Connect with us

Спорт

Незапирливиот Јокиќ го предводеше Денвер до шампионската титула!

Avatar

Published

на

Нагетс победија на домашен терен со 94:89 во петтиот меч од финалето и ја добија серијата со 4:1, а Јокиќ ги предводеше новите шампиони со 28 поени и 16 скока.

На 47-годишното чекање му дојде крајот. Денвер Нагетс ја освоија првата шампионска титула во историјата на НБА лигата со поразот на Мајами Хит, а српскиот центар Никола Јокиќ беше прогласен за најкорисен играч во финалната серија.

Нагетс победија на домашен терен со 94:89 во петтиот меч од финалето и ја добија серијата со 4:1, а Јокиќ ги предводеше новите шампиони со 28 поени и 16 скока.

Ова беше трет пораз за Мајами во финалето на НБА во последните 10 сезони.

Два дена откако неговиот сонародник, тенисерот Новак Ѓоковиќ ја освои рекордната 23. Грен слем титула во кариерата на Ролан Гарос, Јокиќ го реши финалето на најдоброто кошаркарско натпреварување во светот.

Во петтиот натпревар, во кој Денвер имаше многу проблеми со шутните проценти, српскиот центар повторно ја презеде улогата на лидер, а во последната четвртина одбраната на Нагетс повеќе од пет минути го спречи Мајами да постигне кош.

„Целиот тим одигра одлично. Беше грда игра, не ги погодивме ударите.

„Но на крајот некако најдовме начин да се одбраниме и постигнавме 90 поени, затоа и победивме. Ја завршивме работата и сега сите можеме да си одиме дома“, изјави Јокиќ по натпреварот.Шампионскиот прстен кој се доделува на сите играчи на победничкиот тим ја претставува круната на кариерата на 28-годишниот Јокиќ, кој претходно ја освои наградата МВП за најкорисен играч во регуларниот дел од сезоната во НБА во 2021 година. и 2022 година.

Мајкл Мелоун, тренерот на Денвер, во првите моменти на славје испрати порака до ривалите во лигата.

„Имам новости за сите вас, немаме намера да застанеме сега. Сакаме повеќе“.

Тренерот на новиот НБА шампион потоа со одбрани зборови проговори за Никола Јокиќ.

„Никола Јокиќ е одличен човек, одличен сопруг, татко, син и брат, а на кошаркарскиот терен повторно и повторно покажува дека е најдобар играч во НБА. „Тој е

нашиот МВП, го сакаме и сме благодарен што го носи дресот на Нагетс“, рече тој. Мелоун.

Денвер влезе во плеј-офот како тим со најдобар учинок од регуларниот дел од сезоната во НБА, додека Мајами едвај се пласираше во плеј-офот.

На патот до финалето, Денвер ги елиминира Минесота, Феникс и Лос Анџелес Лејкерс, додека Мајами беше подобар од Милвоки, Њујорк и Бостон.

Во петтата, која ќе се покаже како решавачка игра на финалето, Јокиќ го следеше Мајкл Портер Јуниор со 16 поени и 13 скока во тимот на Денвер, а Џамал ​​Мари додаде 14 поени и по осум скока и асистенции.

„Победуваме за секој од момците до нас. Затоа овој трофеј ни значи многу.

„Се беше одлично оваа сезона, верувавме еден во друг“, додаде Јокиќ.

Тој стана само петтиот српски кошаркар кој ја освоил титулата во НБА, пред него Дарко Миличиќ (Детроит, 2004), Предраг Стојаковиќ (Далас, 2011), Огњен Кузмиќ (Голден Стејт, 2015) и Немања Бјелица (Голден Стејт, 202).

Во поразениот тим на Мајами најефикасен беше Џими Батлер со 21 поен, додека Бем Адебајо забележа 20 поени и 12 скока.

Во последните минути од играта, двете екипи ги фрлија сите карти на физички интензивна, цврста одбрана, а атмосферата во Бол Арената во Денвер стануваше се поелектрична како што минуваа секундите и минутите.

Со голот на Џамал ​​Марио, Денвер поведе со 81:76 на шест и пол минути до крајот на натпреварот.

На повеќе од пет минути од почетокот на последниот период, Мајами остана без постигнат кош.

Потоа Џими Батлер се „разбуди“, погоди две поврзани тројки, а потоа и две слободни, па Мајами поведе со 89:88.

