Connect with us

Регион

Приведени двајца криумчари на мигранти кај „Раскрсница Удово“, сузбиена е и меѓународна група за криумчарење мигранти

Avatar

Published

на

Приведени двајца криумчари на мигранти кои превезувале 10 лица мигранти од Сирија.

Вчера околу 19.20 часот на регионалниот пат Удово – Демир Капија, кај место викано „Раскрсница Удово“, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор и граничен премин Богородица ги лишиле од слобода М.С.(22) од с.Желино, тетовско и А.Џ.(20) од Тетово.

А.Џ. се сомничи дека со патничко возило „мерцедес“ со словачки национални ознаки, превезувал 10 лица мигранти од Сирија, а М.С. со патничко возило „мерцедес“ со тетовски регистарски ознаки бил претходница на возилото на А.Џ..

Имено, околу 16.20 часот на автопатот А1, кај клучка Смоквица, полициски службеници дале знак за запирање на возилото „мерцедес“ со словачки национални ознаки, но возачот не застанал и продолжил со движење. Набргу, кај место викано „Раскрсница Миравци“ возачот изгубил контрола, излетал од коловозот, по што побегнал. Притоа, во возилото биле пронајдени 10 лица мигранти од Сирија, кои биле смeстени во Прифатно – транзитен центар Винојуг во Гевгелија за понатамошна постапка.

По преземени мерки, во 19.20 часот кај Удово, лицата биле пронајдени и лишени од слобода, а по целосно документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

Исто така вчера била сузбиена организирана меѓународна група за криумчарење мигранти, при што се приведени 10 лица.

Како што информира МВР вчера од страна на Националната единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе при Сектор за криминалистички истраги во Оддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал, во содејство со Одделот за специјални и посебни операции, Секторите за внатрешни работи Куманово, Скопје, Струмица и Регионалните центри за гранични работи Југ и Исток, под раководство на Јавен обвинител од ОЈО за ГОКК, во рамките на криминалистичка истрага која се води под псевдонимот „Исар“, била спроведена координирана полициска операција со цел сузбивање на организирана криминална група, која го извршувала кривичното дело криумчарење мигранти.

„Криминалистичката истрага над организираната 17-члена група, која е дел од меѓународен канал за криумчарење на мигранти, се спроведуваше од јули 2021 година до мај 2023 година. Оваа организирана криминална група врз основа на претходен договор со лица од Србија, Бугарија, Унгарија и РСМ, организирале криумчарење на мигранти од Грција кон Унгарија и од Бугарија кон Србија, со крајна дестинација во земјите на ЕУ.

Во зависност од бројот на криумчарените мигранти, како и локациите и возилата со кои се преземани и превезувани мигрантите од страна на криминалната група од РСМ преку териториите на Србија, Унгарија и Бугарија, цената на транспорт по лице која ја исплаќале мигрантите се движела од 2000 до 4000 евра.

Во текот на истрагата утврдено е лице – организатор по потекло од Ирак, со германски травел документи, член на меѓународната криминална група на криумчарење на мигранти, кој по претходна комуникација со организаторите од РСМ договарал прифаќање и превезување на илегални мигранти на територијата на Бугарија и Унгарија, за што преку брз трансфер на пари, преку лица посредници од Турција вршел трансфер на пари кон организаторите од РСМ“ соопштува МВР.

Поднесена мила кривична пријава против 17 лица, 9 лица од Куманово, 4 од Кратово и  по едно лице од Скопје, Штип и Струмица

Регион

Пет пријави за физички напад за три дена

Avatar

Published

на

На 19.06.2024 во 00.30 часот, полициски службеници од Полициската станица Радовиш го привеле С.М.(34) од село Ораовица, радовишко, затоа што на 18.06.2024 околу 23.00 часот во Радовиш физички ја нападнал Т.Т. од Радовиш. По документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

На 17.06.2024 во 13.40 часот во Полициското одделение Нов Дојран, И.П.(42) од Нов Дојран пријавил дека околу 13.00 часот ма ул.„Маршал Тито“ во Стар Дојран бил физички нападнат од Љ.Џ.(28) од Стар Дојран. Истиот ден, во 14.00 часот и Љ.Џ. пријавил дека околу 13.00 часот на ул.„Маршал Тито“ во Стар Дојран бил физички нападнат од И.П.. По целосно расчистување на случајот против лицата ќе биде поднесена соодветна пријава.

