Connect with us

Здравје

Природно, евтино и делува: Направете свој спреј против комарци!

Avatar

Published

на

– Многу растенија имаат етерични масла кои имаат способност да ги блокираат респираторните центри на комарците, па се многу ефикасни во борбата против нив. Такви растенија се нане, лаванда, равнец, камилица – вели д-р Љубинка Стојковиќ, фитотерапевт.

Овие растенија се широко распространети на нашите простори, не се скапи и се ефективни.

За почеток, ќе ви требаат : вода, медицински алкохол, нане и лаванда.

Подготовка: Сварете шолја вода, а потоа во топлата вода додадете 3-4 лажици суви билки по избор, по можност измешани. Можете да додадете и камилица или кантарион. Покријте и оставете го да отстои додека не се излади. На крајот измешајте го добиениот раствор со малку алкохол, истурете го во шише со распрскувач и вашиот спреј е готов.

Иако овој спреј е многу ефикасен, д-р Стојковиќ нагласува дека треба да се избегнува употреба на алкохол доколку спрејот е наменет за детска кожа.

– Алкохолот дефинитивно треба да се испушти доколку се работи за деца, бидејќи не е погоден за нивната кожа. Во тој случај, можете да се одлучите за воден раствор, кој исто така е ефикасен, или да додадете сок од лимон или јаболков оцет – советува нашиот соговорник.

Затоа, пробајте го овој втор рецепт , кој не содржи алкохол, но е нешто појак и поинтензивен.

Ќе ви требаат : литар јаболков оцет, околу 10 лажици сушени билки по избор (мудрец, рузмарин, лаванда, мајчина душица и нане), најдобра мешавина.

Подготовка: Ставете ги растенијата во тегла со херметички капак, покријте ги со оцет и оставете сè да отстои на собна температура околу 2-3 недели. Важно е смесата да се протресува секојдневно.

По потребниот период, процедете ги растенијата и истурете ја добиената течност во шише и чувајте ја во фрижидер.

Пред употреба, измешајте ароматичен оцет со вода во сооднос 1:1, истурете во шише и испрскајте како спреј.

Иако се работи за целосно природни состојки, треба да се внимава дали и како реагира детската кожа, советува фитотерапевтот. А ако навистина дојде до залак, има природно решение и за тоа.

– Тогаш помагаат и есенцијалните масла, а најдобро се во комбинација со глинениот прав, кој може да се купи во продавниците за здрава храна. Едноставно нанесете ја глината со етерични масла на залак, оставете ја да отстои и да се исуши. Ова им помага дури и на луѓето кои имаат алергиски реакции на каснување од комарец.

прикажи повеќе
Advertisement

Здравје

Како да ја ублажите кашлицата? РЕЦЕПТ

Avatar

Published

на

Кромидот е многу хранлива и здрава храна, а она што го прави толку лековито е содржината на витамините А, Б1, Б2, Ц и фитонциди, кои прават моќна комбинација кога е во прашање одбраната на вашето тело.

Витаминот А помага во одржувањето на правилното функционирање на имунолошкиот систем и заедно со витаминот Б2, обезбедува правилно функционирање на мукозната мембрана и респираторниот тракт. Витаминот Ц го зајакнува имунолошкиот одговор на телото, го скратува времетраењето на настинките и го промовира растот и ефикасноста на имуните клетки, а исто така промовира зголемување на количината на интерферон, кој има антивирусно дејство. Фитоцидите се карактеризираат со силни антибактериски својства, го спречуваат развојот и ширењето на вирусите во телото и успешно се борат дури и со туберкулозата.

Сирупот од кромид е многу лесен за подготовка, евтин е, здрав и може да се даде и на возрасни и на деца. Се препорачува при кашлица, намалување на слузта (количество на акумулирана слуз во органите за дишење), намалување на телесната температура и други воспалителни процеси, особено на горниот и долниот респираторен тракт. Кромидот ја забрзува циркулацијата, што го поттикнува потењето и исфрлањето на токсините и вирусите од телото.