Брус Браун ја врати предноста на Денвер од 90:88 и овој резултат стоеше на семафорот на минута и девет секунди пред крајот.

Макс Штрус промаши тројка против Мајами, а на другата страна непрецизни беа Јокиќ и Гордон.

Кентавиус Калдвел-Поуп потоа му ја украде топката на Батлер, извлече фаул и изведе две слободни фрлања за 92:89.

Батлер се обиде да го израмни натпреварот со тројка, но промаши, Браун ја фати топката за Денвер и по фаулот упати две слободни фрлања, по што можеше да започне славјето на Нагетс.

прикажи повеќе

Спорт

Ливерпул го реализираше еден од најголемите трансфери во историјата на фудбалот

Avatar

Published

на

Англискиот Ливерпул го договори трансферот на Еквадорецот од редовите на Брајтон, Мојсес Кајсед за 126 милиони евра, на денот кога стартува новата сезона во Премиер лигата.

За потписот на Еквадорецот беше „во игра“ и Челзи, но „црвените“ беа поубедливи и добија сигурен дефанзивен играч за врска.

Кога ќе се комплетира трансферот на Каиседа, тој ќе биде шести по големина во историјата на фудбалот, веднаш зад трансферот на Нејмар во ПСЖ (222 м.), трансферот на Мбапе во ПСЖ (180 м.), Кутињо во Барселона (135 м.), трансферот на Дембеле. до Барселона (135м) и трансферот на Феликс во Атлетико Мадрид (127м).

Каиседо беше еден од најдобрите играчи на Брајтон минатата сезона.

Претходната сезона не беше ниту во Англија бидејќи таа натпреварувачка година ја мина во белгиски Бершо, а од 2021 година е дел од европскиот фудбал.

Тој пристигна во Брајтон од еквадорскиот Индепедиенте.

Само една година подоцна тој чекаше да биде една од најголемите трансфер приказни во историјата на фудбалот и секако стана најголемиот трансфер во историјата на еквадорскиот фудбал.

Преселбата во Ливерпул ќе биде официјализирана во петок, откако тој ќе ги заврши медицинските прегледи.

Прочитај повеќе

Спорт

Јунајтед ја прифати понудата за Мегваер

Avatar

Published

на

Манчестер Јунајтед ја прифатил понудата на Вест Хем за стоперот Хари Мегваер, објави Фабрицио Романо.

„Чеканите“ понудија 30 милиони фунти (35 милиони евра) за некогаш најскапиот стопер во светот.

Единствена пречка за трансферот се условите кои Вест Хем му ги нуди на Мегваер, кој од летово има годишна плата од 12 милиони евра од Јунајтед.

Јунајтед му плати на Лестер рекордни 80 милиони фунти за Мегваер во 2018 година.

Договорот го обврзува со Јунајтед уште две сезони, според кои заработува речиси 200.000 фунти неделно.

Поради честите грешки во одбраната, минатата сезона стартуваше само на 16 од 61 натпревар, а на стоперската позиција беше само петта опција за Ерик тен Хаг.

Инаку, Јунајтед планира да продаде повеќе Скот Мектомини и Фред, а од сите три трансфери очекуваат приход од околу 90 милиони фунти.

Прочитај повеќе

Спорт

Анти-саудиска клаузула доаѓа во фудбалот?

Avatar

Published

на

Клубовите од Саудиска Арабија потрошија многу пари и одзедоа бројни играчи, а тоа не му се допаѓа на Наполи.

Фудбалската лига на Саудиска Арабија е посилна од кога било досега и по имиња посилни од повеќето европски лиги, а тоа не им се допаѓа на сите.

Аурелио де Лаурентис, сопственикот на Наполи, е подготвен да воведе новина во светот на фудбалот, односно антисаудиска клаузула.

Клаузули во договорите не се ништо ново, постојат во светот на спортот, во договорите на обичните работници и нормалните секојдневни луѓе, но ваквата клаузула е нешто ново.

Што е тоа? Наполи планира да постави излезна клаузула за своите играчи, додека во случај на интерес од клубови од Саудиска Арабија, таа клаузула би била многукратно посериозна.

Ќе видиме како ќе функционира во пракса и дали е изводливо да се воведе ваква клаузула, но дефинитивно многу би променила доколку се вклучи.

Прочитај повеќе