за сируп од кромид:

1 поголем кромид
2-3 лажици шеќер или кромид исечкајте ги на помали коцки и додадете шеќер или мед.

Оставете покриено неколку часа. По 3-4 часа, процедете 4-5 ml сируп. Најдобро е секој ден да правите нов сируп, бидејќи хранливата вредност исчезнува по стоењето.

Во сирупот од кромид можете да додадете и едно чешне мелено лук, што дополнително ќе помогне во борбата против вирусите и бактериите.

Конзумирајте го сирупот три пати на ден по лажичка (5 ml).

Прочитај повеќе

Здравје

Како сами да си помогнете во случај на срцев удар!

Avatar

Published

на

ИНФАРКЦИЈАТА е една од најчестите причини за ненадејна смрт, а се почесто кај младите! Главната причина за тоа е што луѓето не обрнуваат внимание на предупредувачките сигнали кои телото им ги испраќа, мислејќи дека тоа не е ништо сериозно.

Повеќето луѓе се беспомошни кога имаат срцев удар. Личноста чие срце чука неправилно и престанува да работи има само 10 секунди пред да ја изгуби свеста.

Сепак, лесно можете да си помогнете со силно и континуирано кашлање. Длабоко вдишувајте секој пат пред да кашлате. Кашлицата мора да биде длабока и продолжена, како кога искашлувате флегма.

Мора да го повторувате дишењето и кашлањето на секои две секунди без да престанете додека не пристигне помошта или додека не почувствувате дека вашето срце повторно чука во редовен ритам.

Длабокото дишење внесува кислород во белите дробови, а движењата предизвикани од кашлањето вршат притисок врз срцето и ја одржуваат циркулацијата. Притисокот врз срцето помага да се врати нормалниот ритам. На овој начин инфарктните навреме можат да стигнат до болница и да го преживеат нападот, пренесува „Крстарица“.

Прочитај повеќе

Здравје

Три најдобри начини да ја спречите настинката пред да се случи

Avatar

Published

на

Не постои трик што може да ве оддалечи од настинката, но постојат чекори што можете да ги преземете за да го намалите ризикот.

„Настинките се вируси на горните дишни патишта кои се шират преку капките што се создаваат кога некој кашла или кива“, вели д-р Делана Вардлоу, лекар за семејна медицина во Temple Health во Филаделфија, пишува Huff Post.

– Луѓето можат да го добијат ако стапат во контакт со други болни или со допирање на загадени површини и ставање на рацете на лицето – рече Вардлоу.

Еве што можете да направите за да спречите појава на настинка:

Миј ги рацете

По пандемија, се подразбира дека миењето раце е важен начин да се заштитите од кој било вирус.

Вирусите се шират со контакт (од човек на човек или лице допирајќи … предмети кои можат да ја носат инфекцијата на нивните површини), како и капки кои се пренесуваат со кивање, кашлање или друг близок контакт. Ова го прави миењето на рацете важен чекор во спречување на инфекција. Правилното миење на рацете се состои од миење на рацете со сапун и вода 20 секунди.

Дезинфицирајте ги површините кои се чувствителни на допир

Областите како што се кваките на вратите, мобилните телефони и прекинувачите за светла може да се контаминираат со капки од вирусот на настинка доколку ги допре некој што е болен. Може да биде корисно и деконтаминацијата на површините со голем допир во заедничките области.

Спијте доволно и практикувајте други паметни навики

– Сакаме да ги поттикнеме луѓето да практикуваат здрави навики… да се погрижиме да имаме соодветен сон, да се погрижиме да имаме соодветна исхрана, да се погрижиме да ги третираме нашите хронични медицински состојби – објасни Вардлоу.

Кога сте генерално поздрави, ризикот од настинка е намален. Дополнително, основната грижа за себе, како што се спиењето, вежбањето и исхраната може да ви помогне да го одржите вашиот имунолошки систем на најдобар можен начин.

Прочитај повеќе