На 17.06.2024 во 22.00 часот во Полициската станица Струмица, М.И.(32) од Струмица пријавил дека околу 19.00 часот на ул.„Бетовенова“ во Струмица бил физички нападнат од А.А.. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

На 17.06.2024 во 22.40 часот во Полициската станица Струмица, О.А.(21) од Струмица пријавил дека околу 19.30 часот на ул.„Бетовенова“ во Струмица бил физички нападнат од Т.Д.. Полициски службеници од Полициската станица Струмица преземаат мерки за расчистување на случајот.

На 16.06.2024 во 11.30 часот во Полициската станица Радовиш било пријавено дека на ул.„Шаин маале“ во Радовиш бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу Е.А.(35) и К.Ј.(20), двајцата од Радовиш. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.


Прочитај повеќе

Регион

Физички напад, кражба, сообраќајна несреќа, се само дел од пријавите до СВР Струмица во текот на вчерашниот ден

Avatar

Published

на

На 29.04.2024 во 18.20 часот во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода Ѓ.Д.(25) од Струмица. Тој  се сомничи дека истиот ден извршил кражба во магацин во село Дабиле, струмичко, при што одзел повеќе предмети. Во службен разговор во полициска станица тој го признал делото и кај него биле пронајдени украдените предмети, кои се вратени на сопственикот.
За настанот бил запознаен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица и по негово документирање против лицето ќе биде поднесена соодветна пријава.

На 29.04.2024 во 21.55 часот во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека на ул.„Маршал Тито“ во село Сретеново, општина Стар Дојран, патничко возило „опел“ со грчки национални ознаки, управувано од грчкиот државјанин Р.Н.(70), удрило во паркирано патничко возило „шкода“ со кумановски регистарски ознаки и во патничко возило „опел“ со грчки национални ознаки, управувано од грчкиот државјанин А.Л.(61). Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил возачот Р.Н., констатирани во Медицински центар Гевгелија. Увид на местото извршила екипа на Полициската станица Гевгелија.

На 29.04.2024 во 22.20 часот во Полициската станица Радовиш, Ѓ.А.(21) од Радовиш пријавил дека околу 21.00 часот на ул.„Блаже Конески“ во Радовиш бил физички нападнат од М.М.. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

На 29.04.2024 во 21.50 часот во Полициската станица Струмица, Г.А.(38) од село Иловица, струмичко, пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка Е.А.(16). Според пријавеното, пријавителот се сомнева дека заминала заедно со Е.А. од село Иловица. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.

На 29.04.2024 во 21.30 часот во Полициската станица Струмица, В.Ѓ.(61) од село Василево, струмичко, пријавил дека околу 20.30 часот во продажен објект во село Василево бил физички нападнат од Љ.Н. и А.Н.. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

На 29.04.2024 во 22.15 часот во Полициската станица Струмица, Љ.Н.(35) од село Василево пријавил дека бил физички нападнат од К.„Н“.. По целосно расчистување на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прочитај повеќе

Регион

82 прекршувања на брзината, од кои 40 на подрачје на Радовиш

Avatar

Published

на

82 прекршувања на брзината, од кои 40 на подрачје на Радовиш, биле констатирани при спроведената акција на СВР Струмица во текот на вчерашниот ден.

Имено во текот на вчерашниот ден во периодот од 14.00 до 19.00 часот на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Струмица била спроведена контрола за санкционирање на возачи кои управуваат моторни возила со брзина поголема од дозволената. Притоа, биле констатирани 82 прекршувања на брзината, од кои 40 на подрачје на Радовиш, 17 на подрачје на Струмица, 15 во Валандово и 10 на подрачје на Гевгелија. Сите констатирани прекршоци биле соодветно санкционирани.

Прочитај повеќе