Connect with us

Здравје

ИНДИСКИОТ орев е еден од најдобрите пријатели на нашето тело! Ова се неговите предности.

Avatar

Published

на

Индискиот орев не само што е одлична закуска, туку е и разноврсна. Овие јаткасти плодови може да се користат дури и како алтернатива на млекото, павлаката и путерот. Индиските ореви не само што се богати со протеини, влакна и здрави масти. Тие содржат широк спектар на витамини и минерали кои можат да му помогнат на вашето тело. Но, оние кои се особено свесни за здравјето може да се сомневаат во придобивките од ова оревче поради неговото масло и високата содржина на масти.

Порција од 28 грама сурови индиски ореви содржи приближно:

157 калории

12,4 грама масти

7,8 грама заситени масти

8,6 g јаглени хидрати

0,9 грама влакна

1,7 грама шеќер

5,2 грама протеини

1,9 mg железо (11% DV)

82,8 mg магнезиум (20% DV)

1,6 mg цинк (21% DV)

9,7 mg витамин К (8% DV)

5,6 mcg селен (10% DV)

1. Го зајакнуваат имунитетот

30 грама индиски ореви обезбедуваат 10% од препорачаната дневна количина на железо. Овој микроелемент придонесува за нормално функционирање на имунолошкиот систем.

2. Го намалуваат воспалението

Индискиот орев е богат со полифеноли и каротеноиди, антиоксиданси кои помагаат во намалување на воспалението и може да го намалат ризикот од одредени хронични болести. Истражувањата покажуваат дека печените индиски ореви содржат повеќе антиоксиданси од суровите индиски ореви.

3. Го штитат здравјето на коските

Една унца индиски ореви обезбедува 8% од препорачаната дневна вредност на витамин К. Истражувањата покажуваат дека овој витамин може да игра клучна улога во заштитата и одржувањето на силни и здрави коски.

4. Ги штитат клетките од оштетување

Сите јаткасти плодови се добро познати по нивната импресивна содржина на антиоксиданси. Антиоксидансите се соединенија кои можат да ги неутрализираат слободните радикали кои предизвикуваат оштетување во вашето тело, а со тоа го штитат телото од болести и го намалуваат воспалението во целост. Особено индиските ореви се одличен извор на два вида антиоксиданси: полифеноли и каротеноиди.

5. Одлични се за очи

Индиските ореви се добри за здравјето на очите, повторно затоа што се богат извор на антиоксиданси како лутеин и зеаксантин. Овие антиоксиданси се важни за одржување на здрав вид и заштита на очите од оштетување предизвикано од слободните радикали. Исхраната богата со лутеин и зеаксантин може да помогне да се намали ризикот од макуларна дегенерација поврзана со возраста, катаракта и други заболувања на очите.

6. Го подобрува здравјето на мозокот

Индиските ореви се добри за здравјето на мозокот бидејќи се богати со витамин Е, кој ги штити мозочните клетки од оксидативно оштетување. Витаминот Е може да помогне да се намали ризикот од когнитивно опаѓање и Алцхајмерова болест. Индиските ореви се добар извор на магнезиум, кој е неопходен за здрава функција на мозокот и може да го подобри расположението и да ги намали симптомите на анксиозност и депресија.

7. Помага при слабеење

Многу луѓе погрешно веруваат дека јаткастите плодови не треба да се јадат кога се обидуваат да ослабат бидејќи се калорични и богати со масти. Но, една студија покажа дека луѓето кои редовно јадат јаткасти плодови имаат поголема веројатност да одржуваат здрава тежина од оние кои не јадат. Ова може да се должи на фактот дека оревите се многу заситувачки поради нивната моќна комбинација на протеини, влакна и масти. Иако индиските ореви се многу богати со вкус, тие се дури и пониски со масти и калории од бадемите, кикиритките и оревите. Една порција индиски ореви содржи во просек околу 137 калории, но човечкото тело може да апсорбира само околу 84% од тие калории. Дел од маснотиите што ги содржат останува запечатен во фиброзниот ѕид на оревот.

