Connect with us

Европа

Можеби Орбан нема да биде единствениот противник на санкциите против Русија!

Avatar

Published

на

По Виктор Орбан, на власт се закануваат и проруски политичари во Унгарија, Австрија и Словачка, пишува Политико.

Во Австрија, екстремно десничарската Партија на слободата (ФПО) на чело со Херберт Кикла е најпопуларна, а во Словачка, проруската Смер-СД, предводена од поранешниот премиер Роберт Фицо, води на анкетите пред изборите во септември.

Ако победи, Словачка ќе ја прекине воената помош за Украина, вети Фицо. Кикл, пак, најавува дека ќе го искористи правото на вето на Австрија во ЕУ за да ги укине „бесмислените“ санкции против Русија.

Популарноста на Партијата на слободата во Австрија се објаснува со зголемената инфлација и ненадејното зголемување на барањата за азил, кои се тројно зголемени за една година. Ова го поттикнува незадоволството од актуелната владејачка коалиција на Австриската народна партија (ОВП) и Зелените.

Главната опозициска партија, Социјалдемократите, е зафатена од внатрешни борби, па партијата на Кикло има најголеми шанси да ја преземе власта, оценува Политико.

Европските претставници предупредуваат дека победите на проруските сили во Словачка и Австрија ќе му дадат моќно оружје на рускиот претседател Владимир Путин против Украина и ќе ги поткопа напорите на ЕУ.

Тоа би било катастрофа, изјави претставник на Комисијата за Политико. ЕУ веќе се бори со Унгарија, каде премиерот Виктор Орбан ја презеде контролата врз сите главни лостови на моќ, вклучително и медиумите, создавајќи полуавторитарна држава во средината на ЕУ.

Австрија нема да има избори до есента следната година, но постојаните тензии во владејачката коалиција ги зголемуваат шансите за предвремени избори. Австриската народна партија (ОВП) на канцеларот Карл Немер во моментов заостанува осум процентни поени зад ФПО.

Но, прашање е дали оваа популарност ќе се одрази на изборните резултати. Самиот Кикл не е многу популарен, а поддршката за ФПО и претходно се покажа како нестабилна, па многумина последниот скок на популарноста го толкуваат како фрустрација на Австријците поради нефункционирањето на актуелната влада.

Во Брисел на многумина им се крева косата од помислата дека Кикл може да дојде на власт. Тој веќе беше министер за внатрешни работи во краткотрајната влада на ФПО со ОВП во времето на поранешниот канцелар Себастијан Куч на почетокот на 2017 година.

Еден од потезите на Кикл беше да ги преименува центрите за регистрација на баратели на азил во „Центри за заминување“.

Претседателката на Европскиот парламент Роберта Мецола изјави за австриски весник дека има „сериозни сомневања“ за соодветноста на Кикло за која било министерска функција.

Кикл неодамна беше во Будимпешта каде се сретна со Орбан. Тој не криеше дека неговата цел е Австрија да ја претвори во друга Унгарија, пишува Политико и ја пофали Унгарија како „тврдина на националното самоопределување и отпор против глобалистичката интервенција од Брисел“.

ФПО вообичаено има долги врски со Русија. Претходникот на Кикл, Хајнц Кристијан Штрахе, потпиша договор за партнерство со партијата на Путин во 2016 година, а Кикл денеска повторува дека договорот е истечен, но тој и другите членови на ФПО не ја кријат својата наклонетост кон Русија.

прикажи повеќе

Европа

Колку алкохол може да има возач во крвта во земјите на ЕУ

Avatar

Published

на

ЗемјатаВозачите воопштоВозачи почетници и/или млади возачи
Италија0,5 промили0 на илјада
Австрија0,50,1
Белгија0,50,2
Бугарија0,50,5
Скулптор0,50,2
Хрватска0,50
дански0,50,5
Шпанија0,50,3
Естонија0,20,2
фински0,50,5
Франција0,50,2
Грција0,50,2
Унгарија00
Ирска0,50,2
Германија0,50
Латвија0,50,2
Литванија0,40,2
Луксембург0,50,2
Малта0,80,8
Холандија0,50,2
Полска0,20,2
Португалија0,50,2
Чешка република00
Романија00
Словачка00
Словенија0,50
Шведска0,20,2

Прочитај повеќе

Европа

Што се случува во Европа? Целосен пресврт, се се менува?!

