Connect with us

Радовиш

Започна „САЕМ НА КНИГИ 2023“ во ОНБ „Браќа Миладиновци„ во Радовиш

Avatar

Published

на

Денеска свечено беше отворен  „САЕМ НА КНИГИ 2023“ во Општинска народна библиотека „Браќа Миладиновци„ во Радовиш во присуство на ученици и други  поканети гости. На почетокот свое обраќање имаше Ксенија Маказлиева Трајчева, од Просветно дело, на тема, „Саемот на книгата, отворена врата кон светот на книжевноста“.

Свое обраќање имаше и директорот на библиотеката Станој Петров, кој рече сека на саемот со свои штандови сопствени изданија промовираат 15 издавачки куќи од Македонија со над 1.500 наслови.

Саемот го прогласи за отворен градоначалникот Ацо Ристов, кој испрати порака децата да се врата на читањето книга. 

Во продолжение следуваше и промоција на книгата „Борко брзозборко“ од  Ксенија Маказлиева Трајчева.

 Во текот на неделата додека трае саемот ќе бидат организирани и дополнителни содржини и настани. На истиот се изложени дела на десетина штанда од повеќе издавачки куќи. По пристапни саемски цени ќе има понуда на најновите наслови од белетристика, лектирни изданија, боенки, сликовници, речници и разговорници.

Саемот ќе биде отворен до 01 јуни, четврток, со деневен продажен термин од 10 до 19 часот.

Радовиш

42 – годишно лице од радовишко извршил обљуба врз неговата поранешна сопруга

Avatar

Published

на

„На 10.06.2024 во 17.00 часот во Радовиш, полициски службеници од Полициската станица Радовиш го лишиле од слобода С.Н.(42) од радовишко село, постапувајќи по претходна пријава дека извршил обљуба врз неговата поранешна сопруга. За настанот бил запознаен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Радовиш и по негово документирање против лицето ќе биде поднесена соодветна пријава“, информира СВР Струмица.

Прочитај повеќе

Радовиш

СОУ Коста Сусинов од Радовиш, домаќин на најмасовното образовно рандеву МАСУМ

Avatar

Published

на

СОУ Коста Сусинов од Радовиш денеска беше домаќин на најмасовното образовно рандеву МАСУМ, кое има натпреварувачки карактер и за прв пат се одржува во Радовиш.

Околу 1500 ученици од 45 училишта од Република Македонија денеска ги претставија своите програми и своите вештини и квалитети. Настанот го отвори директорот Миле Арсов, а свое обраќање имаше и градоначалникот на Општина Радовиш Ацо Ристов.

Радовиш денеска вриеше од ученици и наставници, како во средното училиште така и по улиците, како и во Музејот на лубовта и уметноста и библиотеката Браќа Миладиновци.

Прочитај повеќе

Радовиш

Физичка пресметка на улица во Радовиш, нарушен јавниот ред и мир

Avatar

Published

на

Физичка пресметка на улица во Радовиш во која учествувале и двајца малолетници.

На 09.05.2024 во 19.10 часот во Полициската станица Радовиш било пријавено дека на ул.„8 Септември“ во Радовиш бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу М.М.(20), М.Т.(19) и двајца малолетници, сите од село Ињево, радовишко, од една страна и А.К.(35) од Радовиш, од друга страна. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Прочитај повеќе