8. Го намалува холестеролот

Постојат два вида на холестерол: LDL, кој предизвикува акумулација на штетни масти во артериите и ḪDL, кој всушност може да го заштити срцето со движење на LDL холестеролот од артериите во црниот дроб. Студијата покажа дека вклучувањето индиски ореви во исхраната може да го намали нивото на „лошиот“ холестерол и да го зголеми нивото на „добриот“ холестерол.

9. Го намалува крвниот притисок

Потрошувачката на индиски ореви е поврзана и со пониски нивоа на триглицериди, вид на маснотии во крвта што може да го зголеми ризикот од мозочен удар, срцев удар и срцеви заболувања. Но, не се сите индиски орахови исти во овој поглед. Многу спакувани индиски ореви се солени, а храната богата со сол е поврзана со висок крвен притисок.

10. Го подобруваат здравјето на срцето

Ризикот од кардиоваскуларни болести е за 37% помал кај оние кои јадат јаткасти плодови повеќе од четири пати неделно. Студијата објавена во Journal of Nutrition покажа дека кога луѓето со дијабетес тип 2 јаделе 30 грама сирови, несолени индиски ореви во текот на 12 недели, нивните фактори на ризик за кардиоваскуларни болести биле намалени. Факт е дека индиските ореви се извор на мононезаситени и полинезаситени масни киселини, кои можат да го намалат нивото на ЛДЛ холестеролот.

прикажи повеќе
Advertisement

Здравје

Два едноставни совети за намалување на желбата за шеќер!

Avatar

Published

на

Желбите за слатки се реални. Но, причините овде не се само психолошки, туку и доста физички. Колку повеќе шеќер јадете, толку повеќе шеќер сака вашето тело – така што станува циклус кој не завршува. Но, постојат два едноставни трикови со кои можете да се ослободите од желбата за шеќер.

Првиот се однесува на мирисите. Студијата во која научниците тестирале различни мириси за да видат дали одредени мириси можат да ја намалат желбата за чоколадо и друга слатка храна и пијалоци, дошла до интересен резултат.

Од сите учесници, оние кои носеле фластер со мирис на ванила на раката покажале најголемо слабеење. Според студијата, ванилата им помогнала на овие луѓе подобро да контролираат што јадат и поддржала позитивни промени во нивната исхрана. Ова може да биде затоа што мирисот предизвикува ослободување на серотонин, кој може да го намали гладот. Така можете да имате при рака парфем или спреј од ванила и да го мирисате секогаш кога ќе ви се допадне.

Друг животен трик е исто така едноставен. Наместо да посегнете по слаткото задоволство, земете портокал, грејпфрут или кое било друго омилено цитрусно овошје и грицкајте го.

Студијата покажа дека два флавоноиди во ова овошје (нарингенин и есперидин) можат да помогнат во балансирање на нивото на шеќер во крвта. Со намалување на количината на инсулин потребна за одржување на оваа рамнотежа, помала е веројатноста да почувствувате желба за слатка храна.

Прочитај повеќе

Здравје

Со генетски модифицирани клетки, научниците го продолжија животот на глувците за 20%

Avatar

Published

на

НАУЧНИЦИТЕ открија генетска модификација која ги штити глувците од развој на рак и им овозможува да живеат до 20 отсто подолго. Ова откритие е особено ветувачко бидејќи позитивните промени може да се пренесат на глувците по само една трансплантација на крвни матични клетки. Постапката наскоро би можела да се тестира на луѓе за лекување на рак.

Имено, експертите од Медицинскиот универзитет во Тајпеј во Тајван пронајдоа ген кој при модификација може да го продолжи животниот век на глувците за 20 отсто, односно овој процес на генетска модификација ги подмладува животинските клетки и го одложува падот на когнитивните способности и слабеењето на срцето, пишува New Scientist . 

Животниот век на глувците е продолжен за 20% 

Истражувањето, кое сè уште не е рецензирано, вели дека придобивките од процедурата може да се пренесат на глувците со една трансплантација на матични клетки на крвта. „Беше големо изненадување. Досега не најдовме никакви негативни несакани ефекти“, изјави генетичарот од Че-Кун, Џејмс Шен. 

