Connect with us

Свет

Се повеќе знаци на “дедоларизација”!

Avatar

Published

на

Иако крајот на доларот се уште не е на повидок, во светската економија се акумулираат знаци на дедоларизација, сметаат стратезите на најголемата американска банка „ЈП Морган“.

Како што истакнуваат за Ројтерс финансиските стратези на Волстрит, Мира Чандан и Октавио Попеску, употребата на доларот на глобално ниво сè уште не е поместена од својата историска позиција, но работите не се баш така „зад сцената“.

„Дедоларизацијата е забележана во девизните резерви каде што учеството (на доларот) падна на рекордно ниско ниво, бидејќи неговото учество во извозот опаѓа“, велат стратезите, но забележуваат и дека употребата на доларот „продолжува да расте. на стоковниот пазар“.

Влијанието на наглото зголемување на каматните стапки во САД и наметнувањето санкции за земји како Русија ги натера земјите од БРИКС, односно Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка, да се спротивстават на хегемонијата на американската валута, вели британската агенција. потсетува.

Според проценката на JP Morgan од понеделникот, учеството на американскиот долар во светскиот извоз се намали на рекордно ниско ниво од девет отсто, додека кинеската валута достигна рекордно високо ниво од 13 отсто.

Учеството на доларот во девизните резерви на централните банки во светот падна на рекордно ниско ниво од 58 отсто, иако и натаму е најзастапена валута на глобално ниво.

Но, и „ЈП Морган“ посочува дека јуанот како девизна резерва е прифатен во ограничен обем, оценувајќи дека тоа нема многу да промени во иднина, со оглед на ригорозната контрола на кинеските власти.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Објавена листа на најдобри градови за живеење во 2023

Avatar

Published

на

Списокот е направен врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Судејќи според ситуацијата на листата, а во споредба со претходните години, најмногу закрепнале градовите во азиско-пацифичкиот регион. Индексот, исто така, сугерира дека животот во градовите е малку подобар од кој било момент во последните 15 години.

Порастот главно доаѓа од подобрувањата во здравствената заштита и образованието низ Азија, Блискиот Исток и Африка, дури и кога резултатите од стабилноста се задржаа поради граѓанските немири во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот ширум светот и континуираните конфликти во градовите како Киев. . Крајот на пандемските ограничувања низ светот, исто така, ја подобри културата бидејќи настаните и атракциите се вратија.

Првиот град на листата на најдобри места за живеење во 2023 година е Виена. На австриската престолнина не му е непознато првото место на индексот на услови за живот, само накратко го изгуби признанието во 2021 година кога затворањето на пандемијата ги погоди музеите и рестораните. Со совршени резултати во стабилноста, здравството, образованието и инфраструктурата, Виена го зазеде првото место. Втор на листата е Копенхаген, од Данска.

Мелбурн и Сиднеј го вратија своето рангирање (трето и четврто соодветно) во топ 10 по падот на индексот за време на пандемијата на коронавирус, што го „затегна“ здравствениот систем на Австралија и резултираше со долги заклучувања. Мелбурн особено го постигна највисокиот резултат во земјата за културата и животната средина.

Прочитај повеќе

Свет

Што да направите ако се движите по терен каде што може да има змии!

Avatar

Published

на

Еве како треба да се однесувате доколку имате блиска средба со змија.

Змијата не треба да се плаши или убие, бидејќи е заштитен вид.

Еден начин да се ослободите од змијата што ќе ја забележите во непосредна близина е да удрите во земјата со ногата, бидејќи змиите не сакаат вибрации и ќе побегнат.

Исто така, добро е додека шетате во природа каде што се очекуваат змии, да правите врева со поместување гранки, камења и слично или со удирање на земја со стап, кој ќе ги избрка змиите пред да ги видите.

И најважно е што овие влекачи ги напаѓаат луѓето само кога се чувствуваат загрозени, па затоа не ги допирајте.

Прочитај повеќе

Свет

Првата дама на САД позитивна на коронавирус

Avatar

Published

на

Нивната портпаролка се огласи и ги откри деталите

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на коронавирус, соопшти Белата куќа, пренесува Си-Ен-Ен.

„Првата дама беше позитивна на Ковид-19 оваа вечер. Таа моментално има само благи симптоми. Ќе остане дома во плажата Рехобот, Делавер“, рече портпаролката на првата дама Елизабет Александар во соопштението.

Џо Бајден (80) е негативен, додаде таа.

Не е познато дали Џо Бајден бил во контакт со неа

Американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека во овој момент нема промени во протоколите на Белата куќа или распоредот на претседателот.

CNN пишува дека побарале повеќе детали за тестовите за корона и на претседателот и на првата дама. Тие, исто така, прашаа дали Џо Бајден бил со неговата сопруга кога таа почнала да покажува симптоми на Ковид.

Џил Бајден исто така имаше корона во август минатата година, а Џо Бајден во јули истата година.

Прочитај повеќе