Connect with us

Спорт

ПРЕСВРТ! Меси оди во САД – Чист бизнис или ..?!

Avatar

Published

на

Лионел Меси нешто неочекувано реши кариерата да ја продолжи во американската МЛС лига.

По сезоната во која конечно го освои Светското првенство со Аргентина, се очекуваше негово враќање во Барселона.

Преговорите траеја долго, а потоа пристигна неверојатна понуда од Саудиска Арабија.

Меси сепак ја одби понудата од 1,2 милијарди евра за влез во лигата во која најголем ривал му е Кристијано Роналдо.

Тој се одлучил за многу помала сума пари во САД , но парите всушност не биле во сосема поинаков план во оваа одлука.

Меси истакна дека неговиот фокус бил да се оддалечи од Европа и од центарот на вниманието по двете напорни сезони во дресот на ПСЖ за повеќе да се посвети на семејството.

Во тоа ќе му помогне преселбата во САД, каде фудбалот е речиси маргинализиран меѓу професионалните спортови.

Профит

Сепак, одлуката да се пресели во Мајами е пред се деловна.

Меси можеби нема да добие милијарда евра , но постигна повеќе од одличен договор со Мајами.

Тој ќе добие дел од профитот од Apple и Adidas, кои се меѓу највредните компании во светот, дел од приходите од претплатниците на новата сезона од преносите на натпреварите од МЛС, дел од добивката од продажбата на билети и има права на сликата, како и опција за сосопственички права во Интер.

И нема пазар во светот поголем од американскиот кога е во прашање спортскиот бизнис.

Меси донесе повеќе од рационална одлука со оглед на тоа дека има 35 години и се ближи до крајот на својата играчка кариера.

Тој ќе ги искористи последните години каде што може да остави некаков белег на теренот за да ја зголеми популарноста на неговиот бренд во светот, особено во САД, пред можеби да се пресели во Арабија и да ја здебели својата банкарска сметка.

Популарност

Америка е маркетиншки рај, особено кога се во прашање светските трендови, па со преселба на Флорида, Меси веројатно ќе почне да ја гради својата деловна империја на која ќе се фокусира по завршувањето на кариерата.

А Мајами, МЛС и Америка нема да загубат ништо со оваа зделка, згора на тоа ќе профитираат и повеќекратно.

Меси е најголемата ѕвезда што играла во оваа лига по Дејвид Бекам, со сета почит кон Златан Ибрахимовиќ.

И како што доаѓањето на Бекам во Лос Анџелес во 2007 година ја „лансираше“ МЛС лигата во светот, така и Меси ќе ја направи уште попопуларна.

Всушност, тој веќе го направи тоа во првите часови откако јавно се повреди за да игра за Интер Мајами.

Овој клуб за неколку часа го удвои бројот на следбеници на социјалните мрежи, но и значително ја зголеми својата пазарна вредност.

Поскапи билети од финалето на НБА

Клубот што Бекам штотуку го претстави во МЛС откако го купи за 25 милиони долари, неговата вредност скокна од 600 на 1 милијарда долари.

А посебна приказна е како Интер Мајами ќе го искористи доаѓањето на Меси.

Билетите за нивниот стадион, со скромен капацитет од 18.000 седишта, драстично поскапеа.

Од околу 80 до дури 482 долари колку ќе чини билет за дебито на Меси против Круз Асул на 21 јули.

На пример, билетот за третиот натпревар од многу попопуларното НБА финале помеѓу Мајами Хит и Денвер Нагетс беше поевтин (416).

прикажи повеќе
Advertisement

Спорт

Ливерпул го реализираше еден од најголемите трансфери во историјата на фудбалот

Avatar

Published

на

Англискиот Ливерпул го договори трансферот на Еквадорецот од редовите на Брајтон, Мојсес Кајсед за 126 милиони евра, на денот кога стартува новата сезона во Премиер лигата.

За потписот на Еквадорецот беше „во игра“ и Челзи, но „црвените“ беа поубедливи и добија сигурен дефанзивен играч за врска.

Кога ќе се комплетира трансферот на Каиседа, тој ќе биде шести по големина во историјата на фудбалот, веднаш зад трансферот на Нејмар во ПСЖ (222 м.), трансферот на Мбапе во ПСЖ (180 м.), Кутињо во Барселона (135 м.), трансферот на Дембеле. до Барселона (135м) и трансферот на Феликс во Атлетико Мадрид (127м).

Каиседо беше еден од најдобрите играчи на Брајтон минатата сезона.

Претходната сезона не беше ниту во Англија бидејќи таа натпреварувачка година ја мина во белгиски Бершо, а од 2021 година е дел од европскиот фудбал.

Тој пристигна во Брајтон од еквадорскиот Индепедиенте.

Само една година подоцна тој чекаше да биде една од најголемите трансфер приказни во историјата на фудбалот и секако стана најголемиот трансфер во историјата на еквадорскиот фудбал.

Преселбата во Ливерпул ќе биде официјализирана во петок, откако тој ќе ги заврши медицинските прегледи.

Прочитај повеќе

Спорт

Јунајтед ја прифати понудата за Мегваер

Avatar

Published

на

Манчестер Јунајтед ја прифатил понудата на Вест Хем за стоперот Хари Мегваер, објави Фабрицио Романо.

„Чеканите“ понудија 30 милиони фунти (35 милиони евра) за некогаш најскапиот стопер во светот.

Единствена пречка за трансферот се условите кои Вест Хем му ги нуди на Мегваер, кој од летово има годишна плата од 12 милиони евра од Јунајтед.

Јунајтед му плати на Лестер рекордни 80 милиони фунти за Мегваер во 2018 година.

Договорот го обврзува со Јунајтед уште две сезони, според кои заработува речиси 200.000 фунти неделно.

Поради честите грешки во одбраната, минатата сезона стартуваше само на 16 од 61 натпревар, а на стоперската позиција беше само петта опција за Ерик тен Хаг.

Инаку, Јунајтед планира да продаде повеќе Скот Мектомини и Фред, а од сите три трансфери очекуваат приход од околу 90 милиони фунти.

Прочитај повеќе

Спорт

Анти-саудиска клаузула доаѓа во фудбалот?

Avatar

Published

на

Клубовите од Саудиска Арабија потрошија многу пари и одзедоа бројни играчи, а тоа не му се допаѓа на Наполи.

Фудбалската лига на Саудиска Арабија е посилна од кога било досега и по имиња посилни од повеќето европски лиги, а тоа не им се допаѓа на сите.

Аурелио де Лаурентис, сопственикот на Наполи, е подготвен да воведе новина во светот на фудбалот, односно антисаудиска клаузула.

Клаузули во договорите не се ништо ново, постојат во светот на спортот, во договорите на обичните работници и нормалните секојдневни луѓе, но ваквата клаузула е нешто ново.

Што е тоа? Наполи планира да постави излезна клаузула за своите играчи, додека во случај на интерес од клубови од Саудиска Арабија, таа клаузула би била многукратно посериозна.

Ќе видиме како ќе функционира во пракса и дали е изводливо да се воведе ваква клаузула, но дефинитивно многу би променила доколку се вклучи.

Прочитај повеќе