Шен и неговите колеги генетски модифицирале глодари во лабораторија, додавајќи мутирана верзија на генот KLF1. На крајот од експериментот, глувците живееле подолго, биле невообичаено активни во средната возраст и не станале сиви толку рано. Тие потоа ја инјектирале својата крв во група немодифицирани глувци. 

Глодарите на кои им бил даден модифицираниот протеин живееле во просек пет месеци подолго, односно нивниот животен век бил продолжен за 20%. Тие исто така биле поздрави подолго време, а нивните физички и ментални перформанси почнале да опаѓаат подоцна отколку кај немодифицираните глувци. 

Постои KLF1 

Сите луѓе веќе го имаат во себе генот KLF1, кој го регулира производството на нови црвени крвни зрнца. Но, според научниците, глувците на кои им било вбризгано мутирано KLF1 преку една трансплантација на клетки на коскена срцевина имале значително помал ризик (12,5%) за развој на рак во споредба со другите глувци (75%). Отпорноста на рак на мутираните глувци KLF1 не зависела од нивната возраст, пол или генетско потекло, се вели во студијата. 

Истражувањето, насловено како Хематопоетски трансфер на антиканцерогените и можностите за продолжување на животниот век на генетски модифицираниот крвен систем, беше објавено на BioRxiv. 

Прочитај повеќе

Здравје

11 намирници богати со ЦИНК: Минерал важен за оптимално функционирање на организмот

Avatar

Published

на

Обезбедете му ја потребната количина на цинк на вашето тело на природен начин

Цинкот е исклучително важен минерал, поради неговите антиоксидантни својства кои ќе помогнат во зајакнувањето на имунитетот. Го има во речиси сите органи, а најмногу го има во еритроцитите (црвените крвни зрнца), коските, мускулите, црниот дроб и простатата кај мажите. По железото, цинкот е вториот микроелемент во човечкото тело, пишува Net.ḫr

За разлика од некои други супстанции, телото не може да складира цинк, што значи дека е неопходно секојдневно да се внесува цинк преку кожата. Човечкото тело содржи околу 2-3 грама цинк. Препорачаната дневна доза за жени е 8 mg на ден. Кај трудниците тој број се зголемува на 11 mg, а кај доилките на 12 mg . Внесувањето на цинк за време на бременоста позитивно ќе влијае на здравјето на мозокот на бебето.

Вегетаријанците и луѓето кои не јадат месо мора да бидат особено внимателни – тие треба да земаат дури повеќе од 50% од препорачаната дневна доза на цинк од Храна. Групата на луѓе кои имаат поголем ризик од недостаток на цинк се спортисти, алкохоличари, лица со гастроинтестинални заболувања и оние кои земаат одредени лекови подолго време.

Цинкот во Храна помага во зајакнување на имунитетот

Опаѓањето на имунитетот е многу честа појава кај луѓето и може да се случи поради многу причини. Во овој случај може да се појават чести воспаленија и повторливи инфекции, хронични инфекции, а опоравувањето од болеста е подолго и потешко доколку имунитетот е слаб.

Пушењето, хроничните болести, исцрпеноста и недостатокот на сон, физичкиот и психичкиот стрес, нередовното празнење на дебелото црево, недоволното движење можат да влијаат на опаѓање на имунитетот… За да го зајакнете имунитетот, можете да почнете да консумирате поголеми количини на цинк преку исхраната.

Цинкот во Храна се наоѓа во овие намирници:

Месни производи – телешки црн дроб, јагнешко, говедско, пилешко и мисирка, свинско Риба – остриги, остриги, ракови, туна, школки
Цели зрна и пченични никулци
Јајца Соја Пивски квасец
Млечни производи – сирење, млеко и јогурт Семиња – сушени семки од лубеница, тиква семки, сончоглед, чиа семки Ореви – кикиритки, бадеми, ореви Зеленчук – краставици, зелена салата, маслинки, кромид, грашок, спанаќ, сладок компир, домати Овошје – авокадо, банани, киви, јагоди, праски КакаоПрочитај повеќе