Connect with us

Спорт

Роналдо навреден од понудите до Бензема и Меси

Avatar

Published

на

Роналдо навреден од понудите до Бензема и Меси?

Клубовите од Саудиска Арабија започнаа жестока офанзива против големите фудбалски ѕвезди, нудејќи им стотици милиони евра да играат во нивната лига.

Кристијано Роналдо започна бран за кој медиумите шпекулираат дека Арабија ќе ја чини дури 20 милијарди евра, се со цел промоција во кампањата за домаќин на Светското првенство во 2030 година.

По Португалецот пристигна Карим Бензема, а додека се чека Лионел Меси се шпекулира за понуди за Нголо Канте, Давид де Хеа, Анхел Ди Марија, Роберто Фирмино, Серхио Рамос…

А споменатите пари наводно „го повредиле“ Роналдо, кој се чувствува непочитуван и се заканува дека ќе го напушти Ал Наср доколку не добие покачување.

Роналдо добиваше 200 милиони евра по сезона, кои ги издвои Ал Итихад за доаѓањето на Бензема , додека се споменува дека Арапите на Меси му нудат и по половина милијарда по сезона.

Итихад го сака и Канте на кого му нуди 100 милиони по сезона.

Роналдо пристигна во Ал Наср во јануари и постигна 14 гола на 16 натпревари, но неговиот клуб остана без титула иако пред неговото доаѓање беше лидер на шампионатот.

Португалецот го пропушти последното коло поради непотврдена повреда.

Ал Наср и понуди на Заха „семе“

Ал Наср му понуди на Вилфред Заха од Кристал Палас тригодишен договор вреден 45 милиони фунти.

Клубот во кој игра Кристијано Роналдо сака да го донесе Заха и му понудил 15 милиони фунти годишно, објави Скај.

Според информациите, за 30-годишниот играч од Брегот на Слоновата Коска се заинтересирани и Атлетико Мадрид и уште три клуба кои учествуваат во Лигата на шампионите.

Заха се уште нема донесено одлука и сака да ги разгледа сите опции.

Неговиот договор со лондонскиот клуб истекува на крајот на јуни, а не се исклучува можноста тој да потпише нов договор.

Во последните години се шпекулираше дека Заха би можел да го напушти клубот, но најголемиот дел од кариерата тој го помина во Кристал Палас.

За Кристал Палас досега одигра 458 натпревари во сите натпреварувања, постигна 90 гола и имаше 76 асистенции.

прикажи повеќе

Спорт

Ливерпул го реализираше еден од најголемите трансфери во историјата на фудбалот

Avatar

Published

на

Англискиот Ливерпул го договори трансферот на Еквадорецот од редовите на Брајтон, Мојсес Кајсед за 126 милиони евра, на денот кога стартува новата сезона во Премиер лигата.

За потписот на Еквадорецот беше „во игра“ и Челзи, но „црвените“ беа поубедливи и добија сигурен дефанзивен играч за врска.

Кога ќе се комплетира трансферот на Каиседа, тој ќе биде шести по големина во историјата на фудбалот, веднаш зад трансферот на Нејмар во ПСЖ (222 м.), трансферот на Мбапе во ПСЖ (180 м.), Кутињо во Барселона (135 м.), трансферот на Дембеле. до Барселона (135м) и трансферот на Феликс во Атлетико Мадрид (127м).

Каиседо беше еден од најдобрите играчи на Брајтон минатата сезона.

Претходната сезона не беше ниту во Англија бидејќи таа натпреварувачка година ја мина во белгиски Бершо, а од 2021 година е дел од европскиот фудбал.

Тој пристигна во Брајтон од еквадорскиот Индепедиенте.

Само една година подоцна тој чекаше да биде една од најголемите трансфер приказни во историјата на фудбалот и секако стана најголемиот трансфер во историјата на еквадорскиот фудбал.

Преселбата во Ливерпул ќе биде официјализирана во петок, откако тој ќе ги заврши медицинските прегледи.

Прочитај повеќе

Спорт

Јунајтед ја прифати понудата за Мегваер

Avatar

Published

на

Манчестер Јунајтед ја прифатил понудата на Вест Хем за стоперот Хари Мегваер, објави Фабрицио Романо.

„Чеканите“ понудија 30 милиони фунти (35 милиони евра) за некогаш најскапиот стопер во светот.

Единствена пречка за трансферот се условите кои Вест Хем му ги нуди на Мегваер, кој од летово има годишна плата од 12 милиони евра од Јунајтед.

Јунајтед му плати на Лестер рекордни 80 милиони фунти за Мегваер во 2018 година.

Договорот го обврзува со Јунајтед уште две сезони, според кои заработува речиси 200.000 фунти неделно.

Поради честите грешки во одбраната, минатата сезона стартуваше само на 16 од 61 натпревар, а на стоперската позиција беше само петта опција за Ерик тен Хаг.

Инаку, Јунајтед планира да продаде повеќе Скот Мектомини и Фред, а од сите три трансфери очекуваат приход од околу 90 милиони фунти.

Прочитај повеќе

Спорт

Анти-саудиска клаузула доаѓа во фудбалот?

Avatar

Published

на

Клубовите од Саудиска Арабија потрошија многу пари и одзедоа бројни играчи, а тоа не му се допаѓа на Наполи.

Фудбалската лига на Саудиска Арабија е посилна од кога било досега и по имиња посилни од повеќето европски лиги, а тоа не им се допаѓа на сите.

Аурелио де Лаурентис, сопственикот на Наполи, е подготвен да воведе новина во светот на фудбалот, односно антисаудиска клаузула.

Клаузули во договорите не се ништо ново, постојат во светот на спортот, во договорите на обичните работници и нормалните секојдневни луѓе, но ваквата клаузула е нешто ново.

Што е тоа? Наполи планира да постави излезна клаузула за своите играчи, додека во случај на интерес од клубови од Саудиска Арабија, таа клаузула би била многукратно посериозна.

Ќе видиме како ќе функционира во пракса и дали е изводливо да се воведе ваква клаузула, но дефинитивно многу би променила доколку се вклучи.

Прочитај повеќе