Avatar

Published

на

Во Германија се разговара за зајакнување на АфД. Но, тоа не е изолиран случај, целата Европска унија се врти надесно.

Шпанија беше нешто како последниот бастион на левицата во Европската унија, но и таа падна пред точно еден месец. На локалните и регионалните избори во таа земја, владејачката левичарска алијанса на претседателот Педро Санчез беше строго казнет. Тој освои само 28 отсто од гласовите, што е процент помалку од претходно. Премиерот тогаш најави нови избори за 23 јули.

Победник во Шпанија е конзервативната Народна партија ПП со освоени 31 отсто од гласовите и нејзината нова надеж: Изабел Дијаз Ајусо од Мадрид. Во нејзините необични настапи таа го исмева феминизмот, родовата еднаквост, заштитата на малцинствата, транс правата и заштитата на климата.

А десничарската екстремистичка партија Вокс, со седум отсто освоени гласови (за четири отсто повеќе од претходно), веројатно во иднина ќе биде вклучена во владата во многу општини и автономни региони.

И не случајно меѓу првите им честиташе Виктор Орбан. Тој е воодушевен што во Шпанија напредува „десничарското повторно освојување“.

Унгарија: Орбан како „модел“ за цела ЕУ

Унгарскиот премиер е пример за оние кои ја придвижуваат Европската унија надесно. Тој во април минатата година го обезбеди четвртиот последователен мандат, иако опозицијата излезе на избори сплотена и сметаше на промена на власта.

Во 2014 година, Орбан и неговата десничарска националистичка партија Фидес прогласија „нелиберална демократија“ заснована на рускиот модел. Ксенофобичните тонови со години се составен дел од програмата на неговата влада.

Орбан го оправда своето одбивање да прифати бегалци со тоа што Унгарците „не сакаат да станат мешана раса“ и дека мултикултурните западноевропски земји „повеќе не се нации“.

Франција: Лепен е подискретна

Веднаш по изборната победа на Орбан пред една година, Марин Ле Пен побрза да и честита на Будимпешта. Нејзината екстремно десничарска Национална партија на парламентарните избори пред една година успеа да го зголеми бројот на пратеници во парламентот од 577 на 89. Претходно, во 2017 година, освои само осум места.

Лепен е неуморна, сè подржавничка и на тој начин продолжува со својот долгорочен проект – да се пресели во Елисејската палата.

Следниот чекор кон таа цел би бил победата на европските избори во 2024 година, каде последните два пати освоила околу 24 отсто од гласовите. Таа цел веќе не изгледа недостижна, бидејќи се повеќе Французи веќе десет години гласаат за екстремната десница.

Италија: Мелони и Мусолини

Ѓорѓа Мелони не мораше да чека толку долго. Нејзината десничарска екстремистичка и фашистичка партија „Италијански браќа“ се појави речиси од никаде и откако освои 26 отсто на парламентарните избори во септември 2022 година, таа стана првата жена на чело на владата на Италија.

Грбот на нејзината партија има зелен, бел и црвен пламен. За италијанската десница тоа е симбол на вечниот пламен на гробот на Мусолини.

И воопшто, овој Мусолини – тој е „комплексна личност што мора да се гледа во контекст“, вели Мелони, жена која својата политичка кариера ја започна во неофашистичка младинска организација.

Шведска: популисти, втора најсилна сила

Џими Акесон, лидерот на десничарските и популистички „Шведски демократи“, најпрво долго време се занимаваше со политика, за подоцна да се сврти надесно. Во неговите помлади години важеше за умерен политичар.

Денеска во стилот на Доналд Трамп сака „да ја направи Шведска повторно голема“. На минатогодишните парламентарни избори, партијата основана во 1988 година од членови на десничарската екстремистичка сцена успеа да стане втората најсилна политичка сила. За нив гласале 20,5 отсто од Швеѓаните.

А за Акесон, муслиманите се „најголемата закана за Шведска од Втората светска војна“.

Финска: „Финците на прво место“

Оние кои долги години се најуспешните популисти во Скандинавија, имаат имитатори долго време – на пример во соседна Финска. Таму „Вистинските Финци“ освоија 20 отсто од гласовите и влегоа во владата, во коалиција со уште три партии. Тие имаат седум места во кабинетот, а лидерката Рика Пура е министер за финансии.

