Connect with us

Спорт

Мурињо отворено: Тотенхем е единствениот поранешен клуб за кој не сум приврзан

Avatar

Published

на

Жозе Мурињо во кариерата раководеше со десет клуба, но кон еден не чувствува никаква емоција.

„Се надевам дека навивачите на Тотенхем нема да ме разберат погрешно, но тоа е единствениот клуб за кој не сум емотивно врзан. Веројатно затоа што стадионот беше празен поради пандемијата и затоа што г. Леви (претседателот на Тотенхем, уред.) не дозволи Јас го освојувам финалето и го освојувам трофејот. Но, Тотенхем е единствениот. Порто, Челзи, Манчестер Јунајтед, Интер, Реал. Се чувствувам поврзан со сите тие клубови“, рече Мурињо .

И освои барем по еден трофеј со секој од тие клубови.

„Луѓето велат дека не можеш да го сакаш секој клуб. Но, да, го сакам секој од нив. И тие ме сакаа мене. Ќе биде тешко кога еден ден ќе ја напуштам Рома, но ќе останеме поврзани засекогаш. Како што сум со сите клубовите, освен оној г-дин Леви “, додаде Португалецот.

Како главен тренер на сениорскиот тим, Мурињо работеше во девет клуба: Бенфика, Леира, Порто, Челзи, Интер, Реал Мадрид, Манчестер Јунајтед, Тотенхем и Рома.

Беше и тренер на јуниорскиот тим Сетубал во доцните осумдесетти.

Тој беше во Тотенхем од ноември 2019 до април 2021 година. Лондонскиот тим водеше на 86 натпревари, освојувајќи просечно 1,77 поени по натпревар.

Португалскиот стручњак не освои ниту еден трофеј со Тотенхем и доби отказ само неколку дена пред финалето на Лига купот со Манчестер Сити.

Тотенхем го загуби тој натпревар, кој привремено го водеше Рајан Мејсон, со 1:0 од тимот на Пеп Гвардиола, големиот ривал на Мурињо од ерата на „Ел Класико“.

прикажи повеќе

Спорт

Ливерпул го реализираше еден од најголемите трансфери во историјата на фудбалот

Avatar

Published

на

Англискиот Ливерпул го договори трансферот на Еквадорецот од редовите на Брајтон, Мојсес Кајсед за 126 милиони евра, на денот кога стартува новата сезона во Премиер лигата.

За потписот на Еквадорецот беше „во игра“ и Челзи, но „црвените“ беа поубедливи и добија сигурен дефанзивен играч за врска.

Кога ќе се комплетира трансферот на Каиседа, тој ќе биде шести по големина во историјата на фудбалот, веднаш зад трансферот на Нејмар во ПСЖ (222 м.), трансферот на Мбапе во ПСЖ (180 м.), Кутињо во Барселона (135 м.), трансферот на Дембеле. до Барселона (135м) и трансферот на Феликс во Атлетико Мадрид (127м).

Каиседо беше еден од најдобрите играчи на Брајтон минатата сезона.

Претходната сезона не беше ниту во Англија бидејќи таа натпреварувачка година ја мина во белгиски Бершо, а од 2021 година е дел од европскиот фудбал.

Тој пристигна во Брајтон од еквадорскиот Индепедиенте.

Само една година подоцна тој чекаше да биде една од најголемите трансфер приказни во историјата на фудбалот и секако стана најголемиот трансфер во историјата на еквадорскиот фудбал.

Преселбата во Ливерпул ќе биде официјализирана во петок, откако тој ќе ги заврши медицинските прегледи.

Прочитај повеќе

Спорт

Јунајтед ја прифати понудата за Мегваер

Avatar

Published

на

Манчестер Јунајтед ја прифатил понудата на Вест Хем за стоперот Хари Мегваер, објави Фабрицио Романо.

„Чеканите“ понудија 30 милиони фунти (35 милиони евра) за некогаш најскапиот стопер во светот.

Единствена пречка за трансферот се условите кои Вест Хем му ги нуди на Мегваер, кој од летово има годишна плата од 12 милиони евра од Јунајтед.

Јунајтед му плати на Лестер рекордни 80 милиони фунти за Мегваер во 2018 година.

Договорот го обврзува со Јунајтед уште две сезони, според кои заработува речиси 200.000 фунти неделно.

Поради честите грешки во одбраната, минатата сезона стартуваше само на 16 од 61 натпревар, а на стоперската позиција беше само петта опција за Ерик тен Хаг.

Инаку, Јунајтед планира да продаде повеќе Скот Мектомини и Фред, а од сите три трансфери очекуваат приход од околу 90 милиони фунти.

Прочитај повеќе

Спорт

Анти-саудиска клаузула доаѓа во фудбалот?

Avatar

Published

на

Клубовите од Саудиска Арабија потрошија многу пари и одзедоа бројни играчи, а тоа не му се допаѓа на Наполи.

Фудбалската лига на Саудиска Арабија е посилна од кога било досега и по имиња посилни од повеќето европски лиги, а тоа не им се допаѓа на сите.

Аурелио де Лаурентис, сопственикот на Наполи, е подготвен да воведе новина во светот на фудбалот, односно антисаудиска клаузула.

Клаузули во договорите не се ништо ново, постојат во светот на спортот, во договорите на обичните работници и нормалните секојдневни луѓе, но ваквата клаузула е нешто ново.

Што е тоа? Наполи планира да постави излезна клаузула за своите играчи, додека во случај на интерес од клубови од Саудиска Арабија, таа клаузула би била многукратно посериозна.

Ќе видиме како ќе функционира во пракса и дали е изводливо да се воведе ваква клаузула, но дефинитивно многу би променила доколку се вклучи.

Прочитај повеќе