Connect with us

Свет

Дали се дозволени ЛЕКОВИ во рачниот багаж? Прочитајте ги Европските правила за меѓународни летови!

Avatar

Published

на

Пред секој лет се поставува прашањето дали навистина се дозволени лекови во рачниот багаж?

Машините за нокти, запалките, батериите и жилетите се забранети, но што е со цврстите и течните лекови? Дали овде важат истите правила како и за другите течности или има исклучоци?

За оние кои не се сигурни – Од 6 ноември 2006 година, важат безбедносни прописи за носење течности и други предмети со вас при пријавување на аеродромот. Овие прописи се издадени од Европската унија за да ги заштитат патниците. Со оваа регулатива се засегнати и лековите во рачниот багаж.

Во основа, сите лекови во цврста форма, односно во форма на таблети, се дозволени во рачниот багаж за време на летот без ограничувања.

Посебни прописи важат само за течните лекови како што се мастите и кремите: Лековите кои не се потребни за време на летот може да се носат само во рачниот багаж во количина до 100 милилитри по контејнер – во затворена, проѕирна кеса. Кесата не смее да содржи повеќе од еден литар вкупна течност. Ова вклучува дезодоранс, лосион или парфем.

Лековите што патникот треба да ги донесе за време на летот не мора да се спакува во торба, туку мора да бидат посебно прикажани во безбедносната контрола.

Ако не сте сигурни дали ви треба лек кој ви бил препишан за време на летот и затоа мора да го носите во рачниот багаж или која доза е наменета за тој лек, однапред прочитајте ги упатствата на лекот или, идеално прашајте го вашиот лекар или фармацевт.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Објавена листа на најдобри градови за живеење во 2023

Avatar

Published

на

Списокот е направен врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Судејќи според ситуацијата на листата, а во споредба со претходните години, најмногу закрепнале градовите во азиско-пацифичкиот регион. Индексот, исто така, сугерира дека животот во градовите е малку подобар од кој било момент во последните 15 години.

Порастот главно доаѓа од подобрувањата во здравствената заштита и образованието низ Азија, Блискиот Исток и Африка, дури и кога резултатите од стабилноста се задржаа поради граѓанските немири во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот ширум светот и континуираните конфликти во градовите како Киев. . Крајот на пандемските ограничувања низ светот, исто така, ја подобри културата бидејќи настаните и атракциите се вратија.

Првиот град на листата на најдобри места за живеење во 2023 година е Виена. На австриската престолнина не му е непознато првото место на индексот на услови за живот, само накратко го изгуби признанието во 2021 година кога затворањето на пандемијата ги погоди музеите и рестораните. Со совршени резултати во стабилноста, здравството, образованието и инфраструктурата, Виена го зазеде првото место. Втор на листата е Копенхаген, од Данска.

Мелбурн и Сиднеј го вратија своето рангирање (трето и четврто соодветно) во топ 10 по падот на индексот за време на пандемијата на коронавирус, што го „затегна“ здравствениот систем на Австралија и резултираше со долги заклучувања. Мелбурн особено го постигна највисокиот резултат во земјата за културата и животната средина.

Прочитај повеќе

Свет

Што да направите ако се движите по терен каде што може да има змии!

Avatar

Published

на

Еве како треба да се однесувате доколку имате блиска средба со змија.

Змијата не треба да се плаши или убие, бидејќи е заштитен вид.

Еден начин да се ослободите од змијата што ќе ја забележите во непосредна близина е да удрите во земјата со ногата, бидејќи змиите не сакаат вибрации и ќе побегнат.

Исто така, добро е додека шетате во природа каде што се очекуваат змии, да правите врева со поместување гранки, камења и слично или со удирање на земја со стап, кој ќе ги избрка змиите пред да ги видите.

И најважно е што овие влекачи ги напаѓаат луѓето само кога се чувствуваат загрозени, па затоа не ги допирајте.

Прочитај повеќе

Свет

Првата дама на САД позитивна на коронавирус

Avatar

Published

на

Нивната портпаролка се огласи и ги откри деталите

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на коронавирус, соопшти Белата куќа, пренесува Си-Ен-Ен.

„Првата дама беше позитивна на Ковид-19 оваа вечер. Таа моментално има само благи симптоми. Ќе остане дома во плажата Рехобот, Делавер“, рече портпаролката на првата дама Елизабет Александар во соопштението.

Џо Бајден (80) е негативен, додаде таа.

Не е познато дали Џо Бајден бил во контакт со неа

Американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека во овој момент нема промени во протоколите на Белата куќа или распоредот на претседателот.

CNN пишува дека побарале повеќе детали за тестовите за корона и на претседателот и на првата дама. Тие, исто така, прашаа дали Џо Бајден бил со неговата сопруга кога таа почнала да покажува симптоми на Ковид.

Џил Бајден исто така имаше корона во август минатата година, а Џо Бајден во јули истата година.

Прочитај повеќе