Connect with us

Свет

Измислена вакцина против двата најсмртоносни КАНЦЕРИ во светот?!

Avatar

Published

на

Научниците произведоа вакцина која може да помогне да се спречи повторување на два од најсмртоносните видови на рак во светот. Се развива вакцина за рак предизвикан од мутација на генот KRAS, а прелиминарните истражувања ги тестираа неговите ефекти кај луѓе со рак на дебелото црево и панкреасот.

Студијата за прв пат кај луѓе покажа дека вакцината, развиена од Elicio Therapeutics, покажува потенцијал да го намали ризикот од повторување кај 100 проценти од пациентите на кои им биле отстранети туморите, но сепак имаат маркери за рак во крвта.

Научниците кои го спроведоа истражувањето изјавија за Daily Mail дека иако се потребни многу поголеми студии за да се потврди ефикасноста на лекот, вакцината може да ја подобри стапката на преживување кај ракот на дебелото црево и панкреасот (чија стапка на преживување за пет години е само 12,5 проценти).

За разлика од другите експериментални вакцини за рак во развој, оваа не треба да се прилагоди на секој пациент, што ја прави подостапна и поевтина. Експертите ја тестирале вакцината на 25 пациенти кои имале рак на панкреасот или дебелото црево. На сите им беа отстранети туморите хируршки, но сепак во крвта имаа биомаркери за рак, што доведува до висок ризик за враќање на болеста.

„Тоа е периодот во кој личноста која за жал не е излечена има најмала количина на рак во својот состав“, рече Паштун Каси, директор за истражување на рак на дебелото црево во Weill Cornell Medicine во САД. По третманот, висок процент од пациентите (77%) имале намалување на нивото на биомаркери, додека 33% од нив повеќе немале биомаркери за рак во крвта.

Вакцината користи два пептиди, G12D и G12R. Тие се врзуваат за албумин, протеин во телото кој ги транспортира масните киселини до лимфните јазли. Албуминот и помага на вакцината да патува до лимфните јазли, каде што го активира имунолошкиот систем. Ова се разликува од другите пептидни вакцини, вели Каси, бидејќи слични вакцини имаат бајпас, што значи дека тие патуваат до органите што не им се потребни и се деградираат во тој процес.

Во текот на лекувањето, вакцината се инјектира и на рацете и на нозете, односно се даваат вкупно четири инјекции неделно во период од четири недели. Пациентите продолжија со овој процес, а потоа паузираа пред да започнат со тримесечната ревакцинација. Фазата на ревакцинација е неопходна бидејќи по одредено време имунолошкиот одговор на вакцината слабее.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Објавена листа на најдобри градови за живеење во 2023

Avatar

Published

на

Списокот е направен врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Судејќи според ситуацијата на листата, а во споредба со претходните години, најмногу закрепнале градовите во азиско-пацифичкиот регион. Индексот, исто така, сугерира дека животот во градовите е малку подобар од кој било момент во последните 15 години.

Порастот главно доаѓа од подобрувањата во здравствената заштита и образованието низ Азија, Блискиот Исток и Африка, дури и кога резултатите од стабилноста се задржаа поради граѓанските немири во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот ширум светот и континуираните конфликти во градовите како Киев. . Крајот на пандемските ограничувања низ светот, исто така, ја подобри културата бидејќи настаните и атракциите се вратија.

Првиот град на листата на најдобри места за живеење во 2023 година е Виена. На австриската престолнина не му е непознато првото место на индексот на услови за живот, само накратко го изгуби признанието во 2021 година кога затворањето на пандемијата ги погоди музеите и рестораните. Со совршени резултати во стабилноста, здравството, образованието и инфраструктурата, Виена го зазеде првото место. Втор на листата е Копенхаген, од Данска.

Мелбурн и Сиднеј го вратија своето рангирање (трето и четврто соодветно) во топ 10 по падот на индексот за време на пандемијата на коронавирус, што го „затегна“ здравствениот систем на Австралија и резултираше со долги заклучувања. Мелбурн особено го постигна највисокиот резултат во земјата за културата и животната средина.

Прочитај повеќе

Свет

Што да направите ако се движите по терен каде што може да има змии!

Avatar

Published

на

Еве како треба да се однесувате доколку имате блиска средба со змија.

Змијата не треба да се плаши или убие, бидејќи е заштитен вид.

Еден начин да се ослободите од змијата што ќе ја забележите во непосредна близина е да удрите во земјата со ногата, бидејќи змиите не сакаат вибрации и ќе побегнат.

Исто така, добро е додека шетате во природа каде што се очекуваат змии, да правите врева со поместување гранки, камења и слично или со удирање на земја со стап, кој ќе ги избрка змиите пред да ги видите.

И најважно е што овие влекачи ги напаѓаат луѓето само кога се чувствуваат загрозени, па затоа не ги допирајте.

Прочитај повеќе

Свет

Првата дама на САД позитивна на коронавирус

Avatar

Published

на

Нивната портпаролка се огласи и ги откри деталите

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на коронавирус, соопшти Белата куќа, пренесува Си-Ен-Ен.

„Првата дама беше позитивна на Ковид-19 оваа вечер. Таа моментално има само благи симптоми. Ќе остане дома во плажата Рехобот, Делавер“, рече портпаролката на првата дама Елизабет Александар во соопштението.

Џо Бајден (80) е негативен, додаде таа.

Не е познато дали Џо Бајден бил во контакт со неа

Американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека во овој момент нема промени во протоколите на Белата куќа или распоредот на претседателот.

CNN пишува дека побарале повеќе детали за тестовите за корона и на претседателот и на првата дама. Тие, исто така, прашаа дали Џо Бајден бил со неговата сопруга кога таа почнала да покажува симптоми на Ковид.

Џил Бајден исто така имаше корона во август минатата година, а Џо Бајден во јули истата година.

Прочитај повеќе