Connect with us

Радовиш

30 точки за расправа и 6 дополнителни беа предвидени за денешната седница на Советот на Општина Радовиш

Avatar

Published

на

 30 точки за расправа и 6 дополнителни  беа предвидени за денешната седница на Советот на Општина Радовиш. Беше поставено едно советничко прашање од советникот Аница Бораниева Атанасова до градоначалникот Ацо Ристов, а кое се однесуваше на зонското паркирање во градот, односно дали дворот на спортската сала, влегува во паркинг зоната.

Потоа беа изгласани Предлог Одлуките за давање согласност на Годишниот план за вработување за 2024 година во основните училишта „Орце Николов“ во Ињево, „Кирил и Методиј“ во село Ораовица и „Никола Карев“ во Радовиш.

Потоа беа изгласани и Предлог заклучоците за усвојување на Финансиски извештај за работа во ЈП Плаваја за првото тримесечје од годината, како и Извештајот за финасиските резултати на ЈПССО, Спортска сала.

Во продолжение беа изгласани и останатите предлог Одлуки предвидени со дневниот ред, како Предлог Одлука за доставување на процена на загрозеност на подрачјето на Општина Радовиш, Предлог програма за измена на Програма за активности во Општина Радовиш во областа на образованието во 2023 година, (најдобар наставник и Матурска подршка на матурантите).

Потоа беше изгласана и Предлог одлуката за доделување на годишни награди на најдобри наставници во основното и средното образование, како и воспитувачи и негуватели во детските градинки во Општина Радовиш, од 25 мај годинава.

Беа изгласани и неколку предлог Одлуки со кои во идна урбанистичка планска документација, ќе се изврши вклопување на бесправно изградени објекти во плански опфат во наслениете места Калаузлија, Аликоч, Козбунар, Коџалија, Подареш и Раклиш.

 Потоа, Предлог одлука за измена и дополнување на програмата за уредување на градежно земјиште одржување на комунални објекти и локални патишта за 2023 во Општина Радовиш. Предлог одлука за измени на одлуките од 15.11.2022 и 20.12.2022 година за усвојување на измена на План на програми за развој за 2023 година, изградба на комерцијални и инфраструктурни објекти – Градски пазар.

На денешната седница меѓу другото беше изгласано и Предлог Измена и дополнување на – прв ребаланс на буџетот на Општина Радовиш за 2023 година.

Радовиш

42 – годишно лице од радовишко извршил обљуба врз неговата поранешна сопруга

Avatar

Published

на

„На 10.06.2024 во 17.00 часот во Радовиш, полициски службеници од Полициската станица Радовиш го лишиле од слобода С.Н.(42) од радовишко село, постапувајќи по претходна пријава дека извршил обљуба врз неговата поранешна сопруга. За настанот бил запознаен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Радовиш и по негово документирање против лицето ќе биде поднесена соодветна пријава“, информира СВР Струмица.

Прочитај повеќе

Радовиш

СОУ Коста Сусинов од Радовиш, домаќин на најмасовното образовно рандеву МАСУМ

Avatar

Published

на

СОУ Коста Сусинов од Радовиш денеска беше домаќин на најмасовното образовно рандеву МАСУМ, кое има натпреварувачки карактер и за прв пат се одржува во Радовиш.

Околу 1500 ученици од 45 училишта од Република Македонија денеска ги претставија своите програми и своите вештини и квалитети. Настанот го отвори директорот Миле Арсов, а свое обраќање имаше и градоначалникот на Општина Радовиш Ацо Ристов.

Радовиш денеска вриеше од ученици и наставници, како во средното училиште така и по улиците, како и во Музејот на лубовта и уметноста и библиотеката Браќа Миладиновци.

Прочитај повеќе

Радовиш

Физичка пресметка на улица во Радовиш, нарушен јавниот ред и мир

Avatar

Published

на

Физичка пресметка на улица во Радовиш во која учествувале и двајца малолетници.

На 09.05.2024 во 19.10 часот во Полициската станица Радовиш било пријавено дека на ул.„8 Септември“ во Радовиш бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу М.М.(20), М.Т.(19) и двајца малолетници, сите од село Ињево, радовишко, од една страна и А.К.(35) од Радовиш, од друга страна. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Прочитај повеќе