Рецепт за сируп од кромид:

1 поголем кромид
2-3 лажици шеќер или кромид исечкајте ги на помали коцки и додадете шеќер или мед.

Оставете покриено неколку часа. По 3-4 часа, процедете 4-5 ml сируп. Најдобро е секој ден да правите нов сируп, бидејќи хранливата вредност исчезнува по стоењето.

Во сирупот од кромид можете да додадете и едно чешне мелено лук, што дополнително ќе помогне во борбата против вирусите и бактериите.

Конзумирајте го сирупот три пати на ден по лажичка (5 ml).

Прочитај повеќе

Здравје

Како сами да си помогнете во случај на срцев удар!

Avatar

Published

на

ИНФАРКЦИЈАТА е една од најчестите причини за ненадејна смрт, а се почесто кај младите! Главната причина за тоа е што луѓето не обрнуваат внимание на предупредувачките сигнали кои телото им ги испраќа, мислејќи дека тоа не е ништо сериозно.

Повеќето луѓе се беспомошни кога имаат срцев удар. Личноста чие срце чука неправилно и престанува да работи има само 10 секунди пред да ја изгуби свеста.

Сепак, лесно можете да си помогнете со силно и континуирано кашлање. Длабоко вдишувајте секој пат пред да кашлате. Кашлицата мора да биде длабока и продолжена, како кога искашлувате флегма.

Мора да го повторувате дишењето и кашлањето на секои две секунди без да престанете додека не пристигне помошта или додека не почувствувате дека вашето срце повторно чука во редовен ритам.

Длабокото дишење внесува кислород во белите дробови, а движењата предизвикани од кашлањето вршат притисок врз срцето и ја одржуваат циркулацијата. Притисокот врз срцето помага да се врати нормалниот ритам. На овој начин инфарктните навреме можат да стигнат до болница и да го преживеат нападот, пренесува „Крстарица“.

Прочитај повеќе

Здравје

Три најдобри начини да ја спречите настинката пред да се случи

Avatar

Published

на

Не постои трик што може да ве оддалечи од настинката, но постојат чекори што можете да ги преземете за да го намалите ризикот.

„Настинките се вируси на горните дишни патишта кои се шират преку капките што се создаваат кога некој кашла или кива“, вели д-р Делана Вардлоу, лекар за семејна медицина во Temple Health во Филаделфија, пишува Huff Post.

– Луѓето можат да го добијат ако стапат во контакт со други болни или со допирање на загадени површини и ставање на рацете на лицето – рече Вардлоу.

Еве што можете да направите за да спречите појава на настинка:

Миј ги рацете

По пандемија, се подразбира дека миењето раце е важен начин да се заштитите од кој било вирус.

Вирусите се шират со контакт (од човек на човек или лице допирајќи … предмети кои можат да ја носат инфекцијата на нивните површини), како и капки кои се пренесуваат со кивање, кашлање или друг близок контакт. Ова го прави миењето на рацете важен чекор во спречување на инфекција. Правилното миење на рацете се состои од миење на рацете со сапун и вода 20 секунди.

Дезинфицирајте ги површините кои се чувствителни на допир

Областите како што се кваките на вратите, мобилните телефони и прекинувачите за светла може да се контаминираат со капки од вирусот на настинка доколку ги допре некој што е болен. Може да биде корисно и деконтаминацијата на површините со голем допир во заедничките области.

Спијте доволно и практикувајте други паметни навики

– Сакаме да ги поттикнеме луѓето да практикуваат здрави навики… да се погрижиме да имаме соодветен сон, да се погрижиме да имаме соодветна исхрана, да се погрижиме да ги третираме нашите хронични медицински состојби – објасни Вардлоу.

Кога сте генерално поздрави, ризикот од настинка е намален. Дополнително, основната грижа за себе, како што се спиењето, вежбањето и исхраната може да ви помогне да го одржите вашиот имунолошки систем на најдобар можен начин.

Прочитај повеќе