Таа жена која некогаш гласаше за Зелените, сега сака да ја врати Финска на „вистинскиот пат“. Со „промена на парадигмата“ во однос на мигрантите, квотата за бегалци треба да се намали на 500.

Словачка: неонацисти во парламентот

Во исто време, Рика Пура е вистинска невина во споредба со Марјан Котлеб. Тој водач на неофашистичката L’SNS е меѓу најрадикалните неонацисти во Словачка. Ова е човек кој сака да го нарекуваат „фирер“ од неговите поддржувачи и поттикнува атмосфера против Ромите, Евреите и хомосексуалците. Тој беше осуден на условна казна во 2022 година за „промовирање на идеологија што ја загрозува демократијата“ и мораше да се откаже од својот мандат во националниот парламент.

Сепак, тоа не влијаеше на успехот на неговата партија во минатото. На парламентарните избори во 2020 година, со освоени осум проценти од гласовите, таа обезбеди 17 мандати. На вонредните избори на 30 септември неонацистичката партија смета на уште повеќе гласови.

Грција: голема промена надесно

Во меѓувреме, конзервативниот премиер Киријакиос Мицотакис победи на изборите во Грција оваа недела. Но, резултатот може да се опише и вака: Грција врти надесно.

Десничарската популистичка „Елиники Лиси“ (грчко решение), ултранационалистичката и ултра-религиозна „Ники“ (Победа) и „Спартанците“, како наследници на неонацистичката партија „Златна зора“, која беше забранета во 2020 година – вкупно со речиси 13 отсто од гласовите влезе во грчкиот парламент.

Прочитај повеќе

Европа

Нов енергетски удар и се заканува на Европа! „Не гледаме решение“

Avatar

Published

на

Консултантската компанија ICIS открива кои европски земји се најранливи во случај на прекин.

До крајот на следната година Москва би можела да затвори еден од преостанатите два гасоводи кои доставуваат руски гас во Европа, предупредува Фајненшл тајмс, повикувајќи се на украинскиот министер за енергетика Херман Халушченко.

Тогаш истекува петгодишниот договор на Гаспром, потпишан на крајот на 2019 година, а во екот на војната има се помалку шанси да биде обновен.

„Не гледам како би можеле да седнеме на маса и билатерално да разговараме за обновувањето на договорот. Можам да потврдам дека се подготвуваме за намалување на снабдувањето“, потврди украинскиот министер за ФТ, истовремено предупредувајќи ја Европа за тоа. сценарио.

Ова е прво отворено признание од Киев дека договорот со Гаспром ќе биде суспендиран до крајот на следната година.

Рускиот заменик-министер за надворешни работи Михаил Галузин на почетокот на овој месец изјави дека „таквата одлука би била огромен удар, не само за Европа, туку и за Украина, која на тој начин ќе ги загуби приходите од транзитната рута“.

Без таа рута, која, според последните податоци од мај, сочинува околу пет отсто од вкупниот гас во Европа, рускиот гас ќе може да се испорачува до Стариот континент само преку Турски тек, кој ги снабдува земјите од Југоисточна Европа.

Консултантската компанија ICIS тврди дека најранливи европски земји се Австрија и Словачка ; вториот е речиси целосно зависен од рускиот гас. Една од најголемите австриски енергетски компании ОМВ ја смирува ситуацијата и ги уверува граѓаните дека подготвуваат одговор за ваквото сценарио како и како снабдувањето со гас ќе тече релативно непречено, без разлика на исходот.

Имено, одлуката на Москва да ја намали испораката на гас во Европа минатата година предизвика енергетска криза, ја забрза инфлацијата и ги зголеми трошоците за живот на целиот континент, поради што Европа мораше да се прилагоди на дадените околности, да ја намали зависноста од рускиот гас и да најде алтернативни извори. , како течен природен гас, гас.

Минатата година, Европската унија инвестираше дарежливи средства во увозот на ЛНГ и усвои регулативи за зголемување на складирањето за да спречи можен недостиг на гас.

„Во теорија, постои пресилен сценарио во кое Русија би можела да продолжи да испорачува гас за Европа преку украинската рута и надвор од истечениот договор, но ова е прашање на креативна правна финес, што барем Русија и Европа би морале да се договорат. до, и тоа не изгледа премногу веројатно “, објаснува за ФТ Лорен Рускас, аналитичар во S&P Global Commodity Insights.

Прочитај повеќе