Connect with us

Технологија

Apple го претстави Vision Pro VR: Комплет Спецификации за уредот – WWDC 2023

Avatar

Published

на

Apple конечно ја претстави својата долгоочекувана слушалка за виртуелна реалност (VR) наречена Vision Pro.

Воведен на годишната конференција за развивачи на софтвер на Apple во понеделникот, уредот е првиот нов влез во категоријата производи на технолошката компанија од Apple Watch пред девет години.

Многу очекуваниот уред е во развој веќе неколку години и го означува налетот на Apple во просторните компјутери, како дел од визијата на главниот извршен директор Тим Кук за иднината на компанијата по iPhone .

Еве се што треба да знаете…

Кога ќе излезе?

Apple’s Vision Pro ќе биде пуштен во продажба во американските продавници на Apple на почетокот на 2024 година, а повеќе земји ќе бидат додадени подоцна во текот на годината.

Колку ќе чини Vision Pro?

Слушалките со мешана реалност ќе чинат 3.499 долари (2.814 фунти) откако ќе бидат пуштени во продажба, што е повисока од претходно очекуваната цена од 3.000 долари.

Тоа е повеќе од три пати поголема од цената на поевтиниот конкурент на Мета, Quest 3. Новите VR слушалки, кои ќе бидат пуштени во продажба наесен, почнуваат од 499 долари. Сопственикот на Facebook, исто така, ја намали цената на постоечките слушалки Quest 2 од 400 на 300 долари.

Значајната разлика во цената може да помогне да се одржи упориштето на Мета на пазарот на слушалки, при што главниот извршен директор Марк Цукерберг се обложува за иднината на технолошката компанија на VR и проширена реалност.

Како функционира Vision Pro?

Уредот, кој изгледа како пар очила за скијање, има стаклен преден дел и алуминиумска рамка што се криви околу лицето на корисникот.

Маската е опремена со ребрести плетена лента за глава, достапна во различни големини и стилови. Компанијата за опто-електроника Zeiss исто така создаде прилагодени оптички влошки за корисници со оштетен вид.

„Тоа е првиот производ на Apple што го разгледувате, а не го гледате“, рече г-дин Кук за време на конференцијата.

Дизајнот без сомнение ќе се промени како што напредува технологијата за просторно пресметување на Apple, што значи дека корисниците на крајот би можеле да ја искусат оригиналната визија на г-дин Кук за технологијата да се вклопи во лесни AR очила што може да се носат цел ден.

Колку е траењето на батеријата на Vision Pro?

Иако Vision Pro може да се користи цел ден кога е вклучен, слушалките ќе траат само два часа со надворешен пакет батерии. Уредот не може да се користи без ниту едното.

Apple соопшти дека надворешната батерија со големина на џеб ќе ја намали тежината на слушалките на главите на корисниците.

Каков софтвер користи?

Според Apple, софтверот на слушалките – visionOS – е првиот просторен оперативен систем во светот кој ја спојува дигиталната содржина со физичкиот свет.

Оперативниот систем се базира на оние што се користат за компјутерите на Apple, iPhone и iPad.

Г-дин Кук рече: „Како што Mac нè запозна со персоналното пресметување, а iPhone нè запозна со мобилните компјутери, Apple Vision Pro нè воведува во просторно пресметување“.

Системот се контролира со помош на движења на рацете, следење на очите и гласовни инструкции.

За разлика од постоечките VR слушалки, корисниците ќе можат да го видат светот околу нив додека го користат уредот. Другите луѓе исто така ќе можат да ги видат очите на корисникот преку екранот на слушалките.

Кој процесор се наоѓа во Vision Pro?

Vision Pro се напојува со користење на дизајнот на Apple со двоен чип, комбинирајќи го постоечкиот M2 процесор со висока моќност со сосема нов сензор, R1.

Чипот R1 ги обработува информациите од 12-те камери, петте сензори и шест микрофони на слушалките осум пати побрзо од трепнувањето на окото, за да им овозможи на корисниците практично искуство без задоцнување.

Микрочиповите го придвижуваат аудио-просторниот систем на слушалките и дисплејот со висока резолуција, кој користи микро-OLED технологија за да собере 23 милиони пиксели помеѓу два дисплеа – по еден за секое око.

Тие исто така овозможуваат следење на движењата на очите преку невидливи светлосни обрасци проектирани на очите на корисниците кои потоа се снимаат со камери со голема брзина.

Дали можете да го користите Vision Pro на работа?

