Connect with us

Спорт

Како да ги исчистите белите патики за да изгледаат како нови?

Avatar

Published

на

Една дамка е доволна за вашите омилени патики повеќе да не изгледаат совршено, нели?

Чистењето светли патики е тешка задача. Секако, во нив можете да излегувате само на суво и сончево време, можете да користите некои професионални средства за чистење. Но, што ако тие не се достапни? Потоа останува да користите еден од домашните методи.

Важно! Кој метод и да го изберете, не заборавајте прво да ги извадите врвките, а потоа правилно да ги намокрите патиките со топла вода. 

Прашок за перење или сода

Измешајте го средството за чистење со малку топла вода додека не се формира паста. Земете стара четка за заби и со кружни движења втријте ја смесата во чевлите, особено внимавајќи на гумените делови и највалканите места. Исплакнете ги патиките во топла вода, а потоа исушете ги со чиста крпа или крпа и проверете дали има дамки. Ако дамката остане, тогаш повторете ја постапката.

Паста за заби

Ги чистиме патиките како што ги четкаме забите. Главната работа е дека пастата е бела, без гел и други адитиви. Откако ќе го нанесете на чевлите, почекајте 10 минути и потоа избришете ги чевлите со влажна крпа или крпа. Повторете го чистењето доколку е потребно.

Мешавина од оцет и сода бикарбона

Лажица оцет за храна, исто толку топла вода и сода. Нанесете ја смесата со четка за заби на гумениот ѓон и платнените делови од чевелот. Онаму каде што дамките се постојани, може да се користи малку повеќе смеса. Потоа, чевлите треба да се измијат со топла вода и да се стават на топло, сончево место да се исушат.

Сок од лимон

2 лажици свежо исцеден сок од лимон треба да се измешаат со истите две лажици вода. Потоа натопете салфетка во оваа смеса и нежно избришете ја целата површина со неа. После тоа, не е неопходно да се плакне со обична вода.

Кромпиров скроб и млеко

Овој метод е најсоодветен за кожени чевли. Скробот и млекото измешајте ги во сооднос 1:1 додека не се формира паста и густо намачкајте ги на патиките. Почекајте неколку минути и измијте ја смесата со салфетка или крпа натопена во топла вода.

прикажи повеќе
Advertisement

Спорт

Ливерпул го реализираше еден од најголемите трансфери во историјата на фудбалот

Avatar

Published

на

Англискиот Ливерпул го договори трансферот на Еквадорецот од редовите на Брајтон, Мојсес Кајсед за 126 милиони евра, на денот кога стартува новата сезона во Премиер лигата.

За потписот на Еквадорецот беше „во игра“ и Челзи, но „црвените“ беа поубедливи и добија сигурен дефанзивен играч за врска.

Кога ќе се комплетира трансферот на Каиседа, тој ќе биде шести по големина во историјата на фудбалот, веднаш зад трансферот на Нејмар во ПСЖ (222 м.), трансферот на Мбапе во ПСЖ (180 м.), Кутињо во Барселона (135 м.), трансферот на Дембеле. до Барселона (135м) и трансферот на Феликс во Атлетико Мадрид (127м).

Каиседо беше еден од најдобрите играчи на Брајтон минатата сезона.

Претходната сезона не беше ниту во Англија бидејќи таа натпреварувачка година ја мина во белгиски Бершо, а од 2021 година е дел од европскиот фудбал.

Тој пристигна во Брајтон од еквадорскиот Индепедиенте.

Само една година подоцна тој чекаше да биде една од најголемите трансфер приказни во историјата на фудбалот и секако стана најголемиот трансфер во историјата на еквадорскиот фудбал.

Преселбата во Ливерпул ќе биде официјализирана во петок, откако тој ќе ги заврши медицинските прегледи.

Прочитај повеќе

Спорт

Јунајтед ја прифати понудата за Мегваер

Avatar

Published

на

Манчестер Јунајтед ја прифатил понудата на Вест Хем за стоперот Хари Мегваер, објави Фабрицио Романо.

„Чеканите“ понудија 30 милиони фунти (35 милиони евра) за некогаш најскапиот стопер во светот.

Единствена пречка за трансферот се условите кои Вест Хем му ги нуди на Мегваер, кој од летово има годишна плата од 12 милиони евра од Јунајтед.

Јунајтед му плати на Лестер рекордни 80 милиони фунти за Мегваер во 2018 година.

Договорот го обврзува со Јунајтед уште две сезони, според кои заработува речиси 200.000 фунти неделно.

Поради честите грешки во одбраната, минатата сезона стартуваше само на 16 од 61 натпревар, а на стоперската позиција беше само петта опција за Ерик тен Хаг.

Инаку, Јунајтед планира да продаде повеќе Скот Мектомини и Фред, а од сите три трансфери очекуваат приход од околу 90 милиони фунти.

Прочитај повеќе

Спорт

Анти-саудиска клаузула доаѓа во фудбалот?

Avatar

Published

на

Клубовите од Саудиска Арабија потрошија многу пари и одзедоа бројни играчи, а тоа не му се допаѓа на Наполи.

Фудбалската лига на Саудиска Арабија е посилна од кога било досега и по имиња посилни од повеќето европски лиги, а тоа не им се допаѓа на сите.

Аурелио де Лаурентис, сопственикот на Наполи, е подготвен да воведе новина во светот на фудбалот, односно антисаудиска клаузула.

Клаузули во договорите не се ништо ново, постојат во светот на спортот, во договорите на обичните работници и нормалните секојдневни луѓе, но ваквата клаузула е нешто ново.

Што е тоа? Наполи планира да постави излезна клаузула за своите играчи, додека во случај на интерес од клубови од Саудиска Арабија, таа клаузула би била многукратно посериозна.

Ќе видиме како ќе функционира во пракса и дали е изводливо да се воведе ваква клаузула, но дефинитивно многу би променила доколку се вклучи.

Прочитај повеќе