„Визија Про ќе го промени начинот на кој комуницираме, соработуваме, работиме и уживаме во забавата“, според г-дин Кук.

Еден начин е користење на Vision Pro за работа – или во канцеларија или од далечина.

Уредот може да проектира огромни, 3D верзии на апликациите на Apple во визуелното поле на корисникот – вклучувајќи Safari, Notes, iMessage и Apple Music.

Microsoft и Adobe исто така создаваат верзии на нивните апликации дизајнирани за новите слушалки.

Виртуелните работни состаноци можат да станат попотопливи со просторното аудио на Vision Pro, кое им овозможува на корисниците да ги распоредат учесниците во FaceTime низ просторијата во плочки во природна големина.

Исто така е компатибилен со подлогите, тастатурите и Mac компјутерите на Apple, што значи дека слушалките може да се користат како традиционален компјутер со повеќе екрани.

Друг начин е за забава. Apple рече дека слушалките можат да го трансформираат секој простор во лично кино со екран што „се чувствува широк 100 стапки“. Корисниците можат да избираат помеѓу филмови (вклучувајќи 3D) и ТВ емисии од платформата за стриминг на компанијата, Apple TV+.

Технолошката компанија се здружи со Дизни за да понуди прв ден пристап до својата услуга за стриминг Дизни +. За време на главниот говор, главниот извршен директор Боб Ајгер задеваше интерактивна содржина од секој од главните брендови на Дизни: Star Wars, Marvel, National Geographic и спортската мрежа ESPN+.

Apple моментално работи со Unity за развој на 3D апликации и игри, најава според која цената на акциите на производителот на софтвер се зголеми за 26% во понеделникот.

Во меѓувреме, корисниците ќе можат да играат преку 100 Apple Arcade игри со слушалките, кои ќе поддржуваат контролери за игри.

Vision Pro ќе има сосема нова продавница за апликации, каде што корисниците ќе можат да преземаат специјално дизајнирани апликации, плус оние компатибилни со iPhone и iPad.

Слушалките VR исто така можат да снимаат панорамски фотографии и видеа кои подоцна може да се гледаат во 3D.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

Што е USB-C интерфејс и кои се неговите предности?

Avatar

Published

на

USB-C интерфејсот сега е официјално индустриски стандард, но што е толку посебно и добро во оваа технологија, која Apple само што ја усвои?

Apple направи значителна промена во својот пристап кон полнењето на iPhone-и, усогласувајќи се со пошироката технолошка индустрија со усвојување на широко користениот стандард за поврзување USB-C.

Овој потег првенствено беше поттикнат од претстојната регулатива на Европската унија која наложува заеднички стандард за наплата за земјите-членки на ЕУ.

Дизајниран за иднината

USB-C, кратенка за Universal Serial Bus, ги заменува претходните верзии на USB-кабелот што се користеа во различни уреди како што се печатачи, дискови за складирање и е-читачи. За разлика од неговите претходници, USB-C портот има издолжена овална форма, симетрична и реверзибилна, со што се елиминира потребата да се грижите за погрешно приклучување поради потребата за правилно усогласување на портите.

Една од клучните предности на USB-C портот се неговите подобрени способности. Може да пренесува повеќе енергија, што резултира со побрзо полнење на електронските уреди и овозможува побрз пренос на податоци, што го олеснува брзото копирање на големи датотеки помеѓу компјутер и надворешен уред за складирање. Покрај тоа, може да пренесува видео сигнали до мониторите и да обезбеди уреди со поврзани додатоци. USB-C конекторот е дизајниран за иднината, а неговиот тенок дизајн го прави посоодветен за модерни, компактни уреди.

Молња конектор преку ноќ падна во заборав

Apple, познат по сега веќе непостоечкиот Lightning конектор за iPhone-и, се спротивстави на усвојувањето на стандардот USB-C, наведувајќи ја загриженоста за можните ограничувања на иновациите и потенцијалните недостатоци за потрошувачите. И покрај тоа што другите интегрираат USB-C конектори во нивните уреди, Apple остана цврсто. Сепак, откако ЕУ го одобри стандардот за полнење минатата година, технолошкиот гигант попушти, со што USB-C стана нова норма за своите производи.

За време на презентацијата на најновиот iPhone, извршниот директор на Apple не го спомна Lightning кабелот, нагласувајќи го широкото прифаќање на USB-C конекцијата. Според Kaian Drans, потпретседател за маркетинг за iPhone, USB-C е интегриран во производите на Apple со години и сега е компатибилен со MacBook, iPad, iPhone и AirPods.

Ефектот од Брисел

Пресвртот на Apple е пример за поширокото влијание на регулативите на Европската унија, кои често се нарекуваат „ефект на Брисел“. Компаниите сметаат дека е попрактично да се усогласат со овие прописи отколку да произведуваат различни производи за различни региони. ЕУ потроши повеќе од една деценија убедувајќи ја технолошката индустрија да усвои стандардизиран формат на полнач, како дел од пошироките напори за зголемување на одржливоста и намалување на е-отпадот.

Заедничката регулатива за полначи во ЕУ треба да стапи на сила есента 2024 година. Опфаќа широк опсег на уреди, вклучувајќи телефони, таблети, е-читачи, слушалки, камери, рачни конзоли, тастатури, глувци, преносни звучници и алатки за навигација. Дополнително, ја стандардизира технологијата за брзо полнење и им дава на потрошувачите избор да купат нови уреди со или без полначи.

Прочитај повеќе

Технологија

Кој ќе ги сервисира? 97% од механичарите не знаат како да вршат основни поправки на електрично возило

Avatar

Published

на

Иако многу возачи сè уште имаат проблем да се префрлат на електрични возила поради различни причини, од високи цени до недостаток на точки за полнење и загриженост за опсегот на батериите, важна придобивка се поприфатливите трошоци за сервисирање.

Една неодамнешна анализа покажа дека целосно електричните модели се „значително поевтини за сервисирање од кој било друг тип на автомобил“.

„Мал сервис“ на електромобил во просек чини 117 евра, а најскапи се дизел автомобилите со просечни 185 евра. Следуваат хибриди (181 евро) и бензински автомобили (172 евра).

Меѓутоа, сега се појави нов проблем за сопствениците на електрични возила. Според истражувањето на Британскиот институт за автомобилска индустрија (IMI), само три проценти од механичарите се квалификувани да вршат основни поправки на електрични автомобили, пренесува Јутарњи.хр .

Механичарот Крег Ван Батенбург рече дека има проблеми со обуката потребна за поправка на електрични возила.

„Деведесет проценти од нашата автомобилска индустрија не направи ништо, апсолутно ништо, за да се подготви. Тие само ги отфрлаат хибридите и електричните возила и велат: „Не работиме на тие автомобили, вратете се во Форд или Тојота. Факторот страв е огромен. Повеќето не сакаат да се ангажираат. на струја“, вели Ван Батенбург, чии изјави ги пренесуваат британските медиуми.

Прочитај повеќе

Технологија

Колку молњите се опасни за електричните – хибридните автомобили?

Avatar

Published

на

Подеднакво интересно е и прашањето за полнење на електрично возило за време на невреме со грмотевици.

Стравот од удари на гром е неоснован во случајот со електричните возила. Како и кај возилата со бензин и дизел, каросеријата на возилото делува како таканаречен кафез Фарадеј и електричната енергија се пренесува околу патниците.

Германскиот автомобилски клуб ADAC пишува дека нема особена опасност поради електричниот погон. Затоа возењето електричен автомобил е безбедно дури и за време на грмотевици.

Сепак, ADAC предупредува дека (како и кај „обичните“ автомобили) по удар на гром, не допирајте метални делови во внатрешноста кои се во директен контакт со каросеријата. Повеќето нови патнички автомобили и онака се обложени со пластика одвнатре, така што ризикот е мал.

Треба да се внимава каде металната рамка на вратата е видлива одвнатре.

Прашањето за полнење на електрично возило за време на бура со грмотевици веројатно ќе биде подеднакво интересно. Но, ADAC јасно кажува: сè додека куќата или станиците за полнење ја имаат пропишаната заштита од пренапони, не треба да има опасност. Ова важи и за ѕидните инсталации за полнење дома и за јавните полначи.

Според ADAC, стравот од струен удар при возење електричен автомобил низ бари е неоснован. Сепак, од авто-клубот наведуваат дека „не треба да се вози низ вода ако не знаеш колку е длабока“.

Предметите можат да лебдат под вода што не можете да ги видите и може да го оштетат автомобилот. Исто така, може да ја сврзе батеријата на стартерот од 12 V и тогаш автомобилот ќе застане. Проблемот е што 12V стартер батеријата обично не е заштитена од вода, бидејќи мора да биде достапна.

Прочитај повеќе